Sprzedaż nieruchomości - na co zwrócić uwagę?

Sprzedaż nieruchomości - na co zwrócić uwagę?

Sprzedaż nieruchomości może być tak samo trudna jak kupno wymarzonego domu lub mieszkania. Na co zwrócić uwagę przygotowując nieruchomość do sprzedaży oraz o czym pamiętać w trakcie zawierania transakcji z kupującym?

Przygotowanie nieruchomości 

Odpowiednie przygotowanie nieruchomości zwiększa szansę na znalezienie kupca i udaną transakcję. Decydując się na sprzedaż domu lub mieszkania powinniśmy skupić się na dwóch rzeczach:

Stanie prawnym nieruchomości.

Uporządkowany status prawny jest niezbędnym warunkiem, który umożliwia przeprowadzenie udanej transakcji sprzedaży-kupna. Należy upewnić się czy jesteśmy jedynymi właścicielami nieruchomości, sprawdzić jej status w Księdze Wieczystej oraz uzupełnić brakujące dokumenty. Im bardziej kompletna będzie dokumentacja techniczna, tym mniej problemów i zamieszania będzie przy finalizacji transakcji. 

Obowiązkiem sprzedającego jest też rozwiązanie umów z elektrownią, dostawcą internetu i innymi podmiotami świadczącymi usługi, ponieważ umowy dotyczą osoby fizycznej, a nie lokalu.

Zewnętrznym oraz wewnętrznym stanie nieruchomości 

Przed wystawieniem nieruchomości na sprzedaż, sprzedający powinien upewnić się, że stan techniczny oraz wizualny mieszkania nie budzi zastrzeżeń. Nieruchomość może znacznie stracić na cenie, jeżeli wymaga chociażby powierzchownego odświeżenia. Bardziej opłacalne dla sprzedającego jest wykonanie prac remontowych wcześniej i odzyskanie poniesionych kosztów w cenie sprzedaży nieruchomości. 

Nie bez znaczenia jest sam sposób prezentacji nieruchomości na zdjęciach. Na rynku funkcjonują profesjonalne firmy fotograficzne, które specjalizują się w wykonywaniu atrakcyjnych zdjęć wnętrz mieszkań i domów. Podobne usługi najczęściej świadczą także biura nieruchomości. 

Reklama nieruchomości 

Im więcej osób dowie się o nieruchomości na sprzedaż, tym większa szansa na szybkie znalezienie kupca. Dobra reklama jest warunkiem sukcesu! Jakie są sposoby na skuteczne zareklamowanie nieruchomości?

  • Umieszczenie ogłoszeń na serwisach specjalizujących się w sprzedaży i kupnie nieruchomości.
  • Dodanie ogłoszeń w serwisach społecznościowych.
  • Poinformowanie znajomych i rodziny o chęci sprzedaży nieruchomości - poczta pantoflowa potrafi być naprawdę skuteczna. 
  • Skorzystanie z usług biura nieruchomości, które specjalizuje się w szybkim kojarzeniu kupców i sprzedawców i zajmuje się kompleksową obsługą transakcji. 

W ogłoszeniu powinno być zawarte jak najwięcej informacji, które zaoszczędzą czas zarówno kupującego, jak i sprzedawcy, który nie będzie musiał odpowiadać kilka razy na te same pytania. Informacje takie jak położenie nieruchomości, cena, metraż oraz dane kontaktowe do sprzedawcy muszą pojawić się w treści ogłoszenia. W innym przypadku ogłoszenie może sprawiać wrażenie niewiarygodnego. 

Transakcja z kupującym

Transakcja z kupującym jest wiążąca, jeżeli zostanie potwierdzona aktem notarialnym. Zwykła umowa pisemna lub ustna jest niewystarczająca przy sprzedaży nieruchomości. 

Nie warto kłamać w ogłoszeniu na temat stanu prawnego lub technicznego nieruchomości, ponieważ tego typu informacje wcześniej czy później wyjdą na jaw, a kupujący wycofa się z zawarcia transakcji. Niemile widzianą praktyką są też zmiany ceny (w górę) lub nagłe modyfikacje warunków umowy. Sprzedający i kupujący powinni trzymać się początkowych ustaleń i zmieniać je jedynie za obopólną zgodą. 

Samodzielne przygotowanie, wystawienie i sprzedaż nieruchomości może być trudne, ale nie jest niemożliwe. Należy pamiętać o czynnikach, które zwiększają szansę szybkiej sprzedaży, czyli odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz skutecznej reklamie w internecie. 


Artykuł powstał we współpracy z Biurem nieruchomości https://www.7house.nieruchomosci.pl/

Data publikacji: 2020-02-25, ostatnia zmiana: 2021-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

3 pokoje Bemowo ul. Rostworowskiego
668 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 pokoje, Białołęka ul Monteverdiego
323 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
3 pokoje Białołęka ul. Strumykowa
620 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
5 pokojowe mieszkanie Wawer ul. Bysławska
955 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 pokoje na Targówku
499 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
1 pokojowe mieszkanie Mokotów ul. Kielecka
520 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 pokoje, Praga-Południe ul Łukowska
510 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
3 pokoje, Białołęka ul Podłużna
560 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 pokojowe mieszkanie Białołęka ul. Mehoffera
440 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
3 pokojowe mieszkanie Włochy ul. Obywatelska
699 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
1 pokój Mokotów ul. Jaszowiecka
350 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
3 pokojowe mieszkanie Praga-Południe ul. Egipska
595 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Rosnący rynek nieruchomości w Krakowie
Chyba każdy zgodzi się z tym, że w Polsce buduje się bardzo dużo i w ostatnich latach ceny nieruchomości systematycznie rosną. To co bardzo charakterystyczne to fakt, że już w mniejszym stopniu chodzi...
Data publikacji: 2021-11-26
Ubezpieczenie mieszkania na wynajem - czy warto je kupić?
Coraz więcej mieszkań jest wynajmowanych. Sprawdzamy, jak działają polisy dotyczące takich lokali. Warto wiedzieć, że są one oferowane nie tylko wynajmującym.
Data publikacji: 2021-09-01
Własne mieszkanie w Krakowie - gdzie kupić?
Kupno mieszkania to bardzo poważna decyzja, której podjęcie wymaga przeanalizowania kilku czynników. Najważniejszy jest wybór odpowiedniego rynku. Mieszkanie można bowiem nabyć bezpośrednio od dewelop...
Data publikacji: 2021-07-27
Co warto wiedzieć przed kupnem mieszkania?
O własnym mieszkaniu marzy, każda młoda osoba, która chce się usamodzielnić i założyć rodzinę. Nie dziwi nas ten fakt, ponieważ nie ma to jak swoje cztery kąty, które są niezwykle ważne zwłaszcza jak...
Data publikacji: 2021-06-28

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij