Szukaj

Kategorie

Wall ball - czym jest i dlaczego warto ją stosować?

Wall ball - czym jest i dlaczego warto ją stosować?

W świecie fitness istnieje wiele odmian treningów, niektóre o charakterze specjalistycznym, a inne ogólnorozwojowym. Najbardziej cenione są te, które angażują do pracy wiele partii mięśni jednocześnie. Wśród takich praktyk bardzo popularne jest ćwiczenie zwane wall ball shots. Czym tak naprawdę jest i dlaczego jest szczególnie warte uwagi?

Co to jest wall ball? 

Jest to nic innego jak ćwiczenie polegające na wyrzucie piłki w górę oraz jej złapaniu. Brzmi to z pozoru prosto, lecz w praktyce okazuje się nie lada wyzwaniem, nawet dla osób trenujących regularnie i na sporej intensywności.

Sama piłka wall ball to piłka lekarska, zapewne kojarząca się większości osób z czasami szkolnymi i lekcjami wychowania fizycznego. Te przeznaczone do tego ćwiczenia to zwykle wersje o wadze w granicach od sześciu do dwunastu kilogramów, zależnie od możliwości i stopnia zaawansowania. Jeśli podchodzi się do takiego treningu po raz pierwszy to lepiej wybrać lżejsze warianty, gdyż w praktyce okazuje się, iż wykonanie całego ćwiczenia poprawnie stanowi duże wyzwanie.

Wynika to z faktu, że rzeczoną piłkę podrzucamy nad siebie, po czym musimy ją złapać i ustać na nogach. Z pozoru umiarkowany ciężar zaczynamy wtedy odczuwać o wiele mocniej i szybko przekonujemy się o tym, iż nasze ciało mocno odczuwa trudy tej formy aktywności. 

Na jakie efekty można liczyć? 

To proste z pozoru ćwiczenie okazuje się koniec końców bardzo złożone, z uwagi na to, że angażuje do pracy dosłownie całe ciało. Jest to rzadko spotykane, nawet w kontekście najlepszych treningów, więc z tego względu jest to coś niezwykle cenionego, zwłaszcza w świecie crossfitu.

Pracują wszystkie mięśnie, a w szczególności mięśnie ud, pośladkowy, przywodziciele oraz wszystkie mięśnie brzucha. Z uwagi na różnorodny charakter poszczególnych partii mięśniowych, samo ćwiczenie uznawane jest za ogólnorozwojowe i może być wykonywane przez wszystkich, jako cenny element planu treningowego. Dzięki temu można zbudować nie tylko siłę oraz kondycję fizyczną, ale też sprawdzić swój charakter.

Ćwiczenie to jest tak wymagające, że ciężko czerpać przyjemność z jego wykonywania, lecz mamy od razu świadomość tego jak cenne jest dla naszego ciała, więc trzeba się przełamać i regularnie je stosować, a satysfakcję odczuwa się po jakimś czasie, widząc skutki. Efekty mogą być doprawdy znaczące i to na wielu płaszczyznach.

Pomijając samo zaangażowanie mięśni i zwiększanie siły, po kilku powtórzeniach zaczniemy odczuwać zwiększenie tętna, co skutkuje przyspieszeniem naszego metabolizmu i szybszym spalaniem tkanki tłuszczowej. 

Jak poprawnie wykonać to ćwiczenie? 

By w pełni docenić skutki wall ball należy przede wszystkim zadbać o poprawność wykonywanych ćwiczeń. Na początek należy chwycić piłkę oburącz i trzymać ją na wysokości klatki piersiowej. W lekkim rozkroku schodzimy wtedy do przysiadu, po czym prostując się energicznie wyrzucamy piłkę w górę.

Optymalnie będzie podrzucić ją na około trzy metry w górę w przypadku mężczyzn i nieco mniej dla kobiet. W momencie spadania piłki znów łapiemy ją oburącz i wracamy z nią do przysiadu. Należy zwrócić uwagę na to by cały ruch był płynny, przy czym trzeba unikać garbienia się, w czym może pomóc maksymalne napięcie mięśni brzucha.  


Artykuł powstał we współpracy z sklep.fitnessleon.pl

Data publikacji: 2019-09-21, ostatnia zmiana: 2019-09-18


Spodobało Ci się?


Zobacz ogłoszenia

 Finish line dry - teflonowy olej do łańcucha 120ml
34,00 zł
Katowice
(woj. śląskie)
 Obciążenia na ręce i nogi spokey form 2kg (kolor:: fiolet)
55,00 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
 Rękawice kulturystyczne profit gym (rozmiar:: xl)
23,00 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
 Oakley radar ev advancer - sky - prizm sapphire  - okulary przeciwsłoneczne
769,00 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
 Smar syntetyczny finish line ceramic grease 450g
110,00 zł
Orzesze
(woj. śląskie)
 Karimata profit bloom - granatowa
34,00 zł
Gołków
(woj. mazowieckie)
 Oakley evzero stride - matte black - prizm black - okulary przeciwsłoneczne
501,50 zł
Oleśnica
(woj. dolnośląskie)
 Czapka z daszkiem nike metal swoosh - granatowa
55,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
 Ekspander metalowy
27,99 zł
Łapy
(woj. podlaskie)
 Pump xplode power 300g owocowy olimp
59,90 zł
Pruszków
(woj. mazowieckie)
 Piłka gimnastyczna z masażem profit 75 cm
32,00 zł
Kutno
(woj. łódzkie)
 Szytka tufo elite ride 25x700
286,00 zł
Nowa Ruda
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Jak zorganizować wieczór panieński w SPA?
Szukasz pomysłu na wieczór panieński? Sprawdź nasz pomysł!

Data publikacji: 2019-10-07

Busko-Zdrój - najciekawsze atrakcje turystyczne
Busko-Zdrój jest coraz popularniejszym kierunkiem turystycznym dla osób, które doceniają walory turystyczne Polski i wiedzą, iż wypoczynku w pięknych okolicznościach natury wcale nie trzeba szukać za granicami kraju. Miasto słynie z lecznictwa uzdrowiskowego, ponadto tutaj swój początek ma czerwony szlak turystyczny prowadzący do Solca-Zdroju.

Data publikacji: 2019-09-27

TOP 10 destynacji na weekend - podbij Europę!
Jeśli urlop masz już za sobą i brakuje ci wytchnienia, wykorzystaj drugi miesiąc wakacji na spontaniczne, krótkie wypady – wcale nie tylko za miasto. Oto inspiracja – 10 cudownych miejsc w Europie, w których możesz spędzić niezapomniane weekendy!

Data publikacji: 2019-09-25

Chiny, Rosja, Arabia Saudyjska - poznaj kraje, w których cenzura internetu jest największa
Żyjąc na Zachodzie nie znamy prawdziwej cenzury. Jakikolwiek wyjazd do Chin, Arabii Saudyjskiej czy Rosji szybko uświadomi nam, co to znaczy brak wolności słowa. Nieustanna inwigilacja obywateli, kontrola treści i ograniczanie dostępu do informacji z Zachodu przypomina tam orwellowski koszmar. W niniejszym artykule przybliżymy, jak wygląda życie w bańce, której rozbudowany aparat cenzury i kontroli przyprawia o dreszcze.

Data publikacji: 2019-09-22