Jeśli udasz się do gabinetu i zażyczysz sobie masaż leczniczy, otrzymasz pytanie, ale o jaki dokładnie Pani chodzi. Pod tą nazwą kryje się bowiem każdy rodzaj masażu, który redukuje dolegliwości bólowe i nakierowany jest na konkretne niedomaganie klienta.
Najczęściej jednak stosuje się to określenie do masażu klasycznego, na bazie którego powstały wariacje innych sposobów masowania z użyciem akcesoriów i technik masowania (relaksacyjny z użyciem olejków, masaż gorącymi kamieniami, masaż sportowy, tajski, itp.). Jeśli zatem zapragniemy klasycznej formy masażu, przygotujemy się na ugniatanie, rozcieranie, wałkowanie i oklepywanie całego ciała lub określonych partii, w zależności od wybranej opcji (masaż całego ciała, masaż pleców (kręgosłupa), nóg, bądź głowy itp.).
Niejednokrotnie takie zabiegi stanowią część całego rozbudowanego programu rehabilitacji medycznej po urazach sportowych, czy w trakcie rekonwalescencji po chorobie. Sportowcy równie chętnie uciekają się do masażu klasycznego, by rozluźnić mięśnie przed i po zawodach. Ale mówi się też o zbawiennym działaniu łagodzącym wszelkie stresy, z napięciowym bólem głowy i bólem lędźwiowo-krzyżowym włącznie. Jeśli cierpisz na bolesne skurcze nóg, albo spodziewasz się dziecka, z pomocą przychodzi właśnie masaż klasyczny. Poprzez usprawnienie przepływu krwi, dajesz sobie szansę na szybszą rekonwalescencję, zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Masaż klasyczny polecany jest wszystkim, niezależnie od wieku i płci. Jednak w przypadku włączenia masażu do programu rehabilitacji medycznej, trzeba skonsultować swoje dolegliwości z lekarzem, by wykluczyć ryzyko pogłębienia schorzenia.
W związku z tym, że masaż leczniczy ma rozmaite zastosowania, można wymienić kilka głównych grup działań, które stanowią wspólny mianownik dla wszystkich technik. Najistotniejsze okazuje się redukowanie dolegliwości bólowych. Niektórzy specjaliści mówią nawet o leczeniu konkretnych chorób. Najczęściej jednak podkreśla się działanie profilaktyczne, czyli zapobieganie wystąpienia niektórych schorzeń. Na masaż klasycznym natrafimy w ofercie fizjoterapeutów, na turnusach rehabilitacyjnych, ale i jako element zaplecza sportowego, czy w gabinetach kosmetycznych.
Jeśli już zdecydujemy się na przyjemność masażu za około 100-200 zł (w zależności od zakresu masowanej powierzchni ciała), warto by dokładnie przeanalizować kwalifikacje osoby, w której ręce powierzymy swoje samopoczucie, a może nawet zdrowie. W szpitalach, czy na turnusach rehabilitacyjnych, możemy mieć pewność, co do odpowiedniego przygotowania masażystów. Inaczej sprawa się ma z gabinetami kosmetycznymi, w których należy dokładnie wypytać o przygotowanie merytoryczne. Zwróćmy również uwagę, czy został z nami przeprowadzony wywiad medyczny, a także prześledźmy opinie kogoś, kto poddał się już takiemu zabiegowi. Pamiętajmy, że eksperymenty na własnym zdrowiu, nie są wskazane i mogą zakończyć się poważnym urazem lub pogłębieniem schorzenia.
Paulina Kucharska
Przygotowane w oparciu o magiadlaciala.pl/masaz-leczniczy/
- Wybierz mądrze. Wybierz dobry sen!
- Czy warto inwestować w stelaż pod materac?
Data publikacji: 2018-09-15, ostatnia zmiana: 2018-10-09