Prywatny samochód - czy można go przekazać na środki trwałe firmy

Prywatny samochód - czy można go przekazać na środki trwałe firmy

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy posiadając prywatny samochód osobowy, może go przekazać na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Oczywiście jest taka możliwość, jednak należy wiedzieć jak prawidłowo przeprowadzić tę czynność. Co zatem należy zrobić, aby móc przekazać prywatny samochód na środki trwałe firmy? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim, jeśli podjęliśmy decyzję o przekazaniu prywatnego samochodu na środki trwałe firmy, będziemy musieli przygotować odpowiednie oświadczenie dotyczące przekazania majątku. Jednak należy pamiętać, że jeśli chcemy przekazać prywatny samochód do środków trwałych przedsiębiorstwa, to samochód ten musi również spełniać kilka określonych wymagań. Mianowicie prywatny samochód musi:

 • być w pełni zdolny do jazdy,
 • być własnością lub współwłasnością osoby prywatnej,
 • zostać przekazany na cele użytkowania związane z przedsiębiorstwem na co najmniej rok czasu.

Jeżeli spełniamy powyższe wymagania, to możemy wprowadzić samochód prywatny do środków trwałych firmy. Należy jednak ustalić jego wartość początkową. Aby to zrobić, wykorzystuje się dokument zakupu, a jeżeli go nie posiadamy, to wartość samochodu ustala się na podstawie cen rynkowych. Pamiętajmy również, że w takim wypadku pojazd podlega również odpowiedniej amortyzacji.


Wybór metody amortyzacji

Kolejnym krokiem, jaki musimy uczynić, to wybrać metodę amortyzacji samochodu osobowego. Standardową i najczęściej wybieraną metodą jest metoda liniowa. Polega ona na tym, że podatnik używa stawki z wykazu na poziomie 20% w skali roku. Istnieje również możliwość zastosowania stawki maksymalnej wynoszącej 40% w skali roku. Tą metodą amortyzacji – zwaną indywidualną, możemy posłużyć się wtedy, jeśli auto osobowe przed zakupem było użytkowane minimum przez 6 miesięcy. Kolejna metoda to metoda liniowa przyspieszona. Stosuje się ją w przypadku samochodów eksploatowanych bardziej intensywnie, niż mówią o tym warunki przeciętne lub gdy samochód wymaga szczególnej sprawności technicznej. W takim wypadku możemy skorzystać ze stawki maksymalnej do 28%.

Jak odliczyć VAT?

Po przekazaniu samochodu prywatnego do środków trwałych przedsiębiorstwa pojawia się pytanie, jak odliczyć VAT. Możemy dokonać odliczenia od wydatków eksploatacyjnych 100% podatku od towarów oraz usług i ująć 100% wartości netto w kosztach podatkowych. Jednak w takim przypadku będziemy musieli spełnić kilka warunków. Należą do nich między innymi:

 • zgłoszenie pojazdu do Urzędu Skarbowego na druku VAT-26,
 • prowadzenie dokładnej kilometrówki w celach VAT,
 • utworzenie zasad użytkowania samochodu w firmie.

Pamiętajmy jednak, że kilometrówka musi jasno wykazywać, że samochód używany jest tylko i wyłącznie w celach związanych z działalnością przedsiębiorstwa. W innym wypadku Urząd Skarbowy może nie wyrazić zgody na odliczenie pełnego VAT oraz pełnego ujęcia kosztów. Jeśli samochód używany jest do celów mieszanych, to wtedy możemy odliczyć VAT naliczony na poziomie 50%, wynikający z zakupu. Pozostała nieodliczona część w takim wypadku stanowi koszty uzyskania przychodu. Natomiast, jeśli chodzi o użytkowanie mieszane i PIT, to wtedy koszt może trafić do KPiR w limicie 75%.Jak zaliczyć prywatny samochód do środków trwałych? Tu dowiesz się więcej https://pomoc.wfirma.pl

Data publikacji: 2020-03-30, ostatnia zmiana: 2020-03-26

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Mitsubishi Lancer, 1.97 (140 KM) Diesel, 2010
22 000 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Skoda RAPID, 1.6 (116 KM) Diesel, 2016
14 800 zł
Baranowo
(woj. wielkopolskie)
NISSAN Qashqai, 2019r.
86 690 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
NISSAN Qashqai, 2019r. Zamów on-line!!
90 900 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
SUZUKI Vitara, 2019r. Dodatkowy pakiet - gratis
83 300 zł
Dąbrowa Górnicza
(woj. śląskie)
FORD Focus, 2019r. 1.0 Ecoboost 125KM Demo Zamów on-line
87 800 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Alfa Romeo Stelvio, 2019r. Abonament od 1680 zł netto
189 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
FIAT 500, 2019r. Pakiet City ZAMÓW ONLINE
49 990 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Volvo V90, 2019r. D5 AWD Zamów on-line
255 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
NISSAN X-Trail, 2019r. https://call.lifesizecloud.com/996880
130 899 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
FIAT Tipo, 2019r. Podłokietnik Pakiet City
59 990 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Mazda 3, 1.56 (109 KM) Diesel, 2005
10 000,00 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Giełda samochodowa Zielona Góra - aktualne informacje
W każdą niedzielę wczesnym rankiem rozpoczyna się giełda samochodowa w Zielonej Górze. Można tu znaleźć samochody osobowe, dostawcze, a także od czasu do czasu motocykle lub rowery. Zwykle wystawianyc...
Data publikacji: 2020-05-18
TOP 13 🏆 Jaki samochód do 30 tys wybrać? Poznaj nasze propozycje z segmentu C i D
Przymierzając się do zakupu samochodu za 30 tys zł jest już naprawdę w czym wybierać. Poniżej przyjrzymy się ciekawym propozycjom samochodów z klasy kompakt (segment C) oraz autom z segmentu D, czyli...
Data publikacji: 2020-05-05
Czy strój na motocykl chroni nasze ciało?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami polskiego prawa, każdy motocyklista oraz pasażer muszą podróżować motorem z założonym na głowę chroniącym kaskiem.
Data publikacji: 2020-04-24
Biopaliwa pierwszej generacji
Kilka lat temu mówiło się o tym, jak to produkcja biodiesla z olejów roślinnych ma wprowadzić rewolucję w polskim rolnictwie. Taka rewolucja póki co nie nastąpiła, ale temat biopaliw od czasu do czasu...
Data publikacji: 2020-04-14