Jaki system ogrzewania sprawdzi się w domku w górach?

Piec do domu w górach


Własny domek w górach to marzenie wielu Polaków. Gdy już udaje się je spełnić, często okazuje się, że pozostało jeszcze sporo nierozwiązanych problemów, których istnienia nikt nie domyślał się przed zakupem. Do takich kwestii należy ogrzewanie domku w górach.

Jakie możliwości ogrzewania dostępne w górach?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w wymarzonym domku w górach nie wszystkie technologie grzewcze będą dostępne. W mieście można przebierać spośród możliwości; w wiejskiej głuszy raczej trudno liczyć na miejską sieć ciepłowniczą. Odpadają też rozwiązania szkodliwe dla środowiska. Niektóre samorządy w turystycznych miejscowościach wręcz zakazują palenia w piecu węglem, który negatywnie wpływa na jakość powietrza w okolicy. Zdarzają się też dodatkowe problemy, które trudno przewidzieć w momencie zakupu.

Przykładowo pompę ciepła trzeba zamontować już podczas budowy domu. Inne systemy grzewcze wymagają pieca i kotłowni, a na te nie ma często miejsca w domkach o powierzchni do 70 czy 35 mkw. Osobną kwestią jest to, czy właściciele domku mają ochotę spędzać urlop na noszeniu węgla, rąbaniu drewna i uzupełnianiu pelletu.

Czy w domku w górach można mieć podłogówkę?

Osobnym, ciekawym pytaniem jest: czy w domku w górach da się mieć ogrzewanie podłogowe? Taki luksus nie kojarzy się z tradycyjną, góralską chatą. Z drugiej strony jest w niejednym ukrytym w głuszy SPA czy ośrodku wypoczynkowym. Odpowiedź brzmi: tak. Da się zamontować tego typu ogrzewanie podłogowe, ale pod pewnymi warunkami:

  • Wodne lub geotermalne ogrzewanie podłogowe trzeba zaplanować na etapie budowy domu.
  • Ogrzewanie elektryczne podłogowe można zamontować po sprawdzeniu, czy w domu jest sieć o odpowiedniej mocy.
  • Da się nawet połączyć ogrzewanie elektryczne podłogowe z fotowoltaiką, oczywiście jeśli pozwala na to ukształtowanie terenu (np. silnie nasłoneczniony szczyt góry).

Elektryczną podłogówkę można mieć nawet na piętrze, a także pod panelami podłogowymi. Jak podają monterzy z firmy Samurio (samurio.pl), którzy zajmują się takimi realizacjami, większość tego typu realizacji da się ukończyć w ciągu jednego dnia roboczego. To obala kolejny mit, jakoby do położenia ogrzewania podłogowego potrzebna była duża ilość czasu.

Folie grzewcze jako główne źródło ciepło w domku w górach?

Kolejnym wartym rozważenia pomysłem może być ogrzewanie elektryczne pod podłogą jako jedyne lub główne źródło ciepła. Bardzo często domki w górach są wyposażone w kominek czy kozę. Są one klimatyczne i urozmaicają wieczory, ale rzadko pozwalają ogrzać cały dom. W takiej sytuacji świetnym wyjściem będzie system ogrzewania podłogowego w łazience czy sypialni. Folie grzewcze da się również zamontować na suficie, a nawet w ścianach pod panelami czy kafelkami. Przy małym metrażu to może być pomysł na równomierne ogrzanie całego domu. Sprawdza się również tam, gdzie są antresole czy piętrowe łóżka – ciepło będzie płynęło nie tylko od strony podłogi, ale też ze ścian czy sufitu. Gdy metraż jest niewielki, to może być lepsze rozwiązanie, niż ustawianie w całym domu grzejników.

Artykuł powstał we współpracy z samurio.pl

Data publikacji: 2022-05-09, ostatnia zmiana: 2022-05-09

ZOBACZ OGŁOSZENIA

5 pok, 119 met, okolice Parku OGRÓD/2021 (Radwanice)
850 000 zł
Radwanice
(woj. dolnośląskie)
Bolestraszyce elegancki rodzinny dom
1 290 000 zł
Bolestraszyce
(woj. podkarpackie)
Dom wolnostojący z pięknym ogrodem
980 000 zł
Barkowo
(woj. zachodniopomorskie)
Duże wolnostojące domy! Wysoki standard! Spacer360
1 750 000 zł
Libertów
(woj. małopolskie)
Dom Parterowy gm.Ludwin-126m2-Stan surowy otwarty
427 000 zł
Ludwin
(woj. lubelskie)
Nowy Dom nad morzem
569 999 zł
Międzywodzie
(woj. zachodniopomorskie)
Atrakcyjny dom w dobrej lokalizacji.
890 000 zł
Kotowiecko
(woj. wielkopolskie)
Dom w zabudowie bliźniaczej 168m2 - BEZ PCC! 2022r
760 000 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Dom na sprzedaż, Wierzbice
985 000 zł
Wierzbice
(woj. dolnośląskie)
Dom na sprzedaż, 154m², 5 pokoi, działka 600m², Boguchwała
599 000 zł
Boguchwała
(woj. podkarpackie)
Dom gotowy do zamieszkania, Olsza
1 800 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Dom na sprzedaż Arciechów
212 000 zł
Arciechów
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Czy blaszak metalowy jest opłacalnym rozwiązaniem?
Sprawdzi się jako niewielki magazyn dla różnego rodzaju działalności, miejsce do majsterkowania czy wiata śmietnikowa. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz dodatkowej przestrzeni na swoje pojazdy, na...
Data publikacji: 2022-09-01
Co wpływa na wartość mieszkania i finalną cenę sprzedaży?
Poznaj 9 najistotniejszych czynników wpływających na cenę sprzedaży mieszkania. Sprawdź czym się kierować ustalając cenę sprzedaży i jak ocenić atrakcyjność oferty sprzedaży.
Data publikacji: 2022-05-19
Planujesz wybudować dom? O tych rzeczach musisz wiedzieć!
Budowa domu to znacznie większe wyzwanie niż zakup mieszkania. Z pewnością jednak jest to wielkie spełnienie marzeń wielu osób. Przygotowanie się do budowy domu jest niezwykle ważne i powinno być prze...
Data publikacji: 2022-05-13
Jak urządzić kawalerkę? Poznaj praktyczne porady!
Niezależnie od tego, czy chcemy przygotować kawalerkę do wynajmu, czy zamierzamy w niej sami mieszkać warto poznać kilka zasad projektowania małych pomieszczeń. Zasady te w znaczący sposób mogą wpłyną...
Data publikacji: 2022-05-09

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij