Szukaj

Kategorie

Kąpiel psa oraz kota - jak zapewnić bezpieczeństwo sobie i swojemu pupilowi?


kąpiel psa


Psy wymagają regularnej kąpieli, zwłaszcza jeśli są bardzo aktywne. W przeciwnym razie ich sierść zamieni się w zbiorowisko kołtunów, a zapach, gdy takiego pupila trzymamy w domu, będzie bardzo nieprzyjemny. Z kotami jest trochę inaczej, gdyż jak wiemy potrafią one same zadbać o swoją higienę i robią to z wielką pieczołowitością. Jeśli w domu mamy i psa i kota (a zwierzaki potrafią się dogadać) to zapewne nie raz będziemy świadkami, gdy kot myje psa.

Nie zmienia to jednak faktu, że w niektórych okolicznościach kąpiel jednego i drugiego pupila jest przynajmniej sugerowana, a nie każdy wie, jak ją przeprowadzić. Warto opanować podstawowe zasady mycia psów i kotów, gdyż jeśli zwierze przestraszy się nowej sytuacji, to może spanikować a wówczas będzie stanowić niebezpieczeństwo zarówno dla nas, jak i dla samego siebie. Pierwszą zasadą – i zarazem najważniejszą – jest rozsądek i umiar w kąpaniu pupila, gdyż robiąc to zbyt często można zaszkodzić zwierzakowi równie mocno, co zaniedbując jego czystość.

Pies w kąpieli – przygotowania

Zwierze po jakimś czasie przyzwyczai się do tego, że je kąpiemy, jednak początki bywają nieprzewidywalne, dlatego warto się do nich odpowiednio przygotować. Idealnym momentem na pierwsze próby oswojenia psa z kąpielą jest czas, gdy jest on jeszcze w wieku szczenięcym. Nie można się tu również śpieszyć, gdyż napięcie towarzyszące właścicielowi może udzielić się również zwierzęciu. Gdy już mamy gotowe miejsce i zarezerwowany czas upewnijmy się, że pod ręką posiadamy również ręczniki, suszarkę do włosów (im dłuższa sierść tym bardziej przydatna), szampon dla psów oraz dodatkowe preparaty pielęgnacyjne, jeśli pies wymaga ich zastosowania. Nie zapomnijmy także o macie antypoślizgowej w wannie lub brodziku, wyprowadzeniu pupila na spacer przed kąpielą oraz nie dawaniu mu wcześniej karmy, a także o tym by strumień wody był ciepły.

Prawidłowa kąpiel psa 

Kąpiel psa rządzi się kilkoma zasadami, które warto sobie przyswoić by zaoszczędzić sobie i zwierzęciu traumatycznych przeżyć oraz problemów ze zdrowiem. W szczególności chodzi tu o:

  • zakaz polewania głowy psa wodą,
  • konieczność upewnienia się, że pies jest całkowicie suchy nim wybiegnie on znowu na dwór,
  • rozsądne planowanie częstotliwości kąpieli (zbyt częsta kąpiel wysusza psią skórę i sierść oraz narusza naturalną warstwę ochronną ciała psa),
  • ograniczenie liczny kosmetyków oraz dokładne sprawdzenie ich jakości (warto dostosować szampon dla swojego psa do długości sierści oraz wielkości czworonoga).Kot w kąpieli – porady i wskazówki

Zacznijmy może od tego, że jeśli twój kot ma dość krótką sierść to nie potrzebuje on kąpieli. Wyjątkiem są jednak sytuację, gdy jego futro zostanie zabrudzone czymś, co podczas kociej toalety mogło by zaszkodzić zdrowi takiego czworonoga. Jeśli dodatkowo jest to kot ściśle domowy, to nie mamy się czym martwić. Jeśli jednak twój mruczek spędza czas zarówno w domu i na dworze oraz posiada długą sierść, to warto obiektywnie ocenić, czy kąpiel będzie mu potrzebna, czy też dobrze radzi sobie z nią sam. Jeśli już zdecydujemy się na umycie kota to musimy mieć pod ręką podobny zestaw jak podczas psiej kąpieli (ręcznik, szampon dla kotów, opcjonalnie dodatkowe kosmetyki oraz suszarkę... i mnóstwo cierpliwości oraz czasu). By wszystko przebiegało w pełni bezpiecznie i sprawnie warto również zadbać o to, aby:

  • kot nie jadł nic przed kąpielą,
  • kilka dni wcześniej obciąć swojemu czworonogowi pazurki,
  • mocząc kocią sierść omijać głowę (woda musi tu być ciepła by zwierze nie dostało szoku termicznego),
  • po kąpieli futro kota dokładnie wyschło nim wyjdzie on znowu na dwór.
  • kosmetyki do kąpieli były dostosowane do rodzaju sierści kota, delikatne dla jego skóry oraz odpowiedniej jakości).


Pamiętajmy również by nic nie robić na siłę i zwracać uwagę na reakcję kota. Chodzi tu zwłaszcza o temperaturę wody oraz kosmetyki. Nie polewajmy również naszego mruczka wprost ze słuchawki prysznica. O wiele lepszą opcją jest jakieś naczynie, do którego możemy nabrać wody i delikatnie opłukać sierść przed i po kąpieli. Na koniec warto owinąć mruczka ręcznikiem, gdyż kąpiel na pewno naruszyła jego warstwę termoizolacyjną, a nie chcemy przecież by się przeziębił.


Portal Zoologiczny.Sklep.pl wsparł nas merytorycznie.

Data publikacji: 2018-01-31, ostatnia zmiana: 2018-10-11

Może Cię zaintersować:

- Ubrania dla psa - kapryśna moda czy konieczność?

- Hotel dla zwierząt - dobry pomysł na biznes

- Wszędobylskie pazurki, czyli sposoby na drapak dla kota

- Pies w mieszkaniu - co warto wiedzieć?


Spodobało Ci się?


ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Na co zwracać uwagę, kupując gry komputerowe?
Sprawdzamy jakie rodzaje gier komputerowych są najbardziej odpowiednie na prezent.

Data publikacji: 2019-05-07

Jak zlikwidować glony w akwarium?
Czasami bywa tak, że nawet jeśli masz przepiękne i zadbane akwarium, mogą z czasem pojawić się w nim glony. To one są czynnikiem, który odbiera Ci całą radość z założenia Twojego wyczekiwanego i wymarzonego zbiornika z rybami. Zastanawiałeś się kiedyś, co jest przyczyną namnażania się glonów i jak poradzić sobie z nimi?

Data publikacji: 2019-02-13

Co to są skrzynie transportowe w technologii flight cases?
Wszelkiego rodzaju koncerty, spektakle, programy telewizyjne, czy festiwale to dla wielu osób wielkie przedsięwzięcie. Często tego typu wydarzenia pokazują nam postęp technologii. Odbiór słuchowy każdego koncertu to nie tylko ciężka praca wielu ludzi, ale i profesjonalnego sprzętu...

Data publikacji: 2018-11-12

Do czego możemy wykorzystać styropian?
Styropian to materiał, który może posłużyć nam nie tylko do ocieplania budynków. Wykorzystać możemy go w zupełnie innych celach. Poniżej znajdziecie kilka ciekawych pomysłów na zastosowanie tego materiału w swoim domu.

Data publikacji: 2018-06-26