Wall ball - czym jest i dlaczego warto ją stosować?

Wall ball - czym jest i dlaczego warto ją stosować?

W świecie fitness istnieje wiele odmian treningów, niektóre o charakterze specjalistycznym, a inne ogólnorozwojowym. Najbardziej cenione są te, które angażują do pracy wiele partii mięśni jednocześnie. Wśród takich praktyk bardzo popularne jest ćwiczenie zwane wall ball shots. Czym tak naprawdę jest i dlaczego jest szczególnie warte uwagi?

Co to jest wall ball? 

Jest to nic innego jak ćwiczenie polegające na wyrzucie piłki w górę oraz jej złapaniu. Brzmi to z pozoru prosto, lecz w praktyce okazuje się nie lada wyzwaniem, nawet dla osób trenujących regularnie i na sporej intensywności.

Sama piłka wall ball to piłka lekarska, zapewne kojarząca się większości osób z czasami szkolnymi i lekcjami wychowania fizycznego. Te przeznaczone do tego ćwiczenia to zwykle wersje o wadze w granicach od sześciu do dwunastu kilogramów, zależnie od możliwości i stopnia zaawansowania. Jeśli podchodzi się do takiego treningu po raz pierwszy to lepiej wybrać lżejsze warianty, gdyż w praktyce okazuje się, iż wykonanie całego ćwiczenia poprawnie stanowi duże wyzwanie.

Wynika to z faktu, że rzeczoną piłkę podrzucamy nad siebie, po czym musimy ją złapać i ustać na nogach. Z pozoru umiarkowany ciężar zaczynamy wtedy odczuwać o wiele mocniej i szybko przekonujemy się o tym, iż nasze ciało mocno odczuwa trudy tej formy aktywności. 

Na jakie efekty można liczyć? 

To proste z pozoru ćwiczenie okazuje się koniec końców bardzo złożone, z uwagi na to, że angażuje do pracy dosłownie całe ciało. Jest to rzadko spotykane, nawet w kontekście najlepszych treningów, więc z tego względu jest to coś niezwykle cenionego, zwłaszcza w świecie crossfitu.

Pracują wszystkie mięśnie, a w szczególności mięśnie ud, pośladkowy, przywodziciele oraz wszystkie mięśnie brzucha. Z uwagi na różnorodny charakter poszczególnych partii mięśniowych, samo ćwiczenie uznawane jest za ogólnorozwojowe i może być wykonywane przez wszystkich, jako cenny element planu treningowego. Dzięki temu można zbudować nie tylko siłę oraz kondycję fizyczną, ale też sprawdzić swój charakter.

Ćwiczenie to jest tak wymagające, że ciężko czerpać przyjemność z jego wykonywania, lecz mamy od razu świadomość tego jak cenne jest dla naszego ciała, więc trzeba się przełamać i regularnie je stosować, a satysfakcję odczuwa się po jakimś czasie, widząc skutki. Efekty mogą być doprawdy znaczące i to na wielu płaszczyznach.

Pomijając samo zaangażowanie mięśni i zwiększanie siły, po kilku powtórzeniach zaczniemy odczuwać zwiększenie tętna, co skutkuje przyspieszeniem naszego metabolizmu i szybszym spalaniem tkanki tłuszczowej. 

Jak poprawnie wykonać to ćwiczenie? 

By w pełni docenić skutki wall ball należy przede wszystkim zadbać o poprawność wykonywanych ćwiczeń. Na początek należy chwycić piłkę oburącz i trzymać ją na wysokości klatki piersiowej. W lekkim rozkroku schodzimy wtedy do przysiadu, po czym prostując się energicznie wyrzucamy piłkę w górę.

Optymalnie będzie podrzucić ją na około trzy metry w górę w przypadku mężczyzn i nieco mniej dla kobiet. W momencie spadania piłki znów łapiemy ją oburącz i wracamy z nią do przysiadu. Należy zwrócić uwagę na to by cały ruch był płynny, przy czym trzeba unikać garbienia się, w czym może pomóc maksymalne napięcie mięśni brzucha.  


Artykuł powstał we współpracy z sklep.fitnessleon.pl

Data publikacji: 2019-09-21, ostatnia zmiana: 2019-09-18

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Torba podsiodłowa merida 2018 duża md102
42,90 zł
Włocławek
(woj. kujawsko-pomorskie)
Szczotka muc-off do czyszczenia opon i kaset
44,99 zł
Jaworzno
(woj. śląskie)
Bidon rowerowy merida 800ml czerwony mat z osłoną
14,90 zł
Pruszcz Gdański
(woj. pomorskie)
Klocki hamulcowe kellys dualstop v-02
15,90 zł
Wyczechowo
(woj. pomorskie)
Koszyk bidonu alustar błękitny
7,00 zł
Leszno
(woj. wielkopolskie)
Opona rowerowa cst 700x25c recourse tr-cs487 eps
41,99 zł
Kędzierzyn-Koźle
(woj. opolskie)
Zamek rowerowy merida łańcuch lc-md020 6x1200mm
36,99 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Podpórka rowerowa azimut center klick 20-29
19,00 zł
Oława
(woj. dolnośląskie)
Lampa przód azimut round fork jy-7102 na widelec
12,99 zł
Brzeg
(woj. opolskie)
Kask merida kiddo zielony rozm.m md172
89,90 zł
Zabrze
(woj. śląskie)
Kask rowerowy dziecięcy uvex kid 2 pink
129,00 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
Kask rowerowy kellys blaze blue
69,99 zł
Bolesławiec
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Wakacje, wakacje... O czym pamiętać przed wyjazdem?
Zbliża się termin wykupionych wakacji? Czas dowiedzieć się, co zrobić, aby wyjazd był udany. Oczywiście należy się dobrze do niego przygotować, spakować odpowiednio walizkę, zaopatrując się we wszystk...
Data publikacji: 2021-04-06
Profesjonalna odzież kompresyjna
Ciało ludzkie, zbudowane z - między innymi - mięśni, stawów, ścięgien i kości, ma naturalną zdolność przyjmowania i znoszenia znacznych obciążeń, powodowanych aktywnością fizyczną. Dzięki tej właściwo...
Data publikacji: 2021-02-15
Czas rozkładać stół czyli najlepszy sport na zimową przerwę w domu
Rozrywka zapewniająca wiele radości, sporą dawkę ruchu, rywalizację i satysfakcję z wygranych. Ping-pong nie ma sobie równych.
Data publikacji: 2020-12-21
Na co zwrócić uwagę wybierając worek bokserski?
Worek bokserski to jeden z podstawowych elementów w treningu pięściarskim. Dowiedz się, jak wybrać worek treningowy, aby ten posłużył jak najdłużej, zapewniając jednocześnie efektywny trening fizyczny...
Data publikacji: 2020-12-04

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij