Dom z ogrodem czy ekskluzywne mieszkanie - czego chcą Polacy?

Dom z ogrodem czy ekskluzywne mieszkanie - czego chcą Polacy?

Oczekiwania Polaków względem miejsca zamieszkania znacznie zmieniły się w ostatnich latach. Do niedawna szczytem marzeń wielu osób było ukończenie studiów, rozpoczęcie kariery zawodowej i związanie swojej przyszłości z miastem. W tym zakresie ze względu na bliskość do pracy i szkoły, łatwy dostęp do komunikacji miejskiej, szeroki wybór punktów usługowych czy też na niemal nieograniczony dostęp do rozrywki i kultury wygrywały, aglomeracje miejskie, a szczególnie ich centra, a wraz z nimi mieszkania w budynkach wielorodzinnych.

Obecnie ludzie związani z miastem, a jednocześnie nim zmęczeni, pragną czegoś innego, a mianowicie wyprowadzki na przedmieścia. Można śmiało powiedzieć, że jest to niejako kolejny szczebel na drabinie awansu społecznego. Potwierdza to raport CBOS, według którego coraz więcej Polaków wybrałoby życie na wsi niż w mieście. Więcej niż chociażby dwadzieścia lat temu. W dodatku badania pokazują, że większość naszych rodaków chciałaby mieszkać w domu z ogrodem niż w bloku, a nawet w apartamentowcu. I co ciekawe, analizy ekspertów pokazują, że powtarzają się u nas te trendy, które miały miejsce w Europie Zachodniej pod koniec ubiegłego stulecia.

Niestety rosnące ceny działek i malejące ceny mieszkań sprawiają, że wiele osób z tego marzenia rezygnuje. Dla wielu z nich alternatywą i pewnym kompromisem staje się możliwość zamieszkania na kameralnym osiedlu, ogrodzonym, w dobrej lokalizacji i koniecznie w otoczeniu terenów zielonych. Dla innych jest to posiadanie działki rekreacyjnej. Było to szczególnie widoczne w latach 70. i 80., kiedy ogródek działkowy stał się niemal nieodłącznym elementem życia mieszkańców bloków, ale i teraz wiele osób jest taką opcją zainteresowanych.

Dlaczego chętniej wybralibyśmy dom z ogrodem niż mieszkanie, nawet ekskluzywne? Przede wszystkim dlatego, że cenimy sobie przestrzeń, możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu, możliwość stworzenia miejsca do zabaw dla dzieci. Pragniemy też prywatności, dlatego preferujemy domy wolnostojące z dużym ogrodem, niż nawet te w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej. Z drugiej strony zwolennicy mieszkań w blokach wskazują na większą wygodę. Wszak posiadanie domu to jednocześnie konieczność dokonywania napraw i remontów, odśnieżania, pielęgnowania ogrodu, a często nawet palenia w piecu.

Niezależnie jednak od tego, czy zamieszkamy w domu z ogrodem czy w mieszkaniu w bloku, my Polacy chcemy mieć swój kawałek podłogi na własność. Dla nas posiadanie mieszkania, domu, a tym bardziej ziemi, jest podstawą życia rodzinnego i silnie zakorzenionego poczucia niezależności. To daje nam też poczucie bezpieczeństwa, dlatego w przeciwieństwie do obywateli Europy Zachodniej lub Stanów Zjednoczonych, dużo rzadziej decydujemy się na wynajem. Nawet jeśli zakup własnego mieszkania lub domu ma się wiązać z koniecznością zaciągnięcia kredytu na wiele lat.

Obecnie trendy na rynku nieruchomości znacznie się zmieniają, bo to co było luksusem jeszcze w ubiegłym wieku, dziś już jest do pewnego stopnia normą. Luksusem staje się coś innego - prowadzenie zdrowego, ekologicznego trybu życia w zgodzie z naturą, co mieszkanie w domu z ogrodem znacznie ułatwia. Jednocześnie ścierają się różne potrzeby i uczucia, na przykład przywiązanie do własności z koniecznością migrowania i ogólną mobilnością, która jest wyznacznikiem naszych czasów. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego większość miast zanotuje w najbliższych dekadach znaczny ubytek ludności. Prognozuje się też, że w miastach zwiększy się rola ich modernizacji, aby stały się bardziej przyjazne dla mieszkańców.Artykuł powstał przy współpracy z szukajlokum.pl

Data publikacji: 2020-10-19, ostatnia zmiana: 2021-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Kawalerka idealna pod wynajem, os. Kopernik Głogów
159 900 zł
Głogów
(woj. dolnośląskie)
Mieszkanie na sprzedaż Warszawa
325 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 pokoje Praga Południe ul. Tatarkiewicza
478 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 pokojowe mieszkanie Wola ul. Grabowska
577 650 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 pokoje, Śródmieście ul Anielewicza
520 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
4 pokoje, Marki ul Talimeny
749 000 zł
Marki
(woj. mazowieckie)
3 pokoje Wilanów ul. Sarmacka
1 394 070 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 pokoje Ursus ul. Królów Polskich
396 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Mieszkanie na sprzedaż
389 000 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
Mieszkanie na sprzedaż
280 000 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
Mieszkanie na sprzedaż, 62.17m², 3 pokoje, Gorzów Wielkopolski, Os. Staszica
355 000 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
Mieszkanie 2 pokoje 32,6m2 LSM
249 000 zł
Lublin
(woj. lubelskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem - czy warto je kupić?
Coraz więcej mieszkań jest wynajmowanych. Sprawdzamy, jak działają polisy dotyczące takich lokali. Warto wiedzieć, że są one oferowane nie tylko wynajmującym.
Data publikacji: 2021-09-01
Własne mieszkanie w Krakowie - gdzie kupić?
Kupno mieszkania to bardzo poważna decyzja, której podjęcie wymaga przeanalizowania kilku czynników. Najważniejszy jest wybór odpowiedniego rynku. Mieszkanie można bowiem nabyć bezpośrednio od dewelop...
Data publikacji: 2021-07-27
Co warto wiedzieć przed kupnem mieszkania?
O własnym mieszkaniu marzy, każda młoda osoba, która chce się usamodzielnić i założyć rodzinę. Nie dziwi nas ten fakt, ponieważ nie ma to jak swoje cztery kąty, które są niezwykle ważne zwłaszcza jak...
Data publikacji: 2021-06-28
Ceny mieszkań w 2021 roku
Wiele osób myśląc o zakupie własnej nieruchomości, decyduje się na mieszkania - w wielopiętrowych blokach lub niższych, nowoczesnych apartamentowcach. Mieszkania, choć mniejsze od domów i dworków, poz...
Data publikacji: 2021-06-02

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij