Szukaj

Kategorie

Awarie hydrauliczne w domu i ich przyczyny


Awarie hydrauliczne w domu i ich przyczyny


W każdym domu zdarzają się awarie instalacji hydraulicznej. Nie są to sytuacje rzadkie, aczkolwiek można im zapobiegać. Zarówno w domach jednorodzinnych, jak i blokach najczęściej spotykanymi problemami z hydrauliką są zapchane rury kanalizacyjne, zapowietrzone grzejniki, pęknięte rury czy cieknące krany. Podpowiadamy, jak zapobiegać awariom instalacji hydraulicznej w domu.

Najczęściej w domu zapycha się umywalka, zlew, sedes, wanną i odpływ prysznica. Z jednej strony niedrożność może wynikać z błędów popełnionych w fazie projektowej lub niepoprawnego montażu instalacji, ale też z zaniedbań właściciela i użytkownika domu.

Nieprawidłowy montaż i projekt

Problemy wynikające z błędnie wykonanego montażu lub złego projektu wynikają ze źle ułożonej instalacji, której przewody, zgodnie z prawem grawitacji, powinny być ułożone w nachyleniu, tak, aby woda i nieczystości mogły swobodnie spływać w dół. Znaczenie ma kąt pochylenia i średnica przewodów, gdzie zbyt mała powoduje nawracające awarie. Dobry projekt instalacji hydraulicznej posiada niewiele załamań i zwrotów kierunków, które powoduje osadzanie się kamienia i zanieczyszczeń, co prowadzi do niedrożności rur. Warto wiedzieć, że dobry monter, układający instalację dostrzeże możliwe problemy na etapie montażu, co daje możliwość skorygowania zarówno kąta nachylenia instalacji, jaki średnicy użytych przewodów. Układając instalację hydrauliczną warto nie kierować się tylko i wyłącznie ceną, albowiem, oszczędzając na materiałach, nie zaoszczędzisz na pomocy hydraulika w przyszłości lub poniesiesz koszt montażu dwa razy, kiedy zostaniesz zmuszony do skucia tynków i podłóg, aby znaleźć miejsce i przyczynę awarii, a następnie, aby ją usunąć.

Zadbania użytkowania

Po stronie użytkownika i niewłaściwej dbania o odpływy zostaje mechaniczne przepychanie rur odpadkami. To, co hydraulik czasem wyjmuje z odpływu może przyprawić o zawał serca, a podstawą są włosy, tłuszcze, resztki jedzenia lub fusy. Do tego kamień osadzający się na powierzchniach, wytrącający się z wody. Ale też środki higieny osobistej wrzucane do sedesu, ręczniki papierowe, reklamówki czy opakowania po środkach kosmetycznych i inne rzeczy, których miejscem na pewno nie jest kanalizacja, a bardziej kosz na śmieci.Zanim wezwiesz fachowca, możesz próbować samodzielnie usunąć usterkę. Skorzystać z popularnych środków chemicznych do udrażniania rur, możesz też próbować przepchać rury mechanicznie. Czasem jednak samodzielnie nie jesteś w stanie udrożnić odpływów, a woda, wybijająca z zatkanego odpływu może zalać mieszkanie twoje, ale też i sąsiadów. Dlatego w tej sytuacji najlepiej jak najszybciej wezwać hydraulika. Dzięki temu unikniesz dodatkowych kosztów, związanych z odszkodowaniem dla sąsiada czy remontem zalanego pomieszczenia.

Nieszczelny kran

Jedną z częstszych usterek jest cieknący kran. Woda kapiąca z kranu może irytować swoim dźwiękiem, aczkolwiek nie wszyscy na niego zwracają uwagę. Ważne jednak, że kapanie wody może generować znaczące straty dla kieszeni użytkownika, mocno zwiększając rachunek za zużycie wody. Najczęściej przyczyną nieszczelnej baterii jest wyrobiona uszczelka, którą można bez problemu wymienić, ale też może okazać się, że w baterii osadził się kamień, lub mechanizmy kulkowe wyrobiły się, co oznacza, że interwencja hydraulika i zakup nowej baterii może okazać się niezbędny. Przed jakąkolwiek ingerencją związaną z baterią karnawałową należy pamiętać o tym, by zamknąc dopływ wody do kranu, tak, aby nie zalać całego pomieszczenia wodą.


Awarie hydrauliczne w domu i ich przyczyny

Zapowietrzone grzejniki

Zapowietrzone grzejniki to zmora zimą w starszym budownictwie, zwłaszcza tam, gdzie jeszcze znajdują się grzejniki żeliwne. W nowoczesnych grzejnikach znajduje się już wbudowany system odpowietrzania, natomiast, o ile grzejniki żeliwne nadal świetnie sprawdzają się jako źródło ciepła, to aby je odpowietrzyć przydaje się pomoc hydraulika. Oznaką zapowietrzonego grzejnika jest nierównomierne ogrzanie jego powierzchni. Nie można problemu ignorować, ponieważ zapowietrzony grzejnik nie spełnia swojej funkcji, co powoduje niedogrzanie pomieszczeń, w których może gromadzić się wilgoć i grzyb.

Pęknięte rury

Najtrudniej poradzić sobie z pękniętą rurą. Nawet doskonałej jakości materiały mogą się zużyć i zestarzeć, co najpierw przełoży się na mniejszą drożność, a później może dojść do pęknięcia rury. To poważna awaria, wiążąca się ze skuwaniem tynków i podłóg, w zależności od miejsca pęknięcia, które niełatwo precyzyjnie znaleźć. Zalaniu ulegają duże powierzchnie ściany lub podłogi, a początkowa faza usterki jest niemal niewidoczna. W skrajnych sytuacjach należy wymienić całą instalację, co wiąże się z dużymi kosztami, zwłaszcza, że w większości przypadków instalacje ukryte są pod tynkiem lub w podłodze.  

Data publikacji: 2018-03-05, ostatnia zmiana: 2018-10-08

Jerzy Hojda, hydraulik z Warszawy Artykuł przygotował Jerzy Hojda, hydraulik z Warszawyl. Firma oferuje całodobowe usługi hydrauliczne.

Może Cię zaintersować:

- 5 zalet szklanej mozaiki

- Filtr do wody - świetna inwestycja w zdrowie

- Trendy łazienkowe w 2018 roku - jak aranżować łazienkę na czasie


Spodobało Ci się?


Zobacz ogłoszenia

 Skan wydruk i kopia -15%
Płock
(woj. mazowieckie)
 EORI eori eori eori eori eori eori cala polska fv23% eori eori eori eori
Warszawa
(woj. mazowieckie)
 Montaż Ustawienie Anten Satelitarnych Kielce i okolice Gwarancja!
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
 Automatyka do bram, automaty do bram, napędy, napęd Siedlce, Nowe Iganie
Siedlce
(woj. mazowieckie)
 Wypożyczalnia Wynajem Sprzętu Rehabilitacyjnego i Medycznego
Warszawa
(woj. mazowieckie)
 Pożyczka dla Ciebie na każdą potrzebę!
Ełk
(woj. warmińsko-mazurskie)
 Tłumaczenia przysięgłe francuskie dowód rejestracyjny francuski auto z Francji akcyza
Warszawa
(woj. mazowieckie)
 Naprawa Obiektywu NIKON Nikkor Serwis Poznań
Poznań
(woj. wielkopolskie)
 Zespół muzyczny RETRO 432Hz - Zespół na wesele - Dęblin, Ryki, Kozienice, Puławy, Poniatowa, Łuków
Dęblin
(woj. lubelskie)
 Transport Przeprowadzki
Włocławek
(woj. kujawsko-pomorskie)
 wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów
Gniezno
(woj. wielkopolskie)
 montaż anten satelitarnych Wrocław tel. 605143121
Wrocław
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Czym jest Merchandising?
Merchandising polega na znacznym zwiększeniu intensywności sprzedaży. Aby był on skuteczny, niezwykle ważne jest dokładne i rzetelna sprawdzenie i zaprojektowanie całej sprzedaży. Dzięki, temu można odpowiednio podkreślić konkretne produkty i zachęcić klientów do ich zakupu.

Data publikacji: 2019-08-07

Odczulanie biorezonansem
Alergia, to problem który dotyka większość Polaków. Lekarze na całym świecie do dziś szukają najskuteczniejszych sposobów, żeby alergia nie dręczyła nas całe życie. Dużą popularnością zaczęły się cieszyć terapie odczulające metodą biorezonansu. Taką opcję wybierają osoby które nie chcą faszerować się tabletkami.

Data publikacji: 2019-07-04

Tajemnice zdolności kredytowej. Jak banki liczą naszą zdolność?
Wzięcie kredytu nierozerwalnie wiąże się z koniecznością wyliczenia zdolności kredytowej. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób, banki liczą zdolność kredytową i jakie elementy mają wpływ na jej wysokość. Właśnie z tego artykułu można dowiedzieć się, jakie najważniejsze kwestie biorą pod uwagę banki, kiedy liczą zdolność kredytową.

Data publikacji: 2019-05-24

Dlaczego tłumaczenia marketingowe są tak ważne?
Dla prowadzących własną działalność oczywistym jest, że bez marketingu nie ma możliwości zaistnienia na rynku. Konkurencja obecnie jest tak duża, że niewiele pozostało obszarów gdzie można dostrzec monopol, który daje więcej swobody w działaniach reklamowych. Marketing, PR, reklama – podstawą do efektywnego dotarcia do swojej grupy docelowej jest treść.

Data publikacji: 2019-05-07