Szukaj

Kategorie

Zioła polne. Lekarstwa na wyciągnięcie ręki


Zioła polne. Lekarstwa na wyciągnięcie ręki.


Postęp cywilizacyjny pozwolił firmom wytworzyć syntetyczne lekarstwa z nowych związków chemicznych, a także opierając się na właściwościach naturalnych roślin. Często zapominamy jednak, że naturalne lekarstwa, są na wyciągniecie ręki. Polne zioła okazują się grupą roślin, które charakteryzują się dobroczynnym wpływem na ludzki organizm. Stworzenie wywarów czy maści w większości przypadków jest możliwe w domowych warunkach. Producenci leków także sięgają po naturalne wyciągi z roślin. Przyjrzyjmy się zatem ziołom, które najczęściej występują na polskich polach.

Oto kilka popularnych roślin, które mają lecznicze właściwości, ale na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy:

  • Dziurawiec zwyczajny. Roślina posiada charakterystyczne żółte kwiaty, usiane czarnymi kropkami, oraz liczne pręciki. Średnia wysokość dziurawca to 30-80 cm. Ziele dziurawca zawiera witaminę A i C, olejki eteryczne oraz taniny, którym przypisuje się właściwości przeciwnowotworowe. Wyciąg z dziurawca może być stosowany na lekkie objawy depresji. Dziurawiec zwyczajny działa także na migrenę, pobudza trawienie, działa przeciwzapalnie oraz dezynfekcyjnie.


  • Skrzyp polny. Ten gatunek skrzypu występuje na terenie całego kraju. Osiąga średnią wysokość ok. 40 cm. Jego budowa składa się z piętrowo rozłożonych rozgałęzień zwężających się ku górze. Skrzyp polny znalazł swoje zastosowanie jako roślina lecznicza. Może być stosowana przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie. Skutecznie działa także na regulację przemiany materii, wzmacnia organizm, przeciwdziała problemom z drogami moczowymi. Co więcej, przygotowany napar można stosować do płukania gardła i jamy ustnej, a także na zmiany skórne (oparzenia, obrzęki).


Zioła polne. Lekarstwa na wyciągnięcie ręki.


  • Mniszek pospolity. To chyba najbardziej rozpoznawalna roślina w Polsce nazywana inaczej mleczem. Posiadają charakterystyczne żółty kwiatostan, a owoce mniszka to popularnie nazywane dmuchawce. Ta roślina także słynie ze zdrowotnych właściwości. Odpowiednio przygotowany wyciąg działa pozytywnie na działanie wątroby i wytwarzanie soku żołądkowego odpowiedzialnego za trawienie. Sok z mlecza można także stosować do usuwania brodawek skórnych.  • Babka lancetowata. Osiąga wysokość ok. 40 cm. Specyficznie rozkwita u nasady łodygi. Niewielkie białe kwiatki obrastają wokół zagęszczony kłos. Babka może pochwalić się szerokim zastosowaniem w ziołolecznictwie. Stosowana jest najczęściej przy stanach zapalnych jamy ustnej i krtani. Wykazuje działania pobudzające przeciwciała antywirusowe. W zewnętrznym stosowaniu przyspiesza proces gojenia ran i naskórka.


Wyżej wymienione rośliny polne wciąż z powodzeniem są stosowane w zapobieganiu niechcianych dolegliwości organizmu. Oczywiście we wszystkim należy utrzymywać umiar i nie poddawać się całkowicie mocy natury. W przypadku poważnych dolegliwości warto zasięgnąć rady lekarza. Niekiedy, lepsze rezultaty możn osiągnąć, stosując specjalnie przygotowane leki. Wspomniany dziurawiec zwyczajny stanowi ważny składnik w preparacie Sedomix. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie producenta.


Artykuł powstał we współpracy z LekiNatury.pl

Data publikacji: 2018-05-30, ostatnia zmiana: 2018-10-03

Może Cię zaintersować:

- Czarnuszka - królowa przypraw


Spodobało Ci się?


ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Jak poznać prawdziwe wędliny?
W dzisiejszych czasach konsumenci są coraz bardziej świadomi wpływu żywności oraz jej dodatków na zdrowie i samopoczucie. Starają się czytać etykiety, badać skład i jakość produktów spożywczych na półkach. W zależności od produktu...

Data publikacji: 2018-10-17

Czarnuszka - królowa przypraw
Aromatyczne, czarne nasiona, które kryją w sobie wielką moc. Czarnuszka uwodzi smakiem i zapachem, dostarczając jednocześnie mnóstwo składników odżywczych. Poznaj tę niezwykłą roślinę i dowiedz się, jak włączyć ją do swojej diety.

Data publikacji: 2018-09-27

Po czym poznać, że mięso i wędliny są dobrej jakości?
Jak wybierać wędliny w sklepie? Na co zwrócić szczególną uwagę? W jaki sposób rozpoznać czy są świeże? Warto zapoznać się z kilkoma istotnymi wskazówkami oraz informacjami na ten temat.

Data publikacji: 2018-08-04

Sashimi, czyli sposób przygotowywania surowego mięsa
Co dokładnie oznacza termin sashimi? Czym się charakteryzuje? Czym różni się od sushi? Poniżej znajdziecie kilka ciekawych informacji dotyczących tego tematu?

Data publikacji: 2018-05-29