Szukaj

Kategorie

Zakup mieszkania deweloperskiego - o czym należy pamiętać

Zakup mieszkania deweloperskiego - o czym należy pamiętać

Kupujesz mieszanie od dewelopera? Przede wszystkim gratulujemy! To wspaniały i emocjonujący moment w życiu. Chcielibyśmy, abyś zapamiętał z tego tylko te miłe emocje, dlatego przygotowaliśmy poradnik, który podpowie Ci o czym należy pamiętać przy zakupie mieszkania deweloperskiego.

1. Przyjrzyj się swoim możliwościom finansowym

Zanim jeszcze podekscytowany zaczniesz szukać mieszkania, dobrze zbadaj swoje możliwości finansowe. Jeśli nie kupujesz mieszkania za gotówkę, sprawdź swoją zdolność kredytową. Zastanów się dobrze, ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na mieszkanie i pamiętaj, że potrzebujesz pieniędzy nie tylko, żeby kupić mieszkanie, ale także po to, aby je urządzić. Weź także pod uwagę, że z pewnością czekają Cię nieoczekiwane wydatki. Musisz więc już na samym początku myśleć o tym, aby historia Twojego mieszkania nie była historią mieszkania wykończonego tylko w połowie. Niektórzy deweloperzy (jak np. ATOM deweloper) pomagają w uzyskaniu kredytu, warto wziąć to pod uwagę, zwłaszcza, jeśli nie czujesz się pewnie w zagadnieniach związanych z finansami.

2. Sprawdź inwestycję

Warto wiedzieć, że masz prawo poprosić dewelopera, żeby pokazał Ci prospekt informacyjny inwestycji. Na jakie informacje w tym dokumencie warto zwrócić uwagę? Na pewno na to, jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego sąsiadujących działek, czy w najbliższej okolicy planowana jest np. budowa nowej drogi, czy inwestycja posiada wszystkie niezbędne pozwolenia, jaki jest status prawny działki, jaki jest termin zakończenia budowy i przeniesienia prawa własności nieruchomości, a także przede wszystkim kto finansuje budowę i w jaki sposób zabezpieczone są interesy nabywców.

3. Podpisanie umowy przedwstępnej

Pamiętaj, że przed podpisaniem umowy możesz próbować jeszcze negocjacji z deweloperem. Oczywiście nie wszyscy będą elastyczni, jednak to jest właśnie ten moment, gdy możesz jeszcze zmienić warunki umowy, którą przyjdzie Ci niebawem podpisać. Przed podpisaniem umowy dostaniesz jej wzór – bardzo dobrze się z nim zapoznaj. Wśród danych tam zawartych znajdziesz m.in.: termin wpłaty zadatku, terminach zapłaty kolejnych transz, termin przekazania lokalu, informacje o skutkach ewentualnej zmiany terminu oddania inwestycji, konsekwencjach wycofania się z zawartej umowy oraz oczywiście przede wszystkim cenę nieruchomości. Pamiętaj, że umowa zawierana jest w formie aktu notarialnego za sporządzenie którego zapłacicie po równo – Ty i deweloper.

4. Odbiór mieszkania

To bardzo ważny moment całej procedury kupna mieszkania. Musisz być bardzo uważny, ponieważ to właśnie w tym czasie możesz zgłosić, jeśli zauważysz jakiekolwiek wady lub jeśli coś jest niezgodne z umową (np. metraż lub standard wykończenia). Przy sprawdzaniu mieszkania nie śpiesz się i nie ulegaj emocjom. Sprawdź wszystko bardzo dokładnie, nawet to, czy ściany i podłogi są równe. Jeśli możesz poprosić kogoś o pomoc, koniecznie to zrób. Warto, żeby na mieszkanie spojrzał fachowiec. Dobrym pomysłem jest poproszenie, żeby mieszkanie sprawdziła osoba, która będzie zajmować się dalszą pracą nad Twoim mieszkaniem.

5. Podpisanie umowy ostatecznej

Ostateczną umowę podpisuje się dopiero wtedy, gdy całość budynku jest oddana do użytku i robi się to w obecności notariusza. Gdy dopniesz już wszystkie formalności z deweloperem, pamiętaj jeszcze koniecznie o ubezpieczeniu mieszkania i nie odkładaj tego na później!


Paulina Kucharska

Stworzono we współpracy z: Atom Deweloper: Mieszkania Siechnice

Data publikacji: 2019-07-12, ostatnia zmiana: 2019-07-11


Spodobało Ci się?


Zobacz ogłoszenia

 3 pokoje pod wynajem
350 000 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
 Mieszkanie 55,70m2 Apartamenty Nowa Bonarka
384 330 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
 Mieszkanie w zabudowie szeregowej 50,9 m2
319 000 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
 FUNKCJONALNE MIESZKANIE WŚRÓD ZIELENI - ZATORZE
325 000 zł
Olsztyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
 3 POKOJE - APARTAMENT - KARMELICKA -  STARE MIASTO
640 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
 Mieszkanie na sprzedaż, 47.59m², 3 pokoje, Kraków, Sołtysowska
366 443 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
 Mieszkanie w zabudowie szeregowej 50,9 m2
319 000 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
 Mieszkanie na sprzedaż, 78m², 4 pokoje, Swarzędz, Os. Macieja Mielżyńskiego
405 000 zł
Swarzędz
(woj. wielkopolskie)
 FANTASTYCZNE 3 POKOJE - INWESTYCJA LUB DLA RODZINY
580 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
 Mieszkanie na sprzedaż, 61m², 3 pokoje, Toruń, Na Skarpie, Juliana Prejsa
295 000 zł
Toruń
(woj. kujawsko-pomorskie)
 Zadbane M2 os. Europejskie- jak nowe!
299 000 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
 Sprzedam mieszkanie 50,63 m2, stan deweloperski, 2-pokoje z ogródkiem, Białej Koniczyny, Jaśminowy M
585 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Opodatkowanie najmu krótkoterminowego
Najem krótkoterminowy cieszy się dużym zainteresowaniem wśród właścicieli mieszkań i apartamentów położonych w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie. Udostępnianie nieruchomości na doby wiąże się jednak z koniecznością rozliczenia przychodów z fiskusem. Okazuje się, że opodatkowanie najmu krótkoterminowego wcale nie jest sprawą oczywistą.

Data publikacji: 2019-07-24

Architekt wnętrz - czy warto go zatrudnić do aranżacji mieszkania?
Aranżacja wnętrza dla wielu osób nie należy do przyjemności i bardzo często wiąże się z dużym stresem i niepewnością. Aby uniknąć sporych nerwów, warto rozważyć oddanie swojego wymarzonego mieszkania w ręce profesjonalistów.

Data publikacji: 2019-06-03

Jak powinno się zacząć inwestować w nieruchomości?
Zdecydowana większość osób, która planuje inwestować w nieruchomości nie ma świadomości czym należy się sugerować przed podjęciem ostatecznej decyzji, a także na jakie aspekty trzeba zwrócić szczególną uwagę. Jak zacząc inwestować w nieruchomości?

Data publikacji: 2019-05-29

Dlaczego warto mieszkać w Rzeszowie?
W tej chwili zmiana miejsca zamieszkania nie jest w zasadzie niczym niezwykłym. Ludzie migrują z mniejszych do większych miast lub odwrotnie, przeprowadzają się do innego kraju, a nawet na drugi koniec świata. Jeśli ktoś chciałby zamieszkać w miejscu, które dynamicznie się rozwija, a jednak nie jest jeszcze skażone zanieczyszczeniami i o pięknej okolicy, to powinien się przenieść do Rzeszowa! Dlaczego warto tam mieszkać?

Data publikacji: 2019-05-29