Wszystkie pary planujące ślub kościelny od czerwca 2020 muszą przygotować się na pewne zmiany formalne. Wyjaśnijmy najpierw: ślub kościelny to ten, który zawierany jest podczas ceremonii w kościele. Zmiany obejmować będą głównie to, co musi wydarzyć się przed takim ślubem: weryfikacja narzeczonych przez księży, nauki przedmałżeńskie, dokumenty i zapowiedzi.
Wszystkie pary planujące ślub kościelny od czerwca 2020 muszą przygotować się na pewne zmiany formalne. Wyjaśnijmy najpierw: ślub kościelny to ten, który zawierany jest podczas ceremonii w kościele. Zmiany obejmować będą głównie to, co musi wydarzyć się przed takim ślubem: weryfikacja narzeczonych przez księży, nauki przedmałżeńskie, dokumenty i zapowiedzi. Mają na celu dokładniejszą weryfikację narzeczonych oraz zmniejszenie ilości małżeństw unieważnianych.
- Bardziej wnikliwe pytania o szczegóły intymne (płodność, zamiar posiadania dzieci, impotencja)
- Obowiązkowe pisemne złożenie przysięgi o stanie wolnym i mówieniu prawdy.
- Przepytywanie narzeczonych zarówno razem, jak i z osobna.
- Wymagane będą szersze odpowiedzi niż ‘tak’ i ‘nie’, a ksiądz ma za zadanie wpisać odpowiedzi do protokołu.
- Należy się spodziewać pytań dotyczących zdrowia (w zakresie płodności)
- Zezwolenia na ślub nie zostanie udzielone osobom nie wykazującym planów posiadania potomstwa oraz zakładającym możliwość separacji w przyszłości.
- Aby zawrzeć małżeństwo mieszane (katolika z ochrzczonym niekatolikiem) będzie wymagana specjalna zgoda.
- Miejscem ślubu powinna być parafia jednego z narzeczonych (przynależna do zamieszkania w konkretnym miejscu miesiąc lub dłużej). Jeśli ślub będzie planowany w innym miejscu będzie potrzebna zgoda proboszcza z parafii zamieszkania.
Wybierając ślub konkordatowy narzeczeni podczas mszy świętej udzielają sobie sakramentu małżeństwa w obecności świadka kwalifikowanego, czyli księdza. Jednocześnie stają się również małżeństwem w obliczu prawa. Aby tak się stało trzeba oczywiście wcześniej dopełnić pewnych formalności.
Na podstawie poniżej wypisanych dokumentów, sporządzany będzie protokół przedślubny oraz rozpisane dwie zapowiedzi przedślubne. Przyszła Młoda Para może pobrać się w dowolnym kościele, musi jednak uzyskać licencję od proboszcza ze swojej parafii (jest to dokument zezwalający na ślub w innej parafii). Na pierwszą wizytę w kancelarii trzeba więc zabrać:
1. Zaświadczenie o odbyciu kursu przedmałżeńskiego
2. Zaświadczenie o odbyciu spotkań w Poradni Rodzinnej
3. Świadectwa chrztu i bierzmowania narzeczonych (wydawane w kancelarii parafii, do której się należy, oba ważne 3 miesiące).
4. Dowody osobiste lub paszporty
W Urzędzie Stanu Cywilnego trzeba będzie odpowiedzieć na kilka pytań, takich jak nazwisko jakie przyjmie żona po zawarciu związku. Niezbędne dokumenty to:
1. Dowody osobiste lub paszporty
2. Skrócone odpisy aktów urodzenia
3. Dowód opłaty skarbowej – do opłaty na miejscu w kasie urzędu lub przelewem na konto urzędu (84 zł).
Na tej podstawie zostanie wydane zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa. Jego okres ważności wynosi 3 miesiące.
Trzeba zabrać:
1. Zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa (dokument z USC)
2. Potwierdzenie o odczytaniu zapowiedzi w parafiach narzeczonych
Należy dostarczyć do parafii:
1. Zaświadczenia o odbytych spowiedziach przedślubnych
2. Podpisanie przez przyszłych małżonków oraz świadków (lub podanie ich danych) zgody na skutki cywilno-prawne małżeństwa konkordatowego – dzień przed, w dniu ślubu lub podczas mszy
Po ślubie, w przeciągu 5 dni od zawarcia małżeństwa Kościół jest zobowiązany do dostarczenia kompletu dokumentów do USC. Tam sporządzany jest akt ślubu i po dwóch tygodniach można już go stamtąd odebrać.
Więcej przeczytasz na Ślubne Wibracje
Data publikacji: 2020-03-10, ostatnia zmiana: 2020-03-05