Przewodniki turystyczne - Zobacz jakie są między nimi różnice i wybierz najlepszy dla siebie!


Przewodniki turystyczne

Zaplanowałeś urlop, kierunek już wybrałeś, czas się zatem przygotować do wyjazdu. I to nie tylko pod względem niezbędnych szczepień, skompletowania dokumentów i zaopatrzenia się w odpowiednie sprzęty. To także moment, by wybrać odpowiedni przewodnik i zaplanować pobyt.

W zależności od formy w jakiej planujemy spędzić urlop i od naszego charakteru, każdy rodzaj turysty będzie miał swoją idealną książkę. Ci, którzy preferują wyjazdy zorganizowane, sięgną po bogato ilustrowane wydania, ci zaś spędzający wakacje spontanicznie i przemieszczając się na własną rękę, chętniej wybiorą przewodniki z dużą ilością informacji praktycznych, a zdjęcia odsuną na drugi plan. Przyjrzyjmy się zatem dostępnym na polskim rynku przewodnikom, zobaczmy co oferują i dla kogo będą idealne. 

Pierwszy podział widoczny już na pierwszy rzut oka, to rozróżnienie na wydania polskojęzyczne i na te zagraniczne. Oczywiście, w zależności od naszych umiejętności językowych, możemy być zmuszeni do ograniczenia się tylko do wersji polskich, ale jeśli nasze umiejętności nam na to pozwalają, zapoznajmy się także z wydaniami obcymi. Wiele z dobrych przewodników książkowych, niestety, nie jest przekładana na język polski, więc pozostaje nam zaprzyjaźnienie się z wersją angielską. 

Przewodniki po polsku

Zacznijmy od wydań polskich. Jakie mamy dostępne na polskim rynku i dla kogo będą odpowiednie?

Bezdroża

Jeden z wiodących wydawców przewodników zarówno po Polsce jak i po świecie. Przewodniki te charakteryzują się bogatą treścią, dokładnymi opisami miejsc zabytkowych, przyrodniczych i atrakcji turystycznych. Zawierają mapy zarówno danego kraju i regionu jak i wybranych miast. Wydania w miękkiej oprawie, wielkości zeszytowej. Z reguły dość obszerne pod względem stron. Ilość ilustracji jest jednak niewielka.

 Pascal

Przewodniki tego wydawnictwa są znacznie bogatsze pod względem ilości ilustracji. Ilość zebranych informacji praktycznych jest natomiast znacznie mniejsza. niemniej jednak doskonale wystarcza na wyjazd zorganizowany dla poszerzenia wiedzy. Przewodniki wydane na ładnym papierze, poręczne i niewielkich rozmiarów, co przekłada się również na ich wagę. 

Marco Polo

Przewodniki będące w większości przekładem z języka niemieckiego. Do dużej zalety zaliczyć można ich niewielki rozmiar i skompresowaną wiedzę. Szczególnie polecane dla osób zainteresowanych podróżowaniem w wyższym standardzie – hotele boutique’owe, klimatyczne restauracje itp., oraz dla osób podróżujących na wycieczkach. 

Wiedza i Życie

Pięknie wydane przewodniki w twardej oprawie. Łączą w sobie dużo informacji z bogatymi ilustracjami, rycinami i mapami. Dość ciężkie poprzez papier kredowy oraz ilość stron. Przewodniki droższe od wcześniej wymienionych, jednak warte swojej ceny. Zawierają niezbędne informacje przydatne zarówno przed wyjazdem, jak i w czasie jego trwania. Szczegółowo opisują najważniejsze zabytki i muzea, wraz z informacjami o stylach architektonicznych, podłożu historycznym oraz o konkretnych ekspozycjach. Częściowo są one przekładem przewodników anglojęzycznych DK, o których mowa niżej. Doskonałe dla osób podróżujących zarówno grupowo jak i dla koneserów sztuki. 

Dumont

Niewielkich rozmiarów, poręczne przewodniki w miękkiej okładce. Lekkie, kieszonkowe, a zarazem zawierające dużo cennych informacji. Podzielone na kilka sekcji poświęconych odpowiednio: ogólnemu zarysowi regionu i jego historii; ciekawym i ważnym z punktu widzenia turystycznego miejscom oraz ostatni skupiający się na informacjach praktycznych takich jak zakwaterowanie, restauracje, sklepy itp. 

National Geographic

Przewodniki wydawane zarówno w języku polskim, jak i w innych przekładach. Wydane na dobrej jakości papierze, często kredowym. Zawierają sporo ilustracji, zdjęć i krótkich opisów. Niestety informacji praktycznych jest niewiele, w porównaniu na przykład z przewodnikami Bezdroży. Półtwarda okładka oraz gruby papier sprawiają, że ich waga również jest spora. Turyści podróżujący na własną rękę, nie znajdą tam cennych z ich punktu widzenia informacji. Ci dopiero planujący trasę lub podróżujący za przewodnikiem grupowym, na pewno nie pożałują.Przewodniki po angielsku

Przejdźmy teraz do przewodników anglojęzycznych. Na pierwszych miejscach wśród nich znajdują się wydania Lonely Planet, Rough Guides, Frommer’s, Fodor’s i Michelin, które to od lat nie zmieniły praktycznie swojego formatu.

 Lonely Planet

Przewodniki Lonely Planet to kompendium wiedzy dla każdego indywidualnego podróżnika. Obszerne wydania w języku angielskim zwierające wiele niezbędnych informacji do zaplanowania wyjazdu. W przewodnikach Lonely Planet znajdziemy prócz dokładnych map miejscowości, również cenne wskazówki dotyczące dojazdu i przemieszczana się po kraju lub regionie. Wydane na cienkim papierze, w miękkiej okładce, formatu zeszytowego. Niewielka ilość kolorowych zdjęć oraz bardzo często kilkaset stron zapisanych umiarkowanej wielkości drukiem. Dość ciężkie. Doskonałe dla osób podróżujących samodzielnie.

Rough Guides 

Przewodniki brytyjskiego wydawnictwa napisane przez ludzi, którzy doskonale rozumieją potrzeby turystyczne Europejczyków. Warto o tym wspomnieć, gdyż wielokrotnie odbiegają one od tych amerykańskich. Ogromną zaletą tego wydawnictwa jest ilość informacji historycznych dotyczących zwiedzanych miejsc, jak również szczegółowy ich opis. Mniejszy nacisk kładziony jest na zakwaterowanie oraz gastronomię. Bardzo dobre dla pasjonatów historii, osób zafascynowanych kulturą i sztuką. 

Frommer’s

Przewodniki Frommer’s. Głównie nastawione na turystów niskobudżetowych, rodzin z dziećmi oraz dla starszego pokolenia. Stąd też znajdziemy w nich mniej informacji o rozrywkach i atrakcjach turystycznych. Nie zabraknie w nich jednak informacji praktycznych, wskazówek poruszania się po mieście, mapek oraz proponowanych tras spacerowych. Średnio kilkanaście stron ilustracji oraz pomniejszych zdjęć.

 Fofor’s

Przewodniki o tradycji sięgającej lat trzydziestych ubiegłego wieku. Wydania niemalże encyklopedyczne. Mniejsza ilość informacji praktycznych oraz dobrych rad.

DK Eyewitness Travel 

To przewodniki o zbliżonej strukturze do przewodników Wiedza i Życie. Bogato ilustrowane, zawierające cenne informacje pod względem historii, architektury i sztuki. To właśnie w nich znajdziemy między innymi szczegółowe informacje dotyczące budowy kościołów, pałaców i zamków. Niestety ilość praktycznych informacji nie jest zbyt obfita. Idealne do planowania wyjazdu, jak również w trakcie wyjazdu grupowego. Nie za bardzo sprawdzają się na wyjazdach indywidualnych.

 Michelin

Na koniec warto wspomnieć również o kultowych, zielonych przewodnikach Michelin. Przewodniki francuskiego wydawnictwa z tradycjami zawierają wiele kolorowych map, ilustracji i zdjęć. Do tego sekcje poświęcone historii, zwyczajom, życiu i sztuce wybranego regionu. Ponadto najnowsze wydania zwierają również informacje o hotelach i restauracjach.

 

Teraz, gdy już wiesz, dokąd chcesz pojechać i jaki przewodnik będzie odpowiedni dla Ciebie – do dzieła! Kup przewodnik, planuj trasę, wyruszaj i baw się dobrze!

 

 

Może Cię zaintersować:

- Jak przygotować się do podróży samolotem?

- Aparat fotograficzny czy aparat w telefonie - co wybrać?

Data publikacji: 2018-01-24, ostatnia zmiana: 2018-10-23

ZOBACZ OGŁOSZENIA

National Geographic Przewodnik Grecja jak NOWY
25,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Plan miasta- busko-zdrój  _ daunpol (nowa) - książka, sprzedam
7,95 zł
Ostrołęka
(woj. mazowieckie)
Przewodnik National Geographic Tajlandia
79,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Bardzo ilustrowana historia ziemi (nowa) - książka, sprzedam
12,45 zł
Olsztyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Polska 1:715 000 mapa samochodowa (nowa) - książka, sprzedam
5,14 zł
Jastrzębie-Zdrój
(woj. śląskie)
Chile & Easter Island Przewodnik Lonely Planet jak NOWY Chile i Wyspa Wielkanocna
25,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Olsztyn plus 6 1:20 000 plan miasta (nowa) - książka, sprzedam
8,42 zł
Wieluń
(woj. łódzkie)
Kujawsko-pomorskie dla zawodowców tir mapa samochodowa 1:250 000 (nowa) - książka, sprzedam
9,03 zł
Tarnowskie Góry
(woj. śląskie)
Kieszonkowy przewodnik tunezja (nowa) - książka, sprzedam
11,95 zł
Nowy Sącz
(woj. małopolskie)
Japan Przewodnik Lonely Planet 2017 jak NOWY Japonia najnowsze wydanie
99,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Piotrków trybunalski. plan miasta 1:15 000 (nowa) - książka, sprzedam
7,74 zł
Sopot
(woj. pomorskie)
Kielce plus 6 1:18 000 plan miasta (nowa) - książka, sprzedam
7,30 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Czas rozkładać stół czyli najlepszy sport na zimową przerwę w domu
Rozrywka zapewniająca wiele radości, sporą dawkę ruchu, rywalizację i satysfakcję z wygranych. Ping-pong nie ma sobie równych.
Data publikacji: 2020-12-21
Na co zwrócić uwagę wybierając worek bokserski?
Worek bokserski to jeden z podstawowych elementów w treningu pięściarskim. Dowiedz się, jak wybrać worek treningowy, aby ten posłużył jak najdłużej, zapewniając jednocześnie efektywny trening fizyczny...
Data publikacji: 2020-12-04
Jaki wiek jest najlepszy na rozpoczęcie nauki pływania?
Pływanie jest nie tylko umiejętnością, ale i sposobem na piękną, szczupłą sylwetkę i na spędzenie wolnego czasu. Tymczasem całkiem sporo osób, nawet w wieku dorosłym, nie potrafi pływać.
Data publikacji: 2020-10-14
Wrocławskie muzea - najlepsza opcja, kiedy pada deszcz
Wrocław to miasta o złożonej historii i bogatej kulturze. Uwidacznia się to również poprzez liczne placówki muzealne, których jest w mieście 21 placówek muzealnych, w których prezentowane są kolekcje...
Data publikacji: 2020-10-02