Prywatny samochód - czy można go przekazać na środki trwałe firmy

Prywatny samochód - czy można go przekazać na środki trwałe firmy

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy posiadając prywatny samochód osobowy, może go przekazać na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Oczywiście jest taka możliwość, jednak należy wiedzieć jak prawidłowo przeprowadzić tę czynność. Co zatem należy zrobić, aby móc przekazać prywatny samochód na środki trwałe firmy? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim, jeśli podjęliśmy decyzję o przekazaniu prywatnego samochodu na środki trwałe firmy, będziemy musieli przygotować odpowiednie oświadczenie dotyczące przekazania majątku. Jednak należy pamiętać, że jeśli chcemy przekazać prywatny samochód do środków trwałych przedsiębiorstwa, to samochód ten musi również spełniać kilka określonych wymagań. Mianowicie prywatny samochód musi:

  • być w pełni zdolny do jazdy,
  • być własnością lub współwłasnością osoby prywatnej,
  • zostać przekazany na cele użytkowania związane z przedsiębiorstwem na co najmniej rok czasu.

Jeżeli spełniamy powyższe wymagania, to możemy wprowadzić samochód prywatny do środków trwałych firmy. Należy jednak ustalić jego wartość początkową. Aby to zrobić, wykorzystuje się dokument zakupu, a jeżeli go nie posiadamy, to wartość samochodu ustala się na podstawie cen rynkowych. Pamiętajmy również, że w takim wypadku pojazd podlega również odpowiedniej amortyzacji.


Wybór metody amortyzacji

Kolejnym krokiem, jaki musimy uczynić, to wybrać metodę amortyzacji samochodu osobowego. Standardową i najczęściej wybieraną metodą jest metoda liniowa. Polega ona na tym, że podatnik używa stawki z wykazu na poziomie 20% w skali roku. Istnieje również możliwość zastosowania stawki maksymalnej wynoszącej 40% w skali roku. Tą metodą amortyzacji – zwaną indywidualną, możemy posłużyć się wtedy, jeśli auto osobowe przed zakupem było użytkowane minimum przez 6 miesięcy. Kolejna metoda to metoda liniowa przyspieszona. Stosuje się ją w przypadku samochodów eksploatowanych bardziej intensywnie, niż mówią o tym warunki przeciętne lub gdy samochód wymaga szczególnej sprawności technicznej. W takim wypadku możemy skorzystać ze stawki maksymalnej do 28%.

Jak odliczyć VAT?

Po przekazaniu samochodu prywatnego do środków trwałych przedsiębiorstwa pojawia się pytanie, jak odliczyć VAT. Możemy dokonać odliczenia od wydatków eksploatacyjnych 100% podatku od towarów oraz usług i ująć 100% wartości netto w kosztach podatkowych. Jednak w takim przypadku będziemy musieli spełnić kilka warunków. Należą do nich między innymi:

  • zgłoszenie pojazdu do Urzędu Skarbowego na druku VAT-26,
  • prowadzenie dokładnej kilometrówki w celach VAT,
  • utworzenie zasad użytkowania samochodu w firmie.

Pamiętajmy jednak, że kilometrówka musi jasno wykazywać, że samochód używany jest tylko i wyłącznie w celach związanych z działalnością przedsiębiorstwa. W innym wypadku Urząd Skarbowy może nie wyrazić zgody na odliczenie pełnego VAT oraz pełnego ujęcia kosztów. Jeśli samochód używany jest do celów mieszanych, to wtedy możemy odliczyć VAT naliczony na poziomie 50%, wynikający z zakupu. Pozostała nieodliczona część w takim wypadku stanowi koszty uzyskania przychodu. Natomiast, jeśli chodzi o użytkowanie mieszane i PIT, to wtedy koszt może trafić do KPiR w limicie 75%.Jak zaliczyć prywatny samochód do środków trwałych? Tu dowiesz się więcej https://pomoc.wfirma.pl

Data publikacji: 2020-03-30, ostatnia zmiana: 2022-05-18

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Hyundai Elantra 1.6 CVVT (128KM), 2019
68 000 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
NISSAN Qashqai, 2022r.
171 600 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
HYUNDAI Tucson, 2022r.
137 100 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
NISSAN Micra, 2022r.
80 800 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Śliczny Matiz * Zadbany * w dobrej kondycji *
2 690,00 zł
Opole
(woj. opolskie)
Fiat 500 1.2 (69KM), 2015
34 000 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Hyundai i30, 2014, 90 KM,
32 990 zł
Wałbrzych
(woj. dolnośląskie)
Volvo XC60, 2022r. B4 do odbioru w czerwcu
207 200 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
NISSAN Qashqai, 2021r. + pakiet zimowy + koła zimowe; dostępny od ręki!
136 500 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
NISSAN Leaf, 2022r.
147 250 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Alfa Romeo Stelvio, 2022r.
239 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
MITSUBISHI ASX, 2020r. Fabryczna gwarancja demo
109 990 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Niemieckie strony z autami - oferty z Niemiec
Pomimo tego, że w Polsce jest bardzo dużo samochodów na sprzedaż to w dalszym ciągu istnieje bardzo duże zainteresowanie niemieckimi serwisami ogłoszeniowymi.
Data publikacji: 2022-05-17
Umowa kupna - sprzedaży motocykla lub quada - gotowy wzór PDF i DOC
Zwykle wszyscy szukają umowy sprzedaży kiedy klient jest już u drzwi. Spieszy Ci się. Nie ma problemu. Znajdziesz u nas gotowy wzór umowy w PDF lub DOC (do edycji) do pobrania za darmo
Data publikacji: 2022-05-17
Koszt rejestracji motocykla i motoroweru 2022. Wniosek, opłaty, dokumenty
W Polsce nie wolno podróżować po drogach publicznych pojazdami bez rejestracji. Nie ma więc znaczenia czy kupujesz motor, samochód czy dowolny inny pojazd. Właściciel musi dopełnić formalności rejestr...
Data publikacji: 2022-05-17
TOP 10 🏆 Samochody elektryczne z największym zasięgiem
Elektryfikacja motoryzacji — hasło budzące sprzeciw entuzjastów konwencjonalnych silników oraz fascynację fanów nowoczesnych technologii. Nie ulega wątpliwości, że z roku na rok auta elektryczne zysku...
Data publikacji: 2022-05-13

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij