Worek bokserski to jeden z podstawowych elementów w treningu pięściarskim. Dowiedz się, jak wybrać worek treningowy, aby ten posłużył jak najdłużej, zapewniając jednocześnie efektywny trening fizyczny i techniczny.
Każdy element sprzętu treningowego ma podnosić jego efektywność i dawać konkretne efekty w postaci poprawy techniki oraz kondycji fizycznej. Takie samo zadanie muszą spełnić worki treningowe, dlatego też ich wybór należy dostosować do stopnia zaawansowania oraz potrzeb zawodnika trenujące boks.
Worek bokserski będzie musiał przyjąć na siebie tysiące uderzeń, a jeśli trenujesz kickboxing lub MMA dodatkowo również kopnięcia. Dlatego też zadbaj o to, aby w Twojej siłowni lub klubie znalazły się worki, które zagwarantują długą żywotność dzięki swojej wytrzymałości na rozdarcia, przetarcia i inne uszkodzenia. W tym kontekście wybierz worek, który:
W pięściarstwie doskonale sprawdzają się worki treningowe wiszące w kształcie walca. Kształt ten jest dobrze przystosowany do uderzeń pięścią – zarówno uderzeń prostych, jak i sierpowych. Podwiesza się je za pomocą łańcuchów lub taśm do sufitu albo specjalnie przystosowanej do tego platformy.
Do ćwiczenia uderzeń podbródkowych oraz hakowych przeznaczone są worki w kształcie gruszki. W przypadku, kiedy worka zamierzasz używać w domu, a pomieszczenie, w którym aranżujesz siłownię nie jest wystarczająco wysokie, by zawiesić w nim worek walcowy, z powodzeniem może wykorzystać je również do treningu ciosów prostych.
Worki profilowane w taki sposób, aby przypominały swoim kształtem ludzkie ciało, zdają egzamin w treningu sztuk walki, w których dozwolone są kopnięcia, np. MMA, kickboxing czy wschodnie sztuki walki. Tego przyrządy występują również jako worki treningowe stojące na stabilnej platformie, na której znajduje się sprężyna umożliwiająca reakcję manekina na cios.
Masa worka bokserskiego powinna być dostosowana do wieku i umiejętności zawodnika. Dlatego też worki treningowe występują w różnych wariantach wagowych.
Gruszki szybkościowe to również niezbędne uzupełnienie treningu bokserskiego na przyrządach. Pozwala wzmocnić górne partie ciała, a także upłynnić wyprowadzanie ciosów i poprawić ich celność.
Data publikacji: 2020-12-04, ostatnia zmiana: 2020-12-04