Jak sprawdzić numer księgi wieczystej?


Zastanawiasz się nad zakupem nieruchomości? Masz na uwadze jakieś mieszkanie? Jakiś dom? A może chciałbyś zainwestować w działkę? Jeśli tak, przed zakupem warto zapoznać się ze stanem prawnym wybranej nieruchomości. Dlaczego? Odpowiedź jest stosunkowo prosta – faktyczny stan prawny danego gruntu, lokalu lub innego typu nieruchomości jest kluczowy w podjęciu świadomej decyzji dotyczącej zainwestowania posiadanego kapitału.

Czym są księgi wieczyste i jaki jest cel ich prowadzenia?

Jak wspomniano we wstępie, księgi wieczyste przechowują informacje dotyczące faktycznego stanu prawnego nieruchomości. Mówiąc o nieruchomości mamy na myśli zarówno działki, grunty, mieszkania, domy, a także inne budynki.

Informacje przechowywane w księgach wieczystych pozwalają na ustalenie bieżącego stanu prawnego nieruchomości, czyli między innymi praw do lokalu, mieszkań spółdzielczych, własnościowych, jak i do lokali użytkowych. Z wpisów w odpowiednich działach w księgach wieczystych dowiedzieć się można między innymi tego, czy dana nieruchomość nie posiada żadnych obciążeń finansowych, czy nie jest we współposiadaniu przez bank, na wypadek zaciągniętego na nią kredytu hipotecznego, jak również czy nie ma do niej żadnych roszczeń prawnych.

Jak prowadzona jest księga wieczysta?

Wszystkie księgi wieczyste są zbudowane są według tego samego schematu. Każda z nich posiada cztery, niezależne, działy poświęcone odmiennym kwestiom.

W pierwszym dziale należy spodziewać się takich informacji jak ogólne dane dotyczące lokalizacji nieruchomości. Tu znajdziemy również informacje o powierzchni zajmowanej przez poszczególne części.

Ponadto, co warto nadmienić, dział pierwszy ksiąg wieczystych pozwoli nam szybko zorientować się, czy kwestie prawne dotyczące danej nieruchomości są w pełni uregulowane, czy też nie.

Kolejny dział ma bardzo ważne znaczenie z punktu widzenia spraw własnościowych oraz w kwestii użytkowania wieczystego. Należy dokładnie zapoznać się z powyższymi zapisami, gdyż to one często budzą najwięcej wątpliwości.

W trzecim dziale zapisane są informacje dotyczące ograniczeń związanych z gospodarowaniem i rozporządzaniem lokalem lub gruntem.

Natomiast w dziale czwartym zamieszczone są wpisy odnośnie zaciągniętych hipotek obciążających i, co bardzo ważne, ich wysokości.

Czy warto sprawdzać wpisy w księgach wieczystych przed zakupem nieruchomości?

Tak. Stanowczo nie ma co do tego wątpliwości. Ze względu na to że z punktu widzenia prawnego, zakłada się że wszystko co jest wpisane w księgach wieczystych dotyczących danej nieruchomości jest zgodne ze stanem bieżącym.

Jak uzyskać księgę wieczystą danej nieruchomości?

Zrobić to można na dwa sposoby. Pierwszy z nich, to metoda tradycyjna i popularna od lat, czyli poprzez złożenie wniosku w odpowiednim sądzie.

Kolejnym sposobem jest zrobienie tego przez Internet - tu znacznie szybsza i łatwiejsza opcja.

Czy każdy może uzyskać informacje dotyczące danej księgi wieczystej?

Tak. Bez względu na nasze relacje z rzeczoną nieruchomością, możemy uzyskać informacje o jej wpisach. Jedyne co nam jest do tego potrzebne, to numer jej księgi, bowiem wszystkie księgi wieczyste są z założenia jawne. Ten punkt jest o tyle istotny z punktu widzenia prawnego, że niezapoznanie się z księgo wieczystą danej nieruchomości nie może stanowić podstaw do rezygnacji z transakcji, do odwołań, jak również do unieważnienia zawieranych umów.

Jak uzyskać informacje w szybki sposób?

Najlepszym i najszybszym rozwiązaniem jest skorzystanie z wpisów w księgach wieczystych prowadzonych online. Ze względy na ich, ponad 99%, kompletność i aktualność danych, są to dokumenty wiarygodne i rzetelne.

Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych prowadzona w formie elektronicznej, jest miejscem gdzie bez konieczności poświęcania dodatkowego czasu na złożenie wniosku, wyczekiwania w długich kolejkach w sądach i bez dostosowywania się do godzin działania okienek przyjmujących wnioski, uzyskamy pożądane informacje.

Jedyne co nam jest do tego konieczne, to skorzystanie z odpowiedniej strony internetowej, jak na przykład z www.ksiegiwieczyste.pl, oraz numer interesującej nas nieruchomości.

Dzięki temu, nie tylko zaoszczędzimy czas, ale również będziemy mieć pewność co do stanu prawnego nieruchomości tuz przed podpisaniem aktu notarialnego.

Data publikacji: 2023-03-21, ostatnia zmiana: 2023-03-21

ZOBACZ OGŁOSZENIA

RADOM idealne 49-metrowe, 2 pok. super lokalizacja i rozkład dla małej rodziny, dla dwojga lub dla j
290 000 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
Nowy Apartament 4 pokoje Mennica Residence
3 690 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Dwupokojowe w Apartamentowcu blisko Metra Młociny
912 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Parkitka Małopolska / 3 pokoje / parter / MEROSS
508 248 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
3pok, 64met, Okolice Astry Balkon Piwnica Winda (Wrocław)
625 000 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Wyjątkowa nieruchomość, 3 pokoje i antresola!
1 299 000 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
Mieszkanie na sprzedaż Sosnowiec
152 000 zł
Sosnowiec
(woj. śląskie)
Mieszkanie na sprzedaż Sosnowiec
144 000 zł
Sosnowiec
(woj. śląskie)
Parkitka Małopolska / 3 pokoje / 2 piętro / MEROSS
508 248 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
3 pokojowe mieszkanie Wola ul. Kazimierza
1 990 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
37m do własnej aranżacji w pobliżu Wrocławskiej
536 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Wyjątkowe 2-pokojowe mieszkanie na Zabłociu
860 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Czy warto ubezpieczyć mieszkanie?
Ubezpieczenie mieszkania to jedno z najważniejszych rozważań, które powinniśmy podjąć jako właściciele lub najemcy nieruchomości. Bez względu na to, czy jesteśmy nowymi właścicielami nieruchomości, cz...
Data publikacji: 2023-12-11
Ubezpieczenie Mieszkania: Ochrona Twoich Czterech Ścian
Ubezpieczenie mieszkania to temat, który często pozostaje na marginesie rozmów, ale jest kluczowy dla bezpieczeństwa finansowego każdego właściciela nieruchomości. W dzisiejszym artykule rozwiejemy ws...
Data publikacji: 2023-10-06
Dlaczego warto sprawdzić dane księgi wieczystej przed zakupem, wynajmem lub dzierżawą lokalu użytkowego?
Zakup nieruchomości, szczególnie lokalu użytkowego, to inwestycja, która wymaga solidnego przygotowania i staranności. Jednym z kluczowych kroków, który powinniśmy podjąć przed finalizacją transakcji,...
Data publikacji: 2023-09-21
Gdzie mogę znaleźć księgę wieczystą domu online?
Kupno nieruchomości to nie tylko wybranie odpowiedniej lokalizacji, mieszkania, domu, czy też gruntu, bądź lokalu, ale także szereg czynności jakich należy dokonać by mieć pewność że wszystko pójdzie...
Data publikacji: 2023-04-25