Choć żyjemy w czasach, kiedy ogromną presję kładzie się na produkty nieprzetworzone, naturalne, BIO i EKO, to mięsem najczęściej goszczącym na polskich stołach jest nie najekologiczniejsza wieprzowina i drób. Tymczasem mięsiwo, które jest najzdrowsze i najnaturalniejsze, stale jest spychane na kulinarne ubocze. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego dziczyzna, bo o niej mowa, jest zdrowsza od wieprzowiny oraz drobiu? Co przyrządzić z dziczyzny? Jak smakuje mięso z dzika? Na te i wiele innych pytań, odpowiedź znajdziesz poniżej.
Mięso pochodzące ze zwierząt hodowlanych, wieprzowina czy drób, nie są produktami ekologicznymi i najzdrowszymi. Producenci tych towarów stale usiłują nas przekonać, że kupujemy mięso BIO i EKO, ale to nie zmienia faktu, że wieprzowina i drób są towarami produkowanymi hurtowo. Świnie i kury rodzą się tylko po to, aby wyeksploatować je za życia, a następnie dostarczyć na nasze talerze. Zwierzęta hodowlane przez całe swoje życie przebywają w zamkniętych ciasnych klatkach, karmione są sztuczną paszą z GMO, dostają sztuczne hormony i antybiotyki na szybszy rozwój, a następnie, już po uboju, nastrzykiwane są wodą, tak aby ich mięso ważyło więcej i w efekcie sprzedane było z większym zyskiem.
Tymczasem dziczyzna to czysta biologia i natura. Dziki, sarny, jelenie nie są produkowane, lecz rodzą się i żyją naturalnie w zgodzie z ekosystemem leśnym. Żywią się naturalnymi ziołami, owocami leśnymi, bukwią czy żołędziami. Nie są ściśnięte w klatkach, lecz mają nieograniczoną możliwość ruchu. I przede wszystkim nie dostają żadnych sztucznych wspomagaczy, antybiotyków czy hormonów. Dziczyzna, czyli mięso z dzika, sarny, jelenia jest w stu procentach naturalne i ekologiczne.
Dziczyzna, dzięki braku nastrzykiwań sztucznymi hormonami i antybiotykami, nie powoduje w naszych organizmach jednej z głównych chorób cywilizacyjnych – alergii pokarmowych. Alergie pokarmowe w dużej mierze wynikają ze słabej jakości produktów, sztucznie nawożonych, przetwarzanych, nastrzykiwanych chemią. Mięso z dzika, sarny czy jelenia jest z kolei mięsem bardzo wysokiej jakości i, dzięki różnorodnej i ekologicznej diecie, naturalnie bogate jest w białka, witaminy z grupy B, minerały, między innymi fosfor, wapń czy magnez, oraz jest pełne łatwo przyswajalnego żelaza. Dodatkowo dzięki życiu na wolności i dużej ilości ruchu, mięso z dziczyzny, jest mięsem o bardzo niskiej zawartości tłuszczu, a więc jest także mniej kaloryczne. To z kolei sprawia, że dziczyzna jest świetnym składnikiem diety osób odchudzających się oraz cierpiących na choroby układu krwionośnego, takie jak miażdżyca, udary mózgu czy nadciśnienie tętnicze, a także anemię.
Dziczyzna posiada wyjątkowy smak i aromat, którego nie da się podrobić w żaden sposób! Dzięki diecie bogatej w leśne owoce i zioła, mięso z dzika, sarny czy jelenia, przechodzi leśnym aromatem, który podkreślony odpowiednią kompozycją ziół i przypraw sprawi, że potrawy przygotowane z dziczyzny zachwycą podniebienie nawet najbardziej wybrednego smakosza. Wiele osób unika dziczyzny w obawie, że jest to mięso wymagające, trudne w przygotowaniu i można przygotować z niego tylko garstkę potraw. Nic bardziej mylnego! Dziczyzna, jeśli kupiona jest z pewnego źródła, takiego jak sklep, skup dziczyzny czy zakład przetwórstwa mięsnego Leśniczówka, jest gotowe do przyrządzania w kuchni. Dziczyzna taka jest przebadana weterynaryjnie, skruszała i przygotowana na kulinarne szaleństwa. A i poszaleć z nią można. Dziczyznę można smażyć, piec, grillować i wędzić. Z dziczyzny przygotujesz także przepyszne zupy na leśnym wywarze, a także wyjątkowe wyroby wędliniarskie, takie jak salami z dzika, kiełbasa krakowska z jelenia, pasztet z sarny czy smalec z dziczyzny.
Zdarza się, że ludzie kupują mięso wieprzowe czy drobiowe zamiast dziczyzny, z powodu ceny. Jednak jeśli porównamy niezaprzeczalne właściwości dziczyzny i marne jakościowo mięso drobiowe czy wieprzowe, sprawa wydaje się jasna. Idąc do sklepu obuwniczego wolimy kupić buty droższe, wykonane z lepszej jakości materiału, które nie były wyprodukowane masowo na taśmie w Chinach, bo wiadomo, że wytrzymają dłużej, niż buty produkowane masowo za najniższą cenę i z nie najlepszych materiałów. Tak samo jest z mięsem. Lepiej kupić nieco droższą, ale za to o wiele zdrowszą i naturalniejszą dziczyznę, od hurtowo produkowanego mięsa wieprzowego i drobiowego, które nie może poszczycić się dobrym wpływem na nasze zdrowie.
Artykuł powstał przy współpracy z https://lesniczowka.net
Data publikacji: 2019-09-27, ostatnia zmiana: 2019-09-24