Jaki system ogrzewania sprawdzi się w domku w górach?

Piec do domu w górach


Własny domek w górach to marzenie wielu Polaków. Gdy już udaje się je spełnić, często okazuje się, że pozostało jeszcze sporo nierozwiązanych problemów, których istnienia nikt nie domyślał się przed zakupem. Do takich kwestii należy ogrzewanie domku w górach.

Jakie możliwości ogrzewania dostępne w górach?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w wymarzonym domku w górach nie wszystkie technologie grzewcze będą dostępne. W mieście można przebierać spośród możliwości; w wiejskiej głuszy raczej trudno liczyć na miejską sieć ciepłowniczą. Odpadają też rozwiązania szkodliwe dla środowiska. Niektóre samorządy w turystycznych miejscowościach wręcz zakazują palenia w piecu węglem, który negatywnie wpływa na jakość powietrza w okolicy. Zdarzają się też dodatkowe problemy, które trudno przewidzieć w momencie zakupu.

Przykładowo pompę ciepła trzeba zamontować już podczas budowy domu. Inne systemy grzewcze wymagają pieca i kotłowni, a na te nie ma często miejsca w domkach o powierzchni do 70 czy 35 mkw. Osobną kwestią jest to, czy właściciele domku mają ochotę spędzać urlop na noszeniu węgla, rąbaniu drewna i uzupełnianiu pelletu.

Czy w domku w górach można mieć podłogówkę?

Osobnym, ciekawym pytaniem jest: czy w domku w górach da się mieć ogrzewanie podłogowe? Taki luksus nie kojarzy się z tradycyjną, góralską chatą. Z drugiej strony jest w niejednym ukrytym w głuszy SPA czy ośrodku wypoczynkowym. Odpowiedź brzmi: tak. Da się zamontować tego typu ogrzewanie podłogowe, ale pod pewnymi warunkami:

  • Wodne lub geotermalne ogrzewanie podłogowe trzeba zaplanować na etapie budowy domu.
  • Ogrzewanie elektryczne podłogowe można zamontować po sprawdzeniu, czy w domu jest sieć o odpowiedniej mocy.
  • Da się nawet połączyć ogrzewanie elektryczne podłogowe z fotowoltaiką, oczywiście jeśli pozwala na to ukształtowanie terenu (np. silnie nasłoneczniony szczyt góry).

Elektryczną podłogówkę można mieć nawet na piętrze, a także pod panelami podłogowymi. Jak podają monterzy z firmy Samurio (samurio.pl), którzy zajmują się takimi realizacjami, większość tego typu realizacji da się ukończyć w ciągu jednego dnia roboczego. To obala kolejny mit, jakoby do położenia ogrzewania podłogowego potrzebna była duża ilość czasu.

Folie grzewcze jako główne źródło ciepło w domku w górach?

Kolejnym wartym rozważenia pomysłem może być ogrzewanie elektryczne pod podłogą jako jedyne lub główne źródło ciepła. Bardzo często domki w górach są wyposażone w kominek czy kozę. Są one klimatyczne i urozmaicają wieczory, ale rzadko pozwalają ogrzać cały dom. W takiej sytuacji świetnym wyjściem będzie system ogrzewania podłogowego w łazience czy sypialni. Folie grzewcze da się również zamontować na suficie, a nawet w ścianach pod panelami czy kafelkami. Przy małym metrażu to może być pomysł na równomierne ogrzanie całego domu. Sprawdza się również tam, gdzie są antresole czy piętrowe łóżka – ciepło będzie płynęło nie tylko od strony podłogi, ale też ze ścian czy sufitu. Gdy metraż jest niewielki, to może być lepsze rozwiązanie, niż ustawianie w całym domu grzejników.

Artykuł powstał we współpracy z samurio.pl

Data publikacji: 2022-05-09, ostatnia zmiana: 2022-05-09

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Nowy,wykończony dom w Krakowie | Rybitwy | 6 pokoi
2 499 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
4p, 118m, okolice Chopina Po Remoncie/Ogród (Strzelin)
395 000 zł
Strzelin
(woj. dolnośląskie)
Duży dom z lokalem usługowym w centrum miasta
750 000 zł
Inowrocław
(woj. kujawsko-pomorskie)
Dwa domy w jednym + działka z warunkami zabudowy
349 000 zł
Słona
(woj. małopolskie)
Na sprzedaż inwestycja mieszkalna Somonino
699 000 zł
Somonino
(woj. pomorskie)
Dom  w dobrej cenie - Aleksandrów
1 059 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Dom na sprzedaż Góra
430 000 zł
Góra
(woj. śląskie)
Dom na sprzedaż w ekskluzywnej dzielnicy Przemyśla
1 550 000 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
NOWOCZESNE DOMY SZEREGOWE ZIELONY ZAKĄTEK
599 000 zł
Lubin
(woj. dolnośląskie)
5pok, 250met, oś. Sienkiewicza Piwnica Ogród Garaż (Legnica)
1 380 000 zł
Legnica
(woj. dolnośląskie)
100 m2 dom, 1000 m2 działka koło Trawnik
320 000 zł
Oleśniki
(woj. lubelskie)
Duży dom w centrum Dębicy !
849 999 zł
Dębica
(woj. podkarpackie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Czy warto ubezpieczyć mieszkanie?
Ubezpieczenie mieszkania to jedno z najważniejszych rozważań, które powinniśmy podjąć jako właściciele lub najemcy nieruchomości. Bez względu na to, czy jesteśmy nowymi właścicielami nieruchomości, cz...
Data publikacji: 2023-12-11
Ubezpieczenie Mieszkania: Ochrona Twoich Czterech Ścian
Ubezpieczenie mieszkania to temat, który często pozostaje na marginesie rozmów, ale jest kluczowy dla bezpieczeństwa finansowego każdego właściciela nieruchomości. W dzisiejszym artykule rozwiejemy ws...
Data publikacji: 2023-10-06
Dlaczego warto sprawdzić dane księgi wieczystej przed zakupem, wynajmem lub dzierżawą lokalu użytkowego?
Zakup nieruchomości, szczególnie lokalu użytkowego, to inwestycja, która wymaga solidnego przygotowania i staranności. Jednym z kluczowych kroków, który powinniśmy podjąć przed finalizacją transakcji,...
Data publikacji: 2023-09-21
Gdzie mogę znaleźć księgę wieczystą domu online?
Kupno nieruchomości to nie tylko wybranie odpowiedniej lokalizacji, mieszkania, domu, czy też gruntu, bądź lokalu, ale także szereg czynności jakich należy dokonać by mieć pewność że wszystko pójdzie...
Data publikacji: 2023-04-25