Zakup mieszkania deweloperskiego - o czym należy pamiętać?

Zakup mieszkania deweloperskiego - o czym należy pamiętać

Kupujesz mieszanie od dewelopera? Przede wszystkim gratulujemy! To wspaniały i emocjonujący moment w życiu. Chcielibyśmy, abyś zapamiętał z tego tylko te miłe emocje, dlatego przygotowaliśmy poradnik, który podpowie Ci o czym należy pamiętać przy zakupie mieszkania deweloperskiego.

1. Przyjrzyj się swoim możliwościom finansowym

Zanim jeszcze podekscytowany zaczniesz szukać mieszkania, dobrze zbadaj swoje możliwości finansowe. Jeśli nie kupujesz mieszkania za gotówkę, sprawdź swoją zdolność kredytową. Zastanów się dobrze, ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na mieszkanie i pamiętaj, że potrzebujesz pieniędzy nie tylko, żeby kupić mieszkanie, ale także po to, aby je urządzić. Weź także pod uwagę, że z pewnością czekają Cię nieoczekiwane wydatki. Musisz więc już na samym początku myśleć o tym, aby historia Twojego mieszkania nie była historią mieszkania wykończonego tylko w połowie. Niektórzy deweloperzy (jak np. ATOM deweloper) pomagają w uzyskaniu kredytu, warto wziąć to pod uwagę, zwłaszcza, jeśli nie czujesz się pewnie w zagadnieniach związanych z finansami.

2. Sprawdź inwestycję

Warto wiedzieć, że masz prawo poprosić dewelopera, żeby pokazał Ci prospekt informacyjny inwestycji. Na jakie informacje w tym dokumencie warto zwrócić uwagę? Na pewno na to, jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego sąsiadujących działek, czy w najbliższej okolicy planowana jest np. budowa nowej drogi, czy inwestycja posiada wszystkie niezbędne pozwolenia, jaki jest status prawny działki, jaki jest termin zakończenia budowy i przeniesienia prawa własności nieruchomości, a także przede wszystkim kto finansuje budowę i w jaki sposób zabezpieczone są interesy nabywców.

3. Podpisanie umowy przedwstępnej

Pamiętaj, że przed podpisaniem umowy możesz próbować jeszcze negocjacji z deweloperem. Oczywiście nie wszyscy będą elastyczni, jednak to jest właśnie ten moment, gdy możesz jeszcze zmienić warunki umowy, którą przyjdzie Ci niebawem podpisać. Przed podpisaniem umowy dostaniesz jej wzór – bardzo dobrze się z nim zapoznaj. Wśród danych tam zawartych znajdziesz m.in.: termin wpłaty zadatku, terminach zapłaty kolejnych transz, termin przekazania lokalu, informacje o skutkach ewentualnej zmiany terminu oddania inwestycji, konsekwencjach wycofania się z zawartej umowy oraz oczywiście przede wszystkim cenę nieruchomości. Pamiętaj, że umowa zawierana jest w formie aktu notarialnego za sporządzenie którego zapłacicie po równo – Ty i deweloper.

4. Odbiór mieszkania

To bardzo ważny moment całej procedury kupna mieszkania. Musisz być bardzo uważny, ponieważ to właśnie w tym czasie możesz zgłosić, jeśli zauważysz jakiekolwiek wady lub jeśli coś jest niezgodne z umową (np. metraż lub standard wykończenia). Przy sprawdzaniu mieszkania nie śpiesz się i nie ulegaj emocjom. Sprawdź wszystko bardzo dokładnie, nawet to, czy ściany i podłogi są równe. Jeśli możesz poprosić kogoś o pomoc, koniecznie to zrób. Warto, żeby na mieszkanie spojrzał fachowiec. Dobrym pomysłem jest poproszenie, żeby mieszkanie sprawdziła osoba, która będzie zajmować się dalszą pracą nad Twoim mieszkaniem.

5. Podpisanie umowy ostatecznej

Ostateczną umowę podpisuje się dopiero wtedy, gdy całość budynku jest oddana do użytku i robi się to w obecności notariusza. Gdy dopniesz już wszystkie formalności z deweloperem, pamiętaj jeszcze koniecznie o ubezpieczeniu mieszkania i nie odkładaj tego na później!


Paulina Kucharska

Stworzono we współpracy z: Atom Deweloper: Mieszkania Siechnice

Data publikacji: 2019-07-12, ostatnia zmiana: 2022-05-19

ZOBACZ OGŁOSZENIA

2pok, 43met, Okolice Krzywej Rozkład Piwnica (Wrocław)
398 000 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Grzegórzki | 61 m2 | 3 pokoje | Balkon
1 350 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Mieszkanie 2 pok z ogrodem w wysokim standardzie
685 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Wyjątkowa nieruchomość, 3 pokoje i antresola!
1 299 000 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
Magiczna kawalerka | Stare Podgórze | 40 m2 | ENG
759 500 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Mieszkanie 2-pokojowe CZECHÓW
479 000 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
3 pokojowe mieszkanie Śródmieście ul. Kilińskiego
1 749 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Parkitka Małopolska / 3 pokoje /1 piętro / MEROSS
508 248 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
2 pokojowe mieszkanie Wola ul. Platynowa
690 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 Pokoje Ul.Prandoty 50m2 Balkon
637 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
APARTAMENT 107m2 1 Piętro WINDA ul. WYZWOLENIA 9
845 000 zł
Olsztyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Komfortowe 3 pokojowe mieszkanie na sprzedaż
500 825 zł
Kraków
(woj. małopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jakie mieszkanie na Śląsku wybrać?
Wybór mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji życiowych, która może wpłynąć na nasz komfort życia na wiele lat. Lokalizacja, wielkość, standard oraz inne cechy nieruchomości mogą mieć kluczowe z...
Data publikacji: 2024-05-14
Jak postawić domek na działce typu ROD?
Z czym kojarzą ci się działki typu ROD? Dla wielu osób Rodzinne Ogrody Działkowe (dawniej ogródki pracownicze) to piękne wspomnienia związane z czasem dzieciństwa, szansa na wypoczynek z dala od zgieł...
Data publikacji: 2024-05-04
Luksusowe wnętrza - czym się charakteryzują?
W dzisiejszych czasach luksusowe wnętrza stały się symbolem prestiżu i elegancji. Charakteryzują się przemyślanym designem, wysoką jakością materiałów oraz dbałością o szczegóły. W tym artykule omówim...
Data publikacji: 2024-04-26
Dlaczego warto kupić mieszkanie i zamieszkać w Katowicach. Zobacz, które dzielnice polecamy!
Posiadanie własnego mieszkania to marzenie wielu osób. W miastach o dynamicznym rozwoju, takich jak Katowice, inwestycja w nieruchomość może być nie tylko korzystna finansowo, ale również przyczynić s...
Data publikacji: 2024-04-04