Pyszne przetwory kojarzą się z pobytem w domu rodzinnym, dżemami przygotowywanymi przez babcię lub domowymi pastami. Osoby na diecie wegańskiej często tęsknią do smaków znanych z dzieciństwa, w tym np. do własnoręcznie zrobionego majonezu. Jakie są roślinne alternatywy i co zawiera wegański majonez lub masło?
Chutney śliwkowy, hummus czekoladowy z daktylami, a może konfitura imbirowo-cytrynowa? Bogactwo przetworów pozwala na dowolne łączenie ulubionych smaków! Słodkie pasty najlepiej smakują w towarzystwie gofrów, naleśników, placków ziemniaczanych, tostów lub kanapek. Stanowią świetną bazę, którą można wykorzystać do pieczenia zdrowych, bezglutenowych słodkości, a także jeść samodzielnie, jako ciekawą i smaczną przekąskę. Wegańskie przetwory cieszą się dużą popularnością z kilku powodów:
Wegański majonez kokosowo-ziemniaczany z powodzeniem zastępuje tradycyjny majonez z żółtkiem jaja kurzego. Roślinny majonez do złudzenia przypomina swój klasyczny odpowiednik. Ma w składzie m.in mleko kokosowe, ziemniaki, olej i musztardę. Do czego sprawdzi się wegański majonez?
Wegański majonez jest odpowiedni nie tylko dla wegan i bezglutenowców, ale też dla każdego, kto pragnie zdrowo się odżywiać. Produkt nie zawiera niezdrowych dodatków, konserwantów ani ulepszaczy smaku.
Smalczyk budzi skojarzenia z kiszonym ogórkiem oraz dużą pajdą świeżego chleba. I słusznie! To właśnie najprostsze połączenia smakują najlepiej. Tradycyjny smalczyk zwykle podaje się ze skwarkami oraz kawałkami jabłka. Roślinna alternatywa, czyli smalczyk bezmięsny, również zawiera jabłka i bardzo dobrze imituje smak mięsnego smalcu. Głównym składnikiem smalczyku, tak samo jak w przypadku wegańskiego majonezu, jest ekologiczny olej oraz granulat sojowy i jabłka.
Współcześni weganie i osoby cierpiące na nietolerancję glutenu wcale nie muszą rezygnować ze swoich ulubionych potraw. Wegański majonez, bezglutenowe dżemy i bezmięsne pasty rybne to tylko niektóre z produktów, które można kupić w dobrze zaopatrzonym sklepie ekologicznym.
Artykuł powstał we współpracy z www.ateliersmaku.pl
Data publikacji: 2020-03-28, ostatnia zmiana: 2020-03-26