Zakażenie wirusem HPV – konsekwencje i profilaktyka


Zakażenie wirusem HPV – konsekwencje i profilaktyka.


Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego to jedna z najczęstszych infekcji przenoszonych drogą płciową. Znacznej częstości jej występowania sprzyjają: bezobjawowy przebieg infekcji i nieświadome zarażanie kolejnych partnerów seksualnych, coraz większa liberalizacja zachowań seksualnych oraz przewlekły, nawracający charakter infekcji, zwłaszcza u kobiet. Jaki jest efekt szybkiego szerzenia się wirusa HPV? Niemal 80% aktywnych seksualnie osób, zwłaszcza młodych, miała kontakt z wirusem, a u kilku % z nich dojdzie do rozwoju najpoważniejszych powikłań- nowotworów.

Przebieg infekcji HPV

Zakażenie nieonkogennymi typami wirusa brodawczaka (6, 11, 13, 30, 40, 42, 43 i 44) może skutkować pojawieniem się na skórze łagodnych zmian na wargach sromowych, szyjce macicy i w pochwie u kobiet oraz na penisie, mosznie i w okolicy odbytu u mężczyzn. Te kłykciny kończyste pojawiają się w okresie kilku tygodni lub kilku miesięcy od zakażenia i mają tendencję do stałego rozrostu. Początkowo niewielkie, różowe narośla z czasem zlewają się, tworząc znacznych rozmiarów kalafiorowate struktury. Bardzo istotne jest jak najwcześniejsze objęcie leczeniem obu partnerów seksualnych. Najskuteczniejsze jest zastosowanie krioterapii lub lasera; zabieg chirurgiczny usuwający kłykciny kończyste to ostateczność.

Wirus HPV powoduje raka

Znacznie poważniejsze konsekwencje pociąga za sobą zakażenie typami onkogennymi wirusa HPV, zwłaszcza typami 16, 18, 31 i 45. Przetrwałe zakażenie którymkolwiek z serotypów onkogennych stwarza ryzyko rozwoju nowotworu. Niemal każdy zdiagnozowany przypadek raka szyjki macicy, 90% raka odbytu i 40% raka prącia to efekt zakażenia HPV.Szczególnie dużo mówi się o wirusie HPV w kontekście raka szyjki macicy. Nie bez powodu- rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych i najgroźniejszych nowotworów. Najskuteczniejszym sposobem walki z rakiem szyjki macicy, jest regularne badanie cytologiczne. W pierwszej, utajonej fazie zakażenia HPV, w cytologii nie wykrywane są żadne zmiany, a miejscowa replikacja wirusa przebiega w warstwie podstawnej komórek nabłonka wielowarstwowego. Faza druga zakażenia to replikacja wirusa i różnicowanie komórek w warstwie ziarnistej i kolczystej. W badaniu cytologicznym stwierdza się atopię komórkową oraz zmiany śródpłaskonabłonkowe niskiego stopnia CIN1 (NSIL). Faza niekontrolowanej proliferacji komórek nabłonka prowadzi do twierdzenia w cytologii zmian CIN2- CIN3 i obecności koilocytów- komórek o wyglądzie pawiego oka.


Niemal 80% aktywnych seksualnie osób, zwłaszcza młodych, miała kontakt z wirusem, a u kilku % z nich dojdzie do rozwoju najpoważniejszych powikłań- nowotworów.


Dodatkowe czynniki sprzyjające zakażeniu, tzw. kofaktory, to:

- długotrwała antykoncepcja hormonalna

- liczne porody

- wczesna inicjacja seksualna

- duża liczba partnerów seksualnych

- niedobory odporności

- współtowarzyszenie innych infekcji płciowych: HIV, Chlamydia trachomatis, opryszczki

Zapobieganie infekcji wirusem HPV

Wirus HPV przenosi się drogą płciową lub z matki na dziecko w czasie porodu. Z tej drogi transmisji zakażenia wynika bezpośrednio sposób jej zapobiegania. Należy wystrzegać się częstej zmiany partnerów seksualnych i seksu bez zabezpieczenia; warto także zminimalizować udział wspomnianych wcześniej kofaktorów infekcji. Od kliku lat dziewczęta, które nie rozpoczęły jeszcze aktywności płciowej, mają możliwość przyjęcia szczepionki przeciw zakażeniu wirusem HPV. Według szacunków polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, regularne szczepienia profilaktyczne mogą zmniejszyć umieralność, którą powoduje rak szyjki macicy o kilkadziesiąt procent. Trwają badania nad skutecznością szczepionki u mężczyzn. Wirus HPV znacznie rzadziej niż u kobiet powoduje u nich poważne konsekwencje zdrowotne, jednak szczepionka mogłaby uchronić przez wieloma przypadkami raka prącia czy odbytu.

Czytaj także: http://hpvwirus.pl/mozna-zarazic-sie-hpv/

Może Cię zaintersować:

- Jak ustrzec się przed wirusowym zapaleniem wątroby?

Data publikacji: 2018-06-02, ostatnia zmiana: 2018-10-04

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Masaż leczniczy Bemowo / Terapia Manualna / Wizyty Domowe
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Wypożyczalnia Sprzętu Medycznego
Katowice
(woj. śląskie)
Masaż Kręgosłupa po porodzie - Sulejówek  (Wizyty Domowe)
Sulejówek
(woj. mazowieckie)
Masaż, zabiegi masażu w gabinecie
Łódź
(woj. łódzkie)
Masaż leczniczy w Domu z Dojazdem Wola 530 878 844
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Masaż Ursynów profesjonalnie Leczniczy  Dojazd do Klienta
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Farmakologiczne Bezpieczne Przywracanie Miesiączki Ginekolog Kobieta Poznań - Konin tel.665437946
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Masaż - Masaże Karku Szyji Ochota (dojazd do klienta)
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Masaże Lecznicze z Dojazdem do Domu  - Ursynów 730 057 699
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Masaż Białołęka - masaże w domu z dojazdem do klienta
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Masaż Klasyczny Leczniczy Z Dojazdem Bemowo
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

W jaki sposób znaleźć najlepszą ofertę kredytu gotówkowego?
Bez względu na sytuację gospodarczą, rynek bankowy wciąż kusi nas reklamami kredytów konsumpcyjnych, które możemy wydać na dowolny cel. Sytuacja związana ze stopami procentowymi obecnie sprzyja zaciąg...
Data publikacji: 2020-10-19
Jak zarabiać w Internecie do 1000 zł i znacznie więcej? Poradnik zarabiania online
Każdy z nas chciałby otrzymać dodatkowe 100, 300, 500, 1000 zł, bądź więcej każdego miesiąca. Tak, by poprawić swój budżet domowy, spłacić długi bądź zbierać pieniądze na wakacje i gromadzadzić oszczę...
Data publikacji: 2020-06-12
Czy pozycjonowanie stron się opłaca?
Pozycjonowanie stron stało się nieodłącznym elementem strategii marketingowej, a na rynku pojawia się coraz to więcej agencji wyspecjalizowanych w tego rodzaju usługach. Czy warto jednak wydać - częst...
Data publikacji: 2020-06-05
Pomoc adwokata w sprawach z zakresu prawa pracy
Prawo pracy to jedna z najważniejszych gałęzi prawa. Zapraszamy do artykułu dla każdego pracownika!
Data publikacji: 2020-05-25