Rękojmia, odstąpienie od umowy kupna sprzedaży przez firmę oraz inne ważne zmiany w prawie konsumenckim

Rękojmia dla firm 2021

Nowelizacja Ustawy o prawach konsumenta i Kodeksie cywilnym weszła w życie 1 stycznia 2021 roku. Dzięki wprowadzonym zmianom przedsiębiorcy w określonych sytuacjach mogą uzyskać status konsumenta, czyli będą mogli korzystać z uprawnień dotychczas zarezerwowanych wyłącznie dla konsumentów. W praktyce będziemy mieć do czynienia z utworzeniem trzeciej kategorii podmiotów, z którymi będzie można zawrzeć umowę: konsumentami, przedsiębiorcami oraz przedsiębiorcami – konsumentami, czyli osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą zawierającymi umowę nieposiadającą zawodowego charakteru.

Kogo dotyczą nowe przywileje?

Zmiany w prawie konsumenckim odnoszą się do przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Aby skorzystać z uprawnień przeznaczonych dla konsumentów, działalność musi być wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Drugim warunkiem jest rodzaj zawieranej umowy kupna-sprzedaży, tzn. transakcja może być uznana za konsumencką tylko w sytuacji, gdy nie ma bezpośredniego związku z prowadzoną przez przedsiębiorcę działalnością gospodarczą, a zatem nie jest wykorzystywana przez niego w celach zawodowych.

Przykład:

Jeśli fryzjer kupi na fakturę w sklepie AGD suszarkę do włosów, którą wykorzystuje następnie w swoim salonie obsługując klientów, to nie może skorzystać z przywilejów konsumenckich, np. prawa do rękojmi. Jeśli natomiast ten sam fryzjer weźmie na fakturę ekspres do kawy, to w przypadku takiej transakcji należny uznać, że brak jest bezpośredniego związku między zawodowym charakterem jego działalności a dokonanym zakupem, zatem istnieje możliwość skorzystania z uprawnień przysługujących konsumentom. 

Niestety, nowe przepisy nie wprowadzają żadnych korzyści dla podmiotów wpisanych do Krajowego Rejestru Spółek. Z kolei brak precyzyjnego określenia charakteru zawodowego zawieranych transakcji może rodzić wiele wątpliwości w przyszłości, jedyna weryfikacja będzie się odbywać w oparciu o kody PKD określające rodzaje działalności gospodarczej wpisane do CEiDG.

Porada prawna

Do czego uprawniają wprowadzone zmiany?

  1. Konsumenckie prawo odstąpienia od umowy, w terminie 14 dni można odstąpić od umowy bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów zwrotu rzeczy;
  2. Ochrona wynikająca z rękojmi, co oznacza przykładowo wydłużenie okresu na złożenie reklamacji;
  3. Ważnym jest również, że od 1-go stycznia nie będzie można stosować niedozwolonych klauzul umownych również wobec przedsiębiorcy.

Jakie są ograniczenia?

  • Brak odniesienia do umów zawartych przed wprowadzeniem zmian, tj. 01 stycznia 2021r.
  • Możliwość wyłączenia przepisów o rękojmi w umowie z przedsiębiorcą-konsumentem.
  • Brak możliwości pomocy powiatowych rzeczników konsumentów w sprawach przedsiębiorców-konsumentów.


Jak zmiana przepisów wpływa na reklamację?

Przedsiębiorcy zakwalifikowani do nowej kategorii uzyskają większe uprawienia w odniesieniu również do reklamacji. W wyniku zmiany prawa, będzie im przysługiwał termin 14 dni roboczych od dnia złożenia reklamacji na jej rozpatrzenie. Oznacza to, iż w pewnych sytuacjach przedsiębiorca dokonujący zakupu towaru lub usługi będzie miał prawo do złożenia reklamacji powołując się na przepisy o rękojmi w sytuacji, gdy kupiony przez niego towar lub usługa będą posiadać wadę fizyczną lub prawną i będzie mógł domagać się np. naprawy towaru czy wymiany towaru na nowy. To poważna zmiana mając na uwadze fakt, że jeszcze do niedawna produkty kupione na fakturę był wyłączone z konsumenckiego prawa reklamacyjnego.

Jakie obowiązki wprowadzone zmiany nakładają na sprzedawców?

Po pierwsze, będą musieli dokładnie kontrolować zawierane umowy z osobami prowadzącymi jednoosobowe działalności gospodarcze. Najważniejsze będzie sprawdzenie, czy kontrahent występuje w danym stosunku prawnym jako osoba podlegająca ochronie konsumenckiej, co możliwe będzie do weryfikacji na podstawie kodów PKD jego działalności.

Dodatkowo sprzedawcy będą musieli zaktualizować regulaminy sklepu, dodając zapisy o nowej kategorii przedsiębiorców. Będzie to konieczny wymóg, gdyż jednoosobowe firmy będą stanowiły trzecią kategorię podmiotów, która z jednej strony zalicza się do przedsiębiorców, a z drugiej strony - przyznane im zostaną pewne uprawnienia do tej pory zarezerwowane wyłącznie dla konsumentów. Cały regulamin sklepu należy sprawdzić pod kątem zgodności jego postanowień z nowymi przepisami prawa dot. nowej kategorii przedsiębiorców. 

Potrzebujesz szerszych informacji - zapytaj prawnika!

Jeśli po przeczytaniu artykułu dalej nie wiesz co zrobić - zapytaj prawnika z LEX NONSTOP i uzyskaj profesjonalną pomoc. Pomoc prawnika przyda się również wtedy, gdy musisz dostosować regulamin sklepu internetowego czy gdy gotowy wzór nie wystarcza i musisz przygotować specjalistyczną umowę kupna sprzedaży.

Data publikacji: 2021-02-07, ostatnia zmiana: 2021-02-09

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Ekspres z ekspozycji Siemens „TE653M11RW“
3 159,00 zł
Kwidzyn
(woj. pomorskie)
Ekspres do kawy „Lelit Mara PL62T“
5 349,00 zł
Tychy
(woj. śląskie)
Ekspres do kawy „Lelit Elizabeth PL92T“
4 989,00 zł
Łapy
(woj. podlaskie)
Ekspres do kawy Krups „Evidence EA8901/10“
1 999,00 zł
Olsztyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Ekspres do kawy JURA „S8 Piano Black“
6 999,00 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
Kawiarka Mokka Bialetti „Mukka Express 2-cup“
259,00 zł
Suwałki
(woj. podlaskie)
Przelewowy ekspres z ekspozycji Melitta „Aroma Elegance DeLuxe“
399,00 zł
Sochaczew
(woj. mazowieckie)
Ekspres do kawy JURA „X8 Platin“
11 590 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
Przelewowy ekspres do kawy Melitta „AromaFresh“ 1021-01
479,00 zł
Włocławek
(woj. kujawsko-pomorskie)
Ekspres do kawy De'Longhi „ECAM 23.120.B“
1 499,00 zł
Skierniewice
(woj. łódzkie)
Ekspres do kawy De'Longhi „EC260.BK”
539,00 zł
Leszno
(woj. wielkopolskie)
Ekspres do kawy JURA „ENA 8 Nordic White“
4 299,00 zł
Brodnica
(woj. kujawsko-pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jakie sprzęt AGD można kupić przez internet?
Sklepy online zapewniają maksymalny komfort podczas robienia zakupów – bez względu na to, jakich dokładnie produktów dotyczą. Między innymi właśnie dlatego coraz więcej osób kupuje urządzenia AGD właś...
Data publikacji: 2022-06-29
Aplikacje, które pomogą nam podczas zakupów
Chociaż dla wielu osób jest to czysta przyjemność, inni odkładają to jak mogą. Mowa tutaj o zakupach. Spożywka, ubrania, meble, elektronika – wydawałoby nam się, że dopiero coś kupiliśmy, a już czas i...
Data publikacji: 2022-06-28
Niezawodny iPhone 7 - Król sprzed kilku lat
O telefonie iPhone 7 mówiło się jeszcze przed jego oficjalną premierą. Większość jego funkcji została przyćmiona przez kontrowersje związane z rezygnacją z gniazda 3,5 mm i promowaniem w zamian słucha...
Data publikacji: 2022-06-22
Piekarnik Beko BBIR 1730 BCS - dlaczego warto go kupić?
W piekarniku przyrządzimy soczyste mięsa, zapiekanki warzywne, słodkie ciasta, muffiny i ciasteczka. Aby było to możliwe, powinniśmy kupić niezawodne, funkcjonalne i bezpieczne w użytkowaniu urządzeni...
Data publikacji: 2022-06-10

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij