Szukaj

Kategorie

Przychód z handlu kryptowalutami a podatek PIT


Przychód z handlu kryptowalutami a podatek PIT.


Gra na giełdach kryptowalut stała się popularnym sposobem na inwestowanie posiadanych nadwyżek finansowych oraz pomnażanie kapitału. Miały na to wpływ między innymi szybko rosnące notowania najbardziej rozpoznawalnego z wirtualnych pieniędzy – bitcoina. Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Finansów od przychodów uzyskanych z handlu na giełdzie należy odprowadzić podatek, dlatego muszą one zostać wykazane w rozliczeniu podatkowym za dany rok. Jak wygląda to w praktyce?

Stanowisko Ministerstwa Finansów w sprawie kryptowalut

Ministerstwo Finansów zaklasyfikowało przychody uzyskiwane z tytułu handlu kryptowalutami jako prawa majątkowe, dlatego, że wirtualne pieniądze nie zostały uznane za środek płatniczy. Co więcej, przy składaniu rocznej deklaracji należy zastosować przelicznik dla krytpowaluty po kursie na dzień poprzedzający uzyskanie przychodu, a na druku PIT umieścić wartość w polskich złotych. Najważniejszą zmianą w przepisach podatkowych jest stanowisko Ministerstwa Finansów, że podatek należy uiścić również wtedy, gdy dokonywana jest zamiana jednej kryptowaluty na inną. Do tej pory obowiązek dotyczył jedynie wymiana wirtualnych pieniędzy na waluty realne.

Rozliczenie dla osób fizycznych

Osoba fizyczna może w świetle prawa polskiego grać na giełdzie kryptowalutami, czyli kupować je i sprzedawać bez konieczności prowadzenia działalności gospodarczej, ale tylko sporadycznie. Nie zwalnia jej to jednak z corocznego rozliczenia. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów każda transakcja powinna zostać policzona, a roczne przychody wykazane w deklaracji PIT-36 w rubryce o prawach autorskich i innych prawach (rubryka 74). Należy przy tym pamiętać, że opodatkowaniu podlega zysk ze sprzedaży kryptowalut. Jest to różnica między zarobkiem osiągniętym na transakcjach a kosztami poniesionymi, by je zrealizować. By koszty zostały uznane, należy przedstawić stosowne dokumenty potwierdzające cenę nabycia danej kryptowaluty. Dla osoby fizycznej wystarczający powinien być wyciąg elektroniczny z giełdy.Osoby fizyczne – według Ministerstwa Finansów – od każdej transakcji przeprowadzanych na giełdzie powinny zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), ten sam, który jest opłacany na przykład w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Zwolnione będą jedynie transakcje od podmiotu gospodarczego, będącego płatnikiem VAT lub zwolnionego z tego podatku.

Rozliczenie podmiotów gospodarczych

Regularny handel na giełdzie wymaga prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej (kod 64.19.Z. według PKD). Odpowiednią formą opodatkowania dla podmiotu zajmującego się kryptowalutami są zasady ogólne lub podatek liniowy. Właściwym formularzem do wypełnienia deklaracji jest PIT 36 dla zasad ogólnych oraz PIT 36L przy deklaracji podatku liniowego. Konieczne będzie przedstawienie pełnej ewidencji uzyskiwanych przychodów oraz ponoszonych kosztów z tytułu obrotu kryptowalutami. Warto dodać, że w przypadku podmiotów gospodarczych, które rozliczają się na podstawie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów, nie będzie możliwe odliczenie kosztów z tytułu handlu wirtualnymi walutami, ponieważ księgowaniu nie podlegają wyciągi z kont bankowych oraz z giełdy kryptowalut.

Ministerstwo Finansów podkreśla, że prawnicy pracują nad przepisami dotyczącymi opodatkowania uczestniczących w transakcjach na rosnącym rynku kryptowalut. Warto przed rozliczeniem zasięgnąć opinii eksperta, który pomoże odnaleźć złoty środek wśród bardzo zawiłych przepisów.

Artykuł powstał we współpracy z bitelon.pl

Data publikacji: 2018-05-08, ostatnia zmiana: 2018-10-10

Może Cię zaintersować:

- Czy Bitcoin jest bezpieczny? Jak działa kryptowaluta?

- Jakie są najpopularniejsze kryptowaluty?


Spodobało Ci się?


ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Dlaczego tłumaczenia marketingowe są tak ważne?
Dla prowadzących własną działalność oczywistym jest, że bez marketingu nie ma możliwości zaistnienia na rynku. Konkurencja obecnie jest tak duża, że niewiele pozostało obszarów gdzie można dostrzec monopol, który daje więcej swobody w działaniach reklamowych. Marketing, PR, reklama – podstawą do efektywnego dotarcia do swojej grupy docelowej jest treść.

Data publikacji: 2019-05-07

Plakaty wielkoformatowe ? jak zaprojektować, gdzie wydrukować?
Znaki, banery lub plakaty – niezależnie od tego, jaki rodzaj druku na dużą skalę tworzysz, ważne jest, aby wyróżniał się z tłumu. Aby utworzyć wydruk, na który ludzie zwrócą uwagę, musisz wybrać odpowiednie obrazy, kolory i czcionki. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć najczęstszych problemów związanych z drukowaniem plakatów.

Data publikacji: 2019-01-24

Jak założyć swoją firmę?
Planujecie założyć niedługo własną działalność gospodarczą? Jakie kroki należy podjąć, aby przejść przez wszystkie etapy tej procedury?

Data publikacji: 2018-10-13

Kreatywna integracja - imprezy off road
Pracodawcy zaczynają coraz bardziej zdawać sobie sprawę z konieczności organizowania imprez integracyjnych. Coraz chętniej sięgają też po nieszablonowe rozwiązania. Wyjścia do pubu, na kręgle czy bilard powoli zaczynają odchodzić do przeszłości...

Data publikacji: 2018-10-06