Jak powinno się zacząć inwestować w nieruchomości?


Zdecydowana większość osób, która planuje inwestować w nieruchomości nie ma świadomości czym należy się sugerować przed podjęciem ostatecznej decyzji, a także na jakie aspekty trzeba zwrócić szczególną uwagę. Jak zacząć inwestować w nieruchomości?

Zabranie odpowiedniego kapitału

Pierwszym krokiem jaki należy wykonać w celu inwestycji w nieruchomości jest zebranie odpowiedniego kapitału. Oczywiście zdecydowanie bardziej korzystną opcją jest kupienie nieruchomości z własnych środków. Drugim rozwiązaniem jest dokonanie zakupu budynku czy domu na kredyt. Koniecznie należy mieć świadomość, że inwestycja będzie opłacalna tylko i wyłącznie wtedy, gdy dana osoba sprzeda nieruchomość w wyższej kwocie niż wynosił jej zakup. 

Określenie ryzyka

Zależnie od tego, czy dana osoba zdecyduje się na zakup mieszkania w centrum Warszawy czy zabytkowy dworek, niebezpieczeństwo niepowodzenia inwestycji będzie się znacznie różniło. Inwestor zatem koniecznie powinien się zastanowić jakie ryzyko jest wstanie ponieść. Warto przejrzeć konkurencyjne oferty wynajmu czy sprawdzić jakie jest zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe w danym miejscu. Inwestor musi koniecznie określić, jaką część środków może stracić. 

Wybór odpowiedniej nieruchomości

Inwestor po określeniu możliwości finansowych, a także swojego stosunku do ryzyka powinien zdecydować się na typ nieruchomości. Osoby, które wybierają pewny, ale mniejszy zysk powinny kupić mieszkanie w dobrej lokalizacji, które można będzie bardzo szybko wynająć. Z kolei osoby posiadające środki na zdecydowanie większą inwestycję, oczekujące znacznie wyższych zysków powinny postawić np. na remont dworku i urządzenie w tym miejscu ekskluzywnego SPA.

Podjęcie decyzji o sposobie inwestowania

Jeżeli została już wybrana nieruchomość należy podjąć decyzję, w jaki sposób ma ona zarabiać. Część osób woli najpierw w danym miejscu mieszkać przez pewien czas, a następnie sprzedać drożej. Z kolei jeszcze inni decydują się na wynajem lokatorom lub dzierżawę firmom. Możliwości jest bardzo dużo, wszystko zależy od strategii inwestycyjnej. 

Obliczenie opłacalności

Osoba, która ma już upatrzone nieruchomości lub zastanawia się czy lepszym rozwiązaniem będzie wynajem czy sprzedaż lokalu, najlepszą opcją jest obliczenie zwrotu z danej inwestycji. Jak wiadomo im stopa będzie wyższa, tym inwestycja będzie bardziej opłacalna dla danego inwestora. 

Zakup nieruchomości

Decydując się na zakup danej nieruchomości należy kierować się praktycznie takimi samymi kryteriami, jak wtedy, gdy samemu chciało się zamieszkać, pracować albo nawet odpocząć w danym miejscu. Tylko w taki sposób możliwe będzie ocenienie czy nieruchomość będzie faktycznie atrakcyjna. Warto koniecznie zwrócić uwagę na otoczenie, lokalizację, rodzaj zabudowy, plan zagospodarowania przestrzeni czy stan techniczny. Trzeba pamiętać, że nawet w sytuacji dostrzeżenia nieruchomości marzeń, nie jest rekomendowane przelewanie pieniędzy od razu. Polecane jest bowiem poświęcenie czasu na porównanie oferty z innymi nieruchomościami oraz sprawdzenie stanu technicznego. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z rzeczoznawcą. 

Artykuł powstał we współpracy z Inwestuj w nieruchomości

Data publikacji: 2019-05-29, ostatnia zmiana: 2022-05-19

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Mieszkanie z dużym balkonem i ogrodem
310 000 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
5 pok mieszkanie Praga-Północ ul. Szwedzka BOHEMA
1 841 500 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 pokoje + balkon TENISOWA !
560 000 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
3 pokojowe mieszkanie Ursus ul. Konińska
760 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Mieszkanie na sprzedaż Kraków Krowodrza
335 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Mieszkanie 3 pokojowe, 2 balkony, Prądnik Czerwony
749 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Nieopodal Centrum Kongresowego! Dwa balkony! ENG
1 534 080 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
4-POKOJE-DOŻYNKOWA-DWUPOZIOMOWE-GARAŻ-KOMÓRKA-99M2
750 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
5 pokojowe mieszkanie Białołęka ul. Świderska
965 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 pokojowe mieszkanie Bielany ul. Bogusławskiego
770 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Mieszkanie na sprzedaż, 47.8m², 3 pokoje, Gorzów Wielkopolski, Górczyn
285 000 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
3p, 64m, Okolice Lubińskiej Po Remoncie Piwnica (Wrocław)
550 000 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Co wpływa na wartość mieszkania i finalną cenę sprzedaży?
Poznaj 9 najistotniejszych czynników wpływających na cenę sprzedaży mieszkania. Sprawdź czym się kierować ustalając cenę sprzedaży i jak ocenić atrakcyjność oferty sprzedaży.
Data publikacji: 2022-05-19
Planujesz wybudować dom? O tych rzeczach musisz wiedzieć!
Budowa domu to znacznie większe wyzwanie niż zakup mieszkania. Z pewnością jednak jest to wielkie spełnienie marzeń wielu osób. Przygotowanie się do budowy domu jest niezwykle ważne i powinno być prze...
Data publikacji: 2022-05-13
Jak urządzić kawalerkę? Poznaj praktyczne porady!
Niezależnie od tego, czy chcemy przygotować kawalerkę do wynajmu, czy zamierzamy w niej sami mieszkać warto poznać kilka zasad projektowania małych pomieszczeń. Zasady te w znaczący sposób mogą wpłyną...
Data publikacji: 2022-05-09

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij