Domowe sposoby na dezynfekcję powierzchni

Domowe sposoby na dezynfekcję powierzchni

Mycie powierzchni domowych pozwala utrzymać nasz dom w czystości. Nie chodzi tu wyłącznie o estetykę i przyjemność mieszkania, ale także o nasze zdrowie. Jest to szczególnie ważne, gdy w domu są dzieci, osoby starsze lub takie, które zmagają się z chorobami dróg oddechowych. Niestety, zwykłe czyszczenie nie pomoże nam pozbyć się wirusów i bakterii, tu konieczna będzie dezynfekcja. Jak w takim razie zrobić to skutecznie?

Na czym polega dezynfekcja?

Dezynfekcja to proces, który ma na celu usunięcie drobnoustrojów, takich jak: wirusy, bakterie czy grzyby. Innymi słowy jest to odkażanie powierzchni za pomocą specjalnych metod, które niszczą i neutralizują szkodliwe dla zdrowia mikroorganizmy. Warto pamiętać, że zwykłe mycie powierzchni nie jest równoznaczne ze dezynfekowaniem, a co za tym idzie – nie usuwa wszystkich drobnoustrojów. Pozbycie się bakterii, wirusów, pasożytów lub grzybów wymaga nieco innych sposobów, co nie oznacza jednak, że jest to zadanie trudne.

Dezynfekcja domu – jak zrobić to skutecznie?

Jak przeprowadzić skuteczną dezynfekcję domu? Możemy zrobić to na kilka sposobów, wykorzystując:

  • środki chemiczne;
  • promieniowanie ultrafioletowe;
  • metodę termiczną.

Dezynfekcję przeprowadzimy stosując środki chemiczne na bazie kwasów, alkoholi lub związków metali ciężkich. Niestety, metoda ta wymaga zachowania szczególnej uwagi, ponieważ łatwo tu o poparzenie. Należy użyć rękawic ochronnych, a także unikać kontaktu z oczami i skórą. Metodą chemiczną jest również oprysk mieszkania specjalnymi środkami, ale do domu możemy wrócić dopiero po 12 godzinach od dezynfekcji.

Skutecznym sposobem jest również ozonowanie, ale takiego zabiegu nie przeprowadzimy samodzielnie, musimy skorzystać z usług specjalizującej się w tym firmy. Podobnie jest z dezynfekcją promieniowaniem ultrafioletowym – metoda ta wymaga specjalistycznego sprzętu.

Prostym sposobem na pozbycie się drobnoustrojów jest wykorzystanie metody termicznej. Polega ona na użyciu bardzo wysokiej temperatury, która niszczy wirusy, bakterie lub grzyby. Niektóre przedmioty możemy wyparzyć we wrzącej wodzie, do innych potrzebna będzie myjka parowa, która skutecznie dezynfekuje nawet duże i trudno dostępne powierzchnie.

Domowe sposoby dezynfekcji

Mimo tego, że dezynfekcja wymaga nieco więcej zaangażowania niż zwykłe mycie powierzchni, możemy skutecznie przeprowadzić ją domowymi sposobami. W tym celu można użyć środka chemicznego na bazie chloru, który pozbędzie się drobnoustrojów np. w toalecie. Jeśli chcemy przeprowadzić dezynfekcję powierzchni takich jak blat, czy klamka – konieczne będzie rozcieńczenie preparatu (około 20 ml na 5 litrów wody).

Sprawdź jak i czym skutecznie dezynfekować mieszkanie od A do Z >>

Pamiętajmy, że zwykłe środki czyszczące nie nadają się do dezynfekcji, tak jak wiele skutecznych domowych sposobów usuwania zanieczyszczeń. Mimo tego, że soda oczyszczona lub ocet świetnie poradzą sobie z brudem lub kamieniem, nie usuną skutecznie mikroorganizmów. W tym celu możemy przygotować środek dezynfekujący domowym sposobem, wykorzystując alkohol. Jeśli będziemy używać go do niewielkich przedmiotów codziennego użytku lub rąk, potrzebne będzie:

  • 150 ml alkoholu o dużym stężeniu (ok. 70%);
  • 50 ml wody;
  • kilka mililitrów gliceryny i kilka kropli olejku eterycznego.

Składniki wystarczy wymieszać, a następnie wlać do pojemnika z dyfuzorem, który ułatwi nam spryskiwanie.

Jeśli zamierzamy przeprowadzać poważniejszą dezynfekcję domu (np. podłogi w kuchni lub łazience), przyda nam się więcej płynu o trochę innym składzie. Należy przygotować:

  • 350 ml alkoholu o dużym stężeniu;
  • 350 ml zwykłego octu spożywczego;
  • ok. szklankę letniej wody;
  • kilka kropli olejku eterycznego.

Dezynfekcja octem

Ocet spożywczy często wskazywany jest jako domowy sposób dezynfekcji, ale czy słusznie? Mimo tego, że często jest składnikiem domowych środków dezynfekujących, jest wyłącznie wsparciem, które pozbędzie się brudu i kamienia. Ocet nie ma właściwości odkażających, a kwas octowy to nie to samo co alkohol o wysokim stężeniu (np. etanol). Dezynfekcja octem nie jest zatem skuteczna. Ocet wyczyści powierzchnie domowe, ale wirusy, grzyby i bakterie pozostaną, jeśli nie połączymy go z silnym alkoholem.

Prosty i skuteczny sposób na dezynfekcję domu – gorąca para

Nie każda powierzchnia nadaje się do tego, by dezynfekować ją za pomocą płynu. Problem może pojawić się w przypadku tkanin lub materacy, a także trudno dostępnych miejsc, z których ciężko będzie usunąć detergent. Skutecznym domowym sposobem dezynfekcji jest para wodna, która zabija mikroorganizmy. Z pomocą przyjdzie nam myjka parowa, w której wnętrzu generowana jest para o temperaturze 100°C. To proste i bezpieczne urządzenie, które wykorzystamy do dezynfekowania kabiny prysznicowej, podłóg w kuchni lub łazience, fug między kafelkami, zabawek a nawet materaca. Szybko i skutecznie pozbędziemy się wirusów, grzybów i bakterii, które stanowią zagrożenie zdrowia domowników.

Data publikacji: 2020-07-29, ostatnia zmiana: 2020-07-29

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Mop parowy AVALLA T-9
440,99 zł
Opole
(woj. opolskie)
Stojak na papier toaletowy stal chrom
260,00 zł
Pińczów
(woj. świętokrzyskie)
Szczotka do WC Rio transparentna
106,00 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
Mop parowy ELDOM PM850
157,99 zł
Rogoźnik
(woj. śląskie)
Myjka parowa do czyszczenia okien Esperanza STORM EHS001
85,99 zł
Kalisz
(woj. wielkopolskie)
Mop parowa Black&Decker FSMH1351SM-QS
542,99 zł
Sosnowiec
(woj. śląskie)
Mop parowy BLACK DECKER BHSM166DSM
499,99 zł
Pruszków
(woj. mazowieckie)
Mop parowy Moneual Meister AME-7000
699,00 zł
Otwock
(woj. mazowieckie)
Szampon do prania dywanów i tapicerki
56,00 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
Mop parowy Karcher B08465S482
1 099,00 zł
Inowrocław
(woj. kujawsko-pomorskie)
Szczotka do WC Areo niska polerowana
339,00 zł
Lubin
(woj. dolnośląskie)
Mop parowy ZEEGMA ZE-PAAR
219,99 zł
Nowa Ruda
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Wiosenny odpoczynek w ogrodzie - jakie meble wybrać?
Wiosna to czas, kiedy wszystko budzi się do życia. Kwiaty i drzew kwitną, a słońce coraz częściej gości na niebie. Nic więc dziwnego, że posiadacze ogrodów uwielbiają ten okres. Nie ma nic przyjemniej...
Data publikacji: 2024-04-17
Rodzaje nadruku na kubkach
W Internecie oraz stacjonarnych sklepach mamy do czynienia z wieloma rodzajami kubków, które świetnie sprawdzają się w roli przedmiotów dla potencjalnych klientów. Jakie gadżety reklamowe są najlepsze...
Data publikacji: 2024-04-05
Jak kupić meble używane w Warszawie i nie zbankrutować płacąc za ich transport
Poszukiwanie mebli używanych w Warszawie może być ekscytującym doświadczeniem, szczególnie gdy można znaleźć atrakcyjne okazje na platformach online takich jak warszawa.sprzedawacz.pl. Jednak oprócz s...
Data publikacji: 2024-04-04
Na co zwrócić uwagę kupując meble używane na Śląsku - 3 kluczowe aspekty!
Kupowanie mebli używanych na Śląsku może być korzystne pod względem finansowym, ale istnieją pewne rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Oto trzy najważniejsz...
Data publikacji: 2024-04-03