Sprzedaż nieruchomości - na co zwrócić uwagę?

Sprzedaż nieruchomości - na co zwrócić uwagę?

Sprzedaż nieruchomości może być tak samo trudna jak kupno wymarzonego domu lub mieszkania. Na co zwrócić uwagę przygotowując nieruchomość do sprzedaży oraz o czym pamiętać w trakcie zawierania transakcji z kupującym?

Przygotowanie nieruchomości 

Odpowiednie przygotowanie nieruchomości zwiększa szansę na znalezienie kupca i udaną transakcję. Decydując się na sprzedaż domu lub mieszkania powinniśmy skupić się na dwóch rzeczach:

Stanie prawnym nieruchomości.

Uporządkowany status prawny jest niezbędnym warunkiem, który umożliwia przeprowadzenie udanej transakcji sprzedaży-kupna. Należy upewnić się czy jesteśmy jedynymi właścicielami nieruchomości, sprawdzić jej status w Księdze Wieczystej oraz uzupełnić brakujące dokumenty. Im bardziej kompletna będzie dokumentacja techniczna, tym mniej problemów i zamieszania będzie przy finalizacji transakcji. 

Obowiązkiem sprzedającego jest też rozwiązanie umów z elektrownią, dostawcą internetu i innymi podmiotami świadczącymi usługi, ponieważ umowy dotyczą osoby fizycznej, a nie lokalu.

Zewnętrznym oraz wewnętrznym stanie nieruchomości 

Przed wystawieniem nieruchomości na sprzedaż, sprzedający powinien upewnić się, że stan techniczny oraz wizualny mieszkania nie budzi zastrzeżeń. Nieruchomość może znacznie stracić na cenie, jeżeli wymaga chociażby powierzchownego odświeżenia. Bardziej opłacalne dla sprzedającego jest wykonanie prac remontowych wcześniej i odzyskanie poniesionych kosztów w cenie sprzedaży nieruchomości. 

Nie bez znaczenia jest sam sposób prezentacji nieruchomości na zdjęciach. Na rynku funkcjonują profesjonalne firmy fotograficzne, które specjalizują się w wykonywaniu atrakcyjnych zdjęć wnętrz mieszkań i domów. Podobne usługi najczęściej świadczą także biura nieruchomości. 

Reklama nieruchomości 

Im więcej osób dowie się o nieruchomości na sprzedaż, tym większa szansa na szybkie znalezienie kupca. Dobra reklama jest warunkiem sukcesu! Jakie są sposoby na skuteczne zareklamowanie nieruchomości?

  • Umieszczenie ogłoszeń na serwisach specjalizujących się w sprzedaży i kupnie nieruchomości.
  • Dodanie ogłoszeń w serwisach społecznościowych.
  • Poinformowanie znajomych i rodziny o chęci sprzedaży nieruchomości - poczta pantoflowa potrafi być naprawdę skuteczna. 
  • Skorzystanie z usług biura nieruchomości, które specjalizuje się w szybkim kojarzeniu kupców i sprzedawców i zajmuje się kompleksową obsługą transakcji. 

W ogłoszeniu powinno być zawarte jak najwięcej informacji, które zaoszczędzą czas zarówno kupującego, jak i sprzedawcy, który nie będzie musiał odpowiadać kilka razy na te same pytania. Informacje takie jak położenie nieruchomości, cena, metraż oraz dane kontaktowe do sprzedawcy muszą pojawić się w treści ogłoszenia. W innym przypadku ogłoszenie może sprawiać wrażenie niewiarygodnego. 

Transakcja z kupującym

Transakcja z kupującym jest wiążąca, jeżeli zostanie potwierdzona aktem notarialnym. Zwykła umowa pisemna lub ustna jest niewystarczająca przy sprzedaży nieruchomości. 

Nie warto kłamać w ogłoszeniu na temat stanu prawnego lub technicznego nieruchomości, ponieważ tego typu informacje wcześniej czy później wyjdą na jaw, a kupujący wycofa się z zawarcia transakcji. Niemile widzianą praktyką są też zmiany ceny (w górę) lub nagłe modyfikacje warunków umowy. Sprzedający i kupujący powinni trzymać się początkowych ustaleń i zmieniać je jedynie za obopólną zgodą. 

Samodzielne przygotowanie, wystawienie i sprzedaż nieruchomości może być trudne, ale nie jest niemożliwe. Należy pamiętać o czynnikach, które zwiększają szansę szybkiej sprzedaży, czyli odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz skutecznej reklamie w internecie. 


Artykuł powstał we współpracy z Biurem nieruchomości https://www.7house.nieruchomosci.pl/

Data publikacji: 2020-02-25, ostatnia zmiana: 2020-02-21

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Mieszkanie na sprzedaż z balkonem i garderobą
340 000 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Mieszkanie 53m2 3 pok. balkon do wejścia Wielicka
510 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
3 pokoje Targówek ul. Pohulanka rynek pierwotny
525 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
INWESTYCJA-KAZIMIERZA WIELKIEGO-KROWODRZA-2022
599 850 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
INWESTYCJA-KROWODRZA-KAZIMIERZA WIELKIEGO-2022
988 750 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Sprzedam mieszkanie z działką
170 000 zł
Konstantynów Łódzki
(woj. łódzkie)
Dwupokojowe mieszkanie ul Kondratowicza
520 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 pokojowe mieszkanie Bemowo ul. Kluczborska
620 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
1 pokój, Wola ul Leszno
370 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Mieszkanie na sprzedaż Szczecin Śródmieście
530 000 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
INWESTYCJA-MISTRZEJOWICE-PIASTA KOŁODZIEJA
381 498 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Mieszkanie na sprzedaż, 64.22m², 3 pokoje, Gorzów Wielkopolski, Górczyn
349 000 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Dom z ogrodem czy ekskluzywne mieszkanie - czego chcą Polacy?
Oczekiwania Polaków względem miejsca zamieszkania znacznie zmieniły się w ostatnich latach. Do niedawna szczytem marzeń wielu osób było ukończenie studiów, rozpoczęcie kariery zawodowej i związanie sw...
Data publikacji: 2020-10-19
Czy koronawirus namieszał na rynku mieszkaniowym? I tak, i nie
Trwająca niespełna pół roku pandemia koronawirusa zdążyła znacząco osłabić niemal każdą branżę na każdym z lokalnych rynków. Co ciekawe, rynek nieruchomościowy w dalszym ciągu silnie opierał się wpływ...
Data publikacji: 2020-10-08
Ceny i sprzedaż nieruchomości w roku 2020
2020 rok to specyficzny czas dla rynku nieruchomości, w którym już teraz można zauważyć zarówno gwałtowne wzrosty, jak i spadki cen mieszkań oraz domów. Dlatego analizujemy, jak kształtuje się koszt z...
Data publikacji: 2020-09-03
Inwestowanie w nieruchomości - jak się na tym wzbogacić?
Inwestowanie w nieruchomości to nadal dobry sposób na to, by się wzbogacić, choć dziś na pewno jest to znacznie trudniejsze zadanie niż dawniej. Nie wystarczy już tylko kapitał, potrzebna będzie też w...
Data publikacji: 2020-05-28