Jak pompa ciepła może zmniejszyć Twoje rachunki za energię?

Jeśli chcesz ogrzewać dom i przygotowywać ciepłą wodę użytkową bezobsługowo, postaw na pompę ciepła. Nie musisz pamiętać o dokładaniu do pieca i kontrolowania temperatury, bo ten nowoczesny system ogrzewania funkcjonuje automatycznie. A co najważniejsze - Twoje rachunki za prąd są bardzo niskie. Jak to możliwe? Jak pompa ciepła w tym pomaga? Przekonaj się!

Jaka jest zasada działania pompy ciepła?

Chociaż cena pompy ciepła z montażem może niektórych odstraszyć, to nie można zapominać, co dzięki tej inwestycji zyskujemy, czyli maksymalny komfort i ogromne oszczędności. Nieprzypadkowo ten innowacyjny system z każdym kolejnym rokiem zdobywa uznanie nowych nabywców. W czym tkwi fenomen pompy ciepła? W jaki sposób jest w stanie wytwarzać tak dużo ciepła przy jednocześnie niskim zużyciu prądu? 

Żeby to zrozumieć, warto przyjrzeć się zasadzie jej działania. Pompa ciepła wykorzystuje energię z otoczenia - powietrza, wody lub gruntu - dzięki czemu zapewnia większą efektywność energetyczną w porównaniu do tradycyjnych systemów ogrzewania. Te bowiem muszą korzystać z materiałów, które trzeba zakupić, jak węgiel, drewno czy gaz. Pompa ciepła czerpie zaś energię z darmowych zasobów naturalnych. Najpopularniejsza pompa ciepła powietrza/woda, wykorzystuje jako dolne źródło energię powietrza. W ten sposób pozyskuje ciepło niskotemperaturowe, przetwarzając je na ciepło wysokotemperaturowe. 

Efektywność energetyczna a oszczędności - co warto wiedzieć o tej zależności?

Efektywność energetyczna to słowo klucz w przypadku pomp ciepła, bo im jest ona wyższa, tym możesz być pewny, że dla każdej zużytej kilowatogodziny energii elektrycznej, pompa ciepła dostarcza o wiele więcej energii cieplnej! Żeby mieć pewność, że wybrany przez Ciebie sprzęt zapewni tak dobry wynik, powinieneś zwrócić uwagę na współczynnik COP (Coefficient of Performance), który określa umowną wydajność urządzenia. Przekłada się to niższe zużycie energii i duże oszczędności, bo rachunki za energię są zdecydowanie zmniejszone. Jeśli na przykład pompa ciepła ma współczynnik COP 4, to sprawność urządzenia wynosi 400%. To dlatego, że na każdy pobrany z sieci 1 kWh energii elektrycznej przypadają 4 kWh oddanego ciepła. 

Innym współczynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest SCOP (Seasonal Coefficient Of Performance). Pozwala na porównanie szacowanej wydajności energetycznej różnych pomp ciepła od różnych producentów. Ale nie tylko, gdyż dzięki temu wskaźnikowi możemy sprawdzić koszty zużycia energii potrzebnej do ogrzania domu. Świetne parametry pod względem obu tych współczynników, zarówno COP, jak i SCOP, mają pompy ciepła Hitachi, dostępne pod adresem https://www.hitachipompyciepla.pl/

Wybór odpowiedniej pompy ciepła - na co powinieneś zwrócić uwagę?

Żeby wybrać pompę ciepła, która spełni Twoje oczekiwania, musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Rola producenta jest tu nieodzowna, niemniej liczy się też to, jak duży jest Twój dom, jak szczelny, ale też to, gdzie mieszkasz. Zacznijmy od wielkości i rodzaju budynku, bo to kluczowe zagadnienie. Liczy się oczywiście jego powierzchnia, bo dzięki uwzględnieniu tego czynnika można precyzyjnie dopasować moc pompy. 

Takie samo znaczenie ma jego typ, a mianowicie technologia, w której został wybudowany. Pod względem kosztów eksploatacyjnych, różnica między domem nowym a starym jest ogromna, a tym bardziej między domem wybudowanym w technologii pasywnej a domem wiekowym bez termomodernizacji. Chociaż pompę ciepła praktycznie można zamontować w większości budynków, to jednak chcąc zmniejszyć rachunki za energię, warto przeprowadzić termomodernizację, zwiększając szczelność budynku, oszczędzając przy tym bardzo dużo pieniędzy. To szczególnie korzystne, jeśli weźmiemy pod uwagę dostępne dofinansowania, o czym wspomnimy w kolejnym akapicie. 

A żeby dokładnie określić potrzeby cieplne danego budynku i zaplanować w związku z tym przyszłą inwestycję, warto pomyśleć o wykonaniu audytu energetycznego. Na jego podstawie zostaną przygotowane różne analizy z dokładnymi obliczeniami, dzięki którym zyskasz wiedzę na temat ewentualnych nieszczelności w Twoim domu. Cenne wskazówki dostarczy też specjalny kalkulator zużycia prądu przez pompę ciepła

Duże znaczenie dla zużycia energii elektrycznej i związanych z tym kosztów ma też specyfika lokalnego klimatu. Polska podzielona jest na pięć stref klimatycznych. Najcieplej jest w północno-zachodniej części kraju, najchłodniej zaś na Suwalszczyźnie i na terenach górskich. Obliczając koszty eksploatacyjne, weźmy te czynniki pod uwagę, bo od miejsca zamieszkania zależy zużycie energii. Głównie przez to, że wydłuża się okres grzewczy, więc jesteśmy zmuszeni przez więcej dni/tygodni korzystać ze źródeł ogrzewania. 

Dofinansowania i ulgi podatkowe - jakie są do wyboru?

Jak wspomnieliśmy we wcześniejszym fragmencie tekstu, ogromne znaczenie dla tego, jak wydajna będzie pompa ciepła i jakie koszty wygeneruje jej działanie, ma stan budynku. W przypadku starych, nieocieplonych obiektów jej montaż może się po prostu nie opłacać. Ale nic straconego - wystarczy skorzystać ze specjalnych programów dofinansowania i ulg podatkowych. 

 • Jednym z nich jest ulga termomodernizacyjna, w której zakres wchodzą takie działania, jak ocieplenie domu czy wymiana kotłów na paliwa stałe. Jeśli więc masz dom energochłonny, a do tego piec na drewno czy węgiel, możesz dzięki temu programowi zmienić to na lepsze. Ulga termomodernizacyjna w 2024 roku wynosi maksymalnie 53 000 zł. 
 • Kolejnym programem, który ułatwia zakup pompy ciepła jest Czyste Powietrze. Dofinansowanie sięga maksymalnie 35 200 zł. Głównym celem programu jest poprawa jakości powietrza, jak również zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.
 • Innym programem jest Moje Ciepło, a dofinansowanie w kwocie od 7 000 do 21 000 zł. Tutaj też zyskujemy niepowtarzalną możliwość, by za tę kwotę kupić pompę ciepła. 
 • Mój Prąd to zaś program skierowany do osób, które wraz z pompą ciepła planują montaż instalacji fotowoltaicznej. Kwota dofinansowania wynosi tu 5000 zł. 

Nie masz już chyba wątpliwości, że pompa ciepła może zmniejszyć Twoje rachunki za energię, lecz nim to się stanie, musisz dokładnie ocenić kilka parametrów, dokładnie takich, o jakich wspomnieliśmy w artykule. Dzięki temu dopasujesz sprzęt do swoich potrzeb, dbając o domowy budżet.

Data publikacji: 2024-02-28, ostatnia zmiana: 2024-02-28

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Osłona klimatyzatora - pompy ciepła 80x40x70 cm antracyt TKD161
1 720,00 zł
Ciechanów
(woj. mazowieckie)
Osłona pompy ciepła 70x40x190 cm ciemny orzech TKD182
2 690,00 zł
Turek
(woj. wielkopolskie)
Osłona pompy ciepła 110x50x150 cm antracyt      TS581
2 350,00 zł
Iława
(woj. warmińsko-mazurskie)
Osłona pompy ciepła 90x70x190 cm antracyt TS579
2 690,00 zł
Toruń
(woj. kujawsko-pomorskie)
Osłona klimatyzatora - pompy ciepła 110x40x90 cm antracyt TKD175
1 930,00 zł
Białystok
(woj. podlaskie)
Osłona pompy ciepła 110x50x150 cm antracyt     TS581
2 350,00 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
Osłona klimatyzatora - pompy ciepła 100x40x90 cm antracyt TKD172
1 860,00 zł
Lubartów
(woj. lubelskie)
Osłona klimatyzatora - pompy ciepła 120x60x130 cm biały TKD177
2 350,00 zł
Żnin
(woj. kujawsko-pomorskie)
Osłona klimatyzatora pompy ciepła 80x40x70 cm antracyt niepełna zabudowa TKD163
1 720,00 zł
Mrągowo
(woj. warmińsko-mazurskie)
Osłona klimatyzatora - pompy ciepła 90x50x110 cm biały TKD167
1 990,00 zł
Włocławek
(woj. kujawsko-pomorskie)
Osłona klimatyzatora - pompy ciepła 90x50x130 cm antracyt TKD169
2 190,00 zł
Opole
(woj. opolskie)
Osłona pompy ciepła 90x50x150 cm antracyt TKD190
2 280,00 zł
Mysłowice
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Rodzaje nadruku na kubkach
W Internecie oraz stacjonarnych sklepach mamy do czynienia z wieloma rodzajami kubków, które świetnie sprawdzają się w roli przedmiotów dla potencjalnych klientów. Jakie gadżety reklamowe są najlepsze...
Data publikacji: 2024-04-05
Jak kupić meble używane w Warszawie i nie zbankrutować płacąc za ich transport
Poszukiwanie mebli używanych w Warszawie może być ekscytującym doświadczeniem, szczególnie gdy można znaleźć atrakcyjne okazje na platformach online takich jak warszawa.sprzedawacz.pl. Jednak oprócz s...
Data publikacji: 2024-04-04
Na co zwrócić uwagę kupując meble używane na Śląsku - 3 kluczowe aspekty!
Kupowanie mebli używanych na Śląsku może być korzystne pod względem finansowym, ale istnieją pewne rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Oto trzy najważniejsz...
Data publikacji: 2024-04-03
Ożyw swój salon - Wybierz donice, które odmienią przestrzeń wewnętrzną
W dzisiejszym, nieustannie przyspieszającym tempie życia, nasze miejsca zamieszkania stały się o wiele więcej niż jedynie praktycznymi strefami funkcjonalnymi. Stanowią one osobistą emanację naszej in...
Data publikacji: 2024-04-02