Kiedy akt notarialny nabiera mocy prawnej? Tutaj się dowiesz!

Kiedy wymaga się spisania aktu notarialnego?

Akt notarialny jest dokumentem urzędowym. Prawo polskie reguluje jego zasady art. 91-95 ustawy o nazwie Prawo o notariacie. Dokument ten ma za zadanie potwierdzić w sposób niepodważalny, że dokonano określonej czynności prawnej. Akt notarialny tworzy się zawsze wtedy, gdy wymaga tego prawo, ale również wtedy, gdy strony dla określonej czynności wyrażą taką wolę. Jeżeli przepisy prawa wymagają zastosowania trybu aktu notarialnego lub umowa zawarta pomiędzy stronami tego wymaga, a nie dochodzi do jego spisania, w konsekwencji czynność prawna będąca przedmiotem ustaleń staje się nieważna. Akt notarialny spisuje notariusz posiadający uprawnienia uzyskane od ministra sprawiedliwości.

Kiedy wymaga się spisania aktu notarialnego? 

Akt notarialny spisuje się przy różnych okazjach. Najczęściej stosuje się go przy umowach o przeniesieniu własności nieruchomości bądź ruchomości. Potrzebny jest również do umowy przedłużania lub przenoszenia wieczystego użytkowania. Umowa darowizny nie zawsze wymaga tak skomplikowanych czynności, ale bezpieczniej jest poświadczyć ją aktem notarialnym, szczególnie wtedy, gdy dotyczy nieruchomości a darowizna wzbudza kontrowersje lub tylko czyjeś niezadowolenie. Gdy przeniesienie własności nieruchomości jest częścią spadku wymagany będzie akt notarialny. Zresztą sam testament, szczególnie wtedy, gdy jest kontrowersyjny, także powinien być opatrzony aktem notarialnym. 

Akt notarialny jest też obowiązkową czynnością w niektórych działania biznesowych. Wymaga go np. : umowa spółek prawa handlowego, zakładanie ich ale też zbywanie. 

Kto spisuje akt notarialny? 

Akt notarialny spisuje notariusz - osoba zaufania publicznego. Najczęściej tworzy się go w biurze notariusza, chociaż zdarza się, że spisuje się go w miejscu zawierania umowy czy spisywania testamentu. Akt notarialny to dokument, który respektuje każdy sąd, dzięki temu sporne sprawy otrzymują przyspieszenia i uznania praw na podstawie tego dokumentu. 

Kiedy akt notarialny nabiera mocy prawnej? 

Akt notarialny nie jest orzeczeniem sądowym, co oznacza, że nie wymaga okresu uprawomocnienia. Co do zasady, akt notarialny zaczyna obowiązywać w momencie jego podpisania. Niewielka prolongata występuje np. przy transakcjach sprzedaży nieruchomości, np. gdy grunt oddawany w użytkowanie wieczyste razem z budynkiem stanowi odrębną nieruchomość. Wówczas przeniesienie tytułu własności nastąpi dopiero po wykonaniu stosownego wpisu w księdze wieczystej. Podobna zasada obowiązuje, gdy następuje ustanowienie własności lokalu będącego odrębną nieruchomością. 

Co powinien zawierać akt prawny?

Akt notarialny musi zawierać określone zapisy. Przede wszystkim dane wszystkich stron aktu, osób działających w ich imieniu, przedstawicieli, pełnomocników, oświadczenia stron oraz na ich życzenie, powołanie się na okazane dokumenty. Akt notarialny przywołuje fakty i okoliczności ważne przy spisywaniu go. Ponadto musi się tam znaleźć informacja, że dokument ten został odczytany, robi to notariusz, następnie przyjęty i podpisany przez wszystkie strony oraz ewentualnych świadków podpisania. Na końcu akt notarialny musi zawierać podpis notariusza go sporządzającego.


Artykuł powstał we współpracy z notariuszgdynia.pl

Data publikacji: 2020-03-18, ostatnia zmiana: 2020-03-17

ZOBACZ OGŁOSZENIA

3 pokoje, Ochota ul Dickensa
860 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 pokoje Mokotów ul. Mozarta
529 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
3 pokoje, Działki Leśne, Gdynia
499 000 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
Mieszkanie na sprzedaż, 52.4m², 3 pokoje, Ostrów
246 280 zł
Ostrów
(woj. podkarpackie)
Wygodne 4 pokoje + poddasze, ogródek
369 000 zł
Tulce
(woj. wielkopolskie)
2 pokoje, Wola ul Księcia Janusza
630 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Mieszkanie na sprzedaż, 33.7m², 2 pokoje, Gorzów Wielkopolski, Os. Staszica
149 000 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
Jarosław 130 m garaż ogród duży potencjał OKAZJA
270 000 zł
Jarosław
(woj. podkarpackie)
2 pokoje Praga Południe ul. Tatarkiewicza
478 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
4 pokoje, Woli ul Okopowa
890 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 pokojowe, 49m2, jasna kuchnia, balkon ul. Witosa
200 000 zł
Dębica
(woj. podkarpackie)
2 pokojowe mieszkanie Włochy, ul. Potrzebna
579 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Polacy zbyt słabo ubezpieczają domy?
Wiele nieruchomości mieszkaniowych w Polsce jest niedoubezpieczonych. Wyjaśniamy na czym polega ten problem i jakie może mieć skutki.
Data publikacji: 2021-02-01
Udogodnienia, na jakie możesz liczyć kupując mieszkanie
Warszawa to najatrakcyjniejsze miasto w Polsce. Jako swoje miejsce zamieszkania wybrało ją ponad 1,7 miliona Polaków, a także wielu obcokrajowców. Do stolicy stale przybywają również nowi mieszkańcy,...
Data publikacji: 2020-12-22
Odbiór mieszkania z listą referencyjną
Spełniając marzenia związane z własnym mieszkaniem, bardzo często spotykamy się z atrakcyjnymi ofertami biur nieruchomości, które są w stanie odpowiedzieć na większość potrzeb, a nawet spełnić marzeni...
Data publikacji: 2020-11-04
Profbud, czyli profesjonalne usługi deweloperskie
Decyzja o kupnie mieszkania zazwyczaj wiąże się z wyborem firmy, która pomoże nam w znalezieniu odpowiedniego lokum. Czego powinniśmy oczekiwać od dewelopera?
Data publikacji: 2020-10-28

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij