Sprzedaż nieruchomości - na co zwrócić uwagę?

Sprzedaż nieruchomości - na co zwrócić uwagę?

Sprzedaż nieruchomości może być tak samo trudna jak kupno wymarzonego domu lub mieszkania. Na co zwrócić uwagę przygotowując nieruchomość do sprzedaży oraz o czym pamiętać w trakcie zawierania transakcji z kupującym?

Przygotowanie nieruchomości 

Odpowiednie przygotowanie nieruchomości zwiększa szansę na znalezienie kupca i udaną transakcję. Decydując się na sprzedaż domu lub mieszkania powinniśmy skupić się na dwóch rzeczach:

Stanie prawnym nieruchomości.

Uporządkowany status prawny jest niezbędnym warunkiem, który umożliwia przeprowadzenie udanej transakcji sprzedaży-kupna. Należy upewnić się czy jesteśmy jedynymi właścicielami nieruchomości, sprawdzić jej status w Księdze Wieczystej oraz uzupełnić brakujące dokumenty. Im bardziej kompletna będzie dokumentacja techniczna, tym mniej problemów i zamieszania będzie przy finalizacji transakcji. 

Obowiązkiem sprzedającego jest też rozwiązanie umów z elektrownią, dostawcą internetu i innymi podmiotami świadczącymi usługi, ponieważ umowy dotyczą osoby fizycznej, a nie lokalu.

Zewnętrznym oraz wewnętrznym stanie nieruchomości 

Przed wystawieniem nieruchomości na sprzedaż, sprzedający powinien upewnić się, że stan techniczny oraz wizualny mieszkania nie budzi zastrzeżeń. Nieruchomość może znacznie stracić na cenie, jeżeli wymaga chociażby powierzchownego odświeżenia. Bardziej opłacalne dla sprzedającego jest wykonanie prac remontowych wcześniej i odzyskanie poniesionych kosztów w cenie sprzedaży nieruchomości. 

Nie bez znaczenia jest sam sposób prezentacji nieruchomości na zdjęciach. Na rynku funkcjonują profesjonalne firmy fotograficzne, które specjalizują się w wykonywaniu atrakcyjnych zdjęć wnętrz mieszkań i domów. Podobne usługi najczęściej świadczą także biura nieruchomości. 

Reklama nieruchomości 

Im więcej osób dowie się o nieruchomości na sprzedaż, tym większa szansa na szybkie znalezienie kupca. Dobra reklama jest warunkiem sukcesu! Jakie są sposoby na skuteczne zareklamowanie nieruchomości?

  • Umieszczenie ogłoszeń na serwisach specjalizujących się w sprzedaży i kupnie nieruchomości.
  • Dodanie ogłoszeń w serwisach społecznościowych.
  • Poinformowanie znajomych i rodziny o chęci sprzedaży nieruchomości - poczta pantoflowa potrafi być naprawdę skuteczna. 
  • Skorzystanie z usług biura nieruchomości, które specjalizuje się w szybkim kojarzeniu kupców i sprzedawców i zajmuje się kompleksową obsługą transakcji. 

W ogłoszeniu powinno być zawarte jak najwięcej informacji, które zaoszczędzą czas zarówno kupującego, jak i sprzedawcy, który nie będzie musiał odpowiadać kilka razy na te same pytania. Informacje takie jak położenie nieruchomości, cena, metraż oraz dane kontaktowe do sprzedawcy muszą pojawić się w treści ogłoszenia. W innym przypadku ogłoszenie może sprawiać wrażenie niewiarygodnego. 

Transakcja z kupującym

Transakcja z kupującym jest wiążąca, jeżeli zostanie potwierdzona aktem notarialnym. Zwykła umowa pisemna lub ustna jest niewystarczająca przy sprzedaży nieruchomości. 

Nie warto kłamać w ogłoszeniu na temat stanu prawnego lub technicznego nieruchomości, ponieważ tego typu informacje wcześniej czy później wyjdą na jaw, a kupujący wycofa się z zawarcia transakcji. Niemile widzianą praktyką są też zmiany ceny (w górę) lub nagłe modyfikacje warunków umowy. Sprzedający i kupujący powinni trzymać się początkowych ustaleń i zmieniać je jedynie za obopólną zgodą. 

Samodzielne przygotowanie, wystawienie i sprzedaż nieruchomości może być trudne, ale nie jest niemożliwe. Należy pamiętać o czynnikach, które zwiększają szansę szybkiej sprzedaży, czyli odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz skutecznej reklamie w internecie. 


Artykuł powstał we współpracy z Biurem nieruchomości https://www.7house.nieruchomosci.pl/

Data publikacji: 2020-02-25, ostatnia zmiana: 2020-02-21

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Dwupoziomowy apartament* Wola Justowska* 52,74 m2
795 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Gotowe mieszkanie, nowoczesne osiedle -0% prowizji
443 910 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
POBITNO - 0% PROWIZJI, 3 -POKOJE
390 261 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
2 pokojowe mieszkanie Targówek ul. Mokra
490 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Ciepłe 3 pokojowe mieszkanie blisko centrum
279 000 zł
Kartuzy
(woj. pomorskie)
mieszkanie 2-poziomowe od 59m2, Wrocław, deweloper
407 000 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Sprzedam mieszkanie 3 pokoje Warszawa Rembertów
498 500 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Mieszkanie o pow. 98,40 w zabudowie szeregowej
295 000 zł
Jarosław
(woj. podkarpackie)
Kupując nie płacisz prowizji i podatku PCC - 2%
279 550 zł
Jarosław
(woj. podkarpackie)
✪Ostatnie| 3 pokoje| Balkon i 2 miejsca postojowe✪
326 482 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
Mieszkanie na sprzedaż, 107.47m², 4 pokoje, Gorzów Wielkopolski, Górczyn
339 000 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
Apartament w Hiszpanii Marbella 100 m do morza
746 426 zł
Kraków
(woj. małopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Polacy zbyt słabo ubezpieczają domy?
Wiele nieruchomości mieszkaniowych w Polsce jest niedoubezpieczonych. Wyjaśniamy na czym polega ten problem i jakie może mieć skutki.
Data publikacji: 2021-02-01
Udogodnienia, na jakie możesz liczyć kupując mieszkanie
Warszawa to najatrakcyjniejsze miasto w Polsce. Jako swoje miejsce zamieszkania wybrało ją ponad 1,7 miliona Polaków, a także wielu obcokrajowców. Do stolicy stale przybywają również nowi mieszkańcy,...
Data publikacji: 2020-12-22
Odbiór mieszkania z listą referencyjną
Spełniając marzenia związane z własnym mieszkaniem, bardzo często spotykamy się z atrakcyjnymi ofertami biur nieruchomości, które są w stanie odpowiedzieć na większość potrzeb, a nawet spełnić marzeni...
Data publikacji: 2020-11-04
Profbud, czyli profesjonalne usługi deweloperskie
Decyzja o kupnie mieszkania zazwyczaj wiąże się z wyborem firmy, która pomoże nam w znalezieniu odpowiedniego lokum. Czego powinniśmy oczekiwać od dewelopera?
Data publikacji: 2020-10-28

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij