Odbiór mieszkania z listą referencyjną

Odbiór mieszkania w oparciu o listę referencyjną

Spełniając marzenia związane z własnym mieszkaniem, bardzo często spotykamy się z atrakcyjnymi ofertami biur nieruchomości, które są w stanie odpowiedzieć na większość potrzeb, a nawet spełnić marzenia związane z własnym lokum. Deweloperzy dwoją się i troją, by to właśnie z ich usług skorzystał nabywca. Jeśli faktycznie zdecyduje się na mieszkanie deweloperskie zaczyna się jego przygoda, która nie jest tak oczywista.

Początki są trudne, bo polegają na podpisaniu umowy deweloperskiej, ale gdy inwestycja jest już zrealizowana zaczyna się dużo trudniejszy etap. Należy odebrać mieszkanie i ocenić jego stan techniczny.

Czym jest odbiór techniczny mieszkania?

Po zakończeniu prac ekipy dewelopera, nadchodzi czas odbioru. Jest to moment, w którym inwestor może sprawdzić stan mieszkania lub domu. Polega to głównie na konfrontacji zapisów z umowy przedwstępnej ze stanem faktycznym. Żeby w poprawny sposób zrealizować odbiór, trzeba mieć świadomość, co i w jaki sposób warto sprawdzić.

Kupując mieszkanie od dewelopera nie wiemy, jak inwestycja zostanie zrealizowana. Właśnie dlatego tak ważny jest odbiór mieszkania, dzięki któremu można oszacować jakość wszystkich wykończeń i sprawdzić deweloperską rzetelność. Inwestor, który podpisuje umowę przedwstępną najczęściej nie zna się na szczegółach związanych z tym, jak powinien faktycznie wyglądać stan deweloperski.

Warto w takich momentach skorzystać z pomocy fachowca, ale jeśli inwestor chciałby spróbować sam podejść do tematu odbioru – należy się do niego odpowiednio przygotować. Idealnym sposobem jest sporządzenie Listy Referencyjnej Odbioru Mieszkania (https://pewnylokal.pl/porady/lista-referencyjna-odbioru-mieszkania), która będzie w sobie zawierać, wszystko, co należałoby podczas odbioru technicznego sprawdzić.

Lista referencyjna – co zawiera?

Przygotowanie listy referencyjnej może trochę potrwać. Trzeba przedrzeć się przez papirologię związaną z umową przedwstępną i z jej załącznikami, by dokładnie sprawdzić, jak powinien wyglądać stan deweloperski. To pierwsza część pracy. Drugim etapem z pewnością powinna być analiza instalacji i tego, gdzie powinny być umieszczone określone w projekcie punkty, które będzie można podczas odbioru sprawdzić.

Warto poświęcić chwilę, by zorganizować listę kontrolną wszystkiego, co powinno się znajdować w mieszkaniu, na co należy zwrócić uwagę, co trzeba sprawdzić. Konieczność listy ułatwia odbiór mieszkania nie tylko laikowi. Każda fachowa firma, która przygotowuje się do odbioru mieszkania wypełnia wcześniej przygotowaną listę. To ułatwia pracę. Pozwala się skupić na każdym detalu w odpowiednim momencie.

Inwestor tworząc listę referencyjną ma świadomość, że jest przygotowany do odbioru mieszkania, wie, na co musi zwracać uwagę. Najczęściej w liście kontrolnej należy zawrzeć informacje, które znajdują się też w umowie przedwstępnej, a zatem mobilizuje ona do tego, by przypomnieć sobie założenia dewelopera, czyli to, jak będzie wyglądał stan deweloperski według niego.

Skąd czerpać wiedzę o listach referencyjnych?

W Internecie jest bardzo dużo informacji, które mogą się wykluczać, bywają też takie, które nic nie wnoszą. Warto skupić się na stronach, które prowadzą firmy zajmujące się odbiorami mieszkań na co dzień. Dzięki doświadczeniu są to osoby, które w najbardziej precyzyjny sposób będą w stanie pomóc odebrać mieszkanie laikowi. Przykładem rzetelnych informacji jest strona, którą można znaleźć tutaj. Jeśli pewne kryteria będą niezrozumiałe, można wiedzę na ich temat poszerzyć również w oparciu o informacje, które przekazuje Pewny Lokal. Jest to nie tylko firma, która świadczy usługi, ale przy okazji przekazuje bezcenną wiedzę.

Zdarza się, że w rodzinie mamy tzw. złotą rączkę – fachowca od wszystkiego i od niczego. Jeśli chcemy wykorzystać jego pomoc podczas odbioru mieszkania, warto skonfrontować jego wiedzę z tym, co znajduje się na fachowych stronach. Należy pamiętać, że podczas odbioru stawka jest bardzo wysoka. To czas, w którym można wychwycić ewentualne wady i usterki, które po wpisaniu do protokołu prawdopodobnie naprawi deweloper na własny koszt. Jeśli poważne wady nie zostaną uwzględnione w protokole to inwestor będzie musiał je poprawiać. Z perspektywy inwestora dużo przyjemniej wydawać pieniądze na nowoczesne meble, wymarzone ozdoby niż na poprawki po nieudolnej pracy ekipy dewelopera, tym bardziej, że mieszkanie, za które płaci się niemałe pieniądze nie powinno posiadać żadnych wad i usterek.

Co zrobić po zrealizowanym odbiorze technicznym?

Odbiór techniczny to etap, który jest niezwykle istotny, ponieważ jego zwieńczeniem jest moment, w którym inwestor ma świadomość w jakim stanie jest jego mieszkanie. Nasi inżynierowie powtarzają wielokrotnie, że nie ma inwestycji bez wad i usterek. Każda realizacja jest niedoskonała. Czasem wynika to z pośpiechu, czasem z niechlujności lub nieumiejętności ekipy budowlanej. Warto mieć tę świadomość i na odbiór wybierać się z przekonaniem, że znajdziemy wady.

Kwestia zorganizowania fachowego odbioru jest ważna, ponieważ niesie za sobą cały wachlarz konsekwencji, które mogą prowadzić do sporych wydatków inwestora.

Jeśli podczas odbioru stwierdzimy, że wszystko jest dobrze, nie znajdziemy usterek – w trakcie wykończenia mieszkania, każda znaleziona wada będzie generowała koszty, które będzie trzeba pokryć z kieszeni nabywcy. To bardzo niesprawiedliwe, gdy uświadomimy sobie, że nabywca zapłacił niemałe pieniądze za stan deweloperski, który powinien być wykonany poprawnie bez wad.

Jeśli zaś znajdziemy wady i w trakcie odbioru spiszemy poprawny protokół odbioru , jest spora szansa, że usterki, które zostały wpisane do protokołu poprawi na własny koszt deweloper. To sprawiedliwe rozwiązanie, które pozwoli finansowo odciążyć nabywcę. Dzięki temu nie będzie musiał inwestować w naprawę czegoś, co powinno być bezusterkowe i niewadliwe.

Protokół odbioru a lista referencyjna

Wszystkie uwagi i adnotacje związane z wadami i usterkami, które zapiszemy w liście referencyjnej, powinny znaleźć się także w protokole odbioru. Szczególnie, jeśli mówimy o wadach kosztownych w naprawie. Musimy pamiętać, że protokół odbioru powinien posiadać datę i podpisy stron obecnych podczas odbioru. Do treści deweloper ma prawo odnieść się w ciągu 14 dni, a naprawić wady i usterki ma obowiązek do 30 dni od podpisania protokołu podczas odbioru, przez strony umowy.

Lista kontrolna może posłużyć także później, do sprawdzenia, czy deweloper wywiązał się ze swojego obowiązku i naprawił to, co zostało przez ekipę budowlaną wykonane niepoprawnie.

Warto w tym momencie wspomnieć o tym, że jeśli inwestor nie czuje się na siłach, by samodzielnie przeprowadzić odbiór techniczny, bo boi się, że nie podoła, nie ma wiedzy, kompetencji, sprzętu, może zlecić to inżynierowi, który zrealizuje wszystko za niego. Jest to komfortowe rozwiązanie, dla każdego, kto ma świadomość, jak ważny to etap.

Jeśli zaś chodzi o listę referencyjną, może ona posłużyć także do zadawania pytań podczas odbioru, dlatego warto ją przygotować niezależnie od tego, czy odbiór wykonujemy sami, czy zdajemy się na eksperta.

Data publikacji: 2020-11-04, ostatnia zmiana: 2022-05-23

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Przestronne, unikatowe 3 pokojowe mieszkanie
365 900 zł
Głogów
(woj. dolnośląskie)
Mieszkanie 2-pokojowe/Balkon/Pod klucz
630 000 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
2pok, 47met, ok. Kozanowskiej Rozkład Balkon Winda (Wrocław)
495 000 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
3pok, 72met, Okolice Orlej Taras Piwnica OGRÓD (Wrocław)
968 000 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
2pok, 48met, Okolice Warmińskiej Rozkład Balkon (Legnica)
269 000 zł
Legnica
(woj. dolnośląskie)
Nowy projekt deweloperski, bezczynszowe, brak PCC
470 936 zł
Tychy
(woj. śląskie)
2 pokoje Stary Żoliborz ul. Krasińskiego
900 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Inwestycja Saoco - San Miguel de Salinas/Alicante/
856 827 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
2pok, 47met, Okolice Pułaskiego Balkon Piwnica (Wrocław)
559 000 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Czteropokojowe na os. Kmiecie I piętro
340 000 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
Nowy projekt deweloperski, bezczynszowe, brak PCC
343 215 zł
Tychy
(woj. śląskie)
3pok, 78met, Okolice Gerberowej Taras Komórka GARAŻ (Wrocław)
1 070 000 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Dlaczego warto kupić mieszkanie i zamieszkać w Katowicach. Zobacz, które dzielnice polecamy!
Posiadanie własnego mieszkania to marzenie wielu osób. W miastach o dynamicznym rozwoju, takich jak Katowice, inwestycja w nieruchomość może być nie tylko korzystna finansowo, ale również przyczynić s...
Data publikacji: 2024-04-04
Dlaczego warto wybrać mieszkanie poza Warszawą? Oto 3 miejscowości z doskonałym dojazdem do centrum
Poszukiwanie idealnego mieszkania w Warszawie może być trudnym zadaniem, zwłaszcza w kontekście cen i dostępności. Dlatego coraz więcej osób rozważa zakup mieszkania poza granicami stolicy. Oto trzy m...
Data publikacji: 2024-04-04
Oddam mieszkanie za spłatę zadłużenia
Oddam mieszkanie za spłatę zadłużenia - takie ogłoszenia często zamieszczają osoby, które mają problemy ze spłatą kredytu lub z regulowaniem czynszu. Przekazanie zadłużonego mieszkania może być dobrym...
Data publikacji: 2024-03-20
Czy warto ubezpieczyć mieszkanie?
Ubezpieczenie mieszkania to jedno z najważniejszych rozważań, które powinniśmy podjąć jako właściciele lub najemcy nieruchomości. Bez względu na to, czy jesteśmy nowymi właścicielami nieruchomości, cz...
Data publikacji: 2023-12-11