Maszyny komunalne dla gmin. W czym można wybierać?

Porządkowanie miejskiej zieleni, roboty drogowe i inne prace komunalne stają się tym szybsze i łatwiejsze, im lepszy sprzęt zostanie użyty. Co można kupić lub wynająć, by wykonać niezbędne zadania? W tym przypadku warto zainteresować się markami i ich produktami opisanymi w tym krótkim przewodniku.

Typy i producenci maszyn komunalnych

Rynek sprzętu do prac w terenach publicznych dzielą między siebie przede wszystkim producenci z Europy Zachodniej, USA oraz Dalekiego Wschodu. Cenione

maszyny komunalne konstruują m.in. amerykański Jarraff, japońskie Takeuchi i koreańskie DHB. Wśród marek europejskich można wyróżnić choćby szwedzką firmę Rototilt, niderlandzkie przedsiębiorstwo Ufkes Greentec i pochodzące z Niemiec Paus i Michaelis.

Dla przyszłych nabywców ważna jest też wiedza o obszarach technologii, w których specjalizują się poszczególne marki. Dla przykładu DHB to firma produkująca młoty pneumatyczne, natomiast Paus – koparki, a Michaelis – osprzęt do oczyszczania z zieleni akwenów i rowów melioracyjnych. Inni producenci zajmują się wytwarzaniem przyrządów i pojazdów do wyrównywania terenu, zrywania asfaltu, akcesoriów do ciągników komunalnych (np. chwytaków i pił do drewna) itd.

Sprzęt służący do prac komunalnych dostępny jest przez dystrybutorów. Warto zwrócić uwagę na ofertę firmy UTECH zajmującej się zarówno sprzedażą, jak i wypożyczaniem maszyn oraz urządzeń komunalnych od kilkunastu uznanych producentów. Co więcej, zainteresowani klienci mogą skorzystać także z usługi serwisowania pojazdów i kupić do nich części zamienne.

Pielęgnacja drzew przy pomocy przycinarek Jarraff

Przykładami maszyn komunalnych oferowanych przez UTECH są różnego rozmiaru pojazdy Jarraff. Jeden z nich, Mini-Jarraff, to przycinarka do drzew, która została przystosowana do prac na ograniczonej przestrzeni. Dzięki niewielkim rozmiarom i zmiennej szerokości układu jezdnego (regulowanej w zakresie 48-126 cali) przyda się do usuwania gałęzi drzew rosnących wzdłuż dróg i na podwórkach. Ze względu na wielkość Mini-Jarraff nie ma kabiny operatora. Pojazdem steruje się zdalnie przy pomocy bezprzewodowego pilota.

W miejscach, do których może wjechać większa maszyna, warto użyć przycinarki Jarraff 4×4. Jak wskazuje nazwa, wyposażono ją w napęd na wszystkie koła, co ułatwia jazdę po nierównym terenie. W dotarciu do trudno dostępnych gałęzi pomaga też wysięgnik teleskopowy o długości 22,9 m. Producent zadbał ponadto o szeroki zakres pracy ramienia wynoszący aż 180°. W połączeniu z pozostałymi udogodnieniami, jakimi są np. obracana w takim samym zakresie głowica piły oraz przechylana kabina operatora, tworzy to z Jarraff 4×4 skuteczne narzędzie do prac m.in. w pobliżu linii przesyłowych prądu.

Ładowarki kołowe Paus do prac budowlanych

Do pracy na budowach i przy robotach drogowych doskonale nadają się koparki Paus. Wśród dostępnych w UTECH modeli znajdują się maszyny o mocy silnika 75 lub 115 KM. Największą zaletą ich wszystkich jest możliwość montażu dodatkowych części. Dzięki temu jeden pojazd wystarczy do wykonywania kilkunastu różnych zadań. Niemiecki producent oferuje akcesoria takie jak:


  • łyżka chwytakowa do przenoszenia ściętych gałęzi i pni;
  • moduł do posypywania drogi solą;
  • ostrze do cięcia dużych bloków śniegu;
  • pojemnik do transportu dużych i ciężkich przedmiotów;
  • widły do przenoszenia palet.


Duża liczba wariantów daje klientom jeszcze więcej opcji dopasowania ładowarki Paus do swoich wymagań. By zwiększyć bezpieczeństwo, koparkę da się doposażyć w kamerę cofania oraz mocne lampy LED-owe. W zależności od potrzeb dostępne są pojazdy poruszające się z prędkością maksymalną dochodzącą do 30 lub 40 km/h.

Co ważne, wszystkie modele pojazdów Paus skonstruowane są z myślą o zapewnieniu jak największego bezpieczeństwa ich operatorowi. Ramy powstają z mocnej stali zdolnej, która nie skręca się pod wpływem masy ładunku. Warte uwagi są również udogodnienia takie jak bezobsługowy układ hamulcowy i funkcjonalny joystick upraszczający kierowanie ładowarką.

Data publikacji: 2023-08-31, ostatnia zmiana: 2023-08-31

ZOBACZ OGŁOSZENIA

ROZRUSZNIK QUINTON HAZELL 8013140
1 482,00 zł
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
Filtr oleju BOSCH 1457429142
40,00 zł
Łomża
(woj. podlaskie)
ROZRUSZNIK QUINTON HAZELL 8011721
696,00 zł
Olsztyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Pasek rozrządu VEYANCE G1332
100,00 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
Mini Countryman - 2,0 S ALL4(178 KM) Cooper S ALL4 Salon Polska F-Vat
177 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Pasek rozrządu NIPPARTS J1124018
84,00 zł
Kraśnik
(woj. lubelskie)
Audi Q7 - sprzedam ładne Q 7 4x4  3.0 TDI 272KM  malutki przebieg GWARANCJA
178 900 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Pasek rozrządu NIPPARTS J1121022
77,00 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
Kia Sportage - Wersja M 1.6 T-GDI 150KM 6MT 2WD Kamera  1351zł od ręki
122 996 zł
Szczecinek
(woj. zachodniopomorskie)
Pasek rozrządu VEYANCE G1222
50,00 zł
Opole
(woj. opolskie)
ROZRUSZNIK QUINTON HAZELL 8016611
917,00 zł
Gliwice
(woj. śląskie)
BMW X3 M - M Pakiet, X-Drive,Gwarancja,mały przebieg!
183 800 zł
Tarnów
(woj. małopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Uszkodzone motocykle z USA - super okazja czy strata czasu?
Kupno uszkodzonych motocykli z USA może być opłacalne, zwłaszcza jeśli masz pewność, że naprawy są drobne i tanie. Motocykl kupiony w USA może być nawet o 40% tańszy niż jego odpowiednik w polskim kom...
Data publikacji: 2023-10-19
Jak zorganizować przewóz międzymiastowy samochodów luksusowych?
Transport samochodów luksusowych wymaga szczególnej staranności. Wysoka wartość tego rodzaju pojazdów sprawia, że wiele osób obawia się ewentualnych uszkodzeń, do których mogłoby dojść podczas jazdy w...
Data publikacji: 2023-10-16
Sposób na rozładowany akumulator - pogotowie akumulatorowe
Podróżując samochodem, niewątpliwie jednym z najbardziej frustrujących problemów, jakie możemy napotkać, jest rozładowany akumulator. Niezależnie od tego, czy jesteśmy w trasie czy na wjeździe do prac...
Data publikacji: 2023-10-16
Rola olejów w działaniu maszyn - jak wybrać dobry olej silnikowy, przekładniowy, hydrauliczny?
Tak samo jak człowiek potrzebuje odpowiedniego nawodnienia, aby dobrze funkcjonować, tak samo każda maszyna tj. samochód osobowy, ciężarowy, dostawczy, ciągnik czy maszyna rolnicza, musi być zaopatrzo...
Data publikacji: 2023-05-22