Kiedy akt notarialny nabiera mocy prawnej? Tutaj się dowiesz!

Kiedy wymaga się spisania aktu notarialnego?

Akt notarialny jest dokumentem urzędowym. Prawo polskie reguluje jego zasady art. 91-95 ustawy o nazwie Prawo o notariacie. Dokument ten ma za zadanie potwierdzić w sposób niepodważalny, że dokonano określonej czynności prawnej. Akt notarialny tworzy się zawsze wtedy, gdy wymaga tego prawo, ale również wtedy, gdy strony dla określonej czynności wyrażą taką wolę. Jeżeli przepisy prawa wymagają zastosowania trybu aktu notarialnego lub umowa zawarta pomiędzy stronami tego wymaga, a nie dochodzi do jego spisania, w konsekwencji czynność prawna będąca przedmiotem ustaleń staje się nieważna. Akt notarialny spisuje notariusz posiadający uprawnienia uzyskane od ministra sprawiedliwości.

Kiedy wymaga się spisania aktu notarialnego? 

Akt notarialny spisuje się przy różnych okazjach. Najczęściej stosuje się go przy umowach o przeniesieniu własności nieruchomości bądź ruchomości. Potrzebny jest również do umowy przedłużania lub przenoszenia wieczystego użytkowania. Umowa darowizny nie zawsze wymaga tak skomplikowanych czynności, ale bezpieczniej jest poświadczyć ją aktem notarialnym, szczególnie wtedy, gdy dotyczy nieruchomości a darowizna wzbudza kontrowersje lub tylko czyjeś niezadowolenie. Gdy przeniesienie własności nieruchomości jest częścią spadku wymagany będzie akt notarialny. Zresztą sam testament, szczególnie wtedy, gdy jest kontrowersyjny, także powinien być opatrzony aktem notarialnym. 

Akt notarialny jest też obowiązkową czynnością w niektórych działania biznesowych. Wymaga go np. : umowa spółek prawa handlowego, zakładanie ich ale też zbywanie. 

Kto spisuje akt notarialny? 

Akt notarialny spisuje notariusz - osoba zaufania publicznego. Najczęściej tworzy się go w biurze notariusza, chociaż zdarza się, że spisuje się go w miejscu zawierania umowy czy spisywania testamentu. Akt notarialny to dokument, który respektuje każdy sąd, dzięki temu sporne sprawy otrzymują przyspieszenia i uznania praw na podstawie tego dokumentu. 

Kiedy akt notarialny nabiera mocy prawnej? 

Akt notarialny nie jest orzeczeniem sądowym, co oznacza, że nie wymaga okresu uprawomocnienia. Co do zasady, akt notarialny zaczyna obowiązywać w momencie jego podpisania. Niewielka prolongata występuje np. przy transakcjach sprzedaży nieruchomości, np. gdy grunt oddawany w użytkowanie wieczyste razem z budynkiem stanowi odrębną nieruchomość. Wówczas przeniesienie tytułu własności nastąpi dopiero po wykonaniu stosownego wpisu w księdze wieczystej. Podobna zasada obowiązuje, gdy następuje ustanowienie własności lokalu będącego odrębną nieruchomością. 

Co powinien zawierać akt prawny?

Akt notarialny musi zawierać określone zapisy. Przede wszystkim dane wszystkich stron aktu, osób działających w ich imieniu, przedstawicieli, pełnomocników, oświadczenia stron oraz na ich życzenie, powołanie się na okazane dokumenty. Akt notarialny przywołuje fakty i okoliczności ważne przy spisywaniu go. Ponadto musi się tam znaleźć informacja, że dokument ten został odczytany, robi to notariusz, następnie przyjęty i podpisany przez wszystkie strony oraz ewentualnych świadków podpisania. Na końcu akt notarialny musi zawierać podpis notariusza go sporządzającego.


Artykuł powstał we współpracy z notariuszgdynia.pl

Data publikacji: 2020-03-18, ostatnia zmiana: 2021-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

2-pokojowe mieszkanie 57,5m2, Stare Miasto, Przemyśl
295 000 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
2pok, 27met, Okolice Zielińskiego Piwnica Winda (Wrocław)
430 000 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
4pokoje dla rodziny/Nowe/ Do wprowadzenia/Widzew
786 700 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Mieszkanie 2 pokojowe w cetrum.
295 000 zł
Kalisz
(woj. wielkopolskie)
Mieszkanie - Typin - 40,50 m2
56 000 zł
Typin
(woj. lubelskie)
Komfortowe mieszkanie 5 pokojowe - Jasne Błonia .
1 250 000 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
3 pokojowe mieszkanie na Pradze-Południe
910 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Duże mieszkanie w centrum Strzegomia
349 000 zł
Strzegom
(woj. dolnośląskie)
2 Pokoje/Balkon/Garderoba/Os. Polonia
569 000 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
1 pokojowe mieszkanie Mokotów ul. Malawskiego
420 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 pokojowe mieszkanie Wilanów ul. Bruzdowa
650 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Mieszkanie 2 pokoje 48,4m2, ul. Wesoła, Kielce
363 000 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Dlaczego warto kupić mieszkanie i zamieszkać w Katowicach. Zobacz, które dzielnice polecamy!
Posiadanie własnego mieszkania to marzenie wielu osób. W miastach o dynamicznym rozwoju, takich jak Katowice, inwestycja w nieruchomość może być nie tylko korzystna finansowo, ale również przyczynić s...
Data publikacji: 2024-04-04
Dlaczego warto wybrać mieszkanie poza Warszawą? Oto 3 miejscowości z doskonałym dojazdem do centrum
Poszukiwanie idealnego mieszkania w Warszawie może być trudnym zadaniem, zwłaszcza w kontekście cen i dostępności. Dlatego coraz więcej osób rozważa zakup mieszkania poza granicami stolicy. Oto trzy m...
Data publikacji: 2024-04-04
Oddam mieszkanie za spłatę zadłużenia
Oddam mieszkanie za spłatę zadłużenia - takie ogłoszenia często zamieszczają osoby, które mają problemy ze spłatą kredytu lub z regulowaniem czynszu. Przekazanie zadłużonego mieszkania może być dobrym...
Data publikacji: 2024-03-20
Czy warto ubezpieczyć mieszkanie?
Ubezpieczenie mieszkania to jedno z najważniejszych rozważań, które powinniśmy podjąć jako właściciele lub najemcy nieruchomości. Bez względu na to, czy jesteśmy nowymi właścicielami nieruchomości, cz...
Data publikacji: 2023-12-11