Zakup mieszkania deweloperskiego - o czym należy pamiętać

Zakup mieszkania deweloperskiego - o czym należy pamiętać

Kupujesz mieszanie od dewelopera? Przede wszystkim gratulujemy! To wspaniały i emocjonujący moment w życiu. Chcielibyśmy, abyś zapamiętał z tego tylko te miłe emocje, dlatego przygotowaliśmy poradnik, który podpowie Ci o czym należy pamiętać przy zakupie mieszkania deweloperskiego.

1. Przyjrzyj się swoim możliwościom finansowym

Zanim jeszcze podekscytowany zaczniesz szukać mieszkania, dobrze zbadaj swoje możliwości finansowe. Jeśli nie kupujesz mieszkania za gotówkę, sprawdź swoją zdolność kredytową. Zastanów się dobrze, ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na mieszkanie i pamiętaj, że potrzebujesz pieniędzy nie tylko, żeby kupić mieszkanie, ale także po to, aby je urządzić. Weź także pod uwagę, że z pewnością czekają Cię nieoczekiwane wydatki. Musisz więc już na samym początku myśleć o tym, aby historia Twojego mieszkania nie była historią mieszkania wykończonego tylko w połowie. Niektórzy deweloperzy (jak np. ATOM deweloper) pomagają w uzyskaniu kredytu, warto wziąć to pod uwagę, zwłaszcza, jeśli nie czujesz się pewnie w zagadnieniach związanych z finansami.

2. Sprawdź inwestycję

Warto wiedzieć, że masz prawo poprosić dewelopera, żeby pokazał Ci prospekt informacyjny inwestycji. Na jakie informacje w tym dokumencie warto zwrócić uwagę? Na pewno na to, jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego sąsiadujących działek, czy w najbliższej okolicy planowana jest np. budowa nowej drogi, czy inwestycja posiada wszystkie niezbędne pozwolenia, jaki jest status prawny działki, jaki jest termin zakończenia budowy i przeniesienia prawa własności nieruchomości, a także przede wszystkim kto finansuje budowę i w jaki sposób zabezpieczone są interesy nabywców.

3. Podpisanie umowy przedwstępnej

Pamiętaj, że przed podpisaniem umowy możesz próbować jeszcze negocjacji z deweloperem. Oczywiście nie wszyscy będą elastyczni, jednak to jest właśnie ten moment, gdy możesz jeszcze zmienić warunki umowy, którą przyjdzie Ci niebawem podpisać. Przed podpisaniem umowy dostaniesz jej wzór – bardzo dobrze się z nim zapoznaj. Wśród danych tam zawartych znajdziesz m.in.: termin wpłaty zadatku, terminach zapłaty kolejnych transz, termin przekazania lokalu, informacje o skutkach ewentualnej zmiany terminu oddania inwestycji, konsekwencjach wycofania się z zawartej umowy oraz oczywiście przede wszystkim cenę nieruchomości. Pamiętaj, że umowa zawierana jest w formie aktu notarialnego za sporządzenie którego zapłacicie po równo – Ty i deweloper.

4. Odbiór mieszkania

To bardzo ważny moment całej procedury kupna mieszkania. Musisz być bardzo uważny, ponieważ to właśnie w tym czasie możesz zgłosić, jeśli zauważysz jakiekolwiek wady lub jeśli coś jest niezgodne z umową (np. metraż lub standard wykończenia). Przy sprawdzaniu mieszkania nie śpiesz się i nie ulegaj emocjom. Sprawdź wszystko bardzo dokładnie, nawet to, czy ściany i podłogi są równe. Jeśli możesz poprosić kogoś o pomoc, koniecznie to zrób. Warto, żeby na mieszkanie spojrzał fachowiec. Dobrym pomysłem jest poproszenie, żeby mieszkanie sprawdziła osoba, która będzie zajmować się dalszą pracą nad Twoim mieszkaniem.

5. Podpisanie umowy ostatecznej

Ostateczną umowę podpisuje się dopiero wtedy, gdy całość budynku jest oddana do użytku i robi się to w obecności notariusza. Gdy dopniesz już wszystkie formalności z deweloperem, pamiętaj jeszcze koniecznie o ubezpieczeniu mieszkania i nie odkładaj tego na później!


Paulina Kucharska

Stworzono we współpracy z: Atom Deweloper: Mieszkania Siechnice

Data publikacji: 2019-07-12, ostatnia zmiana: 2019-07-11

ZOBACZ OGŁOSZENIA

4 pokoje, WARSZEWO, standard deweloperski, ODDANE!
489 258 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
duże, jasne 3 pokoje, 66m, Nowa Huta
500 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
2 pokojowe mieszkanie Targówek ul. Janinówka
450 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Piątkowo, Batorego, 3 pokoje, loggia – do wejścia!
465 000 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
3 pokojowe mieszkanie Targówek ul. Krasnobrodzka
488 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Super oferta! Zawodzie! 2 pokoje z balkonem!
299 000 zł
Katowice
(woj. śląskie)
2 pokoje, 51m2, balkon, piwnica, CENTRUM, Mogilska
480 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Nowe mieszkania w Rzeszowie - Biała
300 298 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
2 pokoje, Mokotów ul Taśmowa
465 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Trzypokojowe mieszkanie do remontu na Kościuszkows
369 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
1 pokojowe mieszkanie Wola ul. Kasprzaka
555 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Wyjątkowy apartament, 3 pokoje, taras 96 m2, miejsce postojowe, pomieszczenie na rowery, monitoring.
639 000 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Profbud, czyli profesjonalne usługi deweloperskie
Decyzja o kupnie mieszkania zazwyczaj wiąże się z wyborem firmy, która pomoże nam w znalezieniu odpowiedniego lokum. Czego powinniśmy oczekiwać od dewelopera?
Data publikacji: 2020-10-28
Dom z ogrodem czy ekskluzywne mieszkanie - czego chcą Polacy?
Oczekiwania Polaków względem miejsca zamieszkania znacznie zmieniły się w ostatnich latach. Do niedawna szczytem marzeń wielu osób było ukończenie studiów, rozpoczęcie kariery zawodowej i związanie sw...
Data publikacji: 2020-10-19
Czy koronawirus namieszał na rynku mieszkaniowym? I tak, i nie
Trwająca niespełna pół roku pandemia koronawirusa zdążyła znacząco osłabić niemal każdą branżę na każdym z lokalnych rynków. Co ciekawe, rynek nieruchomościowy w dalszym ciągu silnie opierał się wpływ...
Data publikacji: 2020-10-08
Ceny i sprzedaż nieruchomości w roku 2020
2020 rok to specyficzny czas dla rynku nieruchomości, w którym już teraz można zauważyć zarówno gwałtowne wzrosty, jak i spadki cen mieszkań oraz domów. Dlatego analizujemy, jak kształtuje się koszt z...
Data publikacji: 2020-09-03