Rata malejąca czy stała – jak spłacać kredyt hipoteczny?

Rata malejąca czy stała – jak spłacać kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat. Nic więc dziwnego, że zanim się go zaciągnie, dokładnie analizuje się jego warunki i zasady spłaty. Na to, jak będzie wyglądać spłata kredytu hipotecznego, wpływ ma m.in. typ raty. Ta może być malejąca lub stała. Czym się od siebie różnią. Rata malejąca czy stała? Które rozwiązanie jest korzystniejsze dla kredytobiorcy?

Rata kredytu hipotecznego – co się na nią składa?

Bez względu na typ raty kredytu hipotecznego w jej skład wchodzą te same elementy. Zawarta jest w niej:

  • część kapitałowa – jest to kwota, którą pożycza się od banku; przy każdej spłacie części kapitałowej zmniejsza się saldo zadłużenia;
  • część odsetkowa – jest wynagradzaniem banku pobieranym za udzielenie finansowania; część odsetkowa raty kredytu hipotecznego składa się z ze stałej marży bankowej oraz zmiennej stawki WIBOR, która uzależniona jest od ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych (aktualizuje się je raz na kwartał).


Czym jest rata malejąca kredytu hipotecznego?

Rata malejąca zakłada, że wysokość comiesięcznej spłaty będzie maleć przez cały okres kredytowania. W przypadku tego typu raty część kapitałowa jest stała, a zmienia się część odsetkowa. Raty mające przy kredycie hipotecznym są znacznie rzadziej wybierane, wynika to m.in. z tego, że w początkowym okresie spłaty mocno obciążają domowy budżet. Ich wysokość w pierwszej fazie spłaty może być nawet kilkadziesiąt procent wyższa od raty równej.

Rata malejąca czy stała? Które rozwiązanie jest korzystniejsze dla kredytobiorcy?

Czym jest rata równa kredytu hipotecznego?

Rata równa inaczej nazywana annuitetową, jest najczęściej wybieraną w przypadku kredytu hipotecznego. Składa się ze stopy procentowej WIBOR, a także marży ustalanej przez bank. Wybranie tego typu raty w teorii oznacza, że wysokość comiesięcznej spłaty będzie taka sama przez cały czas trwania kredytowania. Jest to jednak możliwe tylko, jeśli nie będą następować zmiany stóp procentowych. Wysokość raty równej, nie podlega co miesiąc zmianie. Zmienia się jednak stosunek części kapitałowej, która wzrasta, do malejącej części odsetkowej.

Rata malejąca czy równa – który wariant wybrać?

Z finansowego punktu widzenia korzystniejszym rozwiązaniem jest wybranie systemu rat malejących. Za tym rozwiązaniem przemawia przede wszystkim niższa, ostateczna cena kredytu. Dodatkowo osoby decydujące się na raty malejące znacznie szybciej zmniejszają saldo zadłużenia, co przekłada się na wymierne oszczędności oraz większy komfort psychiczny. Trzeba jednak pamiętać i o wadach tego rozwiązania. Do tych głównych zalicza się duże obciążenie domowego budżetu w początkowej fazie spłaty hipoteki, a także znaczne obniżenie zdolności kredytowej.

Raty równe przy kredycie hipotecznym to w ogólnym rozrachunku gorsze rozwiązanie, jednak o wiele popularniejsze. Wiąże się to z tym, że dzięki ratom równym łatwiej zaplanować wydatki i zarządzać domowym budżetem. Oznacza to, że dla kredytobiorcy są one mniej ryzykowne. Raty równe stają się również koniecznością dla osób posiadających niższą zdolność kredytową.

Zastanawiając się, czy rata malejąca, czy równa będzie lepszym rozwiązaniem, pod uwagę należy wziąć wiele czynników m.in. okres kredytowania, możliwy wzrost WIBOR, chęć wcześniejszej spłaty długu lub nadpłaty.


Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć, przygotowując się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, więcej informacji na http://www.masterofhipoteka.pl/ .

Data publikacji: 2020-04-09, ostatnia zmiana: 2021-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Mieszkanie inwestycyjne | Nowe Miasto | 31,60m2
310 000 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
Kamienica Śródmieście Płd. Koszykowa 2pok. 36m !!
840 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
43m w oficynie kamienicy przy ul. Krupniczej
692 800 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
3 pokojowe mieszkanie Ursus ul. Orłów Piastowskich
620 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Mieszkanie na sprzedaż, 29.3m², 2 pokoje, Gorzów Wielkopolski, Os. Staszica
210 000 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
2 pokojowe mieszkanie Śródmieście  Franciszkańska
730 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 POKOJE, standard deweloperski, 2022 rok, PARTER!
439 392 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
Mieszkanie na sprzedaż Kraków Czyżyny
520 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
3-pokojowe mieszkanie Radzymin pod Warszawą
459 000 zł
Radzymin
(woj. mazowieckie)
Gotowe do wprowadzenia 2 pok. plus piwnica- Włoska
479 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
2-POK-52M2-TARAS 60M2-BOCHENKA-PODGÓRZE
718 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Mieszkanie o pow. 45m2 przy Centrum
275 000 zł
Mielec
(woj. podkarpackie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Co wpływa na wartość mieszkania i finalną cenę sprzedaży?
Poznaj 9 najistotniejszych czynników wpływających na cenę sprzedaży mieszkania. Sprawdź czym się kierować ustalając cenę sprzedaży i jak ocenić atrakcyjność oferty sprzedaży.
Data publikacji: 2022-05-19
Planujesz wybudować dom? O tych rzeczach musisz wiedzieć!
Budowa domu to znacznie większe wyzwanie niż zakup mieszkania. Z pewnością jednak jest to wielkie spełnienie marzeń wielu osób. Przygotowanie się do budowy domu jest niezwykle ważne i powinno być prze...
Data publikacji: 2022-05-13
Jak urządzić kawalerkę? Poznaj praktyczne porady!
Niezależnie od tego, czy chcemy przygotować kawalerkę do wynajmu, czy zamierzamy w niej sami mieszkać warto poznać kilka zasad projektowania małych pomieszczeń. Zasady te w znaczący sposób mogą wpłyną...
Data publikacji: 2022-05-09

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij