Kiedy warto zlecić przygotowanie umowy prawnikowi, a kiedy skorzystać z gotowego wzoru?

Konsultacja umowy z prawnikiem


Prawidłowo przygotowana i odpowiednio sformułowana umowa, to najistotniejsza kwestia w prawie zobowiązań. Od uregulowań umowy zależeć będzie, czy zobowiązane w ogóle istnieje. Umowa powinna określać zatem obowiązki obu stron, termin wykonania, możliwość odstąpienia od umowy oraz konsekwencje prawne w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania postanowień umownych.

Gotowe wzory, zlepki umów czy gwarancja bezpieczeństwa?

Powszechne stało się korzystanie z ogólnodostępnych, gotowych wzorów umów. Udostępniają je zarówno administratorzy grup na FB, właściciele stron www, ale również sami użytkownicy, dzieląc się na forach tym, co „zdobyli” od kancelarii prawnych. Należy zauważyć jednak, że wzory te są z reguły albo bardzo ogólne i wymagają wielu modyfikacji, albo zbyt szczegółowe, tj. precyzyjnie odnoszące się do konkretnej sytuacji prawnej, przez co w bardziej ogólnym ujęciu nie znajdują zastosowania. W obu przypadkach dla przeciętnego Kowalskiego, niespecjalizującego się w przepisach prawa, ich dostosowanie do własnych potrzeb okazuje się trudne.

Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy z kilku dostępnych w Internecie wzorów, próbujemy stworzyć jeden, nie bacząc na różnice w stosowanych definicjach i tak dla przykładu mamy umowę zlecenie, w której stroną jest Zleceniobiorca, ale na końcu swój podpis składa Wykonawca. To oczywisty błąd, który przy nawet pobieżnej analizie dokumentu od razu rzuca się w oczy i wskazuje na duży brak profesjonalizmu . Oczywiście, nie mówimy tutaj o potrzebie jego udowodnienia poprzez tworzenie wielostronicowych umów o niejasnej dla podpisujących treści. Wręcz przeciwnie, dobra umowa powinna być zrozumiała, przejrzysta dla obu stron, a przy tym napisana rzeczowym językiem.

Konsultacja z prawnikiem

Oczywiście, nie każdy rodzaj umowy jest skomplikowany i przy błędnej konstrukcji zapisów niesie za sobą ryzyko późniejszych problemów. Typową umową, przy której używa się zwykle gotowego wzoru jest umowa kupna sprzedaży samochodu lub rzeczy. Szczególnie w sytuacji, gdy wartość transakcji nie jest zbyt duża. Wraz ze wzrostem wartości zakupu lub ryzykownym stanem prawnym rzeczy warto zadbać o większe bezpieczeństwo i rozważyć konsultacje umowy z prawnikiem.

Z perspektywy prawnej, należy zwrócić szczególną uwagę na takie umowy, które mówią o zobowiązaniach pieniężnych, bądź które przewidują kary umowne, obowiązek uiszczenia zadatku lub zaliczki. W takich sytuacjach sporządzenie dokumentu na własną rękę, bez wiedzy o tym, w jaki sposób prawnie zabezpieczyć w umowie interesy obu stron, jest ponoszeniem nadmiernego ryzyka. Ryzyka nie tylko operacyjnego, kiedy np. kontrahent nie wywiąże się z umowy, ale również finansowego w sytuacji, w której na podstawie błędnie skonstruowanych zapisów będzie miał prawo żądać zapłaty kary umownej. 

Najczęstsze błędy w umowach

Błędy powstają głównie ze względu na oszczędność czasu i pieniędzy przedkładaną nad rzetelność i profesjonalizm, które powinny towarzyszyć przygotowaniu każdego dokumentu. Najczęściej popełniane błędy przy tworzeniu umów to:

  • Brak wskazania daty zawarcia umowy lub podanie złej daty;
  • Brak miejsca podpisania umowy –może mieć wpływ na to, do jakiego sądu będziemy wnosić pozew;
  • Brak lub błędne określenie stron umowy – skutkuje dalszą błędną reprezentacją stron umowy;
  • Podpisanie umowy z osobą nieuprawnioną - brak ważnego pełnomocnictwa może być powodem unieważnienia umowy;
  • Brak precyzyjnego określenia przedmiotu umowy;
  • Brak wskazania jasnych kryteriów wypłaty wynagrodzenia - problem ten dotknąć może obie strony umowy i prowadzić do destrukcyjnych sporów dotyczących wypłaty umówionego wynagrodzenia.
  • Brak kar umownych bądź zgoda na zawyżone kary umowne - przemyślane kary mają za zadanie zabezpieczyć prawidłową i terminową realizację umowy, przy czym istotna jest równowaga stron w ich stosowaniu;
  • Zapisy sprzeczne z obecnie obowiązującymi uregulowaniami prawnymi.


Czy każdą umowę należy konsultować z prawnikiem?

Poprawnie skonstruowana umowa zabezpiecza przed wystąpieniem wszelkiego rodzaju sporów, w tym również na drodze sądowej, a także poniesieniem niepotrzebnych kosztów. Jeśli jesteś w trakcie tworzenia dokumentu, w którym istotne jest zabezpieczenie Twoich interesów i nie masz pewności, czy gotowe dokumenty znalezione w Internecie, wystarczająco Cię chronią, skonsultuj wzór umowy z prawnikiem. W ramach konsultacji omówione zostaną potencjalne zagrożenia wynikające dla Ciebie z zawieranej umowy, a konstrukcja zapisów w oparciu o obowiązujące regulacje prawne, pozwoli skutecznie zminimalizować ryzyko ich wystąpienia.

Data publikacji: 2021-02-15, ostatnia zmiana: 2021-02-15

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Gilotyna MORSO, sterowanie reczne
1 250,00 zł
Kalwaria Zebrzydowska
(woj. małopolskie)
Spawarka Praktik MIG 210 MMA Digital
1 049,00 zł
Gniezno
(woj. wielkopolskie)
Używane płyty betonowe
550,00 zł
Jadwisin
(woj. dolnośląskie)
Szczotkarka dwustronna 120 ***StanDrew***
2 000,00 zł
Miechucino
(woj. pomorskie)
Strugarko grubosciówka Holzmann HOB 305PRO ***StanDrew***
5 700,00 zł
Miechucino
(woj. pomorskie)
Elektrofumigator na komary - urządzenie + płyn 30 ml target
21,99 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
Spawarka inwertorowa Ideal Tecnotig 205 AC/DC
2 429,00 zł
Gniezno
(woj. wielkopolskie)
Zęby (nakładki) Uni Z i Uni Z 2000
100,00 zł
Jadwisin
(woj. dolnośląskie)
Palnik do ciecia Perun Acetylenowo-tenowy PC-116A/U16
599,00 zł
Gniezno
(woj. wielkopolskie)
Zestaw do Lutowania Tlenowo-Propanowy HIT!
350,00 zł
Gniezno
(woj. wielkopolskie)
Paca do Zacierania 260x130mm TOPEX
5,00 zł
Gniezno
(woj. wielkopolskie)
CHWYTAK do bel, balotów, sianokiszonki- montowany na ładowarce kołowej
5 500,00 zł
Izdebki
(woj. podkarpackie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak wybrać dobrą gilotynę do blachy?
Gilotyna do blach to doskonałe narzędzie niezbędne podczas realizacji różnych prac, w tym robót dekarskich. Dobra gilotyna pozwala na precyzyjne cięcie blachy, rur i prętów o określonej średnicy i gru...
Data publikacji: 2021-09-28
Szatkownica gastronomiczna do warzyw - szybka i przyjemna praca w restauracji
Jednym z najważniejszych czynników wpływającym na jakość pracy w profesjonalnej kuchni restauracyjnej jest czas. Dlatego wiele lokali gastronomicznych decyduje się na zakup sprzętów, które znacznie us...
Data publikacji: 2021-09-28
Rezystancyjny czujnik temperatury ? sposób działania, budowa. Jak wybrać aparaturę pomiarową?
W celu wykonania pomiaru poziomu ciepła wykorzystywane są tzw. czujniki temperatury. Jednym z powszechnie stosowanych rodzajów urządzeń jest pomiarowy czujnik rezystancyjny. Na czym polega działanie t...
Data publikacji: 2021-09-27
Umowa kupna sprzedaży ciągnika rolniczego lub kombajnu
Specjalnie dla użytkowników serwisu Sprzedawacz.pl przygotowaliśmy gotowy wzór umowy sprzedaży ciągnika rolniczego lub kombajnu. Wystarczy, że wybierzesz interesujący Cię format (PDF, DOC lub ODT) i w...
Data publikacji: 2021-08-11

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij