Polacy zbyt słabo ubezpieczają domy?

Polacy zbyt słabo ubezpieczają domy?

Wiele nieruchomości mieszkaniowych w Polsce jest niedoubezpieczonych. Wyjaśniamy na czym polega ten problem i jakie może mieć skutki.

Bardzo wielu Polaków nadal nie ubezpiecza swoich nieruchomości mieszkaniowych. Okazuje się to problemem wtedy, gdy mają miejsce ekstremalne zjawiska pogodowe - takie jak na przykład wichury lub powodzie. Niestety wielu innych właścicieli domów i lokali wykupuje polisę tylko ze względu na wymagania banku, który udzielił kredytu mieszkaniowego. Oprócz niskiego poziomu świadomości ubezpieczeniowej, sporym problemem okazuje się niestety tak zwane niedoubezpieczenie domów oraz mieszkań. Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl wyjaśniają na czym dokładnie polega ten problem. Warto również zwrócić uwagę na kwestię polis mieszkaniowych z cesją na rzecz banku. Takie ubezpieczenia nie zapewniają bowiem żadnej ochrony dla właściciela nieruchomości mieszkaniowej albo chronią go tylko w niewielkim stopniu.

Podawanie wciąż tej samej sumy ubezpieczenia to błąd…

Nie dysponujemy konkretnymi danymi na temat skali problemu, jakim może być niedoubezpieczenie nieruchomości mieszkaniowych w Polsce. Wydaje się jednak, że to zjawisko mogło w ostatnich latach przybrać na sile. „Wynika ono z faktu, że w polisach mieszkaniowych klient bardzo często sam określa sumę ubezpieczenia dla poszczególnych elementów chronionego domu lub lokalu (tzn. murów, elementów stałych oraz wyposażenia)” - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl

Bardzo wiele osób podczas odnawiania ochrony na kolejny rok (u tego samego ubezpieczyciela) lub wykupywania polisy w innej firmie, niestety podaje sumy ubezpieczenia takie same, jak np. 5 lat wcześniej. „Opisywana praktyka skutkuje właśnie niedoubezpieczeniem, czyli sytuacją, w której suma ubezpieczenia jest mniejsza od wartości nieruchomości mieszkaniowej” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl

Przez ostatnie lata mocno rosły ceny „M” i koszty budowy

Oprócz błędów właścicieli nieruchomości, przyczyną niedoubezpieczenia jest zarówno wzrost cen metrażu widoczny w latach 2015 - 2019, jak i towarzyszący mu wzrost kosztów budowy oraz remontów. „Rosnące koszty remontów i budowy są szczególnie ważne jeśli wycena nieruchomości na potrzeby ubezpieczenia jest wykonywana wedle jej wartości odtworzeniowej lub wartości rzeczywistej (tzn. wartości odtworzeniowej pomniejszonej o stopień zużycia)” - tłumaczy Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Podczas określania sumy nowego ubezpieczenia, można uwzględnić również rynkowa wartość nieruchomości. W tym kontekście warto podać, że średnia transakcyjna cena 1 mkw. polskiego mieszkania według danych GUS zmieniała się następująco:

  • 2015 r. - 4 562 zł
  • 2016 r. - 4 635 zł
  • 2017 r. - 4 713 zł
  • 2018 r. - 4 926 zł
  • 2019 r. - 5 202 zł

Powyższe, przykładowe dane uzmysławiają nam, o jakiej skali zmian mówimy. Jeżeli natomiast chodzi o średni koszt budowy 1 mkw. domów jednorodzinnych, to szacunki wskazują, że tylko w latach 2018 - 2019 wzrósł on o mniej więcej 20%” - komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Niedoubezpieczenie to problem w razie dużych szkód …

Skoro już wiemy, na czym polega niedoubezpieczenie nieruchomości, warto wyjaśnić, jakie to zjawisko ma skutki w praktyce. Niestety ujawniają się one wtedy, gdy klient zakładu ubezpieczeń w największym stopniu potrzebuje pomocy. Mowa o likwidacji szkód posiadających dużą wartość, które powstały między innymi na skutek powodzi lub pożaru. Jeżeli łączna wartość wspomnianych szkód przekroczy poziom sumy ubezpieczenia, to będzie oznaczało, że klient, który dzięki niedoubezpieczeniu zaoszczędził np. kilkadziesiąt złotych rocznie, niestety będzie musiał pokryć z własnej kieszeni część kosztów. „Mowa o nadwyżce kwoty związanej ze zniszczeniami ponad sumę ubezpieczenia” - precyzuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl

Kredytobiorcy powinni zakupić drugą polisę bez cesji

W ramach podsumowania, eksperci porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl wskazują, że problem niedoubezpieczenia ma pewien związek z polisami, które kupują posiadacze kredytów mieszkaniowych. Takie ubezpieczenia wymagane przez banki, cechują się ochroną obejmującą jedynie mury oraz cesją odszkodowania na rzecz kredytodawcy. Wspomniana cesja obejmuje całe odszkodowanie albo jego nadwyżkę ponad określoną sumę (np. 10 000 zł). „W pierwszym przypadku, mamy do czynienia z brakiem faktycznej ochrony dla właściciela nieruchomości. Drugi przypadek oznacza natomiast skrajne niedoubezpieczenie domu lub lokalu” - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

W związku z powyższym, bardziej świadomi oraz przezorni kredytobiorcy oprócz ubezpieczenia wymaganego przez bank nabywają także drugą polisę. Mowa o ubezpieczeniu, które może mieć szerszy zakres ochrony (obejmujący nie tylko mury) i chroni wyłącznie interes majątkowy właściciela nieruchomości. Równoczesna wypłata świadczenia z takiej dodatkowej polisy oraz ubezpieczenia wymaganego przez bank nie powinna stanowić problemu. „Drugi ubezpieczyciel ewentualnie pomniejszy tylko wypłacone pieniądze o niewielką kwotę, którą właściciel domu lub lokalu może otrzymać w ramach polisy wybranej razem z kredytem” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.


Źródło: porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl

Data publikacji: 2021-02-01, ostatnia zmiana: 2021-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Dom na sprzedaż, 85m², 4 pokoje, działka 477m², Krzyż Wielkopolski, Feliksa Daszyńskiego
320 000 zł
Krzyż Wielkopolski
(woj. wielkopolskie)
Dom 200m2 plus drewniany!
285 000 zł
Markuszów
(woj. lubelskie)
Dom na sprzedaż, 480m², 18 pokoi, działka 1441m², Darłowo
1 400 000 zł
Darłowo
(woj. zachodniopomorskie)
Dom przy lesie w Bryzgowie
880 000 zł
Borkowice
(woj. mazowieckie)
Atrakcyjna nieruchomość Młyny / Korczowa
530 000 zł
Młyny
(woj. podkarpackie)
>Wolnostojący dom w Świdniku na sprzedaż z rekuper
1 150 000 zł
Świdnik
(woj. lubelskie)
Posiadłość 2,29 ha w Bieszczadach
1 850 000 zł
Ustrzyki Dolne
(woj. podkarpackie)
Ksawerów - dom wolnostojący, garaż dwustanowiskowy
2 500 000 zł
Ksawerów
(woj. łódzkie)
Dom Wolnostojący Modlnica 163 m2 SPRZEDAŻ
895 000 zł
Kamionka
(woj. mazowieckie)
Blisko lasu, 10 minut do Warszawy
650 000 zł
Wołomin
(woj. mazowieckie)
ATRAKCYJNY DOM NA SPRZEDAŻ
1 250 000 zł
Nowy Sącz
(woj. małopolskie)
Chcesz szybko sprzedać nieruchomość?
49,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem - czy warto je kupić?
Coraz więcej mieszkań jest wynajmowanych. Sprawdzamy, jak działają polisy dotyczące takich lokali. Warto wiedzieć, że są one oferowane nie tylko wynajmującym.
Data publikacji: 2021-09-01
Własne mieszkanie w Krakowie - gdzie kupić?
Kupno mieszkania to bardzo poważna decyzja, której podjęcie wymaga przeanalizowania kilku czynników. Najważniejszy jest wybór odpowiedniego rynku. Mieszkanie można bowiem nabyć bezpośrednio od dewelop...
Data publikacji: 2021-07-27
Co warto wiedzieć przed kupnem mieszkania?
O własnym mieszkaniu marzy, każda młoda osoba, która chce się usamodzielnić i założyć rodzinę. Nie dziwi nas ten fakt, ponieważ nie ma to jak swoje cztery kąty, które są niezwykle ważne zwłaszcza jak...
Data publikacji: 2021-06-28
Ceny mieszkań w 2021 roku
Wiele osób myśląc o zakupie własnej nieruchomości, decyduje się na mieszkania - w wielopiętrowych blokach lub niższych, nowoczesnych apartamentowcach. Mieszkania, choć mniejsze od domów i dworków, poz...
Data publikacji: 2021-06-02

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij