Jak powinno się zacząć inwestować w nieruchomości?


Zdecydowana większość osób, która planuje inwestować w nieruchomości nie ma świadomości czym należy się sugerować przed podjęciem ostatecznej decyzji, a także na jakie aspekty trzeba zwrócić szczególną uwagę. Jak zacząć inwestować w nieruchomości?

Zabranie odpowiedniego kapitału

Pierwszym krokiem jaki należy wykonać w celu inwestycji w nieruchomości jest zebranie odpowiedniego kapitału. Oczywiście zdecydowanie bardziej korzystną opcją jest kupienie nieruchomości z własnych środków. Drugim rozwiązaniem jest dokonanie zakupu budynku czy domu na kredyt. Koniecznie należy mieć świadomość, że inwestycja będzie opłacalna tylko i wyłącznie wtedy, gdy dana osoba sprzeda nieruchomość w wyższej kwocie niż wynosił jej zakup. 

Określenie ryzyka

Zależnie od tego, czy dana osoba zdecyduje się na zakup mieszkania w centrum Warszawy czy zabytkowy dworek, niebezpieczeństwo niepowodzenia inwestycji będzie się znacznie różniło. Inwestor zatem koniecznie powinien się zastanowić jakie ryzyko jest wstanie ponieść. Warto przejrzeć konkurencyjne oferty wynajmu czy sprawdzić jakie jest zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe w danym miejscu. Inwestor musi koniecznie określić, jaką część środków może stracić. 

Wybór odpowiedniej nieruchomości

Inwestor po określeniu możliwości finansowych, a także swojego stosunku do ryzyka powinien zdecydować się na typ nieruchomości. Osoby, które wybierają pewny, ale mniejszy zysk powinny kupić mieszkanie w dobrej lokalizacji, które można będzie bardzo szybko wynająć. Z kolei osoby posiadające środki na zdecydowanie większą inwestycję, oczekujące znacznie wyższych zysków powinny postawić np. na remont dworku i urządzenie w tym miejscu ekskluzywnego SPA.

Podjęcie decyzji o sposobie inwestowania

Jeżeli została już wybrana nieruchomość należy podjąć decyzję, w jaki sposób ma ona zarabiać. Część osób woli najpierw w danym miejscu mieszkać przez pewien czas, a następnie sprzedać drożej. Z kolei jeszcze inni decydują się na wynajem lokatorom lub dzierżawę firmom. Możliwości jest bardzo dużo, wszystko zależy od strategii inwestycyjnej. 

Obliczenie opłacalności

Osoba, która ma już upatrzone nieruchomości lub zastanawia się czy lepszym rozwiązaniem będzie wynajem czy sprzedaż lokalu, najlepszą opcją jest obliczenie zwrotu z danej inwestycji. Jak wiadomo im stopa będzie wyższa, tym inwestycja będzie bardziej opłacalna dla danego inwestora. 

Zakup nieruchomości

Decydując się na zakup danej nieruchomości należy kierować się praktycznie takimi samymi kryteriami, jak wtedy, gdy samemu chciało się zamieszkać, pracować albo nawet odpocząć w danym miejscu. Tylko w taki sposób możliwe będzie ocenienie czy nieruchomość będzie faktycznie atrakcyjna. Warto koniecznie zwrócić uwagę na otoczenie, lokalizację, rodzaj zabudowy, plan zagospodarowania przestrzeni czy stan techniczny. Trzeba pamiętać, że nawet w sytuacji dostrzeżenia nieruchomości marzeń, nie jest rekomendowane przelewanie pieniędzy od razu. Polecane jest bowiem poświęcenie czasu na porównanie oferty z innymi nieruchomościami oraz sprawdzenie stanu technicznego. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z rzeczoznawcą. 

Artykuł powstał we współpracy z Inwestuj w nieruchomości

Data publikacji: 2019-05-29, ostatnia zmiana: 2019-05-29

ZOBACZ OGŁOSZENIA

3 pokoje, Mokotów ul Rajska
890 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
3 pokoje, Białołęka ul Odkryta
399 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Kawalerka z ogródkiem na Ochocie
425 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 pokoje na sprzedaż Centrum Miasta
872 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
2 pokoje, Ursynów al. KEN
600 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Idealne, umeblowane, gotowe do wprowadzenia!
345 000 zł
Zalasewo
(woj. wielkopolskie)
PrzytulneWSuperLokalizacjiOdRękiNiePrzegap!
289 000 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
3 pokoje Białołęka ul. Maciejewskiego
530 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
4 pokoje 92 m2 1 piętro Gocław
820 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 pokoje Ursynów ul. Migdałowa
675 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Już w sprzedaży nowe mieszkania deweloperskie
218 800 zł
Jarosław
(woj. podkarpackie)
3 pokoje, Śródmieście al. Solidarności
850 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Sprzedaż nieruchomości - na co zwrócić uwagę?
Sprzedaż nieruchomości może być tak samo trudna jak kupno wymarzonego domu lub mieszkania. Na co zwrócić uwagę przygotowując nieruchomość do sprzedaży oraz o czym pamiętać w trakcie zawierania transak...
Data publikacji: 2020-02-25
Czy w obecnych czasach znajdę mieszkanie w cichej i atrakcyjnej lokalizacji?
Znalezienie mieszkania, które będzie w cichej i dogodnej lokalizacji, może niektórym wydawać się trudne. Podstawową kwestią, o której trzeba pamiętać podczas kupowania mieszkania, jest to, iż trzeba z...
Data publikacji: 2019-11-19
Podnajem - czyli jak zarabiać na nieruchomościach bez kapitału?
Każdy wie, że inwestowanie w nieruchomości się opłaca. Mniej czy więcej, ale da się na tym rynku zarobić. Dlaczego zatem nie wszyscy tu inwestują? Często barierą jest brak kapitału lub zdolności kredy...
Data publikacji: 2019-10-15
Cena mieszkania - sprawdź od czego zależy cena sprzedaży?
Poznaj 9 najistotniejszych czynników wpływających na cenę sprzedaży mieszkania. Sprawdź czym się kierować ustalając cenę sprzedaży i jak ocenić atrakcyjność oferty sprzedaży.
Data publikacji: 2019-10-02