Sprzedaż nieruchomości - na co zwrócić uwagę?

Sprzedaż nieruchomości - na co zwrócić uwagę?

Sprzedaż nieruchomości może być tak samo trudna jak kupno wymarzonego domu lub mieszkania. Na co zwrócić uwagę przygotowując nieruchomość do sprzedaży oraz o czym pamiętać w trakcie zawierania transakcji z kupującym?

Przygotowanie nieruchomości 

Odpowiednie przygotowanie nieruchomości zwiększa szansę na znalezienie kupca i udaną transakcję. Decydując się na sprzedaż domu lub mieszkania powinniśmy skupić się na dwóch rzeczach:

Stanie prawnym nieruchomości.

Uporządkowany status prawny jest niezbędnym warunkiem, który umożliwia przeprowadzenie udanej transakcji sprzedaży-kupna. Należy upewnić się czy jesteśmy jedynymi właścicielami nieruchomości, sprawdzić jej status w Księdze Wieczystej oraz uzupełnić brakujące dokumenty. Im bardziej kompletna będzie dokumentacja techniczna, tym mniej problemów i zamieszania będzie przy finalizacji transakcji. 

Obowiązkiem sprzedającego jest też rozwiązanie umów z elektrownią, dostawcą internetu i innymi podmiotami świadczącymi usługi, ponieważ umowy dotyczą osoby fizycznej, a nie lokalu.

Zewnętrznym oraz wewnętrznym stanie nieruchomości 

Przed wystawieniem nieruchomości na sprzedaż, sprzedający powinien upewnić się, że stan techniczny oraz wizualny mieszkania nie budzi zastrzeżeń. Nieruchomość może znacznie stracić na cenie, jeżeli wymaga chociażby powierzchownego odświeżenia. Bardziej opłacalne dla sprzedającego jest wykonanie prac remontowych wcześniej i odzyskanie poniesionych kosztów w cenie sprzedaży nieruchomości. 

Nie bez znaczenia jest sam sposób prezentacji nieruchomości na zdjęciach. Na rynku funkcjonują profesjonalne firmy fotograficzne, które specjalizują się w wykonywaniu atrakcyjnych zdjęć wnętrz mieszkań i domów. Podobne usługi najczęściej świadczą także biura nieruchomości. 

Reklama nieruchomości 

Im więcej osób dowie się o nieruchomości na sprzedaż, tym większa szansa na szybkie znalezienie kupca. Dobra reklama jest warunkiem sukcesu! Jakie są sposoby na skuteczne zareklamowanie nieruchomości?

  • Umieszczenie ogłoszeń na serwisach specjalizujących się w sprzedaży i kupnie nieruchomości.
  • Dodanie ogłoszeń w serwisach społecznościowych.
  • Poinformowanie znajomych i rodziny o chęci sprzedaży nieruchomości - poczta pantoflowa potrafi być naprawdę skuteczna. 
  • Skorzystanie z usług biura nieruchomości, które specjalizuje się w szybkim kojarzeniu kupców i sprzedawców i zajmuje się kompleksową obsługą transakcji. 

W ogłoszeniu powinno być zawarte jak najwięcej informacji, które zaoszczędzą czas zarówno kupującego, jak i sprzedawcy, który nie będzie musiał odpowiadać kilka razy na te same pytania. Informacje takie jak położenie nieruchomości, cena, metraż oraz dane kontaktowe do sprzedawcy muszą pojawić się w treści ogłoszenia. W innym przypadku ogłoszenie może sprawiać wrażenie niewiarygodnego. 

Transakcja z kupującym

Transakcja z kupującym jest wiążąca, jeżeli zostanie potwierdzona aktem notarialnym. Zwykła umowa pisemna lub ustna jest niewystarczająca przy sprzedaży nieruchomości. 

Nie warto kłamać w ogłoszeniu na temat stanu prawnego lub technicznego nieruchomości, ponieważ tego typu informacje wcześniej czy później wyjdą na jaw, a kupujący wycofa się z zawarcia transakcji. Niemile widzianą praktyką są też zmiany ceny (w górę) lub nagłe modyfikacje warunków umowy. Sprzedający i kupujący powinni trzymać się początkowych ustaleń i zmieniać je jedynie za obopólną zgodą. 

Samodzielne przygotowanie, wystawienie i sprzedaż nieruchomości może być trudne, ale nie jest niemożliwe. Należy pamiętać o czynnikach, które zwiększają szansę szybkiej sprzedaży, czyli odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz skutecznej reklamie w internecie. 


Artykuł powstał we współpracy z Biurem nieruchomości https://www.7house.nieruchomosci.pl/

Data publikacji: 2020-02-25, ostatnia zmiana: 2021-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Stare Podgórze- do aranżacji
350 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Inwestycja Amanecer X - Playa Flamenca /Alicante/
1 153 866 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Mieszkanie 4-pokojowe, 92 m2 + taras
1 550 064 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
3 POKOJE,ODDZIELNA KUCHNIA, MPEC, ul. MACKIEWICZA
599 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
APARTAMENT NA SPRZEDAŻ UL. ŚLICZNA 86,48 m2
1 429 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
ROZKŁADOWE 4 POKOJE, 53M, DĄBIE
629 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
2-pokoje z Widną Kuchnią tuż przy Metrze Stokłosy
839 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Nowe mieszkanie 2 pokojowe, centrum, Kielce
486 000 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
430 136 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
103m2, Banacha, 2 balkony!
863 380 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
2 pokoje Praga Północ ul. Namysłowska
469 999 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
3 pokoje Praga Południe ul. Łukowska
575 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Dlaczego warto kupić mieszkanie i zamieszkać w Katowicach. Zobacz, które dzielnice polecamy!
Posiadanie własnego mieszkania to marzenie wielu osób. W miastach o dynamicznym rozwoju, takich jak Katowice, inwestycja w nieruchomość może być nie tylko korzystna finansowo, ale również przyczynić s...
Data publikacji: 2024-04-04
Dlaczego warto wybrać mieszkanie poza Warszawą? Oto 3 miejscowości z doskonałym dojazdem do centrum
Poszukiwanie idealnego mieszkania w Warszawie może być trudnym zadaniem, zwłaszcza w kontekście cen i dostępności. Dlatego coraz więcej osób rozważa zakup mieszkania poza granicami stolicy. Oto trzy m...
Data publikacji: 2024-04-04
Oddam mieszkanie za spłatę zadłużenia
Oddam mieszkanie za spłatę zadłużenia - takie ogłoszenia często zamieszczają osoby, które mają problemy ze spłatą kredytu lub z regulowaniem czynszu. Przekazanie zadłużonego mieszkania może być dobrym...
Data publikacji: 2024-03-20
Czy warto ubezpieczyć mieszkanie?
Ubezpieczenie mieszkania to jedno z najważniejszych rozważań, które powinniśmy podjąć jako właściciele lub najemcy nieruchomości. Bez względu na to, czy jesteśmy nowymi właścicielami nieruchomości, cz...
Data publikacji: 2023-12-11