Jaki system ogrzewania sprawdzi się w domku w górach?

Piec do domu w górach


Własny domek w górach to marzenie wielu Polaków. Gdy już udaje się je spełnić, często okazuje się, że pozostało jeszcze sporo nierozwiązanych problemów, których istnienia nikt nie domyślał się przed zakupem. Do takich kwestii należy ogrzewanie domku w górach.

Jakie możliwości ogrzewania dostępne w górach?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w wymarzonym domku w górach nie wszystkie technologie grzewcze będą dostępne. W mieście można przebierać spośród możliwości; w wiejskiej głuszy raczej trudno liczyć na miejską sieć ciepłowniczą. Odpadają też rozwiązania szkodliwe dla środowiska. Niektóre samorządy w turystycznych miejscowościach wręcz zakazują palenia w piecu węglem, który negatywnie wpływa na jakość powietrza w okolicy. Zdarzają się też dodatkowe problemy, które trudno przewidzieć w momencie zakupu.

Przykładowo pompę ciepła trzeba zamontować już podczas budowy domu. Inne systemy grzewcze wymagają pieca i kotłowni, a na te nie ma często miejsca w domkach o powierzchni do 70 czy 35 mkw. Osobną kwestią jest to, czy właściciele domku mają ochotę spędzać urlop na noszeniu węgla, rąbaniu drewna i uzupełnianiu pelletu.

Czy w domku w górach można mieć podłogówkę?

Osobnym, ciekawym pytaniem jest: czy w domku w górach da się mieć ogrzewanie podłogowe? Taki luksus nie kojarzy się z tradycyjną, góralską chatą. Z drugiej strony jest w niejednym ukrytym w głuszy SPA czy ośrodku wypoczynkowym. Odpowiedź brzmi: tak. Da się zamontować tego typu ogrzewanie podłogowe, ale pod pewnymi warunkami:

  • Wodne lub geotermalne ogrzewanie podłogowe trzeba zaplanować na etapie budowy domu.
  • Ogrzewanie elektryczne podłogowe można zamontować po sprawdzeniu, czy w domu jest sieć o odpowiedniej mocy.
  • Da się nawet połączyć ogrzewanie elektryczne podłogowe z fotowoltaiką, oczywiście jeśli pozwala na to ukształtowanie terenu (np. silnie nasłoneczniony szczyt góry).

Elektryczną podłogówkę można mieć nawet na piętrze, a także pod panelami podłogowymi. Jak podają monterzy z firmy Samurio (samurio.pl), którzy zajmują się takimi realizacjami, większość tego typu realizacji da się ukończyć w ciągu jednego dnia roboczego. To obala kolejny mit, jakoby do położenia ogrzewania podłogowego potrzebna była duża ilość czasu.

Folie grzewcze jako główne źródło ciepło w domku w górach?

Kolejnym wartym rozważenia pomysłem może być ogrzewanie elektryczne pod podłogą jako jedyne lub główne źródło ciepła. Bardzo często domki w górach są wyposażone w kominek czy kozę. Są one klimatyczne i urozmaicają wieczory, ale rzadko pozwalają ogrzać cały dom. W takiej sytuacji świetnym wyjściem będzie system ogrzewania podłogowego w łazience czy sypialni. Folie grzewcze da się również zamontować na suficie, a nawet w ścianach pod panelami czy kafelkami. Przy małym metrażu to może być pomysł na równomierne ogrzanie całego domu. Sprawdza się również tam, gdzie są antresole czy piętrowe łóżka – ciepło będzie płynęło nie tylko od strony podłogi, ale też ze ścian czy sufitu. Gdy metraż jest niewielki, to może być lepsze rozwiązanie, niż ustawianie w całym domu grzejników.

Artykuł powstał we współpracy z samurio.pl

Data publikacji: 2022-05-09, ostatnia zmiana: 2022-05-09

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Dom na sprzedaż Dziwnów
2 100 000 zł
Dziwnów
(woj. zachodniopomorskie)
Budynek mieszkalno - usługowy, 200m2, ul Stolarska
695 000 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
Dom 177m2, 5 pok. Wietrznia, Kielce
1 700 000 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
4pok, 128met, Szeregowiec Taras Ogród Garaż 2014 (Mirków)
989 000 zł
Mirków
(woj. dolnośląskie)
Nowy
620 000 zł
Zgłobice
(woj. małopolskie)
Nowy wolnostojący z podaszem użytkowym.
750 000 zł
Wola Rzędzińska
(woj. małopolskie)
Przestronny dom z dużym ogrodem blisko PKP
960 000 zł
Święcice
(woj. mazowieckie)
3pok, 112met, Bliźniak Ogród Garaż 2023 (Kiełczówek)
950 000 zł
Kiełczówek
(woj. dolnośląskie)
Sprzedam dom
1 100 000 zł
Zbylitowska Góra
(woj. małopolskie)
Dom + dom drewniany, działka 14,5ar, Kaziemierz Do
1 650 000 zł
Kazimierz Dolny
(woj. lubelskie)
Dom w zabudowie szeregowej nowoczesne osiedle
604 500 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
Nowy dom z pompą ciepła i rekuperatorem.
670 000 zł
Zgłobice
(woj. małopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Planujesz kupno mieszkania? Sprawdź, jak aktualnie prezentuje się rynek mieszkaniowy w Polsce
Na rynek mieszkaniowy w Polsce wpływa wiele różnych czynników, takich jak sytuacja gospodarcza, (przyszłe) programy rządowe czy aktualna dostępność mieszkań na sprzedaż i wynajem. Planujesz kupić włas...
Data publikacji: 2024-07-16
Świadectwa efektywności energetycznej - korzyści dla właścicieli nieruchomości
Efektywność energetyczna budynku wpływa na codzienną eksploatację, ale też przynosi wiele długofalowych korzyści. Wielu właścicieli nieruchomości powinno też zadbać o to, by uzyskać świadectwo energet...
Data publikacji: 2024-06-24
Działka z linią brzegową - czy warto inwestować w jej zakup i zabudowę?
Działki z linią brzegową od lat cieszą się dużym zainteresowaniem kupujących, zwłaszcza przed nadejściem sezonu majówkowych i wakacyjnych wyjazdów. Mając do dyspozycji działkę położoną nad różnego rod...
Data publikacji: 2024-06-11
Jak wybrać najlepsze biuro nieruchomości? Kluczowe aspekty, które warto rozważyć
Wybór odpowiedniego biura nieruchomości to jedna z kluczowych decyzji, którą podejmujemy, gdy chcemy sprzedać, kupić czy wynająć nieruchomość. Dobrze jest więc wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę...
Data publikacji: 2024-06-11