Aromatyczne, czarne nasiona, które kryją w sobie wielką moc. Czarnuszka uwodzi smakiem i zapachem, dostarczając jednocześnie mnóstwo składników odżywczych. Poznaj tę niezwykłą roślinę i dowiedz się, jak włączyć ją do swojej diety.
Czarnuszka pochodzi z terenów Azji. Obecnie można ją także spotkać rosnącą dziko w basenie Morza Śródziemnego. Współcześnie uprawia się ją w wielu krajach, w Polsce również. Znana jest już od czasów starożytnych. Wiem, że korzystali z niej Egipcjanie. Nasiona tej rośliny znalezione zostały w grobowcu faraona Tutenchamona, wspomina o niej także księga proroka Izajasza. W średniowieczu jej hodowaniem zajmowali się mnisi - spotkać ją można było w przyklasztornych ogródkach. Towarzyszy ludzkości od tysięcy lat, korzystamy z niej także i dziś.
Roślina ta wspomaga leczenie wielu schorzeń. Ma korzystny wpływ na układ odpornościowy. Stanowi bardzo dobry suplement diety. Pozytywnie oddziałuje na wygląd skóry, włosów oraz paznokci. Choć badania nad tą niesamowitą rośliną ciągle trwają, to już wiemy, że posiada potencjalne właściwości lecznicze. Warto ją stosować, ponieważ nie wykazuje się szkodliwością, a może jedynie wzbogacić naszą dietę o bardzo cenne składniki odżywcze. W sztuce kulinarnej stosowana jest od dawna. Dodatek ten może dostarczyć naszym posiłkom nie tylko smaku, ale także substancji korzystnych dla naszego organizmu. Przyszłe mamy powinny jednak zachować szczególną ostrożność w stosowaniu czarnuszki. Może ona wzmagać skurcze macicy, dlatego w trosce o dobro maluszka, najlepiej jest zrezygnować z jej spożywania w trakcie ciąży. Nasiona te mogą pomóc nam nie tylko przy stosowaniu wewnętrznym. Doskonale sprawdzą się w formie płukanki do włosów, która wzmocni cebulki włosowe i poprawi ich kondycję.
Z czarnuszki, jak z większości ziół, można zrobić napar. Nie jest to jedyna forma, w jakiej możliwe jest jej spożywanie. Znacznie atrakcyjniejszym sposobem jej przyjmowania, jest dodanie nasion do codziennych posiłków. Sproszkowane stanowią świetny, nieco łagodniejszy zamiennik dla czarnego pieprzu. Doskonale nadają się do własnoręcznie wykonanego pieczywa - chleba oraz wszelkiego rodzaju bułek. Kanapki z dodatkiem tych wyjątkowych nasion, zyskują zupełnie nowy, niepowtarzalny aromat. Znakomicie sprawdzi się jako dodatek do serów oraz mięs. Łącząc ją z miodem, uzyskać można fantastyczną marynatę do pieczeni. Wspaniale też wypada w sałatkach, podkreślając smak wielu warzyw. W formie proszku może być składnikiem mieszanki przypraw korzennych. Możemy wykonać ją samodzielnie, w zaciszu własnej kuchni. Przepis jest bardzo prosty. Do moździerza należy wrzucić ulubione przyprawy korzenne. Może to być cynamon, goździki, kardamon i wiele innych. Wszystko zależy wyłącznie od tego, w jakich smakach gustujemy. Następnym krokiem jest dodanie odrobiny czarnuszki i dokładne rozgniecenie oraz wymieszanie wszystkich przypraw. W tej formie czarnuszkę możemy dodawać nawet do deserów.
Artykuł został przygotowany przy współpracy z zakreconysloik.com.pl.
- Zioła polne. Lekarstwa na wyciągnięcie ręki
Data publikacji: 2018-09-27, ostatnia zmiana: 2018-10-03