Wall ball - czym jest i dlaczego warto ją stosować?

Wall ball - czym jest i dlaczego warto ją stosować?

W świecie fitness istnieje wiele odmian treningów, niektóre o charakterze specjalistycznym, a inne ogólnorozwojowym. Najbardziej cenione są te, które angażują do pracy wiele partii mięśni jednocześnie. Wśród takich praktyk bardzo popularne jest ćwiczenie zwane wall ball shots. Czym tak naprawdę jest i dlaczego jest szczególnie warte uwagi?

Co to jest wall ball? 

Jest to nic innego jak ćwiczenie polegające na wyrzucie piłki w górę oraz jej złapaniu. Brzmi to z pozoru prosto, lecz w praktyce okazuje się nie lada wyzwaniem, nawet dla osób trenujących regularnie i na sporej intensywności.

Sama piłka wall ball to piłka lekarska, zapewne kojarząca się większości osób z czasami szkolnymi i lekcjami wychowania fizycznego. Te przeznaczone do tego ćwiczenia to zwykle wersje o wadze w granicach od sześciu do dwunastu kilogramów, zależnie od możliwości i stopnia zaawansowania. Jeśli podchodzi się do takiego treningu po raz pierwszy to lepiej wybrać lżejsze warianty, gdyż w praktyce okazuje się, iż wykonanie całego ćwiczenia poprawnie stanowi duże wyzwanie.

Wynika to z faktu, że rzeczoną piłkę podrzucamy nad siebie, po czym musimy ją złapać i ustać na nogach. Z pozoru umiarkowany ciężar zaczynamy wtedy odczuwać o wiele mocniej i szybko przekonujemy się o tym, iż nasze ciało mocno odczuwa trudy tej formy aktywności. 

Na jakie efekty można liczyć? 

To proste z pozoru ćwiczenie okazuje się koniec końców bardzo złożone, z uwagi na to, że angażuje do pracy dosłownie całe ciało. Jest to rzadko spotykane, nawet w kontekście najlepszych treningów, więc z tego względu jest to coś niezwykle cenionego, zwłaszcza w świecie crossfitu.

Pracują wszystkie mięśnie, a w szczególności mięśnie ud, pośladkowy, przywodziciele oraz wszystkie mięśnie brzucha. Z uwagi na różnorodny charakter poszczególnych partii mięśniowych, samo ćwiczenie uznawane jest za ogólnorozwojowe i może być wykonywane przez wszystkich, jako cenny element planu treningowego. Dzięki temu można zbudować nie tylko siłę oraz kondycję fizyczną, ale też sprawdzić swój charakter.

Ćwiczenie to jest tak wymagające, że ciężko czerpać przyjemność z jego wykonywania, lecz mamy od razu świadomość tego jak cenne jest dla naszego ciała, więc trzeba się przełamać i regularnie je stosować, a satysfakcję odczuwa się po jakimś czasie, widząc skutki. Efekty mogą być doprawdy znaczące i to na wielu płaszczyznach.

Pomijając samo zaangażowanie mięśni i zwiększanie siły, po kilku powtórzeniach zaczniemy odczuwać zwiększenie tętna, co skutkuje przyspieszeniem naszego metabolizmu i szybszym spalaniem tkanki tłuszczowej. 

Jak poprawnie wykonać to ćwiczenie? 

By w pełni docenić skutki wall ball należy przede wszystkim zadbać o poprawność wykonywanych ćwiczeń. Na początek należy chwycić piłkę oburącz i trzymać ją na wysokości klatki piersiowej. W lekkim rozkroku schodzimy wtedy do przysiadu, po czym prostując się energicznie wyrzucamy piłkę w górę.

Optymalnie będzie podrzucić ją na około trzy metry w górę w przypadku mężczyzn i nieco mniej dla kobiet. W momencie spadania piłki znów łapiemy ją oburącz i wracamy z nią do przysiadu. Należy zwrócić uwagę na to by cały ruch był płynny, przy czym trzeba unikać garbienia się, w czym może pomóc maksymalne napięcie mięśni brzucha.  


Artykuł powstał we współpracy z sklep.fitnessleon.pl

Data publikacji: 2019-09-21, ostatnia zmiana: 2019-09-18

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Błotnik simpla ubiquit sdl 45mm 28
34,99 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
Błotnik simpla ubiquit sdl 45mm 28'' kpl. czarno-czerwony
34,99 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
Błotnik rowerowy simpla gp sde black kpl. 24-29
27,99 zł
Borzestowo
(woj. pomorskie)
Bidon merida logo 715ml czerwony mat z osłoną
13,90 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
Pokrowiec na motor
9,99 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Błotnik simpla ubiquit sdl 45mm 28'' kpl. czarno-zielony
34,99 zł
Wieluń
(woj. łódzkie)
Błotnik simpla kido sde 16
29,99 zł
Oława
(woj. dolnośląskie)
Opona rowerowa cst 700x38c c-1894 pika 60tpi eps tr-cs460
49,99 zł
Miszkowice
(woj. dolnośląskie)
Kosz rowerowy tylny azimut big
26,99 zł
Łapy
(woj. podlaskie)
Błotnik simpla kido sds 20
24,00 zł
Piekary Śląskie
(woj. śląskie)
Koszyk bidonu alustar żółty
7,00 zł
Wałbrzych
(woj. dolnośląskie)
Worek do okładów zimnych i gorących
19,99 zł
Chocianowice
(woj. opolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jaki wiek jest najlepszy na rozpoczęcie nauki pływania?
Pływanie jest nie tylko umiejętnością, ale i sposobem na piękną, szczupłą sylwetkę i na spędzenie wolnego czasu. Tymczasem całkiem sporo osób, nawet w wieku dorosłym, nie potrafi pływać.
Data publikacji: 2020-10-14
Wrocławskie muzea - najlepsza opcja, kiedy pada deszcz
Wrocław to miasta o złożonej historii i bogatej kulturze. Uwidacznia się to również poprzez liczne placówki muzealne, których jest w mieście 21 placówek muzealnych, w których prezentowane są kolekcje...
Data publikacji: 2020-10-02
Jachting - pomysł na wymarzony urlop
Jakie uprawnienia są wymagane, aby móc samemu żeglować oraz gdzie udać się na wycieczkę łódką? Poniżej podpowiadamy, jak spędzić udany urlop na jachcie.
Data publikacji: 2020-07-24
Jak dobrać odpowiednie kije golfowe dla początkujących graczy
Z tego artykułu dowiesz się jak dobrać odpowiednie kije golfowe dla początkujących graczy w golfa. Jakie problemy zdrowotne mogą powodować źle dobrane kije golfowe. Ile kosztuje kompletny zestaw kijów...
Data publikacji: 2020-07-17