Zakażenie wirusem HPV – konsekwencje i profilaktyka


Zakażenie wirusem HPV – konsekwencje i profilaktyka.


Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego to jedna z najczęstszych infekcji przenoszonych drogą płciową. Znacznej częstości jej występowania sprzyjają: bezobjawowy przebieg infekcji i nieświadome zarażanie kolejnych partnerów seksualnych, coraz większa liberalizacja zachowań seksualnych oraz przewlekły, nawracający charakter infekcji, zwłaszcza u kobiet. Jaki jest efekt szybkiego szerzenia się wirusa HPV? Niemal 80% aktywnych seksualnie osób, zwłaszcza młodych, miała kontakt z wirusem, a u kilku % z nich dojdzie do rozwoju najpoważniejszych powikłań- nowotworów.

Przebieg infekcji HPV

Zakażenie nieonkogennymi typami wirusa brodawczaka (6, 11, 13, 30, 40, 42, 43 i 44) może skutkować pojawieniem się na skórze łagodnych zmian na wargach sromowych, szyjce macicy i w pochwie u kobiet oraz na penisie, mosznie i w okolicy odbytu u mężczyzn. Te kłykciny kończyste pojawiają się w okresie kilku tygodni lub kilku miesięcy od zakażenia i mają tendencję do stałego rozrostu. Początkowo niewielkie, różowe narośla z czasem zlewają się, tworząc znacznych rozmiarów kalafiorowate struktury. Bardzo istotne jest jak najwcześniejsze objęcie leczeniem obu partnerów seksualnych. Najskuteczniejsze jest zastosowanie krioterapii lub lasera; zabieg chirurgiczny usuwający kłykciny kończyste to ostateczność.

Wirus HPV powoduje raka

Znacznie poważniejsze konsekwencje pociąga za sobą zakażenie typami onkogennymi wirusa HPV, zwłaszcza typami 16, 18, 31 i 45. Przetrwałe zakażenie którymkolwiek z serotypów onkogennych stwarza ryzyko rozwoju nowotworu. Niemal każdy zdiagnozowany przypadek raka szyjki macicy, 90% raka odbytu i 40% raka prącia to efekt zakażenia HPV.



Szczególnie dużo mówi się o wirusie HPV w kontekście raka szyjki macicy. Nie bez powodu- rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych i najgroźniejszych nowotworów. Najskuteczniejszym sposobem walki z rakiem szyjki macicy, jest regularne badanie cytologiczne. W pierwszej, utajonej fazie zakażenia HPV, w cytologii nie wykrywane są żadne zmiany, a miejscowa replikacja wirusa przebiega w warstwie podstawnej komórek nabłonka wielowarstwowego. Faza druga zakażenia to replikacja wirusa i różnicowanie komórek w warstwie ziarnistej i kolczystej. W badaniu cytologicznym stwierdza się atopię komórkową oraz zmiany śródpłaskonabłonkowe niskiego stopnia CIN1 (NSIL). Faza niekontrolowanej proliferacji komórek nabłonka prowadzi do twierdzenia w cytologii zmian CIN2- CIN3 i obecności koilocytów- komórek o wyglądzie pawiego oka.


Niemal 80% aktywnych seksualnie osób, zwłaszcza młodych, miała kontakt z wirusem, a u kilku % z nich dojdzie do rozwoju najpoważniejszych powikłań- nowotworów.


Dodatkowe czynniki sprzyjające zakażeniu, tzw. kofaktory, to:

- długotrwała antykoncepcja hormonalna

- liczne porody

- wczesna inicjacja seksualna

- duża liczba partnerów seksualnych

- niedobory odporności

- współtowarzyszenie innych infekcji płciowych: HIV, Chlamydia trachomatis, opryszczki

Zapobieganie infekcji wirusem HPV

Wirus HPV przenosi się drogą płciową lub z matki na dziecko w czasie porodu. Z tej drogi transmisji zakażenia wynika bezpośrednio sposób jej zapobiegania. Należy wystrzegać się częstej zmiany partnerów seksualnych i seksu bez zabezpieczenia; warto także zminimalizować udział wspomnianych wcześniej kofaktorów infekcji. Od kliku lat dziewczęta, które nie rozpoczęły jeszcze aktywności płciowej, mają możliwość przyjęcia szczepionki przeciw zakażeniu wirusem HPV. Według szacunków polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, regularne szczepienia profilaktyczne mogą zmniejszyć umieralność, którą powoduje rak szyjki macicy o kilkadziesiąt procent. Trwają badania nad skutecznością szczepionki u mężczyzn. Wirus HPV znacznie rzadziej niż u kobiet powoduje u nich poważne konsekwencje zdrowotne, jednak szczepionka mogłaby uchronić przez wieloma przypadkami raka prącia czy odbytu.

Czytaj także: http://hpvwirus.pl/mozna-zarazic-sie-hpv/

Może Cię zaintersować:

- Jak ustrzec się przed wirusowym zapaleniem wątroby?

Data publikacji: 2018-06-02, ostatnia zmiana: 2018-10-04

ZOBACZ OGŁOSZENIA

A-Z Ginekolog Pełen Zakres
Gdańsk
(woj. pomorskie)
Tatuaż Gdańsk Oliwa
Gdańsk
(woj. pomorskie)
profesjonalny masaż dla osób
Brodnica
(woj. kujawsko-pomorskie)
Kręgarz Ochota  Gabinet i wizyty domowe
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Masaż- Mobilny Gabinet masażu
Gdynia
(woj. pomorskie)
Sterylizacja narzędzi kosmetycznych
Gdańsk
(woj. pomorskie)
Dobry Dietetyk Online Foodweb.pl Copywriting medyczny
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
Psychoterapeuta Psycholog Terapia Uzależnień Zielona Góra
Zielona Góra
(woj. lubuskie)
Fryzjer dla psa, strzyżenie psów, salon strzyżenia, pielęgnacji, fryzjer dla psów
Inowrocław
(woj. kujawsko-pomorskie)
Badania na prawo jazdy
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Mobilny Fryzjer "Malwina" Śrem Kórnik Zaniemyśl Dolsk Książ i okolice
Śrem
(woj. wielkopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak wybrać idealną agencję hostess w Zielonej Górze ? Przewodnik dla klientów
Poszukiwanie idealnej agencji hostess to kluczowy krok dla każdego, kto chce zorganizować wydarzenie, które zostanie zapamiętane na długo. Zielona Góra, z jej dynamicznie rozwijającym się rynkiem even...
Data publikacji: 2024-04-12
Dotacja z urzędu pracy ? dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej
Podjęcie działalności gospodarczej niesie ze sobą nie tylko wyzwania, ale również szanse na korzystne wsparcie ze strony instytucji publicznych. Jednym z najbardziej atrakcyjnych instrumentów dla prze...
Data publikacji: 2024-03-19
Upadłość konsumencka - kancelaria prawna jest najlepszym rozwiązaniem
Jesteś dłużnikiem i coraz większą trudność sprawia Ci zawiązanie końca z końcem? Pomyśl o upadłości konsumenckiej, która może być dobrym rozwiązaniem dla Ciebie. Jeśli zastanawiasz się nad taką opcją,...
Data publikacji: 2024-02-02
Wybór odpowiedniego hostingu
Rozpoczynając swoją podróż w cyfrowym świecie, najpierw musisz zrozumieć, czym są serwery i hosting. Serwer to specjalny typ komputera, który przechowuje, przetwarza i udostępnia dane. Te dane są zazw...
Data publikacji: 2023-09-29