BURMISTRZ SŁAWY
Ul. Henryka Pobożnego 10
67-410 Sława
Sława, dnia 28 sierpnia 2024 r.
BURMISTRZ SŁAWY
Ogłasza I publiczny przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż:
- Nieruchomości niezabudowanej, nieuzbrojonej, położonej w obrębie Kuźnica Głogowska Przysiółek Głuchów, stanowiącej własność Gminy Sława
Nr ewid. działki
193/3
Powierzchnia w m 2
7129
Księga wieczysta
ZG1W/00018198/5
Cena wywoławcza nieruchomości netto (zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług)
1 250.000,00 zł
Wysokość wadium
125.000,00 zł
W obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego terenów położonych w obrębach Gminy Sława uchwalonym uchwałą Rady Miejskiej w Sławie Nr LXVIII/485/24 z dnia 27 marca 2024 r. (Dz. Urz. Woj. Lubuskiego z 2024 r., poz. 984) działka ujęta została na cele R/24 – przeznaczenie podstawowe – tereny rolnicze – uprawy polowe, łąki, pastwiska.
W ewidencji gruntów i budynków działka oznaczona została użytkiem: 193/3 RVI – grunty orne.
Działka położona jest w obrębie Kuźnica Głogowska – przysiółek Głuchów w pośredniej części miejscowości, pośród terenów niezbudowanych, użytkowanych rolniczo, lasów w niedużej odległości od zabudowań mieszkalnych i dwóch jezior – Jezioro Tarnowskie Małe i Jezioro Młyńskie Duże. Działka nie jest wykorzystywana rolniczo, w części jest zadrzewiona. Kształt działki nieregularny – zbliżony do wieloboku. Teren działki równy. Wskaźnik bonitacji gleby wynosi 0,2899. Na działce drzewostan – sosna zwyczajna (ok. 25 letnia), pojedyncze samosieje.
Rejon lokalizacji nieruchomości wyposażony częściowo w sieci technicznego uzbrojenia – energia elektryczna. Działka posiada dostęp do drogi gruntowej gminnej publicznej o nr ewid. 192. Nieruchomość wolna od obciążeń i zobowiązań. Sprzedaż na własność.
Sprzedaż nieruchomości rolnej podlega ograniczeniom wynikającym z ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 423 ze zm.). Zgodnie z przepisami cytowanej ustawy nabywcą nieruchomości rolnej może być rolnik indywidualny lub osoby fizyczne i prawne. Jeżeli nabywana nieruchomość rolna ma wejść w skład wspólności majątkowej małżeńskiej wystarczające jest, gdy rolnikiem indywidualnym jest jeden z małżonków.
Za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wschodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo.
W przypadku przystąpienia do przetargu i wygrania przetargu przez rolnika indywidualnego konieczne jest przedłożenie w Kancelarii Notarialnej dokumentów w szczególności w art. 5, 6 ust. 2 pkt 2 i 7 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego.
W przypadku nabycia nieruchomości przez inną osobę niż rolnik indywidualny, zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa przysługiwać będzie prawo pierwokupu tego gruntu. Wówczas umowa sprzedaży w formie aktu notarialnego nastąpi dwuetapowo:
1 etap: warunkowa umowa sprzedaży,
2 etap: umowa przenosząca własność w sytuacji nieskorzystania z prawa pierwokupu przez KOWR.
Zgodnie z art. 2b ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład, którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości, a w przypadku osoby fizycznej prowadzić to gospodarstwo osobiście.
Sprzedaż nieruchomości zwolniona jest z podatku od towarów i usług – VAT na podstawie art.43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od to.