Przychód z handlu kryptowalutami a podatek PIT


Przychód z handlu kryptowalutami a podatek PIT.


Gra na giełdach kryptowalut stała się popularnym sposobem na inwestowanie posiadanych nadwyżek finansowych oraz pomnażanie kapitału. Miały na to wpływ między innymi szybko rosnące notowania najbardziej rozpoznawalnego z wirtualnych pieniędzy – bitcoina. Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Finansów od przychodów uzyskanych z handlu na giełdzie należy odprowadzić podatek, dlatego muszą one zostać wykazane w rozliczeniu podatkowym za dany rok. Jak wygląda to w praktyce?

Stanowisko Ministerstwa Finansów w sprawie kryptowalut

Ministerstwo Finansów zaklasyfikowało przychody uzyskiwane z tytułu handlu kryptowalutami jako prawa majątkowe, dlatego, że wirtualne pieniądze nie zostały uznane za środek płatniczy. Co więcej, przy składaniu rocznej deklaracji należy zastosować przelicznik dla krytpowaluty po kursie na dzień poprzedzający uzyskanie przychodu, a na druku PIT umieścić wartość w polskich złotych. Najważniejszą zmianą w przepisach podatkowych jest stanowisko Ministerstwa Finansów, że podatek należy uiścić również wtedy, gdy dokonywana jest zamiana jednej kryptowaluty na inną. Do tej pory obowiązek dotyczył jedynie wymiana wirtualnych pieniędzy na waluty realne.

Rozliczenie dla osób fizycznych

Osoba fizyczna może w świetle prawa polskiego grać na giełdzie kryptowalutami, czyli kupować je i sprzedawać bez konieczności prowadzenia działalności gospodarczej, ale tylko sporadycznie. Nie zwalnia jej to jednak z corocznego rozliczenia. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów każda transakcja powinna zostać policzona, a roczne przychody wykazane w deklaracji PIT-36 w rubryce o prawach autorskich i innych prawach (rubryka 74). Należy przy tym pamiętać, że opodatkowaniu podlega zysk ze sprzedaży kryptowalut. Jest to różnica między zarobkiem osiągniętym na transakcjach a kosztami poniesionymi, by je zrealizować. By koszty zostały uznane, należy przedstawić stosowne dokumenty potwierdzające cenę nabycia danej kryptowaluty. Dla osoby fizycznej wystarczający powinien być wyciąg elektroniczny z giełdy.Osoby fizyczne – według Ministerstwa Finansów – od każdej transakcji przeprowadzanych na giełdzie powinny zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), ten sam, który jest opłacany na przykład w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Zwolnione będą jedynie transakcje od podmiotu gospodarczego, będącego płatnikiem VAT lub zwolnionego z tego podatku.

Rozliczenie podmiotów gospodarczych

Regularny handel na giełdzie wymaga prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej (kod 64.19.Z. według PKD). Odpowiednią formą opodatkowania dla podmiotu zajmującego się kryptowalutami są zasady ogólne lub podatek liniowy. Właściwym formularzem do wypełnienia deklaracji jest PIT 36 dla zasad ogólnych oraz PIT 36L przy deklaracji podatku liniowego. Konieczne będzie przedstawienie pełnej ewidencji uzyskiwanych przychodów oraz ponoszonych kosztów z tytułu obrotu kryptowalutami. Warto dodać, że w przypadku podmiotów gospodarczych, które rozliczają się na podstawie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów, nie będzie możliwe odliczenie kosztów z tytułu handlu wirtualnymi walutami, ponieważ księgowaniu nie podlegają wyciągi z kont bankowych oraz z giełdy kryptowalut.

Ministerstwo Finansów podkreśla, że prawnicy pracują nad przepisami dotyczącymi opodatkowania uczestniczących w transakcjach na rosnącym rynku kryptowalut. Warto przed rozliczeniem zasięgnąć opinii eksperta, który pomoże odnaleźć złoty środek wśród bardzo zawiłych przepisów.

Artykuł powstał we współpracy z bitelon.pl

Może Cię zaintersować:

- Czy Bitcoin jest bezpieczny? Jak działa kryptowaluta?

- Jakie są najpopularniejsze kryptowaluty?

Data publikacji: 2018-05-08, ostatnia zmiana: 2018-10-10

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Pożyczka oddłużeniowa do 100.000 zł na 120 miesięcy dla każdego
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
Punkt opłat, pożyczki, kredyty w Tarnowie
Tarnów
(woj. małopolskie)
Kredyty hipoteczne dla osób i firm kompleksowa obsługa
Dąbrowa Górnicza
(woj. śląskie)
Pozabankowe Pożyczki Pod Zastaw Nieruchomości Bez Baz Dla Firm
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Bezpieczne pożyczki pod zastaw nieruchomości bez BIK, KRD, Erif, BIG
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
Pod Zabezpieczenie Hipoteczne dla Przedsiębiorców i Rolników
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
Najtańszy leasing
Nowy Targ
(woj. małopolskie)
Leasing bez BIK i KRD od pierwszego dnia działalności! Cała Polska!
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
Pożyczki dla zadłużonych-  Oddłużanie, Restrukturyzacja
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Pożyczki bez bik i krd, bez formalności i szybko do 25 000 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Prywatne bezpieczne pożyczki pod zastaw nieruchomości IV dział Cała Polska
Katowice
(woj. śląskie)
Kredyty, Pożyczki, Chwilówki
Częstochowa
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Karta kredytowa na świąteczne zakupy - poznaj korzyści
Jeśli Twoje konto oszczędnościowe świeci pustkami, nie musisz rezygnować z planów i marzeń. Dzięki karcie kredytowej sfinansujesz świąteczne zakupy wygodnie, bezpiecznie i niedrogo. W artykule wyjaśni...
Data publikacji: 2021-12-15
Jak powinno przebiegać projektowanie systemów IT?
Dzisiaj mało kto wyobraża sobie życie bez komputera. Tym bardziej komputeryzacja obowiązkowa jest w przypadku przedsiębiorstw. Systemy IT w firmach znacznie ułatwiają ich prowadzenie i codzienną pracę...
Data publikacji: 2021-11-29
Kiedy warto zlecić testowanie użyteczności strony, sklepu internetowego?
Doświadczenia użytkownika związane z przebywaniem danej stronie intranetowej lub w sklepie online wpływają znacząco nie tylko na liczbę odwiedzin witryny, ale i jej pozycjonowanie w wyszukiwarce Googl...
Data publikacji: 2021-04-27
Jak sprawdzać ile co kosztuje, gdzie porównywać ceny przed zakupem?
Dostęp do wszelkiego rodzaju dóbr i towarów jest w dzisiejszych czasach niemal nieograniczony. Chcąc kupić jakiś produkt, możemy porównywać propozycje różnych producentów tak długo, aż znajdziemy mode...
Data publikacji: 2021-04-02

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij