Automatyczny czy kolbowy ekspres do kawiarni – jaki wybrać?

Automatyczny czy kolbowy ekspres do kawiarni – jaki wybrać?

Prowadzisz kawiarnię lub myślisz o jej założeniu i zastanawiasz się, który ekspres do kawiarni będzie lepszy – automatyczny czy kolbowy? Cóż, to zależy. W tym artykule zwracamy uwagę na kilka rzeczy, których przemyślenie na pewno pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru.

Podsumowanie

  • Każda kawiarnia ma swój unikalny styl i własną grupę potencjalnych odbiorców. Dlatego nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który ekspres do kawiarni jest lepszy – automatyczny czy kolbowy. To wymaga chociaż minimalnej, wstępnej analizy biznesu.
  • Szybkość działania, jakość oferowanej kawy i design – to trzy główne elementy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając ekspres do kawiarni.
  • Kupno ekspresu do kawiarni to nie jedyne dostępne rozwiązanie. Przedsiębiorcy coraz częściej wybierają dzierżawę lub leasing, jako sposób na oszczędność czasu i pieniędzy.

Właścicieli oraz osoby zarządzające kawiarniami najczęściej kuszą dwa rodzaje ekspresów: automatyczny i kolbowy. Pierwszy przyciąga łatwością obsługi i tym, że w krótkim czasie może przygotować dużo kawy. Drugi – manualną obsługą, zapewniającą pełną kontrolę nad procesem parzenia kawy oraz pięknym retro wyglądem.

Co wybrać, a z czego zrezygnować? To niełatwa decyzja. Tym bardziej, że nie może być poprzedzona tylko gustem – tym, który ekspres Ci się osobiście bardziej podoba, ale chociaż podstawową analizą biznesu.

Automatyczne i kolbowe ekspresy do kawiarni – zalety i wady każdego z nich

Szybkość działania

Goście niemal każdej kawiarni różnią się pod kątem kawowego gustu i oczekiwań względem tego, jak kawiarnia powinna funkcjonować. Przy wyborze ekspresu do kawiarni warto zacząć więc od określenia charakteru i liczby potencjalnych klientów.

Automatyczne ekspresy działają szybko, między innymi dlatego, że są proste w obsłudze i cały proces parzenia dzieje się bez aktywnego udziału obsługującego. Zmniejszają więc ryzyko tłoku w lokalu i niezadowolenia klientów z tego powodu. Ekspresy kolbowe „potrzebują” więcej czasu i zaangażowania ze strony baristy. Zrozumieją to głównie goście bardziej wymagający w stosunku do kawy i świadomi tego, skąd wynika unikalny smak tego napoju; tego, że świetna kawa wymaga właśnie czasu i uwagi baristy.

Jakość oferowanej kawy

Automatyczny ekspres – mimo nawet bardzo rozbudowanego katalogu kaw w niektórych modelach – oferuje ich powtarzalny smak. Spełni oczekiwania i potrzeby większości klientów, ale niestety nie tych najbardziej wymagających. Jeśli Twoją grupą odbiorców są kawosze z prawdziwego zdarzenia, wybierz ekspres kolbowy. Manualna obsługa urządzenia i pełna kontrola nad każdym etapem procesu przygotowania kawy gwarantuje wyjątkowość przyrządzonego napoju.

Ale tu też pojawia się pewna wada, o której trzeba wspomnieć – obsługi kolbowego ekspresu do kawy trzeba się nauczyć. Nie poradzi sobie z nim każdy pracownik, tylko barista po odpowiednim szkoleniu. To wymaga od Ciebie jako zarządzającego dodatkowej inwestycji.

Pamiętaj o tym! Aby spełnić oczekiwania kawowe największych znawców i smakoszy nie wystarczy tylko dobry kolbowy ekspres do kawiarni. Potrzebujesz też wysokiej jakości kawy i przeszkolonego personelu.

Design

Ekspresy do kawiarni muszą wpisywać się w ogólny wystrój lokalu, a nawet go współtworzyć. Jeśli zależy Ci na stworzeniu w kawiarni unikalnego, dobrze kojarzącego się klimatu, ekspres kolbowy na pewno Ci w tym pomoże. Automatyczne ekspresy mają w większości standardowy, nowoczesny wygląd, który nie zawsze wpisuje się w designerskie potrzeby kawiarni. Choć trzeba zaznaczyć, że na rynku możesz znaleźć kilka modeli „automatów” o wyglądzie nieco bardziej w retro stylu.

A na koniec jeszcze jedna cenna informacja – ekspres do kawiarni możesz nie tylko kupić, ale też wynająć od firmy specjalizującej się w dzierżawie, wynajmie i leasingu ekspresów do kawy na potrzeby gastronomii. Taka oszczędność z pewnością okaże się cenna w pierwszych miesiącach kawiarnianej działalności.

Data publikacji: 2021-11-26, ostatnia zmiana: 2022-05-18

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Wacaco Nanopresso - szary + pudełko zdarma
333,16 zł
Ostrołęka
(woj. mazowieckie)
STARESSO STARESSO Mini SP-200M Deep Black
275,00 zł
Bytom
(woj. śląskie)
Wacaco Nanopresso - Moss Green + pudełko zdarma
333,16 zł
Bytom
(woj. śląskie)
Haeger Kopi ekspres do kawy
330,40 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
Ekspres automatyczny simens eq.500 integral tq505d09
1 954,00 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Cecotec Power Espresso Barista Pro 20 ręczny ekspres do kawy espresso
2 675,10 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
Hand Presso ekspres do kawy WILD Hybrid White
479,00 zł
Zielona Góra
(woj. lubuskie)
SOLAC CE4498 Espresso Kontrola smaku 20 bar, CE4498 Espresso Kontrola smaku 20 bar
1 150,08 zł
Tarnowskie Góry
(woj. śląskie)
Cecotec Power Instant-ccino Touch Serie Bianca 20 ekspresów do kawy
1 043,70 zł
Ciechanów
(woj. mazowieckie)
Wacaco Nanopresso - Arctic Blue + pudełko zdarma
333,16 zł
Gniezno
(woj. wielkopolskie)
Ekspres do kawy JURA „ENA 4 Full Nordic White“
2 999,00 zł
Otwock
(woj. mazowieckie)
Hand Presso Auto Capsule
885,00 zł
Białystok
(woj. podlaskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

O czym pamiętać przed zakupem ekranu IPS
Wybór odpowiedniego monitora do komputera ma ogromne znaczenie. Sukces na tym polu zapewnia większą przyjemność w trakcie rozgrywki i odpowiedni komfort pracy z wymagającymi programami. Niesłabnącą po...
Data publikacji: 2022-12-14
Wydajny laptop z AMD, czy Intel? Na który się zdecydować?
Laptop z procesorem AMD czy Intel? To pytanie, które z pewnością zadał sobie każdy zainteresowany nowym laptopem. Sprawdzamy oba rozwiązania.
Data publikacji: 2022-12-05
5 mitów na temat Black Friday
Święto zakupów jest znane niemal wszystkim Polakom, choć tak naprawdę przybyło do nas zza Oceanu. Na przełomie kolejnych lata wokół Black Friday narosło jednak wiele mitów, które wciąż są rozpowszechn...
Data publikacji: 2022-11-07
Regulacja temperatury z pomocą nowoczesnych narzędzi
Temperatura jest jednym z najważniejszych parametrów odpowiadających za komfort w pomieszczeniach. Urządzenia służące do regulowania temperatury w znaczący sposób wpływają na komfort osób przebywający...
Data publikacji: 2022-11-03

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij