Odbiór mieszkania z listą referencyjną

Odbiór mieszkania w oparciu o listę referencyjną

Spełniając marzenia związane z własnym mieszkaniem, bardzo często spotykamy się z atrakcyjnymi ofertami biur nieruchomości, które są w stanie odpowiedzieć na większość potrzeb, a nawet spełnić marzenia związane z własnym lokum. Deweloperzy dwoją się i troją, by to właśnie z ich usług skorzystał nabywca. Jeśli faktycznie zdecyduje się na mieszkanie deweloperskie zaczyna się jego przygoda, która nie jest tak oczywista.

Początki są trudne, bo polegają na podpisaniu umowy deweloperskiej, ale gdy inwestycja jest już zrealizowana zaczyna się dużo trudniejszy etap. Należy odebrać mieszkanie i ocenić jego stan techniczny.

Czym jest odbiór techniczny mieszkania?

Po zakończeniu prac ekipy dewelopera, nadchodzi czas odbioru. Jest to moment, w którym inwestor może sprawdzić stan mieszkania lub domu. Polega to głównie na konfrontacji zapisów z umowy przedwstępnej ze stanem faktycznym. Żeby w poprawny sposób zrealizować odbiór, trzeba mieć świadomość, co i w jaki sposób warto sprawdzić.

Kupując mieszkanie od dewelopera nie wiemy, jak inwestycja zostanie zrealizowana. Właśnie dlatego tak ważny jest odbiór mieszkania, dzięki któremu można oszacować jakość wszystkich wykończeń i sprawdzić deweloperską rzetelność. Inwestor, który podpisuje umowę przedwstępną najczęściej nie zna się na szczegółach związanych z tym, jak powinien faktycznie wyglądać stan deweloperski.

Warto w takich momentach skorzystać z pomocy fachowca, ale jeśli inwestor chciałby spróbować sam podejść do tematu odbioru – należy się do niego odpowiednio przygotować. Idealnym sposobem jest sporządzenie Listy Referencyjnej Odbioru Mieszkania (https://pewnylokal.pl/porady/lista-referencyjna-odbioru-mieszkania), która będzie w sobie zawierać, wszystko, co należałoby podczas odbioru technicznego sprawdzić.

Lista referencyjna – co zawiera?

Przygotowanie listy referencyjnej może trochę potrwać. Trzeba przedrzeć się przez papirologię związaną z umową przedwstępną i z jej załącznikami, by dokładnie sprawdzić, jak powinien wyglądać stan deweloperski. To pierwsza część pracy. Drugim etapem z pewnością powinna być analiza instalacji i tego, gdzie powinny być umieszczone określone w projekcie punkty, które będzie można podczas odbioru sprawdzić.

Warto poświęcić chwilę, by zorganizować listę kontrolną wszystkiego, co powinno się znajdować w mieszkaniu, na co należy zwrócić uwagę, co trzeba sprawdzić. Konieczność listy ułatwia odbiór mieszkania nie tylko laikowi. Każda fachowa firma, która przygotowuje się do odbioru mieszkania wypełnia wcześniej przygotowaną listę. To ułatwia pracę. Pozwala się skupić na każdym detalu w odpowiednim momencie.

Inwestor tworząc listę referencyjną ma świadomość, że jest przygotowany do odbioru mieszkania, wie, na co musi zwracać uwagę. Najczęściej w liście kontrolnej należy zawrzeć informacje, które znajdują się też w umowie przedwstępnej, a zatem mobilizuje ona do tego, by przypomnieć sobie założenia dewelopera, czyli to, jak będzie wyglądał stan deweloperski według niego.

Skąd czerpać wiedzę o listach referencyjnych?

W Internecie jest bardzo dużo informacji, które mogą się wykluczać, bywają też takie, które nic nie wnoszą. Warto skupić się na stronach, które prowadzą firmy zajmujące się odbiorami mieszkań na co dzień. Dzięki doświadczeniu są to osoby, które w najbardziej precyzyjny sposób będą w stanie pomóc odebrać mieszkanie laikowi. Przykładem rzetelnych informacji jest strona, którą można znaleźć tutaj. Jeśli pewne kryteria będą niezrozumiałe, można wiedzę na ich temat poszerzyć również w oparciu o informacje, które przekazuje Pewny Lokal. Jest to nie tylko firma, która świadczy usługi, ale przy okazji przekazuje bezcenną wiedzę.

Zdarza się, że w rodzinie mamy tzw. złotą rączkę – fachowca od wszystkiego i od niczego. Jeśli chcemy wykorzystać jego pomoc podczas odbioru mieszkania, warto skonfrontować jego wiedzę z tym, co znajduje się na fachowych stronach. Należy pamiętać, że podczas odbioru stawka jest bardzo wysoka. To czas, w którym można wychwycić ewentualne wady i usterki, które po wpisaniu do protokołu prawdopodobnie naprawi deweloper na własny koszt. Jeśli poważne wady nie zostaną uwzględnione w protokole to inwestor będzie musiał je poprawiać. Z perspektywy inwestora dużo przyjemniej wydawać pieniądze na nowoczesne meble, wymarzone ozdoby niż na poprawki po nieudolnej pracy ekipy dewelopera, tym bardziej, że mieszkanie, za które płaci się niemałe pieniądze nie powinno posiadać żadnych wad i usterek.

Co zrobić po zrealizowanym odbiorze technicznym?

Odbiór techniczny to etap, który jest niezwykle istotny, ponieważ jego zwieńczeniem jest moment, w którym inwestor ma świadomość w jakim stanie jest jego mieszkanie. Nasi inżynierowie powtarzają wielokrotnie, że nie ma inwestycji bez wad i usterek. Każda realizacja jest niedoskonała. Czasem wynika to z pośpiechu, czasem z niechlujności lub nieumiejętności ekipy budowlanej. Warto mieć tę świadomość i na odbiór wybierać się z przekonaniem, że znajdziemy wady.

Kwestia zorganizowania fachowego odbioru jest ważna, ponieważ niesie za sobą cały wachlarz konsekwencji, które mogą prowadzić do sporych wydatków inwestora.

Jeśli podczas odbioru stwierdzimy, że wszystko jest dobrze, nie znajdziemy usterek – w trakcie wykończenia mieszkania, każda znaleziona wada będzie generowała koszty, które będzie trzeba pokryć z kieszeni nabywcy. To bardzo niesprawiedliwe, gdy uświadomimy sobie, że nabywca zapłacił niemałe pieniądze za stan deweloperski, który powinien być wykonany poprawnie bez wad.

Jeśli zaś znajdziemy wady i w trakcie odbioru spiszemy poprawny protokół odbioru , jest spora szansa, że usterki, które zostały wpisane do protokołu poprawi na własny koszt deweloper. To sprawiedliwe rozwiązanie, które pozwoli finansowo odciążyć nabywcę. Dzięki temu nie będzie musiał inwestować w naprawę czegoś, co powinno być bezusterkowe i niewadliwe.

Protokół odbioru a lista referencyjna

Wszystkie uwagi i adnotacje związane z wadami i usterkami, które zapiszemy w liście referencyjnej, powinny znaleźć się także w protokole odbioru. Szczególnie, jeśli mówimy o wadach kosztownych w naprawie. Musimy pamiętać, że protokół odbioru powinien posiadać datę i podpisy stron obecnych podczas odbioru. Do treści deweloper ma prawo odnieść się w ciągu 14 dni, a naprawić wady i usterki ma obowiązek do 30 dni od podpisania protokołu podczas odbioru, przez strony umowy.

Lista kontrolna może posłużyć także później, do sprawdzenia, czy deweloper wywiązał się ze swojego obowiązku i naprawił to, co zostało przez ekipę budowlaną wykonane niepoprawnie.

Warto w tym momencie wspomnieć o tym, że jeśli inwestor nie czuje się na siłach, by samodzielnie przeprowadzić odbiór techniczny, bo boi się, że nie podoła, nie ma wiedzy, kompetencji, sprzętu, może zlecić to inżynierowi, który zrealizuje wszystko za niego. Jest to komfortowe rozwiązanie, dla każdego, kto ma świadomość, jak ważny to etap.

Jeśli zaś chodzi o listę referencyjną, może ona posłużyć także do zadawania pytań podczas odbioru, dlatego warto ją przygotować niezależnie od tego, czy odbiór wykonujemy sami, czy zdajemy się na eksperta.

Data publikacji: 2020-11-04, ostatnia zmiana: 2021-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Mieszkanie w Centrum Świdnika 45m2
320 000 zł
Świdnik
(woj. lubelskie)
2 pokojowe mieszkanie Targówek ul. Rembielińska
355 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 - pokojowe mieszkanie do remontu LSM
365 000 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Mieszkanie na sprzedaż, 47.11m², 2 pokoje, Gorzów Wielkopolski, Os. Dolinki
229 000 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
3 pokojowe mieszkanie Bielany ul. Rudnickiego
900 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 pokojowe mieszkanie Targówek ul. Syrokomli
479 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Mieszkanie na sprzedaż Kraków Nowa Huta
520 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
3 pokoje, Białołęka ul Głębocka
620 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 pokoje, Ochota ul Grójecka
679 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
✱ Dwa pokoje ✱ BALKON ✱ Energooszczędne ✱
274 056 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
3 pokojowe mieszkanie na 2 piętrze os. Piastów
279 900 zł
Głogów
(woj. dolnośląskie)
3 pokoje, Mokotów ul Konstancińska
650 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Rosnący rynek nieruchomości w Krakowie
Chyba każdy zgodzi się z tym, że w Polsce buduje się bardzo dużo i w ostatnich latach ceny nieruchomości systematycznie rosną. To co bardzo charakterystyczne to fakt, że już w mniejszym stopniu chodzi...
Data publikacji: 2021-11-26
Ubezpieczenie mieszkania na wynajem - czy warto je kupić?
Coraz więcej mieszkań jest wynajmowanych. Sprawdzamy, jak działają polisy dotyczące takich lokali. Warto wiedzieć, że są one oferowane nie tylko wynajmującym.
Data publikacji: 2021-09-01
Własne mieszkanie w Krakowie - gdzie kupić?
Kupno mieszkania to bardzo poważna decyzja, której podjęcie wymaga przeanalizowania kilku czynników. Najważniejszy jest wybór odpowiedniego rynku. Mieszkanie można bowiem nabyć bezpośrednio od dewelop...
Data publikacji: 2021-07-27
Co warto wiedzieć przed kupnem mieszkania?
O własnym mieszkaniu marzy, każda młoda osoba, która chce się usamodzielnić i założyć rodzinę. Nie dziwi nas ten fakt, ponieważ nie ma to jak swoje cztery kąty, które są niezwykle ważne zwłaszcza jak...
Data publikacji: 2021-06-28

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij