Joga dla kobiet w ciąży

Joga podczas ciaży


Praktykowanie jogi jest popularne wśród osób w każdym wieku. Joga działa pozytywnie na całe ciało, redukuje stres i napięcie mięśniowe oraz wzmacnia kręgosłup. Na zajęcia z jogi równie chętnie zapisują się kobiety w ciąży. Czas oczekiwania na dziecko nie jest przeciwwskazaniem do praktykowania asan. Wręcz przeciwnie! Jakie korzyści kobietom w ciąży daje udział w zajęciach jogi?

Niwelowanie uciążliwych dolegliwości 

Joga dla kobiet w ciąży różni się nieznacznie od tradycyjnych praktyk jogi. Wynika to ze specyficznych potrzeb i ograniczeń kobiet ciężarnych. Nie wszystkie asany będą dla nich odpowiednie, dlatego konieczne jest udanie się do centrum jogi, które prowadzi specjalne zajęcia dedykowane kobietom w ciąży. 

Praktykowanie jogi przynosi szczególną ulgę w dolegliwościach związanych z II trymestrem, czyli z bolesnością lędźwi, wynikającą z rosnącego obciążenia oraz z problemami ze strony układu pokarmowego. Przyszłe mamy mogą praktykować jogę przez cały okres przygotowywania się do porodu. Regularne wykonywanie asan ma dobry wpływ na organizm mamy i dziecka już od I trymestru. Przede wszystkim działa wyciszająco i uczy kontroli oddechu. Świadome oddychanie przeponą przydaje się na etapie porodu, ponieważ pomaga poradzić sobie z bólem. Oddychanie w odpowiedni sposób uspokaja, obniża poziom stresu i dotlenia matkę oraz dziecko. 

Joga dla kobiet w ciąży opiera się na relaksujących asanach, które nie obciążają ciała przyszłej mamy. Niewskazane są asany na brzuchu lub wymagające ostrych skrętów ciała.  

Przed udziałem w zajęciach należy skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, który oceni czy nie ma fizycznych przeciwwskazań do uczęszczania na zajęcia jogi. 

Wzmocnienie kręgosłupa 

Praktykowanie jogi przez przyszłe mamy pozwala wzmocnić kręgosłup, co jest szczególnie istotne w II oraz III trymestrze, kiedy następuje przeniesienie środka częstości. Obciążenie dla odcinka lędźwiowego jest bardzo duże i często daje o sobie znać w postaci napięć i bolesności mięśni. Joga uelastycznia kręgosłup oraz zwiększa ruchomość miednicy, dzięki czemu poród powinien być łatwiejszy, a ból pleców w trakcie ciąży zmniejszony lub zniwelowany. 

Nadmierne forsowanie się w okresie ciąży jest niewskazane, dlatego wszystkie asany powinny być wykonywane z uwzględnieniem własnych możliwości oraz samopoczucia. Aktywność fizyczna jest pożądana, ponieważ ciąża nie jest chorobą. Należy jednak pamiętać o uważnym obserwowaniu własnego ciała.  

Ukojenie nerwów i emocji 

Poza korzyściami fizycznymi, praktykowanie jogi niesie szereg korzyści emocjonalnych. Ćwiczenia oddechowe pomagają się rozluźnić oraz obniżać poziom stresu w kontrolowany sposób. Wykonywanie asan pomaga przygotować się do porodu, a w I trymestrze wpływa na pozytywnie na skutki burzy hormonalnej. Czas przygotowania do porodu wiąże się z wieloma stresującymi sytuacjami, a także nieustannym martwieniem się o zdrowie dziecka, przebieg porodu oraz przyszłe obowiązki. Joga pomaga się wyciszyć oraz nabrać pewności siebie, a przez to pozytywnie nastawia do przyszłego macierzyństwa. Jest też czasem, który przyszła mama spędza sama na zajęciach, podczas których, z pomocą instruktorki jogi, skutecznie walczy ze zmęczeniem i dolegliwościami charakterystycznymi dla ciąży.

Joga poprawia stan psychiczny i emocjonalny kobiet w ciąży. Techniki relaksacyjne pomagają się rozluźnić oraz odprężyć umysł, a regularne praktykowanie asan nie tylko ułatwia poród, ale też przyspiesza powrót do formy po ciąży.

Artykuł opracowany z pomocą Centrum Jogi Wrocław https://joganamaste.pl/

Data publikacji: 2020-02-12, ostatnia zmiana: 2020-02-12

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Materac dmuchany do pływania samochód auto 75x55cm
39,99 zł
Wieluń
(woj. łódzkie)
Rękawki dmuchane flaming motylki do pływania żółte
28,00 zł
Grudziądz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Materac dmuchany do pływania kiwi koło 80cm
32,99 zł
Świętochłowice
(woj. śląskie)
Materac dmuchany jednorożec do pływania xxl 280cm
79,99 zł
Bezrzecze
(woj. zachodniopomorskie)
Materac dmuchany flaming pływania gigant xl 120cm
69,00 zł
Łomża
(woj. podlaskie)
Rękawki dmuchane flaming motylki do pływania białe
28,00 zł
Ostrołęka
(woj. mazowieckie)
Materac dmuchany do pływania koło donut pączek 120
44,99 zł
Nowy Targ
(woj. małopolskie)
Materac dmuchany flaming do pływania 80cm
44,99 zł
Staszów
(woj. świętokrzyskie)
Materac dmuchany do pływania łódź piracka 110x70cm
49,99 zł
Skarżysko-Kamienna
(woj. świętokrzyskie)
Materac dmuchany do pływania pomarańcza koło 80cm
32,99 zł
Gniezno
(woj. wielkopolskie)
Materac dmuchany do pływania arbuz duże koło 120cm
39,99 zł
Konin
(woj. wielkopolskie)
Materac dmuchany koło donut pączek różowy 120cm
44,99 zł
Wałbrzych
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Gdzie buty trekkingowe sprawdzą się najlepiej?
Górskie krajobrazy to strome zbocza, kamieniste szlaki, ale i cudowne widoki. Góry to żywioł. Pytanie, czy wybierając się na taką przysparzającą intensywnych doznań eskapadę, warto iść na żywioł? Zdec...
Data publikacji: 2020-02-13
Jak kompleksowo wyposażyć nowoczesną siłownię? Jaki sprzęt wybrać?
Uruchomienie własnej siłowni to marzenie wielu osób. Biznes ten ma bowiem duże szanse na powodzenie oraz przyniesienie dobrych zysków. Zanim jednak zaczniemy na nim zarabiać, konieczne jest poczynieni...
Data publikacji: 2020-02-11
Piękne lubuskie - co warto tu zobaczyć?
Zlokalizowane w zachodniej części Polski województwo lubuskie oferuje wiele wyjątkowych atrakcji. Co warto tutaj zobaczyć?
Data publikacji: 2019-12-19
Co warto zobaczyć w Kielcach?
Nie ma potrzeby opuszczania kraju, aby spędzić miło wolny czas i zobaczyć piękne miejsca. W Polsce nie brakuje przeróżnych atrakcji, które dostępne są praktycznie w każdym mieście. A może by tak wybra...
Data publikacji: 2019-12-16