Szukaj

Kategorie

Zawieszki - chwilowy trend, czy ponadczasowy sentyment


Zawieszki - chwilowy trend, czy ponadczasowy sentyment.


Niektórzy twierdzą ze zawieszki na biżuterię to kwestia chwilowej mody. Owszem, wiele osób nosi łańcuszki bez zawieszek, jednak często jest to spowodowane bardziej wygodą niż modą. Natomiast zawieszki na biżuterię towarzyszyły człowiekowi praktycznie od zawsze. Zmieniały one tylko swój kształt, rozmiar i symbolikę.


Dawniej zawieszki na biżuterię, głównie łańcuszki ograniczały się do sfery duchowej i sentymentalnej. Na tego typu łańcuszkach noszono tak zwane sekretniki lub symbole religijne – na przykład krzyżyki. Wynikało to z tego, że zazwyczaj w sekretniku znajdowało się coś ważnego dla danej osoby, co zawsze chciała mieć przy sobie. Zawieszka w kształcie krzyżyka lub medalika była świadectwem wiary. Ogólnie rzecz ujmując, dawniej, jako zawieszki występowały rzeczy ważne i istotne. Wynikało to albo z punktu widzenia sentymentalnego, albo poglądowego. Często również jako zawieszki noszono rzeczy ważne i istotne, których nie należało zgubić.

 

Dzisiaj zawieszki mają trochę inny charakter. Obecnie pełnią one bardziej funkcję ozdoby niż symbolu. Chociaż nadal często zdarza się, że zawieszki mają swoje znaczenie sentymentalne. Na przykład medalik potrafi być pamiątką z chrztu, komunii, ale również może być to koniczyna na szczęście, którą dostaliśmy od bliskiej osoby lub oznacza dla nas coś ważnego, na przykład jest to pierwsza litera imienia nasza, naszego dziecka lub kogoś bardzo bliskiego.

Z jednej strony moda wskazuje również kierunki, w których powinny iść zawieszki na biżuterię. Jednego roku są bardziej modne większe ozdoby, drugiego roku mniejsze. Mody te mijają, natomiast zawieszki typu sentymentalnego, są zawsze na czasie.Zawieszki na biżuterie mogą być wykonane również z różnego rodzaju kruszców. Może być to srebro, złoto, białe złoto, ale i mniej szlachetne metale. Wszystko zależy od tego, jakiego typu ma być to zawieszka. Jeżeli ma to być nic nieznaczący pociąg za współczesną modą, może być on tańszy i mniej trwały. Jeżeli zawieszka ma służyć dłużej niż jeden sezon, a na dodatek wyrażać jakieś emocje to dobrze by było, gdyby była trwalsza i wykonana z czegoś bardziej cennego niż zwykły metal.

 

Warto również wziąć pod uwagę, że zawieszki na biżuterię noszą dużo częściej kobiety niż mężczyźni. Jeżeli mężczyzna nosi jakąkolwiek biżuterię, to jest to zazwyczaj drobny kolczyk lub łańcuszek, ewentualnie łańcuch. Coraz rzadziej zdarzają się na rękach panów sygnety i prędzej są spotykane obrączki. Jeżeli chodzi o zawieszki na łańcuszkach, to mężczyźni noszą je wyjątkowo rzadko, najczęściej z sentymentu, lub dla podkreślenia wiary niż z powodu panującej aktualnie mody.

 

Zawieszki na biżuterię mogą mieć różne odmiany. Mogą być to te modne, na jeden sezon, ale zdarzają się również zawieszki, które są bardzo cenne bardziej ze względów emocjonalnych niż z powodu materiału, z którego zostały wykonane. Dlatego przed kupnem lub podarowaniem zawieszki na biżuterię należy zastanowić się, co ona ma wyrażać i jak często będzie używana. Dzięki temu można będzie dostosować zarówno kruszec, jak i cenę, jaką chcemy przeznaczyć na tego typu element biżuterii.


Artykuł powstał we współpracy z Love Story Jewellery

Data publikacji: 2018-03-22, ostatnia zmiana: 2018-10-11

Może Cię zaintersować:

- Złoty pierścionek - jak wybrać najlepszą biżuterię na każdą okazję?

- Co warto wiedzieć o naszyjnikach z pereł?

- Jak wybrać bransoletkę do stylizacji?


Spodobało Ci się?


ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Styl lat 80.

Styl lat 80.

Lata 80. charakteryzowały się bardzo specyficznym ubiorem - na porządku dziennym były szerokie ramiona, mocno podkreślona talia, mini spódniczki, a to wszystko w bardzo wyrazistych kolorach!

Data publikacji: 2018-11-28

Najmodniejsze czapki zimowe w sezonie 2018

Najmodniejsze czapki zimowe w sezonie 2018

Jeśli jeszcze nie przygotowałaś się na zimową aurę, już najwyższy czas to zrobić. Jednym z najważniejszych oraz najpopularniejszych gadżetów, który pomaga przetrwać ujemne temperatury jest czapka zimowa...

Data publikacji: 2018-11-22

Jak wybrać sukienkę na wesele dla puszystych?

Jak wybrać sukienkę na wesele dla puszystych?

Kobiece kształty czasami przyjmują różne formy, najważniejsze jest jednak to, aby je odpowiednio wykorzystać. Wszystko jest na swój sposób piękne, a jeżeli dobrze się to uwydatni, można osiągnąć naprawdę spektakularny sukces.

Data publikacji: 2018-09-26

Jak dbać o okulary?

Jak dbać o okulary?

Dużo czasu poświęcasz na znalezienie odpowiedniej pary okularów. Szukasz odpowiedniego kształtu ramki, wzoru lub koloru, który doskonale Cię wyraża. Cierpliwie czekasz na założenie soczewek i na informujące, że twoje nowe okulary są gotowe do odbioru. Czy nie chcesz zrobić wszystkiego, aby te okulary były jak najdłużej?

Data publikacji: 2018-08-29