Wszędobylskie pazurki, czyli sposoby na drapak dla kota


Spodoby na drapak dla kota.


Nasi mruczący pupile już jakoś tak mają, że przyjemność sprawia im regularne ostrzenie sobie pazurków i zabawa polegająca na ich wczepianiu w rozmaite przedmioty. Zbyt często są to jednak nasze meble, które nie zawsze wychodzą cało z takiego starcia.

Podrapane i poznaczone pazurkami elementy drewniane, zniszczona skóra pokrywająca sofę, czy powyciągane nitki z obicia fotela dobitnie świadczą o tym, iż problem ten należało by jak najszybciej załatwić. Można to zrobić niezależnie od wieku kota, więc nie należy się obawiać, że dany sposób nie zadziała. Nawet jeśli uważamy, iż nasz mruczący pupil jest zbyt leniwy, to ślady jego pazurków dobitnie świadczą o tym, że od czasu do czasu także i on nabiera wigoru. Co więc czynić? Odpowiedzią jest drapak – tyle że domowej roboty.

Najprostsze rozwiązanie

Jak wskazują liczne obserwacje oraz wysnute na ich podstawie wnioski, gdy kot w końcu się wyśpi i zakończy swoje całodzienne lenistwo, to zgromadzoną energię lubi przeznaczyć na zabawę. Wtedy to jego pazurki nabierają ochoty na zahaczanie o różne przedmioty i materiały. A gdyby tak energię tę skumulować na jednym obiekcie? Po pierwsze musi być to coś większego od kota. Dlaczego? O tym za chwilę. Po drugie powinno dawać satysfakcję z łatwego zatapiania pazurków. Po trzecie powinno być lekkie, aby mruczek czuł, że jego bezwzględne ataki czynią „ofierze”, jakieś szkody. Najlepiej do tego nadaje się więc... karton. Wielkość powinna umożliwiać w miarę swobodne wejście do niego, gdy jest przewrócony na bok. Nie musimy go niczym ozdabiać. Może to być zwykły, szary karton od przesyłki, którą dostaliśmy ze sklepu internetowego. Gwarantujemy, że zainteresowanie kota oraz dziury wydrapane na wylot pojawią się w nim bardzo szybko – można też wrzucić do niego piłeczkę naszego mruczka, by pokazać mu, że to do niego należy teraz ten zmyślny domek-drapak.Zostając przy strukturze kartonu...

Zbyt lekkie i małe przedmioty z kartonu szybko zostaną zniszczone przez kocie pazurki. Małe skrawki walające się po podłodze też są nie do uniknięcia, ale lepiej one niż nasze meble kupione za ciężko zarobione pieniądze. Nawet karton od pizzy się nada. Istnieje jednak alternatywne wykorzystanie kartonu, a właściwie tektury falistej. Wystarczy wymyślić dla niej kształt, wyciąć z 10-15 takich samych elementów i skleić je razem tworząc np. sześcian lub dużą rybę. Warstwa po warstwie powołamy do życia coś prostego, a przy tym kuszącego dla każdego mruczka lubiącego wczepiać się w naszą kanapę i fotele, gdy najdzie go nagły przypływ energii. Kot może na niego wskoczyć, ostrzyć na nim pazury, a gdy zdecyduje się zapolować znienacka to tekturowa rzeźba na pewno drgnie pod naporem jego dzikiej siły. Poza tym jeśli nasz „drapak” okaże się na tyle długi, to niejednokrotnie zobaczymy jak kot na nim... śpi.

Magiczny sznurek

Proste rozwiązania są czasem najlepsze. Koty doceniają je chyba najbardziej ze wszystkich domowych pupili, gdyż karton czy sznurek nie są zbyt wyszukanymi materiałami. Ba, nawet przypadkowo upuszczony paragon, o ile dostanie się w zasięg wzroku mruczka, może sprawić mu wiele satysfakcji związanej z podrzucaniem go i powolnym rozrywaniem na strzępy. Innym wyjściem jest stworzenie drapaka owijając jakiś przedmiot sznurkiem (niektóre koty lubią też sznurowadła). Wystarczy odrobina kleju, odpowiednia długość sznurka i trochę magicznego składnika zwanego potocznie kocimiętką. Wystarczy odrobina tego nasyconego feromonami zapachu, by nasz mruczący pupil zaczął drapać, tarzać się i pokazał na jakie akrobacje go stać. Nie każdy futrzak jest jednak na nią podatny – najmniej zachęty do zabawy odczuwają bardzo stare koty i kociaki; na inne kocimiętka działa w 66%.

Dziękujemy portalowi Zoologiczny.eu za współpracę merytoryczną.

Może Cię zaintersować:

- Kąpiel psa oraz kota - jak zapewnić bezpieczeństwo sobie i swojemu pupilowi?

- Hotel dla zwierząt - dobry pomysł na biznes

Data publikacji: 2018-02-06, ostatnia zmiana: 2022-05-11

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Cosma Jelly Snack, 8 x 14 g
9,80 zł
Nowy Sącz
(woj. małopolskie)
6 kg + 500 g gratis! Karma dla kota Purizon, 6,5 kg - Kitten, kurczak i ryba
184,40 zł
Inowrocław
(woj. kujawsko-pomorskie)
Royal Canin mokra karma dla kota Ultra Light Jelly, 12x85 g
48,00 zł
Bytom
(woj. śląskie)
Advance diet urinary sterilized low calorie - sucha karma dla kotów sterylizowanych 1,25kg [923984]
63,72 zł
Zaścianki
(woj. podlaskie)
FUSZKA - Kot do adopcji
za darmo
Kraków
(woj. małopolskie)
Lusia - Kot  - Wiek: 9 miesięcy
za darmo
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Tajniak - Kot  - Wiek: 1 miesiąc
za darmo
Warszawa
(woj. mazowieckie)
LUSIA - Kot do adopcji
za darmo
Kraków
(woj. małopolskie)
Royal Canin karma sucha dla kotów British Shorthair Kitten 10 kg
340,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
IGŁA - Kot do adopcji
za darmo
Kraków
(woj. małopolskie)
Emma - Kot
za darmo
Częstochowa
(woj. śląskie)
16 + 2 gratis! Pakiet Feringa Classic Meat Menu, miseczki, 18 x 100 g - Drób
58,20 zł
Legnica
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Czy warto adoptować dorosłego psa ze schroniska?
Osoby rozważające adopcję psa często stają przed dylematem związane z wiekiem psa – wybrać szczeniaka czy dorosłego psa. Potencjalnie szczeniak wydaje się lepszą opcją, ponieważ będziemy mogli go wych...
Data publikacji: 2022-05-20
Naturalne gryzaki dla psów - wyjątkowo zdrowe i smaczne przekąski
Właściwe żywienie czworonogów ma ogromne znaczenie dla ich zdrowia. Dobrze skomponowana dieta odpowiada za dostarczenie do organizmu psa odpowiedniej ilości składników odżywczych oraz witamin. Te prze...
Data publikacji: 2022-05-10
Kot w mieszkaniu - co warto wiedzieć?
Kot może wnieść w nasze życie mnóstwo radości. Jego ciche mruczenie doskonale pozwoli zrelaksować po całym dniu i wpłynąć na lepszy sen. Jednak do tego, aby kot zamieszkał w naszym mieszkaniu, musimy...
Data publikacji: 2020-10-22
Ubranka dla psów - najlepsze rozwiązania
Ubranko dla psa - kiedy warto pomyśleć o takim rozwiązaniu.
Data publikacji: 2019-06-29

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij