Szukaj

Kategorie

Zalety dachów dwuspadowych


Zalety dachów dwuspadowych.


Dla jednych nudna oczywistość, dla innych klasyka dająca pole do popisu dla wyobraźni. Wybierając dach dwuspadowy, czyli połączenie dwóch prostokątnych płaszczyzn w kalenicy, sami decydujemy, w którym kierunku będzie ewoluował nasz projekt zadaszenia.

Mniej znaczy więcej

Jedynym zarzutem, który można mieć do tego typu dachu to jego nazbyt prosta i ascetyczna forma. Ale trzeba też pamiętać, że taka oszczędność wyrazu niesie za sobą o wiele więcej korzyści, niż wada zwyczajnej przewidywalności. Dziś, zarówno w wykończeniu wnętrz, jak i w budownictwie dominuje minimalizm. Dworki-potworki powoli odchodzą do lamusa, zastępowane nieudziwnionymi formami, lecz wykonanymi z dobrych materiałów. Ma to również przełożenie na powrót do sprawdzonego dwuspadowego dachu. Bo o ileż łatwiej zagrać kolorem elewacji, solidnym pokryciem, misternie zaprojektowanym obejściem, czy ogrodem, niż w przypadku skomplikowanych i wyrazistych stylem dachów wielopłaszczyznowych.Dodatkowe okno połaciowe doświetlające poddasze, fantazyjne okiennice, podbitka w wymarzonym kolorze–to wszystko może sprawić, że dach dwuspadowy stanie się najlepszym wyborem. Dach dwupłaszczyznowy to także uniwersalność kompozycji wyrażająca się w jej dowolnym dopasowaniu do każdego typu otoczenia, czy zabudowy już istniejącej. Ponadto ustawienie samych płaszczyzn, wyglądających dobrze z każdej perspektywy, nie jest obligowane żadnymi zasadami, poza widzimisię inwestora. Warto też wiedzieć, że ten rodzaj dachu, mimo swej skromności, ma swoje różne oblicza. Pokrycie domu parterowego dachem dwuspadowym wygląda zdecydowanie inaczej niż poddasza użytkowego w piętrowym. Zatem i w tej materii mamy nieoczywisty wybór.

Oszczędność po dach

Największą zaletą dachu dwuspadowego jest jego koszt, który z racji prostoty jest niższy, niż innych, bardziej wyrafinowanych konstrukcji. Również elementy niezbędne do montażu, czy sama robocizna bywa tańsza i obarczona mniejszym ryzykiem niepowodzenia od pozostałych typów. Łatwiej też znaleźć dekarzy, którzy podejmą się pokrycia takiej nieskomplikowanej powierzchni. Łatwo, szybko, bezstresowo i przy okazji ekologicznie z uwagi na niewielką ilość odpadów powstałych podczas budowy takiego dachu. Oszczędność tego rozwiązania można uzyskać, rezygnując z okapów.Jednolita całość jest łatwiejsza do ogrzania i minimalizuje straty ciepła, które powstają w dachach o milionach zakamarków. Warto też rozważyć montaż paneli słonecznych, które mogą stać się dla nas dodatkowym źródłem energii.

Funkcjonalne piękno

Wart docenienia jest także fakt, że ta skromna konstrukcja, bywa polem do popisu dla niejednego architekta. Przestrzeń powstała pod dwuspadowym dachem jest jak najbardziej do wykorzystania i to niekoniecznie na nieużytkowe, czy rzadko odwiedzane poddasze. Coraz częściej widuje się pomysłowe projekty zabudowy miejsc pozornie niedostępnych, czy aranżowanie wielofunkcyjnych przestrzeni rekreacyjnych. Z praktycznego punktu widzenia dach dwuspadowy będzie idealny do skutecznego odprowadzania wody czy śniegu, co eliminuje nam problem zalegania opadów i ewentualnych przecieków w przyszłości.

Komfortowa i nowoczesna prostota, która nie tylko nie generuje kosztów, ale i może przynieść zyski. Takie marzenie każdego inwestora jest ukryte w wyborze tego niepozornego dachu dwuspadowego.


Paulina Kucharska

Źródło: https://geda24.pl/dzwigi-towarowe

Data publikacji: 2019-02-28, ostatnia zmiana: 2019-02-26


Spodobało Ci się?


ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Funkcjonalność i pomysłowość jako duet idealny we współczesnych lampach podłogowych
Moda coraz chętniej wkracza do polskich domów, spotykając się z ciepłym odbiorem wielu domowników. Dotyczy to nie tylko mebli czy zastosowanych dodatków, ale również oświetlenia...

Data publikacji: 2018-11-29

Prosto i modnie - poznaj zalety lamp wpustowych i natynkowych
Czasy, kiedy w każdym pokoju mogliśmy zobaczyć zawieszony centralnie na suficie żyrandol, odeszły już do lamusa. Dziś nadeszła era minimalistycznych, a zarazem bardzo eleganckich opraw technicznych. Nie oznacza to jednak, że producenci oświetlenia całkowicie zrezygnowali ze sprzedaży żyrandoli. Wręcz przeciwnie,...

Data publikacji: 2018-10-07

Czy warto inwestować w stelaż pod materac?
Wiele osób bardzo łatwo rezygnuje z zakupu dobrej jakości stelaża do łóżka. To błąd, który w znaczący sposób wpływa w pierwszej kolejności na jakość snu, a w drugiej na trwałość materaca. To pozorna oszczędność, która w wielu przypadkach prowadzi do utraty gwarancji, jaką producent materaca dał na swój produkt.

Data publikacji: 2018-10-03

Idealna zabudowa kuchenna. Jak dobrać wymiary szafek i blatów?
Kuchnia jest sercem całego domu. To w niej najczęściej spotykają się razem wszyscy domownicy - by zjeść wspólne posiłki, ale też porozmawiać o wydarzeniach z całego dnia. Trzeba więc zrobić wszystko, by była ona umeblowana jak najbardziej stylowo, ale i funkcjonalnie...

Data publikacji: 2018-10-02