O czym pamiętać przed zakupem ekranu IPS

O czym pamiętać przed zakupem ekranu IPS

Wybór odpowiedniego monitora do komputera ma ogromne znaczenie. Sukces na tym polu zapewnia większą przyjemność w trakcie rozgrywki i odpowiedni komfort pracy z wymagającymi programami. Niesłabnącą popularnością wśród ekranów cieszą się monitory wykorzystujące technologię IPS. Czym one się charakteryzują i jak rozsądnie podejść do ich zakupu? Czy cena odgrywa w tym przypadku niepoślednią rolę? Warto poznać odpowiedzi na tak postawione pytania.

Ekrany IPS - technologia z tradycjami

Jedną z kategorii ekranów do komputera są monitory wykorzystujące technologię In Plane Switching. Opiera się ona na unikatowym rozmieszczeniu ciekłych kryształów. Ułożone są one równolegle do siebie. Wpływa to na odbiór tego, co widzi się na ekranie. Cechami szczególnymi IPS są żywsze, bardziej nasycone kolory wyświetlane na ekranie i szeroki kąt widzenia. Pierwsze produkty wykorzystujące tę technologię pojawiły się już w 1996 roku. Nie stanowiły one jeszcze hitu technologicznego ze względu na dłuższy czas reakcji. Sprawiało to, że rzadko wykorzystywane były do celów stricte rozrywkowych. Sytuacja z biegiem czasu znacznie się poprawiła.

Obecnie na rynku spotkać można urządzenia uniwersalne, przeznaczone do prostej pracy biurowej oraz dedykowane, uzależnione od celu ich wykorzystywania. Te ostatnie cechują niż krótszym czasem reakcji. Obecnie monitory IPS są chętnie wybierane przez klientów i często znajdują się w ofercie znanych producentów. 

Ekrany IPS - o czym pamiętać przed zakupem?

Zakup ekranu do komputera bez świadomości jego specyfiki może skutkować rozczarowaniem. Dlatego też tak istotne jest zwrócenie uwagi na kilka kwestii. Pierwszą z nich są oczekiwania wobec takiego monitora. Do czego ma on służyć? Uniwersalny monitor do komputera, który wykorzystuje technologię IPS, będzie dobry do pracy z prostymi programami multimedialnymi i do przeglądania internetu. Zapewni wysokie nasycenie kolorów wyświetlanego obrazu i szeroki kąt widzenia. Mankamentem jest niższa głębia czerni. Istnieją również monitory dedykowane pracy z wymagającymi programami multimedialnymi i typowo przeznaczone do gamingu. W obu przypadkach wysoka rozdzielczość idzie w parze z wysokim nasyceniem obrazu i krótkim czasem reakcji. 

Przed zakupem ekranu warto sprecyzować swoje oczekiwania. Kolejną kwestią, nad którą warto się pochylić, jest budżet przeznaczony na zakup ekranu IPS. Droższe monitory do komputera są na ogół przeznaczone dla wymagających graczy i projektantów, którzy na co dzień stykają się z wymagającym oprogramowaniem. Jakość obrazu i wysoka rozdzielczość ma dla nich znaczenie. Na rynku spotkać można również tańsze warianty ekranów tego typu. Spełnią się przy mniej złożonym oprogramowaniu multimedialnym i do wyświetlania filmów w nieco niższej rozdzielczości. Przed wyborem ekranu warto być realistą. Po uściśleniu budżetu wiadomo na jakie urządzenie można sobie pozwolić.

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest producent. Warto nabywać urządzenia od sprawdzonych na rynku, renomowanych firm. Monitory wykorzystujące technologię IPS znajdują się w ofercie wielu znanych gigantów w dziedzinie technologii. Wspomnieć warto ot, chociażby produkty firmy Samsung i LG. 

Ekrany IPS a wygodne złącza

Zakup upatrzonego urządzenia to już połowa sukcesu. O ile wybór był rozsądny, to z czystym sumieniem można przejść do punktu drugiego, a więc przetransportowania zakupu i podłączenia go do komputera. Wiele współcześnie produkowanych urządzeń podłącza się za pomocą specjalnych złącz. Jednym z nich jest HDMI.

Pojawia się pytanie o kable, dzięki którym możliwe stanie się podłączenie ekranu IPS do innego urządzenia, które obsługuje złącza tego typu. Rozsądnym wyjściem jest postawienie na specjalny adapter HDMI VGA. Jego cechą szczególną jest pewien uniwersalizm. Korzystając z tego konwertera sygnału, można podłączyć nie tylko monitor IPS do innego urządzenia, ale i również projektor lub telewizor. Takie konwertery nie są specjalnie drogie, a umożliwiają bezproblemowe i całkiem przyjemne korzystanie z zakupionego urządzenia. Reasumując, rozsądnie wybrany monitor i złącze do podpięcia owego monitora to podstawa wpływająca na późniejszy komfort użytkowania i satysfakcję.

Data publikacji: 2022-12-14, ostatnia zmiana: 2022-12-14

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Monitor ASUS Eye Care VP289Q 28
1 534,00 zł
Gliwice
(woj. śląskie)
iiyama monitor 21.5 cala xub2294hsu-b2 va,fhd,hdmi,dp,usb3.0,vesa,2x2w
659,99 zł
Słupsk
(woj. pomorskie)
Philips 241B7QUBHEB [kamera internetowa Windows Hello, USB-C PD65W]
1 684,24 zł
Skarżysko-Kamienna
(woj. świętokrzyskie)
Monitor BENQ SW321C 32
8 449,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
samsung monitor 27 cali ls27c362eauxen va 1920x1080 fhd 16:9 1xd-sub 1xhdmi 4ms(gtg) zakrzywiony 2 l
721,99 zł
Ełk
(woj. warmińsko-mazurskie)
Monitor DELL E2722HS 27
863,39 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
Monitor SAMSUNG Odyssey G5 LC34G55TWWPXEN 34
1 817,56 zł
Katowice
(woj. śląskie)
samsung s32bm80guu 32inch edge led 3840x2160 16:9 400cd/m2 4ms micro hdmi green
3 219,99 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
aoc u34g3xm/eu 34inch 3440x1440 va flat has 130mm dp 2xhdmi brightness 300cd/m2
1 549,99 zł
Białystok
(woj. podlaskie)
Eizo FlexScan EV2795-WT [biały]
3 899,00 zł
Świecie
(woj. kujawsko-pomorskie)
Monitor Philips 328E1CA/00 31.5
1 693,00 zł
Zielona Góra
(woj. lubuskie)
Monitor TARGUS DM4240PEUZ 23.8
1 619,00 zł
Łódź
(woj. łódzkie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Klawiatury do komputera - jaka będzie dla Ciebie najlepsza?
Klawiatura to jeden z niezastąpionych - i podstawowych - gadżetów do komputera. Jednak nie tylko do niego - świetnie sprawdzą się podłączone do tableta, a nawet i do telewizora. Jednak czym warto się...
Data publikacji: 2023-03-08
Czyste powietrze w mieszkaniu - dlaczego to tak ważne dla Twojego zdrowia?
Każdego roku, w dniu 7 września, świat obchodzi Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza ustanowiony przez ONZ. Celem jest podkreślenie znaczenie czystego powietrza na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach...
Data publikacji: 2023-03-08
Jakie są najlepsze ładowarki samochodowe dla telefonów z wejściem typu C?
Zakup kabla USB-C to zapewnienie sobie kompatybilności z każdym urządzeniem elektronicznym przez najbliższe lata. Jednocześnie, liczba produktów może przytłaczać, a rozróżnienie na kolejne generacje c...
Data publikacji: 2023-02-13
Wydajny laptop z AMD, czy Intel? Na który się zdecydować?
Laptop z procesorem AMD czy Intel? To pytanie, które z pewnością zadał sobie każdy zainteresowany nowym laptopem. Sprawdzamy oba rozwiązania.
Data publikacji: 2022-12-05