Rękojmia, odstąpienie od umowy kupna sprzedaży przez firmę oraz inne ważne zmiany w prawie konsumenckim

Rękojmia dla firm 2021

Nowelizacja Ustawy o prawach konsumenta i Kodeksie cywilnym weszła w życie 1 stycznia 2021 roku. Dzięki wprowadzonym zmianom przedsiębiorcy w określonych sytuacjach mogą uzyskać status konsumenta, czyli będą mogli korzystać z uprawnień dotychczas zarezerwowanych wyłącznie dla konsumentów. W praktyce będziemy mieć do czynienia z utworzeniem trzeciej kategorii podmiotów, z którymi będzie można zawrzeć umowę: konsumentami, przedsiębiorcami oraz przedsiębiorcami – konsumentami, czyli osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą zawierającymi umowę nieposiadającą zawodowego charakteru.

Kogo dotyczą nowe przywileje?

Zmiany w prawie konsumenckim odnoszą się do przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Aby skorzystać z uprawnień przeznaczonych dla konsumentów, działalność musi być wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Drugim warunkiem jest rodzaj zawieranej umowy kupna-sprzedaży, tzn. transakcja może być uznana za konsumencką tylko w sytuacji, gdy nie ma bezpośredniego związku z prowadzoną przez przedsiębiorcę działalnością gospodarczą, a zatem nie jest wykorzystywana przez niego w celach zawodowych.

Przykład:

Jeśli fryzjer kupi na fakturę w sklepie AGD suszarkę do włosów, którą wykorzystuje następnie w swoim salonie obsługując klientów, to nie może skorzystać z przywilejów konsumenckich, np. prawa do rękojmi. Jeśli natomiast ten sam fryzjer weźmie na fakturę ekspres do kawy, to w przypadku takiej transakcji należny uznać, że brak jest bezpośredniego związku między zawodowym charakterem jego działalności a dokonanym zakupem, zatem istnieje możliwość skorzystania z uprawnień przysługujących konsumentom. 

Niestety, nowe przepisy nie wprowadzają żadnych korzyści dla podmiotów wpisanych do Krajowego Rejestru Spółek. Z kolei brak precyzyjnego określenia charakteru zawodowego zawieranych transakcji może rodzić wiele wątpliwości w przyszłości, jedyna weryfikacja będzie się odbywać w oparciu o kody PKD określające rodzaje działalności gospodarczej wpisane do CEiDG.

Porada prawna

Do czego uprawniają wprowadzone zmiany?

  1. Konsumenckie prawo odstąpienia od umowy, w terminie 14 dni można odstąpić od umowy bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów zwrotu rzeczy;
  2. Ochrona wynikająca z rękojmi, co oznacza przykładowo wydłużenie okresu na złożenie reklamacji;
  3. Ważnym jest również, że od 1-go stycznia nie będzie można stosować niedozwolonych klauzul umownych również wobec przedsiębiorcy.

Jakie są ograniczenia?

  • Brak odniesienia do umów zawartych przed wprowadzeniem zmian, tj. 01 stycznia 2021r.
  • Możliwość wyłączenia przepisów o rękojmi w umowie z przedsiębiorcą-konsumentem.
  • Brak możliwości pomocy powiatowych rzeczników konsumentów w sprawach przedsiębiorców-konsumentów.


Jak zmiana przepisów wpływa na reklamację?

Przedsiębiorcy zakwalifikowani do nowej kategorii uzyskają większe uprawienia w odniesieniu również do reklamacji. W wyniku zmiany prawa, będzie im przysługiwał termin 14 dni roboczych od dnia złożenia reklamacji na jej rozpatrzenie. Oznacza to, iż w pewnych sytuacjach przedsiębiorca dokonujący zakupu towaru lub usługi będzie miał prawo do złożenia reklamacji powołując się na przepisy o rękojmi w sytuacji, gdy kupiony przez niego towar lub usługa będą posiadać wadę fizyczną lub prawną i będzie mógł domagać się np. naprawy towaru czy wymiany towaru na nowy. To poważna zmiana mając na uwadze fakt, że jeszcze do niedawna produkty kupione na fakturę był wyłączone z konsumenckiego prawa reklamacyjnego.

Jakie obowiązki wprowadzone zmiany nakładają na sprzedawców?

Po pierwsze, będą musieli dokładnie kontrolować zawierane umowy z osobami prowadzącymi jednoosobowe działalności gospodarcze. Najważniejsze będzie sprawdzenie, czy kontrahent występuje w danym stosunku prawnym jako osoba podlegająca ochronie konsumenckiej, co możliwe będzie do weryfikacji na podstawie kodów PKD jego działalności.

Dodatkowo sprzedawcy będą musieli zaktualizować regulaminy sklepu, dodając zapisy o nowej kategorii przedsiębiorców. Będzie to konieczny wymóg, gdyż jednoosobowe firmy będą stanowiły trzecią kategorię podmiotów, która z jednej strony zalicza się do przedsiębiorców, a z drugiej strony - przyznane im zostaną pewne uprawnienia do tej pory zarezerwowane wyłącznie dla konsumentów. Cały regulamin sklepu należy sprawdzić pod kątem zgodności jego postanowień z nowymi przepisami prawa dot. nowej kategorii przedsiębiorców. 

Potrzebujesz szerszych informacji - zapytaj prawnika!

Jeśli po przeczytaniu artykułu dalej nie wiesz co zrobić - zapytaj prawnika z LEX NONSTOP i uzyskaj profesjonalną pomoc. Pomoc prawnika przyda się również wtedy, gdy musisz dostosować regulamin sklepu internetowego czy gdy gotowy wzór nie wystarcza i musisz przygotować specjalistyczną umowę kupna sprzedaży.

Data publikacji: 2021-02-07, ostatnia zmiana: 2021-02-09

ZOBACZ OGŁOSZENIA

karcher wąż ssący 4.0 m dn35 i autoryzowany dealer i profesjonalny serwis i odbiór osobisty warszaw
157,99 zł
Stryszawa
(woj. małopolskie)
Młynek do pieprzu Esperanza
19,00 zł
Wałbrzych
(woj. dolnośląskie)
karcher mufa do złączy rury węża dn40 i autoryzowany dealer i profesjonalny serwis i odbiór osobisty
59,99 zł
Gliwice
(woj. śląskie)
karcher odkurzacz kolumnowy cv 38/2 *e
2 201,82 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
karcher odkurzacz uniwersalny nt 22/1 ap l  i autoryzowany dealer i darmowa dostawa  i serwis i odbi
699,00 zł
Grudziądz
(woj. kujawsko-pomorskie)
karcher nt 70/3 - promocja! i autoryzowany dealer i darmowa dostawa i raty 0% i serwis i odbiór osob
3 236,87 zł
Gliwice
(woj. śląskie)
Ekspres ciśnieniowy Ariete 00M138730AR0
779,00 zł
Tarnobrzeg
(woj. podkarpackie)
Czajnik bezprzewodowy Aigostar AIG-8433325196516
89,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
karcher t 8/1 l (construction
614,99 zł
Tarnowskie Góry
(woj. śląskie)
karcher uniwersalny odkurzacz nt 70/2 me i autoryzowany dealer i raty 0% i darmowa dostawa i profesj
3 621,99 zł
Dąbrowa Górnicza
(woj. śląskie)
mufa dn35 i autoryzowany dealer i profesjonalny serwis i odbiór osobisty warszaw
46,99 zł
Inowrocław
(woj. kujawsko-pomorskie)
Mikser robot planetarny BERLINGER HAUS bh-9197
769,00 zł
Opole
(woj. opolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Uniwersalna umowa kupna sprzedaży - do pobrania PDF oraz DOC
Zwykle umowę kupna sprzedaży stosujemy tylko przy zakupie samochodu lub motocykla. Warto jednak o niej pomyśleć, również, gdy kupujemy sprzęt o wartości kilkuset lub kilku tysięcy złotych i zależy nam...
Data publikacji: 2024-01-05
Wybieramy najlepszy miernik pola elektromagnetycznego na własny użytek
Miernik pola elektromagnetycznego to jedno z tych urządzeń, które w dzisiejszych czasach pozwala nam w sposób precyzyjny kontrolować to zjawisko w najbliższym otoczeniu. Urządzenie to, wykorzystywane...
Data publikacji: 2024-01-05
Czym kierować się przy wyborze odpowiednich słuchawek bezprzewodowych do biegania
Słuchawki bezprzewodowe stały się integralną częścią naszego życia, oferując wygodę i swobodę ruchu. Jednakże, gdy chodzi o wybór słuchawek dedykowanych bieganiu, istnieje kilka istotnych aspektów, kt...
Data publikacji: 2023-10-18
Najnowsze technologie ray tracingu i DLSS w kartach graficznych NVIDIA
Gaming nieustannie ewoluuje, a wraz z nim również technologie, które napędzają doświadczenia w wirtualnym świecie. Do najważniejszych aspektów tej ewolucji należą efekty świetlne, które nadają grą bar...
Data publikacji: 2023-09-29