Działalność gospodarcza, a formy jej opodatkowania


Działalność gospodarcza, a formy jej opodatkowania.


Złożoność polskiego prawa podatkowego, sprawia, że nie jest to przyjazna dla przedsiębiorców kwestia i najczęściej konieczne jest skorzystanie z pomocy specjalistów w tej dziedzinie. Same przepisy, jakimi rządzi się prawo podatkowe, nie są może skomplikowane, ale zrozumienie ich wymaga czasu, przy czym należy się też przygotować na częste zmiany w tym zakresie. Zazwyczaj większość obowiązków podatkowych załatwia za przedsiębiorców biuro rachunkowe, warto jednak znać podstawy systemu podatkowego, które mogą się przydać podczas podejmowania kluczowych dla firmy decyzji, w tym przede wszystkim tę dotyczącą zasad, na jakich przedsiębiorca zamierza rozliczać dochody z działalności gospodarczej.


Wybór formy opodatkowania jest jedną z najistotniejszych spraw przy prowadzeniu firmy, ponieważ definiuje nie tylko wysokość kwoty podatku, którą przedsiębiorca będzie musiał zapłacić, ale również koszty prowadzenia księgowości oraz sposoby rozliczania się z przyszłymi kontrahentami, przy czym warto pamiętać, że podjęcie decyzji o formie opodatkowania nie przywiązuje do niej na stałe.

Przedsiębiorcy na początku każdego nowego roku kalendarzowego mają prawo do zmiany zasad, na jakich chcą rozliczać finanse firmy, pod warunkiem, że zmiany zostaną zgłoszone w urzędzie do 20 stycznia. Taką decyzję trzeba jednak szczegółowo przeanalizować pod kątem przypuszczalnej wysokości przychodów, kosztów ich uzyskania, wydatków firmy, kosztów prowadzenia samej księgowości oraz częstotliwości rozliczania podatków – czy będą one rozliczane miesięcznie czy kwartalnie.

A jakie istnieją opcje?

OPODATKOWANIE NA ZASADACH OGÓLNYCH

Jest to najczęściej stosowana przez przedsiębiorców forma opodatkowania, a także system rozliczania dochodów firmy przysługujący z automatu, co oznacza, że jeśli przedsiębiorca nie zgłosi do odpowiedniego urzędu, że chce stosować inne zasady regulowania swoich zobowiązań względem państwa, firma zobligowana będzie do rozliczania się na zasadach ogólnych. Przedsiębiorca jest wtedy zobowiązany do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Warto wiedzieć, że jedną z głównych zalet opodatkowania na zasadach ogólnych jest możliwość korzystania z ulg podatkowych oraz prawo do rozliczania się wraz z małżonkiem.

Co ważne przy tej formie opodatkowaniu podlega dochód, będący różnicą pomiędzy przychodem z działalności, a kosztami jego uzyskania i w zależności od wysokości uzyskanego dochodu rocznego obowiązują dwie stawki podatku:

  • 18% - gdy roczny dochód nie przekracza 85 528 zł;
  • 32% - gdy dochód roczny przekroczył kwotę 85 528 zł.

Dla przedsiębiorców, u których dochód z prowadzenia działalności znacznie przekracza prób dochodowy (85 528zł) zdecydowanie korzystniejszy okazuje się być podatek liniowy według stawki 19%. Decydując się na tę formę rozliczenia właściciele firm mają pewność, że jego wartość będzie stała w całym roku, niezależnie od wysokości uzyskanego dochodu.

Zarówno opłaty podatku liniowego jak i rozliczenia na zasadach ogólnych dokonuje się poprzez wpłacenie miesięcznie lub kwartalnie zaliczek na podatek do 20 dnia każdego miesiąca, lub miesiąca następującego po kwartale. Z kolei po zakończeniu roku, do dnia 30 kwietnia należy złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe.



RYCZAŁT EWIDENCJONOWANY

Wysokość stawek do opłacenia przy ryczałcie ewidencjonowanym jest zróżnicowana i zależy przede wszystkim od rodzaju prowadzenia działalności, a lista tych uprzywilejowanych dostępna jest na stronie Ministerstwa Finansów, więc każdy młody przedsiębiorca ma możliwość wcześniejszego sprawdzenia, czy działalność, którą zamierza otworzyć może rozliczać się na zasadach ryczałtu, a dotyczy to między innymi stomatologów i lekarzy prowadzących własną praktykę.

W tej formie opodatkowania przedsiębiorca zobligowany jest do prowadzenia ewidencji przychodów z prowadzonej działalności, a wysokość podatku oblicza się na podstawie uzyskanego przychodu bez pomniejszania go o koszty jego uzyskania. Ryczałt należny oblicza się samodzielnie i wpłaca do urzędu skarbowego w terminie do 20 dnia każdego miesiąca lub do 20 dnia miesiąca następującego po kwartale, przy czym opłat za grudzień dokonuje się w terminie złożenia zeznania podatkowego.

KARTA PODATKOWA

Karta podatkowa to rodzaj opodatkowania przeznaczony dla osób prowadzących ściśle określony rodzaj działalności usługowej, wytwórczo-usługowej i handlowej. Warto również wiedzieć, że przy rozliczaniu dochodów na podstawie karty podatkowej obowiązują limity dotyczące ilości zatrudnionych pracowników, których z kolei nie można zatrudniać na umowę o dzieło i umowę zlecenia. Podobnie jak przy rozliczaniu ryczałtem, obowiązują różne kwoty podatku w zależności od rodzaju prowadzonej działalności, z tym, że jego wysokość określana jest kwotowo na podstawie decyzji urzędu skarbowego podejmowanej na wniosek podatnika.

Ponadto jest to jedyna forma opodatkowania niewymagająca prowadzenia ewidencji przychodów, składania zeznań podatkowych i wpłacania zaliczek podatkowych, ponieważ podatek opłaca się niezależnie od sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, do 7 dnia każdego miesiąca. Ważne jest jednak by przez okres pięciu lat przechowywać wystawione rachunki.



Artykuł przygotowali:

Artykuł został przygotowany przy współpracy z biurem rachunkowym Credotax z Poznania.

Może Cię zaintersować:

- Laptopy i komputery poleasingowe - jak wybrać?

- Urządzanie biura od A do Z - poradnik doboru mebli biurowych

Data publikacji: 2018-04-19, ostatnia zmiana: 2018-10-10

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Kalibracja monitorów
Łódź
(woj. łódzkie)
kasa bez wychodzenia z domu raty miesięczne
Leszno
(woj. wielkopolskie)
Mobilny serwis AGD, pogotowie techniczne, instalacje: monitoringu, alarmy, sieci, kontrola dostępu,
Namysłów
(woj. opolskie)
tłumaczenia z języka białoruskiego na język polski oraz z języka polskiego na język białoruski
Otwock
(woj. mazowieckie)
Malowanie Mieszkania Domu Warszawa Ząbki Marki Zielonka Rembertów
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Akcje Huty Pokój kupię
Ruda Śląska
(woj. śląskie)
MALOWANIE dachu metodą hydrodynamiczną od 35zł/m2
ŚLĄSKIE
(woj. śląskie)
Szybka pożyczka - w ofercie mamy 15 firm - sprawdzenie oferty jest bezpłatne!
Ostrów Wielkopolski
(woj. wielkopolskie)
Pożyczka bez BIK
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Skup samochodów Śląsk i okolice
Zabrze
(woj. śląskie)
pożyczka bez wychodzenia z domu raty miesięczne
Gniezno
(woj. wielkopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Dotacja z urzędu pracy ? dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej
Podjęcie działalności gospodarczej niesie ze sobą nie tylko wyzwania, ale również szanse na korzystne wsparcie ze strony instytucji publicznych. Jednym z najbardziej atrakcyjnych instrumentów dla prze...
Data publikacji: 2024-03-19
Upadłość konsumencka - kancelaria prawna jest najlepszym rozwiązaniem
Jesteś dłużnikiem i coraz większą trudność sprawia Ci zawiązanie końca z końcem? Pomyśl o upadłości konsumenckiej, która może być dobrym rozwiązaniem dla Ciebie. Jeśli zastanawiasz się nad taką opcją,...
Data publikacji: 2024-02-02
Wybór odpowiedniego hostingu
Rozpoczynając swoją podróż w cyfrowym świecie, najpierw musisz zrozumieć, czym są serwery i hosting. Serwer to specjalny typ komputera, który przechowuje, przetwarza i udostępnia dane. Te dane są zazw...
Data publikacji: 2023-09-29
Serwer dedykowany: Twój klucz do niezależności w sieci
W dzisiejszych czasach bezpieczeństwo danych jest niezwykle istotne dla każdej działalności online. W artykule, który masz przed sobą, omówimy dlaczego serwer dedykowany jest najlepszym rozwiązaniem w...
Data publikacji: 2023-09-29