Joga dla kobiet w ciąży

Joga podczas ciaży


Praktykowanie jogi jest popularne wśród osób w każdym wieku. Joga działa pozytywnie na całe ciało, redukuje stres i napięcie mięśniowe oraz wzmacnia kręgosłup. Na zajęcia z jogi równie chętnie zapisują się kobiety w ciąży. Czas oczekiwania na dziecko nie jest przeciwwskazaniem do praktykowania asan. Wręcz przeciwnie! Jakie korzyści kobietom w ciąży daje udział w zajęciach jogi?

Niwelowanie uciążliwych dolegliwości 

Joga dla kobiet w ciąży różni się nieznacznie od tradycyjnych praktyk jogi. Wynika to ze specyficznych potrzeb i ograniczeń kobiet ciężarnych. Nie wszystkie asany będą dla nich odpowiednie, dlatego konieczne jest udanie się do centrum jogi, które prowadzi specjalne zajęcia dedykowane kobietom w ciąży. 

Praktykowanie jogi przynosi szczególną ulgę w dolegliwościach związanych z II trymestrem, czyli z bolesnością lędźwi, wynikającą z rosnącego obciążenia oraz z problemami ze strony układu pokarmowego. Przyszłe mamy mogą praktykować jogę przez cały okres przygotowywania się do porodu. Regularne wykonywanie asan ma dobry wpływ na organizm mamy i dziecka już od I trymestru. Przede wszystkim działa wyciszająco i uczy kontroli oddechu. Świadome oddychanie przeponą przydaje się na etapie porodu, ponieważ pomaga poradzić sobie z bólem. Oddychanie w odpowiedni sposób uspokaja, obniża poziom stresu i dotlenia matkę oraz dziecko. 

Joga dla kobiet w ciąży opiera się na relaksujących asanach, które nie obciążają ciała przyszłej mamy. Niewskazane są asany na brzuchu lub wymagające ostrych skrętów ciała.  

Przed udziałem w zajęciach należy skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, który oceni czy nie ma fizycznych przeciwwskazań do uczęszczania na zajęcia jogi. 

Wzmocnienie kręgosłupa 

Praktykowanie jogi przez przyszłe mamy pozwala wzmocnić kręgosłup, co jest szczególnie istotne w II oraz III trymestrze, kiedy następuje przeniesienie środka częstości. Obciążenie dla odcinka lędźwiowego jest bardzo duże i często daje o sobie znać w postaci napięć i bolesności mięśni. Joga uelastycznia kręgosłup oraz zwiększa ruchomość miednicy, dzięki czemu poród powinien być łatwiejszy, a ból pleców w trakcie ciąży zmniejszony lub zniwelowany. 

Nadmierne forsowanie się w okresie ciąży jest niewskazane, dlatego wszystkie asany powinny być wykonywane z uwzględnieniem własnych możliwości oraz samopoczucia. Aktywność fizyczna jest pożądana, ponieważ ciąża nie jest chorobą. Należy jednak pamiętać o uważnym obserwowaniu własnego ciała.  

Ukojenie nerwów i emocji 

Poza korzyściami fizycznymi, praktykowanie jogi niesie szereg korzyści emocjonalnych. Ćwiczenia oddechowe pomagają się rozluźnić oraz obniżać poziom stresu w kontrolowany sposób. Wykonywanie asan pomaga przygotować się do porodu, a w I trymestrze wpływa na pozytywnie na skutki burzy hormonalnej. Czas przygotowania do porodu wiąże się z wieloma stresującymi sytuacjami, a także nieustannym martwieniem się o zdrowie dziecka, przebieg porodu oraz przyszłe obowiązki. Joga pomaga się wyciszyć oraz nabrać pewności siebie, a przez to pozytywnie nastawia do przyszłego macierzyństwa. Jest też czasem, który przyszła mama spędza sama na zajęciach, podczas których, z pomocą instruktorki jogi, skutecznie walczy ze zmęczeniem i dolegliwościami charakterystycznymi dla ciąży.

Joga poprawia stan psychiczny i emocjonalny kobiet w ciąży. Techniki relaksacyjne pomagają się rozluźnić oraz odprężyć umysł, a regularne praktykowanie asan nie tylko ułatwia poród, ale też przyspiesza powrót do formy po ciąży.

Artykuł opracowany z pomocą Centrum Jogi Wrocław https://joganamaste.pl/

Data publikacji: 2020-02-12, ostatnia zmiana: 2020-02-12

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Materac dmuchany do pływania kiwi koło 80cm
24,99 zł
Świętochłowice
(woj. śląskie)
Materac dmuchany 1 osobowy 76x193x22cm
45,00 zł
Toruń
(woj. kujawsko-pomorskie)
Materac dmuchany flaming pływania gigant xl 120cm
94,99 zł
Łomża
(woj. podlaskie)
Materac dmuchany do pływania koło donut pączek 120
29,99 zł
Nowy Targ
(woj. małopolskie)
Materac dmuchany do pływania pomarańcza koło 80cm
24,99 zł
Gniezno
(woj. wielkopolskie)
Materac dmuchany 2 osobowy z wbudowana pompką
220,00 zł
Sosnowiec
(woj. śląskie)
Materac dmuchany do pływania samochód auto 75x55cm
29,99 zł
Wieluń
(woj. łódzkie)
Materac dmuchany koło donut pączek różowy 120cm
39,99 zł
Iława
(woj. warmińsko-mazurskie)
Materac dmuchany jednorożec do pływania koło 80cm
34,99 zł
Stargard Szczeciński
(woj. zachodniopomorskie)
Rękawki dmuchane flaming motylki do pływania żółte
17,99 zł
Grudziądz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Materac dmuchany jednorożec do pływania xxl 280cm
99,99 zł
Bezrzecze
(woj. zachodniopomorskie)
Materac dmuchany koło donut pączek różowy 120cm
29,99 zł
Wałbrzych
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Wakacje, wakacje... O czym pamiętać przed wyjazdem?
Zbliża się termin wykupionych wakacji? Czas dowiedzieć się, co zrobić, aby wyjazd był udany. Oczywiście należy się dobrze do niego przygotować, spakować odpowiednio walizkę, zaopatrując się we wszystk...
Data publikacji: 2021-04-06
Profesjonalna odzież kompresyjna
Ciało ludzkie, zbudowane z - między innymi - mięśni, stawów, ścięgien i kości, ma naturalną zdolność przyjmowania i znoszenia znacznych obciążeń, powodowanych aktywnością fizyczną. Dzięki tej właściwo...
Data publikacji: 2021-02-15
Czas rozkładać stół czyli najlepszy sport na zimową przerwę w domu
Rozrywka zapewniająca wiele radości, sporą dawkę ruchu, rywalizację i satysfakcję z wygranych. Ping-pong nie ma sobie równych.
Data publikacji: 2020-12-21
Na co zwrócić uwagę wybierając worek bokserski?
Worek bokserski to jeden z podstawowych elementów w treningu pięściarskim. Dowiedz się, jak wybrać worek treningowy, aby ten posłużył jak najdłużej, zapewniając jednocześnie efektywny trening fizyczny...
Data publikacji: 2020-12-04

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij