Zawieszki - chwilowy trend, czy ponadczasowy sentyment


Zawieszki - chwilowy trend, czy ponadczasowy sentyment.


Niektórzy twierdzą ze zawieszki na biżuterię to kwestia chwilowej mody. Owszem, wiele osób nosi łańcuszki bez zawieszek, jednak często jest to spowodowane bardziej wygodą niż modą. Natomiast zawieszki na biżuterię towarzyszyły człowiekowi praktycznie od zawsze. Zmieniały one tylko swój kształt, rozmiar i symbolikę.


Dawniej zawieszki na biżuterię, głównie łańcuszki ograniczały się do sfery duchowej i sentymentalnej. Na tego typu łańcuszkach noszono tak zwane sekretniki lub symbole religijne – na przykład krzyżyki. Wynikało to z tego, że zazwyczaj w sekretniku znajdowało się coś ważnego dla danej osoby, co zawsze chciała mieć przy sobie. Zawieszka w kształcie krzyżyka lub medalika była świadectwem wiary. Ogólnie rzecz ujmując, dawniej, jako zawieszki występowały rzeczy ważne i istotne. Wynikało to albo z punktu widzenia sentymentalnego, albo poglądowego. Często również jako zawieszki noszono rzeczy ważne i istotne, których nie należało zgubić.

 

Dzisiaj zawieszki mają trochę inny charakter. Obecnie pełnią one bardziej funkcję ozdoby niż symbolu. Chociaż nadal często zdarza się, że zawieszki mają swoje znaczenie sentymentalne. Na przykład medalik potrafi być pamiątką z chrztu, komunii, ale również może być to koniczyna na szczęście, którą dostaliśmy od bliskiej osoby lub oznacza dla nas coś ważnego, na przykład jest to pierwsza litera imienia nasza, naszego dziecka lub kogoś bardzo bliskiego.

Z jednej strony moda wskazuje również kierunki, w których powinny iść zawieszki na biżuterię. Jednego roku są bardziej modne większe ozdoby, drugiego roku mniejsze. Mody te mijają, natomiast zawieszki typu sentymentalnego, są zawsze na czasie.Zawieszki na biżuterie mogą być wykonane również z różnego rodzaju kruszców. Może być to srebro, złoto, białe złoto, ale i mniej szlachetne metale. Wszystko zależy od tego, jakiego typu ma być to zawieszka. Jeżeli ma to być nic nieznaczący pociąg za współczesną modą, może być on tańszy i mniej trwały. Jeżeli zawieszka ma służyć dłużej niż jeden sezon, a na dodatek wyrażać jakieś emocje to dobrze by było, gdyby była trwalsza i wykonana z czegoś bardziej cennego niż zwykły metal.

 

Warto również wziąć pod uwagę, że zawieszki na biżuterię noszą dużo częściej kobiety niż mężczyźni. Jeżeli mężczyzna nosi jakąkolwiek biżuterię, to jest to zazwyczaj drobny kolczyk lub łańcuszek, ewentualnie łańcuch. Coraz rzadziej zdarzają się na rękach panów sygnety i prędzej są spotykane obrączki. Jeżeli chodzi o zawieszki na łańcuszkach, to mężczyźni noszą je wyjątkowo rzadko, najczęściej z sentymentu, lub dla podkreślenia wiary niż z powodu panującej aktualnie mody.

 

Zawieszki na biżuterię mogą mieć różne odmiany. Mogą być to te modne, na jeden sezon, ale zdarzają się również zawieszki, które są bardzo cenne bardziej ze względów emocjonalnych niż z powodu materiału, z którego zostały wykonane. Dlatego przed kupnem lub podarowaniem zawieszki na biżuterię należy zastanowić się, co ona ma wyrażać i jak często będzie używana. Dzięki temu można będzie dostosować zarówno kruszec, jak i cenę, jaką chcemy przeznaczyć na tego typu element biżuterii.


Artykuł powstał we współpracy z Love Story Jewellery

Może Cię zaintersować:

- Złoty pierścionek - jak wybrać najlepszą biżuterię na każdą okazję?

- Co warto wiedzieć o naszyjnikach z pereł?

- Jak wybrać bransoletkę do stylizacji?

Data publikacji: 2018-03-22, ostatnia zmiana: 2018-10-11

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Agat brazylijski nr.4
20,00 zł
Kędzierzyn-Koźle
(woj. opolskie)
Bransoletka ze śliwkowa koniczynką
9,00 zł
Mozów
(woj. lubuskie)
Wiedźmin Naszyjnik Medalion Amulet Witcher
40,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Kryształkowa niebiesko biała bransoletka, niebieska wieczorowa bransoletka, swarovski crystals
99,90 zł
Gliwice
(woj. śląskie)
Zestaw biżuterii srebrnej 925, naszyjnik + kolczyki - prezent dla mamy, babci, kobiety
59,90 zł
Głogów
(woj. dolnośląskie)
Pierścionek posrebrzany 925 z granatowymi cyrkoniowymi kryształkami
49,00 zł
Brzeg
(woj. opolskie)
Naszyjnik z perel hodowlanych
105,00 zł
Łomża
(woj. podlaskie)
Bransoletka TURKUSY + Drewno Sandałowe
35,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Kolczyki serduszka kryształki swarovskiego wrzosowo fioletowe
39,90 zł
Kiełpino
(woj. pomorskie)
Srebrny pierścionek z zielonymi listkami z cyrkonu
69,00 zł
Pińczów
(woj. świętokrzyskie)
Naszyjnik z cyrkonią
9,00 zł
Rypin
(woj. kujawsko-pomorskie)
Komplet naszyjnik + kolczyki z kryształkami w kolorze grafitowym
59,90 zł
Włocławek
(woj. kujawsko-pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Zjawiskowe szpilki na specjalne okazje.
Szpilki stały się nieodzownym elementem stylizacji na specjalne okazje. Nosimy je na randkę, na wieczorne wyjście, na spotkanie biznesowe, czy podczas rozmaitych imprez okazjonalnych. Ten typ butów do...
Data publikacji: 2020-01-22
Torebki skórzane damskie - jak o nie dbać?
Sprawdź, w jaki sposób powinnaś zadbać o swoją torebkę skórzaną.
Data publikacji: 2019-10-31
Powrót do pracy - w co się ubrać?
Powrót do pracy po dłuższej nieobecności wymaga odpowiednich przygotowań. W myśl zasady "jak cię widzą tak cię piszą", równie ważny jak kompetencje jest stosowny strój. Jak zatem przygotować swoją gar...
Data publikacji: 2019-09-30
Bluzy damskie na każdą okazję
Współczesne kobiety pragną nie tylko zachwycać swoim atrakcyjnym i kobiecym wyglądem, ale i czuć się swobodnie, wygodnie i komfortowo w stylizacjach odzieżowych, które wybierają.
Data publikacji: 2019-09-28