Dach z łupka naturalnego – czym kusi nabywców?

Dach z łupka naturalnego – czym kusi nabywców?

Dach nowo powstałego domu to pierwszy z elementów, na który zwracamy uwagę oglądając daną inwestycję. I choć budowa, czy remont pozostałych części budynku to dużo bardziej skomplikowana operacja niż samo kładzenie pokrycia, to warto poświęcić temu fragmentowi nieco więcej uwagi. Koronnym argumentem jest stwierdzenie, że okazały dach działa jak wizytówka nieruchomości, która decyduje o pierwszym wrażeniu oglądających. Stawiając na łupek naturalny, możemy być pewni, że ilość zalet deklasuje inne, szczególnie te bardziej ekonomiczne rozwiązania. Weź więc łupka pod lupę i przekonaj się, w czym tkwi jego nieodparty urok.

Era łupka naturalnego

Bycie eko, blisko natury i moda na produkty naturalne i nieprzetworzone lub po recyklingu trwa w najlepsze, również w budownictwie mieszkaniowym. W ten nurt proekologiczny znakomicie wpisuje się łupek kładziony na dach. To niezwykle trwały kamień, który swoją twardością i wytrzymałością, przewyższa wszystkie normy i inne materiały pokryciowe. Ta wielowarstwowa skała osadowa o wielowiekowym rodowodzie, od stuleci wykorzystywana jest do kładzenia na dachach w postaci kilkumilimetrowych bloków. Dostępna głownie w graficie, czasem w odcieniach zieleni i purpury, świetnie koresponduje z innymi naturalnymi elementami użytymi do budowy domu.

Inwestorzy zorientowani na ekologię docenią brak odpadów podczas obróbki. Decydując się na łupek musisz liczyć się z kosztami od 100 do 300 zł za metr kwadratowy i analogiczną sumą za robociznę wysoko wykwalifikowanego dekarza. Dodatkowo, dolicz koszt korespondujących z łupkiem okien, rynien, a także czas oczekiwania na surowiec oraz ten potrzebny na sam montaż. Materiał ten jest jednak uniwersalny i nie wymusza żądnego konkretnego stylu. Dobrze wkomponowany w koncepcję estetyczną, będzie tylko podbijał efekt końcowy nieruchomości.

Dzika natura pokrycia

Materiał w postaci łupka jest uważany za niezwykle szlachetny, to jego kładzenie uważane jest za prawdziwą sztukę w wykonaniu profesjonalistów. Ten bardzo szlachetny kamień wymaga od dekarzy posiadania unikalnego fachu w ręku, który można zdobyć jedynie wieloletnią praktyką. Żadne certyfikaty nie dadzą wiedzy i umiejętności, potrzebnych podczas stosowania techniki kładzenia, zwanej kryciem królewskich. Niektórzy też określają ją mianem dzikiego, co stanowi kalkę niemieckiej nazwy wilde Deckung.

Poziom artyzmu i specjalizacji dekarstwa łupkowego ociera się o mistrzostwo bazujące na wielowiekowej tradycji. Z pozoru chaotyczna kompilacja przypadkowych kamieni jest tak naprawdę przemyślaną konstrukcją o swoistym rytmie, dyktowanym kształtem pojedynczego, nieregularnego łupka. Rygorystyczna selekcja łupków przeznaczonych na różne części dachu, symulacja „na sucho” układu pojedynczych elementów, czy wykonanie próby wytrzymałościowej przez zamontowaniem. To należy do repertuaru działań królewskiego dekarza.

Oprócz niewątpliwego wymiaru estetycznego tego rodzaju pokrycia, podlega on bardzo wyśrubowanym zasadom układania, znanym tylko profesjonalistom. W krajach, w których krycie łupkowe jest powszechne, praca architektów nad projektem domu uzależniona jest właśnie od rodzaju dachu. Łupek jest więc szczególnie traktowany i to on decyduje o dalszych losach projektu, a nie tylko go dumnie wieńczy.

Dysponujesz budżetem adekwatnym do przemyślanej i artystycznej wizji domu krytego łupkiem? Nie powinieneś mieć wątpliwości, co do słuszności dokonanego wyboru. Jeśli jednak twoje finanse każą ci iść na ekonomiczne kompromisy, wybierz tańsze rozwiązanie na dach. Łupek w kiepskim towarzystwie niedopasowanej stolarki okiennej, czy plastikowych elementów są jak mezalians, który z czasem da się we znaki inwestorom.


Stworzono przy współpracy z portalem: Geda24.pl

Data publikacji: 2020-03-14, ostatnia zmiana: 2020-03-16

ZOBACZ OGŁOSZENIA

EURO FALA ekologiczny eternit!! !!
24,99 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Rynny flamingo 30 lat gwarancji
23,40 zł
Maniów
(woj. dolnośląskie)
Tania blacha w II gatunku w kolorze zielonym 6018p - połysk
40,00 zł
Tarnogród
(woj. lubelskie)
Ława kominiarska - WYPRZEDAŻ
50,00 zł
Biłgoraj
(woj. lubelskie)
Tania blacha trapezowa  T18 II gatunek
29,99 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
sprzedam blachotrapez
38,00 zł
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
Kominki wentylacyjne do blachodachówki oraz do blachy trapezowej.
99,00 zł
Przeworsk
(woj. podkarpackie)
Tanie Blachy Dachowe Blachtex Stobierna
19,00 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
Wyłaz dachowy FAKRO WSZ 54x75
200,00 zł
Sieradz
(woj. łódzkie)
Blacha trapez T-18 na blaszak stodoła garaż II gatunek Blachtex
36,00 zł
Wadowice
(woj. małopolskie)
Rura spustowa Struga łącznik - 1metr.
10,00 zł
Stobierna
(woj. podkarpackie)
Gąsior do blachodachówki - półokrągły
39,00 zł
Sanok
(woj. podkarpackie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak wybrać najlepszy stolik kawowy?
Stolik kawowy to niezbędny element w każdym salonie. Powinien być nie tylko funkcjonalny, ale także estetyczny – tak, aby dopełniał całą aranżację tego pomieszczenia oraz by pasował do stylu pokoju dz...
Data publikacji: 2022-05-18
Kanapa bez ciepłego koca to nie kanapa! Wybierz swoje ulubione okrycie
Koce zapewniają ciepło i komfort wszystkim domownikom. Są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Niektórzy traktują ją jako dekoracje do swoich wnętrz, podczas gdy inni używają ich jako pościeli...
Data publikacji: 2022-05-13
Meble w zestawie czy pojedynczo? Poznaj zalety i wady obu rozwiązań
Remont mieszkania skończony, brakuje już tylko mebli. Wybór różnych rozwiązań w sklepach jest tak duży, że może nas przytłoczyć. Różne modele przyciągają swoim wyglądem oraz funkcjonalnością. W zależn...
Data publikacji: 2022-05-13
Zakładanie i pielęgnacja łąki kwietnej
Łąka kwietna jest jednym z najciekawszych hitów ogrodniczych ostatnich sezonów. Kojarzona jest z wolnym krajobrazem, przez co wynosi do ogrodu wiejski charakter. Zdecydowanie wyróżnia się na tle trawn...
Data publikacji: 2022-05-13

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij