Awarie hydrauliczne w domu i ich przyczyny


Awarie hydrauliczne w domu i ich przyczyny


W każdym domu zdarzają się awarie instalacji hydraulicznej. Nie są to sytuacje rzadkie, aczkolwiek można im zapobiegać. Zarówno w domach jednorodzinnych, jak i blokach najczęściej spotykanymi problemami z hydrauliką są zapchane rury kanalizacyjne, zapowietrzone grzejniki, pęknięte rury czy cieknące krany. Podpowiadamy, jak zapobiegać awariom instalacji hydraulicznej w domu.

Najczęściej w domu zapycha się umywalka, zlew, sedes, wanną i odpływ prysznica. Z jednej strony niedrożność może wynikać z błędów popełnionych w fazie projektowej lub niepoprawnego montażu instalacji, ale też z zaniedbań właściciela i użytkownika domu.

Nieprawidłowy montaż i projekt

Problemy wynikające z błędnie wykonanego montażu lub złego projektu wynikają ze źle ułożonej instalacji, której przewody, zgodnie z prawem grawitacji, powinny być ułożone w nachyleniu, tak, aby woda i nieczystości mogły swobodnie spływać w dół. Znaczenie ma kąt pochylenia i średnica przewodów, gdzie zbyt mała powoduje nawracające awarie. Dobry projekt instalacji hydraulicznej posiada niewiele załamań i zwrotów kierunków, które powoduje osadzanie się kamienia i zanieczyszczeń, co prowadzi do niedrożności rur. Warto wiedzieć, że dobry monter, układający instalację dostrzeże możliwe problemy na etapie montażu, co daje możliwość skorygowania zarówno kąta nachylenia instalacji, jaki średnicy użytych przewodów. Układając instalację hydrauliczną warto nie kierować się tylko i wyłącznie ceną, albowiem, oszczędzając na materiałach, nie zaoszczędzisz na pomocy hydraulika w przyszłości lub poniesiesz koszt montażu dwa razy, kiedy zostaniesz zmuszony do skucia tynków i podłóg, aby znaleźć miejsce i przyczynę awarii, a następnie, aby ją usunąć.

Zadbania użytkowania

Po stronie użytkownika i niewłaściwej dbania o odpływy zostaje mechaniczne przepychanie rur odpadkami. To, co hydraulik czasem wyjmuje z odpływu może przyprawić o zawał serca, a podstawą są włosy, tłuszcze, resztki jedzenia lub fusy. Do tego kamień osadzający się na powierzchniach, wytrącający się z wody. Ale też środki higieny osobistej wrzucane do sedesu, ręczniki papierowe, reklamówki czy opakowania po środkach kosmetycznych i inne rzeczy, których miejscem na pewno nie jest kanalizacja, a bardziej kosz na śmieci.Zanim wezwiesz fachowca, możesz próbować samodzielnie usunąć usterkę. Skorzystać z popularnych środków chemicznych do udrażniania rur, możesz też próbować przepchać rury mechanicznie. Czasem jednak samodzielnie nie jesteś w stanie udrożnić odpływów, a woda, wybijająca z zatkanego odpływu może zalać mieszkanie twoje, ale też i sąsiadów. Dlatego w tej sytuacji najlepiej jak najszybciej wezwać hydraulika. Dzięki temu unikniesz dodatkowych kosztów, związanych z odszkodowaniem dla sąsiada czy remontem zalanego pomieszczenia.

Nieszczelny kran

Jedną z częstszych usterek jest cieknący kran. Woda kapiąca z kranu może irytować swoim dźwiękiem, aczkolwiek nie wszyscy na niego zwracają uwagę. Ważne jednak, że kapanie wody może generować znaczące straty dla kieszeni użytkownika, mocno zwiększając rachunek za zużycie wody. Najczęściej przyczyną nieszczelnej baterii jest wyrobiona uszczelka, którą można bez problemu wymienić, ale też może okazać się, że w baterii osadził się kamień, lub mechanizmy kulkowe wyrobiły się, co oznacza, że interwencja hydraulika i zakup nowej baterii może okazać się niezbędny. Przed jakąkolwiek ingerencją związaną z baterią karnawałową należy pamiętać o tym, by zamknąc dopływ wody do kranu, tak, aby nie zalać całego pomieszczenia wodą.


Awarie hydrauliczne w domu i ich przyczyny

Zapowietrzone grzejniki

Zapowietrzone grzejniki to zmora zimą w starszym budownictwie, zwłaszcza tam, gdzie jeszcze znajdują się grzejniki żeliwne. W nowoczesnych grzejnikach znajduje się już wbudowany system odpowietrzania, natomiast, o ile grzejniki żeliwne nadal świetnie sprawdzają się jako źródło ciepła, to aby je odpowietrzyć przydaje się pomoc hydraulika. Oznaką zapowietrzonego grzejnika jest nierównomierne ogrzanie jego powierzchni. Nie można problemu ignorować, ponieważ zapowietrzony grzejnik nie spełnia swojej funkcji, co powoduje niedogrzanie pomieszczeń, w których może gromadzić się wilgoć i grzyb.

Pęknięte rury

Najtrudniej poradzić sobie z pękniętą rurą. Nawet doskonałej jakości materiały mogą się zużyć i zestarzeć, co najpierw przełoży się na mniejszą drożność, a później może dojść do pęknięcia rury. To poważna awaria, wiążąca się ze skuwaniem tynków i podłóg, w zależności od miejsca pęknięcia, które niełatwo precyzyjnie znaleźć. Zalaniu ulegają duże powierzchnie ściany lub podłogi, a początkowa faza usterki jest niemal niewidoczna. W skrajnych sytuacjach należy wymienić całą instalację, co wiąże się z dużymi kosztami, zwłaszcza, że w większości przypadków instalacje ukryte są pod tynkiem lub w podłodze.  

Jerzy Hojda, hydraulik z Warszawy Artykuł przygotował Jerzy Hojda, hydraulik z Warszawyl. Firma oferuje całodobowe usługi hydrauliczne.

Może Cię zaintersować:

- 5 zalet szklanej mozaiki

- Filtr do wody - świetna inwestycja w zdrowie

- Trendy łazienkowe w 2018 roku - jak aranżować łazienkę na czasie

Data publikacji: 2018-03-05, ostatnia zmiana: 2018-10-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

sprawdź swoją historię w BIKu!
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Wata cukrowa, Popcorn, Fontanna Czekoladowa.
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
Hydraulik tanio 696 749 950
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Tanie Naprawy Serwis Aparatów Fotograficznych i Obiektywów POZNAŃ
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Układanie parkietu, Cyklinowanie, Lakierowanie, Renowacja i Montaż Schodów, Naprawy miejscowe parkie
Nowy Sącz
(woj. małopolskie)
Naprawa serwis montaż piecy piecykó junkersów
Zawadzkie
(woj. opolskie)
!24h POMOC Drogowa Strzelin, Wrocław, Niemcza, Jordanów Śląski, Ziębice, Wojkowice, S8, A4
Strzelin
(woj. dolnośląskie)
Budowa stawów kąpielowych , oczek wodnych
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Aparaty FotoSerwis Poznań Naprawa
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Serwis Naprawa Aparatów Cyfrowych i Obiektywów Poznań
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Opróżnianie domu cena, Wrocław, tel. 504-746-203, wywóz, utylizacja
Wrocław
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak zarabiać w Internecie do 1000 zł i znacznie więcej? Poradnik zarabiania online
Każdy z nas chciałby otrzymać dodatkowe 100, 300, 500, 1000 zł, bądź więcej każdego miesiąca. Tak, by poprawić swój budżet domowy, spłacić długi bądź zbierać pieniądze na wakacje i gromadzadzić oszczę...
Data publikacji: 2020-06-12
Czy pozycjonowanie stron się opłaca?
Pozycjonowanie stron stało się nieodłącznym elementem strategii marketingowej, a na rynku pojawia się coraz to więcej agencji wyspecjalizowanych w tego rodzaju usługach. Czy warto jednak wydać - częst...
Data publikacji: 2020-06-05
Pomoc adwokata w sprawach z zakresu prawa pracy
Prawo pracy to jedna z najważniejszych gałęzi prawa. Zapraszamy do artykułu dla każdego pracownika!
Data publikacji: 2020-05-25
TikTok - w pogoni za marketingowymi trendami
Jedna z najszybciej rozwijających się platform społecznościowych na świecie, znajdująca się w tej samej lidze co Facebook, Instagram czy Twitter. Numer jeden na listach najchętniej pobieranych aplikac...
Data publikacji: 2020-05-22