Jak powinno się zacząć inwestować w nieruchomości?


Zdecydowana większość osób, która planuje inwestować w nieruchomości nie ma świadomości czym należy się sugerować przed podjęciem ostatecznej decyzji, a także na jakie aspekty trzeba zwrócić szczególną uwagę. Jak zacząć inwestować w nieruchomości?

Zabranie odpowiedniego kapitału

Pierwszym krokiem jaki należy wykonać w celu inwestycji w nieruchomości jest zebranie odpowiedniego kapitału. Oczywiście zdecydowanie bardziej korzystną opcją jest kupienie nieruchomości z własnych środków. Drugim rozwiązaniem jest dokonanie zakupu budynku czy domu na kredyt. Koniecznie należy mieć świadomość, że inwestycja będzie opłacalna tylko i wyłącznie wtedy, gdy dana osoba sprzeda nieruchomość w wyższej kwocie niż wynosił jej zakup. 

Określenie ryzyka

Zależnie od tego, czy dana osoba zdecyduje się na zakup mieszkania w centrum Warszawy czy zabytkowy dworek, niebezpieczeństwo niepowodzenia inwestycji będzie się znacznie różniło. Inwestor zatem koniecznie powinien się zastanowić jakie ryzyko jest wstanie ponieść. Warto przejrzeć konkurencyjne oferty wynajmu czy sprawdzić jakie jest zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe w danym miejscu. Inwestor musi koniecznie określić, jaką część środków może stracić. 

Wybór odpowiedniej nieruchomości

Inwestor po określeniu możliwości finansowych, a także swojego stosunku do ryzyka powinien zdecydować się na typ nieruchomości. Osoby, które wybierają pewny, ale mniejszy zysk powinny kupić mieszkanie w dobrej lokalizacji, które można będzie bardzo szybko wynająć. Z kolei osoby posiadające środki na zdecydowanie większą inwestycję, oczekujące znacznie wyższych zysków powinny postawić np. na remont dworku i urządzenie w tym miejscu ekskluzywnego SPA.

Podjęcie decyzji o sposobie inwestowania

Jeżeli została już wybrana nieruchomość należy podjąć decyzję, w jaki sposób ma ona zarabiać. Część osób woli najpierw w danym miejscu mieszkać przez pewien czas, a następnie sprzedać drożej. Z kolei jeszcze inni decydują się na wynajem lokatorom lub dzierżawę firmom. Możliwości jest bardzo dużo, wszystko zależy od strategii inwestycyjnej. 

Obliczenie opłacalności

Osoba, która ma już upatrzone nieruchomości lub zastanawia się czy lepszym rozwiązaniem będzie wynajem czy sprzedaż lokalu, najlepszą opcją jest obliczenie zwrotu z danej inwestycji. Jak wiadomo im stopa będzie wyższa, tym inwestycja będzie bardziej opłacalna dla danego inwestora. 

Zakup nieruchomości

Decydując się na zakup danej nieruchomości należy kierować się praktycznie takimi samymi kryteriami, jak wtedy, gdy samemu chciało się zamieszkać, pracować albo nawet odpocząć w danym miejscu. Tylko w taki sposób możliwe będzie ocenienie czy nieruchomość będzie faktycznie atrakcyjna. Warto koniecznie zwrócić uwagę na otoczenie, lokalizację, rodzaj zabudowy, plan zagospodarowania przestrzeni czy stan techniczny. Trzeba pamiętać, że nawet w sytuacji dostrzeżenia nieruchomości marzeń, nie jest rekomendowane przelewanie pieniędzy od razu. Polecane jest bowiem poświęcenie czasu na porównanie oferty z innymi nieruchomościami oraz sprawdzenie stanu technicznego. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z rzeczoznawcą. 

Artykuł powstał we współpracy z Inwestuj w nieruchomości

Data publikacji: 2019-05-29, ostatnia zmiana: 2019-05-29

ZOBACZ OGŁOSZENIA

74m2 (4 pokoje) na bliskiej Woli
940 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Każdy chce mieszkać w takiej odległości od plaży!
465 000 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
2 pokoje, Praga-Południe ul Mińska
640 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
3 pokojowe mieszkanie Wola ul. Waliców
639 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Sprzedam bezpośrednio 2-pokojowy apartament, ul. Bukowińska 26C
663 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 pokoje, Ochota ul Białobrzeska
755 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Mieszkanie na sprzedaż Szczecin Gumieńce
287 000 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
Bieżanów Złocień 3 pokojowe
377 064 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
1 pokój, Bielany ul Heroldów
389 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Mieszkanie na sprzedaż, 103m², 4 pokoje, Szczecin, śródmieście-centrum
475 000 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
Gotowe mieszkanie, nowoczesne osiedle-0%prowizji!
397 175 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
3 pokojowe mieszkanie Ochota ul. Włodarzewska
860 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Polacy zbyt słabo ubezpieczają domy?
Wiele nieruchomości mieszkaniowych w Polsce jest niedoubezpieczonych. Wyjaśniamy na czym polega ten problem i jakie może mieć skutki.
Data publikacji: 2021-02-01
Udogodnienia, na jakie możesz liczyć kupując mieszkanie
Warszawa to najatrakcyjniejsze miasto w Polsce. Jako swoje miejsce zamieszkania wybrało ją ponad 1,7 miliona Polaków, a także wielu obcokrajowców. Do stolicy stale przybywają również nowi mieszkańcy,...
Data publikacji: 2020-12-22
Odbiór mieszkania z listą referencyjną
Spełniając marzenia związane z własnym mieszkaniem, bardzo często spotykamy się z atrakcyjnymi ofertami biur nieruchomości, które są w stanie odpowiedzieć na większość potrzeb, a nawet spełnić marzeni...
Data publikacji: 2020-11-04
Profbud, czyli profesjonalne usługi deweloperskie
Decyzja o kupnie mieszkania zazwyczaj wiąże się z wyborem firmy, która pomoże nam w znalezieniu odpowiedniego lokum. Czego powinniśmy oczekiwać od dewelopera?
Data publikacji: 2020-10-28

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij