Elektrostymulacja mięśniowa, czyli trening EMS – na czym to polega?


Elektrostymulacja mięśniowa, czyli trening EMS – na czym to polega?Trening EMS pozwala na stymulowanie mięśni z użyciem prądu. Na czym dokładnie polega i kiedy warto z niego skorzystać?

Trenowanie mięśni możliwe jest na szereg różnych sposobów. Jednym z nich jest trening EMS, który wzbudza dużą ciekawość wśród osób chcących zrzucić nadmiar kilogramów i wymodelować swoją sylwetkę. Dzięki temu, że dochodzi wtedy do większej liczby skurczów mięśniowych, możliwe jest uzyskanie jeszcze lepszych rezultatów.

Czym jest trening EMS?

Trening EMS, czyli z języka angielskiego Electrical Muscle Stimulation to elektryczna stymulacja mięśni. To ćwiczenia fizyczne wspomagane przez nowoczesną technikę elektrostymulacji mięśniowej dla uzyskania jeszcze lepszych efektów. Szacuje się, że 20-minutowy trening EMS jest w stanie dać efekty takie jak 3-godzinny trening tradycyjny!

Osoba biorąca udział w treningu EMS zakłada specjalny strój z elektrodami, co pomaga mózgowi w wysyłaniu impulsów do mięśni w sposób jeszcze efektowniejszy. Z treningów tego rodzaju można skorzystać obecnie w wielu klubach sportowych. Co warto wiedzieć na ich temat?

Na czym dokładnie polega trening elektrostymulacji mięśniowej?

Przed przystąpieniem do treningu EMS wykonuje się analizę składu, co pozwala następnie na dobranie przez trenera odpowiedniego profilu ćwiczeń.

Kolejnym etapem jest założenie dopasowanego stroju sportowego, który obejmuje kamizelkę, pas biodrowy oraz opaski na ramiona i uda, do których doczepione są elektrody. W takim ubraniu wykonuje się wskazane przez trenera ćwiczenia.Impulsy elektryczne dostarczane przez elektrody mają za zadanie wspomóc pracę mózgu, który odpowiedzialny jest za przesyłanie ich do neuronów w mięśniach, a tym samym wspomaganie ich pracy. Częstotliwość dobierana jest do określonych grup mięśniowych.

Warto przy tym wskazać, że trening EMS nie jest powiązany z żadnymi dolegliwościami bólowymi.

Główne zalety treningów EMS?

Głównym atutem treningów elektrostymulacji mięśniowej jest ich krótki czas oraz bardzo dobre rezultaty. Najczęściej jeden trening trwa tylko około 20 minut i może być wykonywany jeden lub kilka razy w tygodniu. W związku z tym daje on lepsze rezultaty niż treningi konwencjonalne – dzięki nim można szybciej osiągnąć zamierzone cele.

Kolejnym plusem treningów EMS jest łatwość ich wykonania, ponieważ treningi te dobierane są specjalnie do możliwości i potrzeb klienta przez trenera. Zmniejsza się wtedy ryzyko kontuzji. Trener może stale monitorować postępy i przebieg treningów, gwarantując najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Pierwsze efekty treningów EMS można zauważyć po około miesiącu regularnych ćwiczeń, chociaż zależne są one od dobranego planu treningowego.

 


Do głównych efektów treningu można zaliczyć:

  • lepszą wydolność fizyczną
  • poprawę wytrzymałości mięśniowej
  • zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej
  • redukcję cellulitu
  • ujędrnienie skóry
  • zmniejszenie bólów stawowych 

Czy trening elektrostymulacji mięśniowej jest dobry dla każdego?

Trening EMS jest dobrym wyborem zarówno dla tych osób, które nigdy wcześniej nie trenowały i nie miały styczności ze sportami, jak również dla tych, które mają już w tym większe doświadczenie. Z treningów tego rodzaj korzystają także profesjonalni sportowcy, między innymi piłkarze.

Jest on zalecany przede wszystkim dla tych, którzy chcą uzyskać zadowalające efekty w stosunkowo krótkim czasie, ponieważ pierwsze rezultaty można zauważyć już po miesiącu. Są też świetnym wyborem dla niecierpliwych.Warto jednak wskazać, że trening EMS nie będzie dobrym wyborem dla każdego. Mimo że elektrostymulacja mięśniowa jest bezpieczna, to jednak treningi tego rodzaju mają także swoje przeciwwskazania.

Przede wszystkim nie powinny korzystać z nich osoby, które mają wszczepione rozruszniki serca, ponieważ EMS może zakłócać ich pracę. Także nie są one wskazane dla kobit w ciąży, osób cierpiących na miażdżycę, nadciśnienie, padaczkę i cukrzycę.

Z treningów elektrostymulacji mięśniowej – EMS można skorzystać także w wielu polskich klubach sportowych.

 

Artykuł powstał we współpracy ze studiem In Time z Krakowa. 

Data publikacji: 2018-08-22, ostatnia zmiana: 2018-08-22

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Treningi personalne
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Szkolenie na patent żeglarski oraz egzamin w 5 dni, Jezioro Drawskie Czaplinek
Czaplinek
(woj. zachodniopomorskie)
Przewodnik -Rzym
Warszawa
(woj. mazowieckie)
patent Jachtowy Sternik morski kurs i egzamin
Gdańsk
(woj. pomorskie)
Nauka gry w tenisa, lekcje tenisa, instruktor,trener tenisa Wrocław
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Naciąganie rakiet tenisowych Wrocław PROMOCJA
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Treningi z koszykówki Warszawa
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Słońce Odessy stepy Akermanu i wino Mołdawii
Łódź
(woj. łódzkie)
Nauka i Doskonalenie Pływania
Kraków
(woj. małopolskie)
Kurs SRC / VHF Kraków
Kraków
(woj. małopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak wybrać najlepszy gabinet kosmetyczny?
Wybierasz się do gabinetu, ale nie wiesz czym się kierować w wyborze? Zapraszamy do naszego poradnika!
Data publikacji: 2019-11-27
Dietetyk kliniczny - specjalista od żywienia
Sprawdź, czym charakteryzuje się dobry dietetyk kliniczny!
Data publikacji: 2019-11-26
Czym jest Merchandising?
Merchandising polega na znacznym zwiększeniu intensywności sprzedaży. Aby był on skuteczny, niezwykle ważne jest dokładne i rzetelna sprawdzenie i zaprojektowanie całej sprzedaży. Dzięki, temu można o...
Data publikacji: 2019-08-07
Odczulanie biorezonansem
Alergia, to problem który dotyka większość Polaków. Lekarze na całym świecie do dziś szukają najskuteczniejszych sposobów, żeby alergia nie dręczyła nas całe życie. Dużą popularnością zaczęły się cies...
Data publikacji: 2019-07-04