Po usunięciu zęba wcale nie trzeba decydować się na protezę zębową – najlepszą alternatywą jest skorzystanie z implantów stomatologicznych.
Implantologia stomatologiczna zrewolucjonizowała podejście do zdrowego i białego uśmiechu. Dzisiaj implanty stomatologiczne można wszczepić w wielu gabinetach, także w mniejszych miejscowościach.
Czym dokładnie są implanty? Kiedy można z nich skorzystać? Jak przebiega zabieg ich wszczepienia? W końcu, ile trzeba będzie za nie zapłacić?
Implanty to nowoczesny sposób na ubytki zębowe zarówno w dolnym, jak i w górnym łuku. To specjalne wszczepy umieszczane bezpośrednio w kości, na których osadza się korony zębowe wykonane na ogół z porcelany. Dzięki temu implant stomatologiczny jest w stanie pełnić rolę utraconego wcześniej zęba.
Dzisiaj implanty zębowe mogą być stosowane zarówno w przypadku braku pojedynczego zęba, jak również przy większych ubytkach – nawet przy całkowitym braku naturalnych zębów.
Wobec tego dzięki implantom zębowym pacjent jest w stanie uniknąć protezy zębowej ruchomej, ale również może zrezygnować z innych metod uzupełnień, na przykład mostów, które wymagają interwencji w zęby okoliczne, nawet jeśli są one zdrowe.
Zalety implantów zębowych:
Wobec tego dzisiaj z implantów korzysta coraz więcej pacjentów gabinetów stomatologicznych, chociaż wykonanie takiego uzupełnienia nie jest tanie.
Implantów stomatologicznych nie wykonuje się na jednej wizycie – koniczne są na ogół 3-4 wizyty, podczas których stomatolog przeprowadza kolejne czynności związane z wszczepieniem implantu i osadzeniem na nim korony zębowej.
Zanim jednak dojdzie do zabiegu, konieczna jest konsultacja wstępna ze stomatologiem. W tym celu wykonuje się także specjalne zdjęcia RTG mające na celu zobrazowanie miejsca zabiegu oraz jego okolicy, w tym stanu kości, wyrostka zębodołowego, stanu zębów, błony śluzowej. Niekiedy stosowana jest także zaawansowana tomografia komputerowa 3D. Stomatolog może zalecić także wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych, w tym morfologii krwi, badań hormonów tarczycy, wapnia, potasu, sodu, badań czasu krzepnięcia krwi.
Po wstępnych konsultacjach i badaniach rozpoczyna się kolejny etap, czyli planowanie leczenia. Dobiera się miejsca dla wprowadzenia wszczepów, typ implantów, typ korony. Na tym etapie można także określić orientacyjny koszt leczenia.
Sam zabieg implantacji odbywa się w znieczuleniu, dlatego nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych i pacjenta. Wykorzystuje się wtedy specjalistyczne wiertła, które pozwalają na przygotowanie otworu pod implant, który następnie wkręcany jest w kość. Zabieg trwa około 20-30 minut.
Następnie konieczne jest odczekanie odpowiedniego czasu na zagojenie się miejsca wszczepienia implantu. Najczęściej trwa od 3 do 6 miesięcy. W tym czasie implant jest chroniony przez koronę tymczasową. Po około tygodniu zdejmuje się szwy zabezpieczające ranę. Na końcu na implancie umieszcza się koronę docelową.
Szacuje się, że implanty stomatologiczne są w stanie posłużyć pacjentowi przez okres minimum 10 lat, ale w większości przypadków można korzystać z nich znacznie dłużej.
Ceny implantów stomatologicznych nie są niskie. Najczęściej trzeba liczyć się z wydatkiem od około 3500 do nawet 4500 złotych za jedną sztukę implantu wraz z koroną. W przypadku uzupełnień obejmujących kilka zębów ceny idą w górę.
W trakcie leczenia mogą pojawić się także dodatkowe koszty, między innymi za wykonanie diagnostyki, dodatkowe zabiegi wymagane w związku z wykonaniem implantu.
Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Stomatologiczną Zietęk Clinic z Krakowa.
- Jakie mogą być przyczyny bólu zębów?
Data publikacji: 2018-08-28, ostatnia zmiana: 2018-10-04