Zakup mieszkania deweloperskiego - o czym należy pamiętać

Zakup mieszkania deweloperskiego - o czym należy pamiętać

Kupujesz mieszanie od dewelopera? Przede wszystkim gratulujemy! To wspaniały i emocjonujący moment w życiu. Chcielibyśmy, abyś zapamiętał z tego tylko te miłe emocje, dlatego przygotowaliśmy poradnik, który podpowie Ci o czym należy pamiętać przy zakupie mieszkania deweloperskiego.

1. Przyjrzyj się swoim możliwościom finansowym

Zanim jeszcze podekscytowany zaczniesz szukać mieszkania, dobrze zbadaj swoje możliwości finansowe. Jeśli nie kupujesz mieszkania za gotówkę, sprawdź swoją zdolność kredytową. Zastanów się dobrze, ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na mieszkanie i pamiętaj, że potrzebujesz pieniędzy nie tylko, żeby kupić mieszkanie, ale także po to, aby je urządzić. Weź także pod uwagę, że z pewnością czekają Cię nieoczekiwane wydatki. Musisz więc już na samym początku myśleć o tym, aby historia Twojego mieszkania nie była historią mieszkania wykończonego tylko w połowie. Niektórzy deweloperzy (jak np. ATOM deweloper) pomagają w uzyskaniu kredytu, warto wziąć to pod uwagę, zwłaszcza, jeśli nie czujesz się pewnie w zagadnieniach związanych z finansami.

2. Sprawdź inwestycję

Warto wiedzieć, że masz prawo poprosić dewelopera, żeby pokazał Ci prospekt informacyjny inwestycji. Na jakie informacje w tym dokumencie warto zwrócić uwagę? Na pewno na to, jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego sąsiadujących działek, czy w najbliższej okolicy planowana jest np. budowa nowej drogi, czy inwestycja posiada wszystkie niezbędne pozwolenia, jaki jest status prawny działki, jaki jest termin zakończenia budowy i przeniesienia prawa własności nieruchomości, a także przede wszystkim kto finansuje budowę i w jaki sposób zabezpieczone są interesy nabywców.

3. Podpisanie umowy przedwstępnej

Pamiętaj, że przed podpisaniem umowy możesz próbować jeszcze negocjacji z deweloperem. Oczywiście nie wszyscy będą elastyczni, jednak to jest właśnie ten moment, gdy możesz jeszcze zmienić warunki umowy, którą przyjdzie Ci niebawem podpisać. Przed podpisaniem umowy dostaniesz jej wzór – bardzo dobrze się z nim zapoznaj. Wśród danych tam zawartych znajdziesz m.in.: termin wpłaty zadatku, terminach zapłaty kolejnych transz, termin przekazania lokalu, informacje o skutkach ewentualnej zmiany terminu oddania inwestycji, konsekwencjach wycofania się z zawartej umowy oraz oczywiście przede wszystkim cenę nieruchomości. Pamiętaj, że umowa zawierana jest w formie aktu notarialnego za sporządzenie którego zapłacicie po równo – Ty i deweloper.

4. Odbiór mieszkania

To bardzo ważny moment całej procedury kupna mieszkania. Musisz być bardzo uważny, ponieważ to właśnie w tym czasie możesz zgłosić, jeśli zauważysz jakiekolwiek wady lub jeśli coś jest niezgodne z umową (np. metraż lub standard wykończenia). Przy sprawdzaniu mieszkania nie śpiesz się i nie ulegaj emocjom. Sprawdź wszystko bardzo dokładnie, nawet to, czy ściany i podłogi są równe. Jeśli możesz poprosić kogoś o pomoc, koniecznie to zrób. Warto, żeby na mieszkanie spojrzał fachowiec. Dobrym pomysłem jest poproszenie, żeby mieszkanie sprawdziła osoba, która będzie zajmować się dalszą pracą nad Twoim mieszkaniem.

5. Podpisanie umowy ostatecznej

Ostateczną umowę podpisuje się dopiero wtedy, gdy całość budynku jest oddana do użytku i robi się to w obecności notariusza. Gdy dopniesz już wszystkie formalności z deweloperem, pamiętaj jeszcze koniecznie o ubezpieczeniu mieszkania i nie odkładaj tego na później!


Paulina Kucharska

Stworzono we współpracy z: Atom Deweloper: Mieszkania Siechnice

Data publikacji: 2019-07-12, ostatnia zmiana: 2019-07-11

ZOBACZ OGŁOSZENIA

00M18 C Nowe zielone osiedle w Przemyślu
193 475 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
2 pokoje, Wola ul Leonarda
580 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
3 pokoje Włochy ul. Solipska ! Duży balkon
640 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
80m2, 4-pokoje + ogród lub taras, Prądnik Biały
584 429 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Apartament w Andaluzji w cenie jak na Polance
620 487 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
2 pokoje, Wawer ul Minerska
550 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 pokoje, Bemowo ul Szadkowskiego
440 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
3 pokoje Mokotów ul. Sikorskiego
760 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Nowa inwestycja, dla siebie lub inwestycyjnie
466 872 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
2 pokoje Mokotów Al. Lotników
390 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
3 pokoje, Mokotów ul Woronicza
1 199 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 pokoje, Mokotów ul Nabielaka
440 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Kiedy akt notarialny nabiera mocy prawnej? Tutaj się dowiesz!
Akt notarialny jest dokumentem urzędowym. Prawo polskie reguluje jego zasady art. 91-95 ustawy o nazwie Prawo o notariacie. Dokument ten ma za zadanie potwierdzić w sposób niepodważalny, że dokonano o...
Data publikacji: 2020-03-18
Aranżacja mieszkań - najważniejsze informacje
Kupno nieruchomości to dopiero początek. Przed wprowadzeniem się trzeba dobrze zaaranżować przestrzeń w mieszkaniu, by nasze przyszłe wnętrze było przede wszystkim funkcjonalne. Jak dobrze wykorzystać...
Data publikacji: 2020-03-02
Sprzedaż nieruchomości - na co zwrócić uwagę?
Sprzedaż nieruchomości może być tak samo trudna jak kupno wymarzonego domu lub mieszkania. Na co zwrócić uwagę przygotowując nieruchomość do sprzedaży oraz o czym pamiętać w trakcie zawierania transak...
Data publikacji: 2020-02-25
Czy w obecnych czasach znajdę mieszkanie w cichej i atrakcyjnej lokalizacji?
Znalezienie mieszkania, które będzie w cichej i dogodnej lokalizacji, może niektórym wydawać się trudne. Podstawową kwestią, o której trzeba pamiętać podczas kupowania mieszkania, jest to, iż trzeba z...
Data publikacji: 2019-11-19