Rękojmia, odstąpienie od umowy kupna sprzedaży przez firmę oraz inne ważne zmiany w prawie konsumenckim

Rękojmia dla firm 2021

Nowelizacja Ustawy o prawach konsumenta i Kodeksie cywilnym weszła w życie 1 stycznia 2021 roku. Dzięki wprowadzonym zmianom przedsiębiorcy w określonych sytuacjach mogą uzyskać status konsumenta, czyli będą mogli korzystać z uprawnień dotychczas zarezerwowanych wyłącznie dla konsumentów. W praktyce będziemy mieć do czynienia z utworzeniem trzeciej kategorii podmiotów, z którymi będzie można zawrzeć umowę: konsumentami, przedsiębiorcami oraz przedsiębiorcami – konsumentami, czyli osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą zawierającymi umowę nieposiadającą zawodowego charakteru.

Kogo dotyczą nowe przywileje?

Zmiany w prawie konsumenckim odnoszą się do przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Aby skorzystać z uprawnień przeznaczonych dla konsumentów, działalność musi być wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Drugim warunkiem jest rodzaj zawieranej umowy kupna-sprzedaży, tzn. transakcja może być uznana za konsumencką tylko w sytuacji, gdy nie ma bezpośredniego związku z prowadzoną przez przedsiębiorcę działalnością gospodarczą, a zatem nie jest wykorzystywana przez niego w celach zawodowych.

Przykład:

Jeśli fryzjer kupi na fakturę w sklepie AGD suszarkę do włosów, którą wykorzystuje następnie w swoim salonie obsługując klientów, to nie może skorzystać z przywilejów konsumenckich, np. prawa do rękojmi. Jeśli natomiast ten sam fryzjer weźmie na fakturę ekspres do kawy, to w przypadku takiej transakcji należny uznać, że brak jest bezpośredniego związku między zawodowym charakterem jego działalności a dokonanym zakupem, zatem istnieje możliwość skorzystania z uprawnień przysługujących konsumentom. 

Niestety, nowe przepisy nie wprowadzają żadnych korzyści dla podmiotów wpisanych do Krajowego Rejestru Spółek. Z kolei brak precyzyjnego określenia charakteru zawodowego zawieranych transakcji może rodzić wiele wątpliwości w przyszłości, jedyna weryfikacja będzie się odbywać w oparciu o kody PKD określające rodzaje działalności gospodarczej wpisane do CEiDG.

Porada prawna

Do czego uprawniają wprowadzone zmiany?

  1. Konsumenckie prawo odstąpienia od umowy, w terminie 14 dni można odstąpić od umowy bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów zwrotu rzeczy;
  2. Ochrona wynikająca z rękojmi, co oznacza przykładowo wydłużenie okresu na złożenie reklamacji;
  3. Ważnym jest również, że od 1-go stycznia nie będzie można stosować niedozwolonych klauzul umownych również wobec przedsiębiorcy.

Jakie są ograniczenia?

  • Brak odniesienia do umów zawartych przed wprowadzeniem zmian, tj. 01 stycznia 2021r.
  • Możliwość wyłączenia przepisów o rękojmi w umowie z przedsiębiorcą-konsumentem.
  • Brak możliwości pomocy powiatowych rzeczników konsumentów w sprawach przedsiębiorców-konsumentów.


Jak zmiana przepisów wpływa na reklamację?

Przedsiębiorcy zakwalifikowani do nowej kategorii uzyskają większe uprawienia w odniesieniu również do reklamacji. W wyniku zmiany prawa, będzie im przysługiwał termin 14 dni roboczych od dnia złożenia reklamacji na jej rozpatrzenie. Oznacza to, iż w pewnych sytuacjach przedsiębiorca dokonujący zakupu towaru lub usługi będzie miał prawo do złożenia reklamacji powołując się na przepisy o rękojmi w sytuacji, gdy kupiony przez niego towar lub usługa będą posiadać wadę fizyczną lub prawną i będzie mógł domagać się np. naprawy towaru czy wymiany towaru na nowy. To poważna zmiana mając na uwadze fakt, że jeszcze do niedawna produkty kupione na fakturę był wyłączone z konsumenckiego prawa reklamacyjnego.

Jakie obowiązki wprowadzone zmiany nakładają na sprzedawców?

Po pierwsze, będą musieli dokładnie kontrolować zawierane umowy z osobami prowadzącymi jednoosobowe działalności gospodarcze. Najważniejsze będzie sprawdzenie, czy kontrahent występuje w danym stosunku prawnym jako osoba podlegająca ochronie konsumenckiej, co możliwe będzie do weryfikacji na podstawie kodów PKD jego działalności.

Dodatkowo sprzedawcy będą musieli zaktualizować regulaminy sklepu, dodając zapisy o nowej kategorii przedsiębiorców. Będzie to konieczny wymóg, gdyż jednoosobowe firmy będą stanowiły trzecią kategorię podmiotów, która z jednej strony zalicza się do przedsiębiorców, a z drugiej strony - przyznane im zostaną pewne uprawnienia do tej pory zarezerwowane wyłącznie dla konsumentów. Cały regulamin sklepu należy sprawdzić pod kątem zgodności jego postanowień z nowymi przepisami prawa dot. nowej kategorii przedsiębiorców. 

Potrzebujesz szerszych informacji - zapytaj prawnika!

Jeśli po przeczytaniu artykułu dalej nie wiesz co zrobić - zapytaj prawnika z LEX NONSTOP i uzyskaj profesjonalną pomoc. Pomoc prawnika przyda się również wtedy, gdy musisz dostosować regulamin sklepu internetowego czy gdy gotowy wzór nie wystarcza i musisz przygotować specjalistyczną umowę kupna sprzedaży.

Data publikacji: 2021-02-07, ostatnia zmiana: 2021-02-09

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Przelewowy Severin KA 4818
129,90 zł
Knurów
(woj. śląskie)
Beaba Babycook Neo Grey/white
990,00 zł
Świnoujście
(woj. zachodniopomorskie)
Przelewowy Severin KA 4811
379,00 zł
Szczecinek
(woj. zachodniopomorskie)
Zelmer ZCK7620B
109,99 zł
Ruda Śląska
(woj. śląskie)
Ciśnieniowy automatyczny Philips 2200 series EP2230/10 LatteGo
1 599,00 zł
Grudziądz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Russell Hobbs 21681-56 Retro Classic Noir
239,00 zł
Biała Podlaska
(woj. lubelskie)
Czajnik elektryczny bezprzewodowy ze stali nierdzewnej wmf electro kitchenminis mini miedziany 0,8 l
305,00 zł
Szczecinek
(woj. zachodniopomorskie)
Ekspres przelewowy z młynkiem melitta aroma fresh 1021-01
315,00 zł
Krotoszyn
(woj. wielkopolskie)
Zestaw do odkamieniania KRUPS F05400
17,00 zł
Pruszków
(woj. mazowieckie)
Ekspres na kapsułki bialetti cf67
309,00 zł
Piotrków Trybunalski
(woj. łódzkie)
Odkurzacz bezworkowy bosch bgs7ms64 relaxx'x ultimate allergy
855,00 zł
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
RUSSELL HOBBS ŻELAZKO POWER STEAM 3100W 20630-56
195,74 zł
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Laptopy Acer - jak model wybrać? Zobacz polecane przez nas modele!
Laptopy Acer dzięki szerokiej gamie modeli, to idealny wybór zarówno dla pracowników biurowych, studentów, jak i wytwornych graczy. Pytanie, który model wybrać spośród wielu propozycji marki, aby być...
Data publikacji: 2021-02-04
Odkamienianie żelazka: jak wyczyścić żelazko z kamienia?
Kiedy podczas prasowania na ubraniach powstają brunatne plamy, najwyższy czas na czyszczenie żelazka z kamienia. Sprzęt do prasowania słabiej radzi sobie z usuwaniem zagnieceń? To również może świadcz...
Data publikacji: 2021-02-01
Ranking polecanych domowych ekspresów do kawy w 2021
Jeśli zamierzasz kupić ekspres do kawy, ten ranking pomoże Ci zdecydować, czy kupić ekspres automatyczny czy kolbowy. W porównaniu uwzględniono kilka najpopularniejszych modeli znanych producentów, wy...
Data publikacji: 2021-02-01
Dogrzewasz się farelką? Słono za to zapłacisz!
Okres grzewczy dla większości z nas kojarzy się z wyższymi rachunkami za gaz lub energię elektryczną, koniecznością częstszego rozpalania w piecu, smogiem i wieloma innymi niedogodnościami w zależnośc...
Data publikacji: 2021-01-21

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij