Na co zwrócić uwagę, wybierając worek bokserski?

Na co zwrócić uwagę wybierając worek bokserski

Worek bokserski to jeden z podstawowych elementów w treningu pięściarskim. Dowiedz się, jak wybrać worek treningowy, aby ten posłużył jak najdłużej, zapewniając jednocześnie efektywny trening fizyczny i techniczny.

Jakie parametry są ważne przy wyborze worka bokserskiego?

Każdy element sprzętu treningowego ma podnosić jego efektywność i dawać konkretne efekty w postaci poprawy techniki oraz kondycji fizycznej. Takie samo zadanie muszą spełnić worki treningowe, dlatego też ich wybór należy dostosować do stopnia zaawansowania oraz potrzeb zawodnika trenujące boks.

Jakość i wytrzymałość

Worek bokserski będzie musiał przyjąć na siebie tysiące uderzeń, a jeśli trenujesz kickboxing lub MMA dodatkowo również kopnięcia. Dlatego też zadbaj o to, aby w Twojej siłowni lub klubie znalazły się worki, które zagwarantują długą żywotność dzięki swojej wytrzymałości na rozdarcia, przetarcia i inne uszkodzenia. W tym kontekście wybierz worek, który:

  • wykonany jest ze skóry naturalnej lub wytrzymałych zamienników syntetycznych;
  • posiada wzmocnione szwy, odporne na rozrucia i rozdarcia w wyniku siły uderzenia.

Kształt worka

W pięściarstwie doskonale sprawdzają się worki treningowe wiszące w kształcie walca. Kształt ten jest dobrze przystosowany do uderzeń pięścią – zarówno uderzeń prostych, jak i sierpowych. Podwiesza się je za pomocą łańcuchów lub taśm do sufitu albo specjalnie przystosowanej do tego platformy.

Do ćwiczenia uderzeń podbródkowych oraz hakowych przeznaczone są worki w kształcie gruszki. W przypadku, kiedy worka zamierzasz używać w domu, a pomieszczenie, w którym aranżujesz siłownię nie jest wystarczająco wysokie, by zawiesić w nim worek walcowy, z powodzeniem może wykorzystać je również do treningu ciosów prostych.

Worki profilowane w taki sposób, aby przypominały swoim kształtem ludzkie ciało, zdają egzamin w treningu sztuk walki, w których dozwolone są kopnięcia, np. MMA, kickboxing czy wschodnie sztuki walki. Tego przyrządy występują również jako worki treningowe stojące na stabilnej platformie, na której znajduje się sprężyna umożliwiająca reakcję manekina na cios.

Waga worka treningowego

Masa worka bokserskiego powinna być dostosowana do wieku i umiejętności zawodnika. Dlatego też worki treningowe występują w różnych wariantach wagowych.

  • Dla początkujących oraz trenujących rekreacyjnie odpowiednie będą worki o masie około 30 kg. W przypadku worków walcowych zwykle mają one średnicę 35-40 cm średnicy oraz około 120 cm wysokości.
  • Dla zaawansowanych zawodników oraz do treningu siłowego niezbędne są worki o masie w zakresie 50-60 kg. Mają większą średnicę (40-45 cm), a także są wyższe (150-160 cm), dzięki czemu umożliwiają też ćwiczenie kopnięć.

Gruszka szybkościówka

Gruszki szybkościowe to również niezbędne uzupełnienie treningu bokserskiego na przyrządach. Pozwala wzmocnić górne partie ciała, a także upłynnić wyprowadzanie ciosów i poprawić ich celność.

Data publikacji: 2020-12-04, ostatnia zmiana: 2020-12-04

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Stelaż centralny givi 2115fz do mt-09, xsr900
305,10 zł
Paczkowo
(woj. wielkopolskie)
Walizka samsonite xbr 55 cm - szary
678,30 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Rower górski romet jolene 7.1 27,5 2020
1 599,00 zł
Luboszyce
(woj. opolskie)
Siodło selle royal ellipse athletic
139,00 zł
Lębork
(woj. pomorskie)
Hepco & becker c-bow uchwyt na torbę do kawasaki er-6 n/f od 2011 czarny 70310520770
671,65 zł
Police
(woj. zachodniopomorskie)
Plecak under armour patterson backpack - czarny
84,00 zł
Zamość
(woj. lubelskie)
Walizka samsonite lite-cube dlx 82cm - szary
2 499,00 zł
Ełk
(woj. warmińsko-mazurskie)
Rower górski romet mustang m2 2020
2 499,00 zł
Jelenia Góra
(woj. dolnośląskie)
Preparat muc-off z rozpylaczem do czyszczenia łańcucha i napędu 500ml
59,00 zł
Inowrocław
(woj. kujawsko-pomorskie)
Walizka samsonite cosmolite 75cm
1 899,00 zł
Inowrocław
(woj. kujawsko-pomorskie)
Walizka samsonite lite-cube dlx 76cm - navy blue
2 399,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Walizka american tourister wavebreaker marvel spinner 67 cm - red
579,00 zł
Białogard
(woj. zachodniopomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Czas rozkładać stół czyli najlepszy sport na zimową przerwę w domu
Rozrywka zapewniająca wiele radości, sporą dawkę ruchu, rywalizację i satysfakcję z wygranych. Ping-pong nie ma sobie równych.
Data publikacji: 2020-12-21
Jaki wiek jest najlepszy na rozpoczęcie nauki pływania?
Pływanie jest nie tylko umiejętnością, ale i sposobem na piękną, szczupłą sylwetkę i na spędzenie wolnego czasu. Tymczasem całkiem sporo osób, nawet w wieku dorosłym, nie potrafi pływać.
Data publikacji: 2020-10-14
Wrocławskie muzea - najlepsza opcja, kiedy pada deszcz
Wrocław to miasta o złożonej historii i bogatej kulturze. Uwidacznia się to również poprzez liczne placówki muzealne, których jest w mieście 21 placówek muzealnych, w których prezentowane są kolekcje...
Data publikacji: 2020-10-02
Jachting - pomysł na wymarzony urlop
Jakie uprawnienia są wymagane, aby móc samemu żeglować oraz gdzie udać się na wycieczkę łódką? Poniżej podpowiadamy, jak spędzić udany urlop na jachcie.
Data publikacji: 2020-07-24