Wiata śmietnikowa – rodzaje, materiały, ceny. Co wybrać?

Wiata śmietnikowa – rodzaje, materiały, ceny. Co wybrać?

Wiata śmietnikowa ułatwia przechowywanie odpadów w kubłach i chroni je przed dostępem przez niepowołane osoby. Dzisiaj tego typu budowle spotykane są w wielu miejscach, między innymi na osiedlach mieszkaniowych i przy domach jednorodzinnych. Sprawdź, z jakich materiałów wykonuje się wiaty śmietnikowe, ile kosztują i czy do ich budowy konieczne jest pozwolenie.

Co to jest wiata śmietnikowa?

Pod pojęciem wiaty śmietnikowej znajduje się prosta, zadaszona budowla, która przeznaczona jest na kubły na odpady. Zaliczana jest do kategorii obiektów małej architektury.

Do budowy wiaty śmietnikowej wykorzystuje się różne rodzaje materiałów, między innymi drewno, profile stalowe, blachę stalową i aluminiową, cegłę. Zadaszenie najczęściej wykonane jest z blachy falistej, trapezowej. Wiaty wyposażane są też w drzwi zamykane na klucz. Podłoże zwykle stanowi kostka brukowa.

Obecnie wiata śmietnikowa może być zakupiona również jako gotowa bezpośrednio od producenta. Po dowiezieniu jej na miejsce montuje się ją na przygotowanej powierzchni.

Wiaty śmietnikowe nazywane są także boksami śmietnikowymi albo altanami śmietnikowymi.

Ile kosztuje gotowa wiata śmietnikowa?

Koszt gotowej wiaty śmietnikowej jest zależny od jej wielkości oraz zastosowanych materiałów.

Gotowa wiata śmietnikowa do domu jednorodzinnego to najczęściej wydatek 2,5-4 tysięcy złotych. Z kolei duże wiaty stosowane na osiedlach mieszkaniowych to koszt ok 10 tysięcy złotych lub więcej. Dokładne ceny wiat można sprawdzić na stronach internetowych producentów.

Do kosztów zakupu wiaty należy także doliczyć koszt przygotowania podłoża – najczęściej wykonuje się je z kostki brukowej. Dodatkowo konieczne może być doliczenie kosztów montażu, chociaż niektóre firmy oferujące wiaty montują je za darmo na podłożu uprzednio przygotowanym przez klienta.

Gdzie kupić wiaty śmietnikowe?

Wiaty śmietnikowe można kupić bezpośrednio u producentów (np. WiataSmietnikowa.pl), którzy wykonują je również na wymiar z wybranych materiałów.

Obecnie wiatę śmietnikową można zamówić przez internet – gotowa konstrukcja dowożona jest na miejsce w uzgodnionym terminie.

Zalety i wady wiat śmietnikowych

Decyzję o wykonaniu wiaty śmietnikowej należy podjąć po przeanalizowaniu zalet i wad tego rodzaju budowli. Dlaczego warto zdecydować się na wiatę?

Zalety wiat śmietnikowych:

 • Ochrona przed czynnikami pogodowymi – wiata zabezpiecza kubły oraz znajdujące się w nich odpady przed czynnikami pogodowymi – deszczem, śniegiem, a także słońcem, które nasila nieprzyjemne zapachy.
 • Wygoda – wiata na odpady ułatwia przekazywanie ich do służb komunalnych. W dniu zbiórki wystarczy tylko wystawić je na zewnątrz.
 • Łatwa segregacja odpadów – w wiacie można łatwo przechowywać odpady zmieszane oraz segregowane jak tworzywa i metale, papier, szkło, odpady bio.
 • Bezpieczeństwo – zamykana wiata śmietnikowa chroni przed dostępem przez niepowołane osoby. Mogą korzystać z niej tylko te, które dysponują kluczem.
 • Estetyka – wiata śmietnikowa pozwala na osłonięcie nieestetycznych kubłów na odpady. Konstrukcja wiaty może wpisywać się w otoczenie i poprawiać jego wygląd.
 • Czystość okolicy – wiata chroni przed rozwiewaniem odpadów.
 • Ochrona przed szkodnikami – dzięki temu, że śmieci przechowuje się na zewnątrz, a nie w budynku, można wyeliminować ryzyko pojawienia się szkodników jak gryzonie, owady.
 • Szerokie zastosowanie – przydomowa wiata śmietnikowa może także służyć jako schowek do przechowywania narzędzi ogrodowych, roweru.
 • Brak formalności – aby wybudować wiatę śmietnikową, nie ma potrzeby ubiegania się o pozwolenie na budowę i zgłaszania budowy.

Wady wiat śmietnikowych:

 • Koszt – wykonanie wiaty śmietnikowej związane jest z dodatkowym wydatkiem. Można jednak wybrać wiatę, której budowa nie jest droga.
 • Potrzebuje miejsca – aby wykonać wiatę, konieczne jest przeznaczenie na nią przestrzeni na działce. Najmniejsze gotowe wiaty śmietnikowe można kupić w wymiarach około 1,3 x 1 m, jednak najczęściej wybierane są te o wymiarach 2 x 1,5 m, 2 x 2 m.

Wiata śmietnikowa przy bloku i domu

Najczęściej wiaty śmietnikowe montowane są na osiedlach mieszkaniowych oraz przy domach jednorodzinnych.

Wiaty śmietnikowe przy blokach mają większe wymiary, ponieważ przeznaczone są do ustawienia w nich dużych kubłów na odpady. Na terenie osiedla może znajdować się jedna lub kilka wiat zależnie od zapotrzebowania.

Wiata śmietnikowa dla wspólnoty mieszkaniowej. Źródło: WiataSmietnikowa.pl

Wiata może być także zastosowana przy domu jednorodzinnym. Obecnie budowle tego typu wznoszone są coraz częściej, dlatego przy budowie nowego domu warto uwzględnić ją od razu w planach. W przypadku starszych budynków wiata często montowana jest przy okazji wymiany ogrodzenia jako jego część lub jako wolnostojąca konstrukcja.

Miejsca montażu wiaty śmietnikowej przy domu:

 • W linii ogrodzenia – przy bramie lub furtce,
 • Przed ogrodzeniem – za bramą lub furtką,
 • Narożnik posesji,
 • Przy ścianie domu,
 • Wiata wolnostojąca – niestykająca się z ogrodzeniem, budynkiem.

Wiata śmietnikowa – pozwolenie czy zgłoszenie?

Czy do budowy wiaty śmietnikowej potrzebne jest pozwolenie lub zgłoszenie budowy? Wiata śmietnikowa nie wymaga ubiegania się o pozwolenie i zgłaszania budowy, gdy zostaną spełnione odpowiednie warunki.

Pozwolenie i zgłoszenie budowy wiaty śmietnikowej nie będzie konieczne wtedy, gdy powierzchnia jej zabudowy wynosi do 50 m2. Dotyczy to działek, na których znajduje się budynek mieszkalny lub są one przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe. Na działce mogą znaleźć się maksymalnie 2 takie wiaty na 1000 m2 powierzchni.

Warto też pamiętać o odpowiedniej lokalizacji wiaty śmietnikowej na działce, a dokładnie o jej odległościach od budynków i granic.

Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wiata śmietnikowa powinna być zlokalizowana:

 • 10 m od drzwi oraz okien budynków mieszkalnych,
 • 10 m od miejsc rekreacji, boisk, placów zabaw dla dzieci,
 • 3 m od granicy sąsiedniej działki lub 2 m od granicy sąsiedniej działki w przypadku zabudowy jednorodzinnej – nie dotyczy to sytuacji, gdy wiata śmietnikowa jest położona bezpośrednio przy wiacie na działce obok.

Wiaty śmietnikowe – materiały

Do wykonania wiaty śmietnikowej wykorzystuje się różne rodzaje materiałów. Są to przede wszystkim drewno, profile stalowe, blacha, panele stalowe i aluminiowe, a także cegła.

Murowane wiaty śmietnikowe najczęściej wykonuje się przy budowie ogrodzenia murowanego – powstają one z tego samego materiału i tworzą z nim spójną całość.

Można zdecydować się także na gotowe wiaty śmietnikowe, które są dostępne w dwóch wariantach – drewniane oraz metalowe.

Wiata składa się z ramy, na przykład z drewna lub profili stalowych kotwionych albo zabetonowanych w podłożu. Na niej umieszczane są poszycia, na przykład z siatki, blachy, paneli, drewna.

Dach wiaty śmietnikowej najczęściej wykonuje się z blachy trapezowej, która jest tanim i trwałym materiałem pokryciowym. Alternatywnie można zdecydować się na inne pokrycia, na przykład na poliwęglan lub dachówkę. Dach może być wykonany jako jednospadowy, dwuspadowy, czterospadowy.

W wiatach śmietnikowych montowane są także furtki – drzwi. Najczęściej zamykane są na klucz, dzięki czemu osoby postronne nie mają do nich dostępu.

Wiaty drewniane, panelowe

Gotowe wiaty drewniane są przystępne cenowo i estetyczne. Do ich wykonania wykorzystuje się drewno lite, które jest odpowiednio impregnowane dla ochrony przed czynnikami pogodowymi. Ponadto deski mogą być malowane na różne kolory, by dopasować wiatę do otoczenia. Najczęściej stosuje się drewno drzew iglastych jak sosna. Głównym minusem tych wiat jest konieczność systematycznego impregnowania drewna, które z czasem może zacząć się wypaczać.

Alternatywą dla drewna są panele drewnopodobne, które umieszczane są na konstrukcji z profili stalowych. Panele powstają z kompozytu albo z profili metalowych z nadrukiem wzoru drewna, dzięki czemu mogą stanowić jego trwałą i estetyczną imitację. Panele mają kształt desek i układane są poziomo, z prześwitem albo bez prześwitu. Panele nie wymagają konserwacji, co powoduje, że są wygodną alternatywą dla drewna.

Wiaty stalowe, metalowe

Metalowe wiaty śmietnikowe powstają z wykorzystaniem profili stalowych, które poddawane są procesowi ocynkowania i dodatkowego malowania proszkowego. Na ramach z profili umieszczane są poszycia wykonane z różnych materiałów.

Poszycie ścian najczęściej wykonuje się z ocynkowanych i malowanych proszkowo paneli stalowych lub paneli aluminiowych. Dodatkowo mogą być one powlekane, aby nadać im atrakcyjny wygląd. Pomiędzy panelami można zachować prześwit dla lepszej wentylacji wiaty.

Innym materiałem stosowanym do pokrycia ścian jest blacha stalowa. Najczęściej używane są blachy perforowane, które wyróżniają się nowoczesnym wyglądem.

Stosuje się też siatkę stalową – plecioną lub zgrzewaną. Jest to najtańszy sposób wykończenia ścian, ale nie chroni on wnętrza wiaty przed wzrokiem, dlatego wygląda ona mniej estetycznie. Aby obniżyć koszt wiaty panelowej, siatka może być umieszczona w górnej części poszycia.

Rodzaje wiat śmietnikowych

Wiaty śmietnikowe mogą być podzielone na różne kategorie pod względem materiałów, z których są wykonane. Wydziela się między innymi wiaty śmietnikowe drewniane, panelowe, blaszane, siatkowe.

Pod kątem konstrukcyjnym wiaty śmietnikowe dzielone są na otwarte – pozbawione drzwi, a także na zamykane, czyli wyposażone w drzwi.

Wiaty mogą też służyć do innych celów – poniżej znajduje się przegląd przykładowych rozwiązań.

Wiaty na rowery

Jest to wiata, która ma wydzieloną przestrzeń do parkowania rowerów i może służyć jako zewnętrzna rowerownia. Zabezpiecza rowery przed deszczem, śniegiem i wiatrem, a także może zapobiegać ich kradzieżom, gdy jest zamykana. Wiaty te są wyposażane w stojaki na rowery.

Wiaty dla palaczy

Osłonięte i zadaszone przestrzenie dla osób palących, które najczęściej umieszczane są przy biurowcach, firmach. Wyposażane są w kosze na śmieci, ławki.

Wiaty na gazy techniczne

Wiata może służyć do składowania gazów technicznych, na przykład butli z gazem propan-butan. Muszą być one magazynowane tak, aby można było uzyskać do nich łatwy dostęp i zabezpieczyć je przed przewracaniem.

Wiaty z pomieszczeniem gospodarczym

Wiata śmietnikowa może być jednocześnie pomieszczeniem gospodarczym i służyć do przechowywania sprzętu ogrodniczego, narzędzi, materiałów. Zadaszenie zapewnia skuteczną ochronę przed wpływem czynników pogodowych.

Osłony śmietnikowe

Zamiast wiaty można także zastosować tańsze osłony śmietnikowe. To niskie konstrukcje mieszczące w środku kubły. Najczęściej są zadaszone, by zapewnić ochronę przed opadami. Są także wyposażone w drzwiczki, by kubły można było łatwo wyciągnąć po zapełnieniu.

Data publikacji: 2022-01-17, ostatnia zmiana: 2022-01-17

ZOBACZ OGŁOSZENIA

ANTENNA-433 Antena zewnętrzna odbiornika DoorHan
90,99 zł
Czerwonak
(woj. wielkopolskie)
RACK-8 Listwa zębata stalowa 8mm DoorHan
54,99 zł
Czerwonak
(woj. wielkopolskie)
konstrukcja metalowa na taras
15,00 zł
Jelenia Góra
(woj. dolnośląskie)
Bramy garażowe uchylne, dwuskrzydłowe na wymiar
4 490,00 zł
Iława
(woj. warmińsko-mazurskie)
siatka plastikowa, ogrodzeniowa 1,2x50m czarna
201,50 zł
Łomża
(woj. podlaskie)
ARM-230-BASE Podstawowy zestaw do bram skrzydłowych do 4m i 600kg DoorHan
3 984,99 zł
Czerwonak
(woj. wielkopolskie)
HD01/GLK Brama garażowa segmentowa Złoty dąb DoorHan
3 208,99 zł
Czerwonak
(woj. wielkopolskie)
LAMP-LED Lampa sygnalizacyjna LED 12-24-230V DoorHan
162,99 zł
Czerwonak
(woj. wielkopolskie)
siatka plastikowa, ogrodzeniowa 0,4x 5 m czarna
17,00 zł
Zielona Góra
(woj. lubuskie)
SWING-5000PRO Napęd do bram skrzydłowych do 5m i 500kg DoorHan
1 841,99 zł
Czerwonak
(woj. wielkopolskie)
DOMO-7 Zestaw wideodomofonu z 7'' wyświetlaczem DoorHan
1 358,99 zł
Czerwonak
(woj. wielkopolskie)
SHAFT-120KIT Zestaw do bram przemysłowych do 40m2 i 550kg DoorHan
4 645,99 zł
Czerwonak
(woj. wielkopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak wybrać najlepszą mieszankę traw do założenia trawnika?
Wybór odpowiedniej mieszanki traw nie jest taki prosty, różnią się one między sobą zarówno składem, jak i przeznaczeniem. Wybierając nasiona trawy na przydomowy trawnik, warto wziąć pod uwagę ich właś...
Data publikacji: 2022-05-24
Pomidory w domowym ogródku
Domowy ogródek to nie tylko rośliny ozdobne. Często pojawiają się w nich warzywa. Zwłaszcza w ostatnich latach, gdy coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne jest zdrowe odżywianie. Jednym...
Data publikacji: 2022-05-24
Brzoskwinie w amatorskiej uprawie - jak sobie radzić z chorobami?
Brzoskwinie stały się bardzo popularnymi drzewami owocowymi, które z powodzeniem można uprawiać na terenie kraju. Brzoskwinia wymaga gleby ciepłej, żyznej, a stanowisko powinno być osłonięte, aby rośl...
Data publikacji: 2022-05-23
Jak wybrać najlepszy stolik kawowy?
Stolik kawowy to niezbędny element w każdym salonie. Powinien być nie tylko funkcjonalny, ale także estetyczny – tak, aby dopełniał całą aranżację tego pomieszczenia oraz by pasował do stylu pokoju dz...
Data publikacji: 2022-05-18

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij