Awarie hydrauliczne w domu i ich przyczyny


Awarie hydrauliczne w domu i ich przyczyny


W każdym domu zdarzają się awarie instalacji hydraulicznej. Nie są to sytuacje rzadkie, aczkolwiek można im zapobiegać. Zarówno w domach jednorodzinnych, jak i blokach najczęściej spotykanymi problemami z hydrauliką są zapchane rury kanalizacyjne, zapowietrzone grzejniki, pęknięte rury czy cieknące krany. Podpowiadamy, jak zapobiegać awariom instalacji hydraulicznej w domu.

Najczęściej w domu zapycha się umywalka, zlew, sedes, wanną i odpływ prysznica. Z jednej strony niedrożność może wynikać z błędów popełnionych w fazie projektowej lub niepoprawnego montażu instalacji, ale też z zaniedbań właściciela i użytkownika domu.

Nieprawidłowy montaż i projekt

Problemy wynikające z błędnie wykonanego montażu lub złego projektu wynikają ze źle ułożonej instalacji, której przewody, zgodnie z prawem grawitacji, powinny być ułożone w nachyleniu, tak, aby woda i nieczystości mogły swobodnie spływać w dół. Znaczenie ma kąt pochylenia i średnica przewodów, gdzie zbyt mała powoduje nawracające awarie. Dobry projekt instalacji hydraulicznej posiada niewiele załamań i zwrotów kierunków, które powoduje osadzanie się kamienia i zanieczyszczeń, co prowadzi do niedrożności rur. Warto wiedzieć, że dobry monter, układający instalację dostrzeże możliwe problemy na etapie montażu, co daje możliwość skorygowania zarówno kąta nachylenia instalacji, jaki średnicy użytych przewodów. Układając instalację hydrauliczną warto nie kierować się tylko i wyłącznie ceną, albowiem, oszczędzając na materiałach, nie zaoszczędzisz na pomocy hydraulika w przyszłości lub poniesiesz koszt montażu dwa razy, kiedy zostaniesz zmuszony do skucia tynków i podłóg, aby znaleźć miejsce i przyczynę awarii, a następnie, aby ją usunąć.

Zadbania użytkowania

Po stronie użytkownika i niewłaściwej dbania o odpływy zostaje mechaniczne przepychanie rur odpadkami. To, co hydraulik czasem wyjmuje z odpływu może przyprawić o zawał serca, a podstawą są włosy, tłuszcze, resztki jedzenia lub fusy. Do tego kamień osadzający się na powierzchniach, wytrącający się z wody. Ale też środki higieny osobistej wrzucane do sedesu, ręczniki papierowe, reklamówki czy opakowania po środkach kosmetycznych i inne rzeczy, których miejscem na pewno nie jest kanalizacja, a bardziej kosz na śmieci.Zanim wezwiesz fachowca, możesz próbować samodzielnie usunąć usterkę. Skorzystać z popularnych środków chemicznych do udrażniania rur, możesz też próbować przepchać rury mechanicznie. Czasem jednak samodzielnie nie jesteś w stanie udrożnić odpływów, a woda, wybijająca z zatkanego odpływu może zalać mieszkanie twoje, ale też i sąsiadów. Dlatego w tej sytuacji najlepiej jak najszybciej wezwać hydraulika. Dzięki temu unikniesz dodatkowych kosztów, związanych z odszkodowaniem dla sąsiada czy remontem zalanego pomieszczenia.

Nieszczelny kran

Jedną z częstszych usterek jest cieknący kran. Woda kapiąca z kranu może irytować swoim dźwiękiem, aczkolwiek nie wszyscy na niego zwracają uwagę. Ważne jednak, że kapanie wody może generować znaczące straty dla kieszeni użytkownika, mocno zwiększając rachunek za zużycie wody. Najczęściej przyczyną nieszczelnej baterii jest wyrobiona uszczelka, którą można bez problemu wymienić, ale też może okazać się, że w baterii osadził się kamień, lub mechanizmy kulkowe wyrobiły się, co oznacza, że interwencja hydraulika i zakup nowej baterii może okazać się niezbędny. Przed jakąkolwiek ingerencją związaną z baterią karnawałową należy pamiętać o tym, by zamknąc dopływ wody do kranu, tak, aby nie zalać całego pomieszczenia wodą.


Awarie hydrauliczne w domu i ich przyczyny

Zapowietrzone grzejniki

Zapowietrzone grzejniki to zmora zimą w starszym budownictwie, zwłaszcza tam, gdzie jeszcze znajdują się grzejniki żeliwne. W nowoczesnych grzejnikach znajduje się już wbudowany system odpowietrzania, natomiast, o ile grzejniki żeliwne nadal świetnie sprawdzają się jako źródło ciepła, to aby je odpowietrzyć przydaje się pomoc hydraulika. Oznaką zapowietrzonego grzejnika jest nierównomierne ogrzanie jego powierzchni. Nie można problemu ignorować, ponieważ zapowietrzony grzejnik nie spełnia swojej funkcji, co powoduje niedogrzanie pomieszczeń, w których może gromadzić się wilgoć i grzyb.

Pęknięte rury

Najtrudniej poradzić sobie z pękniętą rurą. Nawet doskonałej jakości materiały mogą się zużyć i zestarzeć, co najpierw przełoży się na mniejszą drożność, a później może dojść do pęknięcia rury. To poważna awaria, wiążąca się ze skuwaniem tynków i podłóg, w zależności od miejsca pęknięcia, które niełatwo precyzyjnie znaleźć. Zalaniu ulegają duże powierzchnie ściany lub podłogi, a początkowa faza usterki jest niemal niewidoczna. W skrajnych sytuacjach należy wymienić całą instalację, co wiąże się z dużymi kosztami, zwłaszcza, że w większości przypadków instalacje ukryte są pod tynkiem lub w podłodze.  

Jerzy Hojda, hydraulik z Warszawy Artykuł przygotował Jerzy Hojda, hydraulik z Warszawyl. Firma oferuje całodobowe usługi hydrauliczne.

Może Cię zaintersować:

- 5 zalet szklanej mozaiki

- Filtr do wody - świetna inwestycja w zdrowie

- Trendy łazienkowe w 2018 roku - jak aranżować łazienkę na czasie

Data publikacji: 2018-03-05, ostatnia zmiana: 2018-10-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Montaż Ustawienie Anten Satelitarnych Kielce i okolice Gwarancja!
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
Wymiana Wysyłkowa Szybki / wyświetlacza w Smartphonie iPhone Huawei ..
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Wymiana grzejników - mrożenie rur
Wałbrzych
(woj. dolnośląskie)
Automatyka do bram, system domofonowe i wideodomofonowe MONTAŻ, Doradztwo, Sprzedaż 669-784-992
Żukowo
(woj. pomorskie)
Ubezpieczenia na życie i nie tylko- pomyśl o sobie już dziś
Żywiec
(woj. śląskie)
Filtr filtry do wody odwrócona osmoza wymiana wkładów serwis naprawa sprzedaż zmiękczanie
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Serwis "złotej rączki" / naprawy /usługi konserwatorskie /serwis domowy /montaż mebli
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Serwis Naprawa Regulacja
Rabka-Zdrój
(woj. małopolskie)
Usługi malarskie | Malowanie ścian mieszkania, biura | Gładzie
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Wykonam balustrady ze stali nierdzewnej INOX
Zawiercie
(woj. śląskie)
Montaż Serwis Ustawienie Naprawa Anten Kielce i okolice najtaniej
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
Pożyczka oddłużeniowa do 100.000 zł na 120 miesięcy dla każdego
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Planujesz inwestycję? Sprawdź, jak możesz ją sfinansować dzięki dotacjom unijnym!
Gotowy, aby skupić się na swojej twórczej pasji? Zaplanowałeś inwestycję, a teraz chcesz ją sfinalizować i sfinansować? Oto kilka sposobów na wsparcie finansowe Twoich marzeń. Poznaj, czytając dalej,...
Data publikacji: 2021-02-05
Gdzie najtaniej wypożyczyć samochód w Gdańsku i co wpływa na cenę?
Udajemy się na wakacje do Gdańska, ale nie zamierzamy brać własnego samochodu. Uznaliśmy, że polecimy tam samolotem, dzięki czemu szybciej dotrzemy na miejsce. Tylko że na miejscu nie chcemy być uzale...
Data publikacji: 2020-12-23
W jaki sposób znaleźć najlepszą ofertę kredytu gotówkowego?
Bez względu na sytuację gospodarczą, rynek bankowy wciąż kusi nas reklamami kredytów konsumpcyjnych, które możemy wydać na dowolny cel. Sytuacja związana ze stopami procentowymi obecnie sprzyja zaciąg...
Data publikacji: 2020-10-19
Jak zarabiać w Internecie do 1000 zł i znacznie więcej? Poradnik zarabiania online
Każdy z nas chciałby otrzymać dodatkowe 100, 300, 500, 1000 zł, bądź więcej każdego miesiąca. Tak, by poprawić swój budżet domowy, spłacić długi bądź zbierać pieniądze na wakacje i gromadzadzić oszczę...
Data publikacji: 2020-06-12

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij