Komu pomoże profesjonalna rejestracja pojazdów?

Komu pomoże profesjonalna rejestracja pojazdów?

Profesjonalna rejestracja pojazdów to nowa możliwość w polskim prawie wprowadzona w lipcu 2019 r. Kto może skorzystać z tej formy rejestracji? Ile kosztuje uzyskanie profesjonalnych tablic?

Właśnie wybierasz swój nowy samochód. Nie chcesz opierać się jedynie na opiniach innych kierowców, więc pytasz o możliwość jazdy testowej wybranym modelem. Sprzedawca mówi jednak, że nie posiada zarejestrowanego egzemplarza pojazdu w tym konkretnym wariancie. Może zaoferować jazdę jedynie inną wersją silnikową. Jeszcze do niedawna takie sytuacje były codziennością w salonach samochodowych w Polsce. Dzięki wprowadzeniu profesjonalnej rejestracji pojazdów powinny one jednak odejść w zapomnienie.

Na czym polega profesjonalna rejestracja pojazdów? Kto może z niej skorzystać? Jak wyglądają formalności? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Czym jest profesjonalna rejestracja pojazdów?

Profesjonalna rejestracja pojazdów jest dostępna w Polsce od 11 lipca 2019 r. To nowa forma czasowej rejestracji, która ma umożliwić legalną jazdę różnymi samochodami przy użyciu tylko jednego numeru rejestracyjnego.

Z profesjonalnej rejestracji mogą skorzystać jedynie ściśle określone podmioty. Są to:

- firmy zajmujące się produkcją, dystrybucją lub badaniem pojazdów, które nie zostały nigdy wcześniej zarejestrowane w Polsce lub za granicą;

- jednostki uprawnione lub jednostki badawcze producenta, które przeprowadzają badania pojazdu, wyposażenia lub części.

Z profesjonalnej rejestracji pojazdów nie skorzystają zatem komisy, jako że sprzedają one auta używane.

Podmioty uprawnione do profesjonalnej rejestracji mogą testować pojazdy na drodze publicznej, wykorzystując jeden numer rejestracyjny dla wielu samochodów. Nie będzie więc trzeba za każdym razem udawać się do urzędu, aby zarejestrować czasowo konkretny pojazd.

Jak profesjonalna rejestracja pojazdów pomoże kupującym samochody?

Profesjonalna rejestracja pojazdów nie jest co prawda przeznaczona dla indywidualnych kierowców, ale nie oznacza to, że takie osoby nie skorzystają na wprowadzeniu tych przepisów. Dzięki profesjonalnej rejestracji osoba chcąca kupić dany model auta będzie mogła bowiem spokojnie odbyć nim jazdę testową. Jedynym warunkiem jest to, że taka jazda ma się odbyć w obecności podmiotu uprawnionego do profesjonalnej rejestracji lub pracownika firmy mającej prawo do takiej rejestracji.

Zatem niezależnie od tego, jaką wersją samochodu będziesz zainteresowany, diler będzie mógł Ci zaproponować jazdę testową pojazdem w tym konkretnym wariancie. O problematycznych sytuacjach opisanych na początku artykułu można więc zapomnieć.

Profesjonalny dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC

Podmiot korzystający z profesjonalnej rejestracji otrzyma specjalną tablicę rejestracyjną. Ma ona taki sam kształt jak zwykła tablica, ale wyróżnia się użytym kolorem. Na białym tle jest bowiem widoczny zielony numer rejestracyjny. Ten jeden numer może być użyty dla wielu samochodów znajdujących się w posiadaniu podmiotu uprawnionego do profesjonalnej rejestracji.

Dokumentem potwierdzającym dopuszczenie do ruchu danego auta jest natomiast profesjonalny dowód rejestracyjny. Przed przejażdżką autem testowym wystarczy wypełnić dane na blankiecie (informacje o marce, modelu i numerze VIN). Na każdy podmiot uprawniony do profesjonalnej rejestracji może przypaść maksymalnie 100 blankietów. To ograniczenie nie dotyczy jednak producentów samochodów.

Najważniejsze jest to, że podmiot uprawniony do profesjonalnej rejestracji musi prowadzić wykaz pojazdów użytkowanych dzięki takiemu sposobowi rejestracji. Na razie taki wykaz ma być gromadzony w formie papierowej, ale docelowo będzie to forma elektroniczna prowadzona przy pomocy Centralnej Ewidencji Pojazdów CEP.

Sprawdźmy jeszcze z jakimi kosztami wiąże się profesjonalna rejestracja samochodu:

- wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji: 100 zł

- blankiet: 10 zł

- wydanie tablic rejestracyjnych: 80 zł

- nalepki legalizacyjne: 15 zł.

Należy pamiętać, że profesjonalna rejestracja nie zwalnia z obowiązku zawarcia ubezpieczenia OC. Polisę trzeba wykupić najpóźniej w dniu wypełnienia blankietu profesjonalnego dowodu, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu do ruchu. Najtańszą polisę dla konkretnego samochodu można łatwo znaleźć przy pomocy porównywarki ubezpieczeń.

Wprowadzenie profesjonalnej rejestracji pojazdów ma być dopiero początkiem zmian w dość często przestarzałych przepisach dotyczących rejestracji pojazdów. Warto więc sprawdzać na bieżąco, jakie zmiany dla kierowców przyniosą kolejne miesiące.


Artykuł przygotowany przez ekspertów porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl

Data publikacji: 2020-03-20, ostatnia zmiana: 2022-05-18

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Skoda Rapid 1.0 TSI (95KM), 2018
32 926 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
FORD Kuga, 2021r. Dostępny od ręki!
140 830 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Ford Focus 1.6 i (105KM), 2016
45 500 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
VW Passat 2.0 TDI (140KM), 2011
27 000 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Mitsubishi ASX 1.6 MIVEC (117KM), 2014
49 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Toyota Avensis 2.0 (147KM), 2003
12 000 zł
Zabrze
(woj. śląskie)
Opel Astra 1.4 16V (90KM), 2010
25 500 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Toyota Auris II
54 900 zł
Strzegom
(woj. dolnośląskie)
Ford B-Max 1.4 16V (90KM), 2017
50 200 zł
Bielany Wrocławskie
(woj. dolnośląskie)
Toyota Yaris 1.5 Dual VVT-i (111KM), 2019
67 000 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Toyota Corolla 1.6 i (132KM), 2020
81 300 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
BMW 5 523i (177KM), 2005
25 000 zł
Lublin
(woj. lubelskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC pojazdu?
Wykupienie ubezpieczenia OC to obowiązek, który ciąży na każdym kierowcy. Równocześnie to koszt, który przekłada się na stałe wydatki na samochód. Zatem większość właścicieli aut szuka atrakcyjnych ofert.
Data publikacji: 2022-06-30
Leasing samochodu osobowego - poznaj koszty takiego rozwiązania
Wyposażenie firmowej floty samochodowej wiąże się z dużymi kosztami. Nie każdy przedsiębiorca może pozwolić sobie na taki wydatek bez nadszarpnięcia budżetu firmy. Z pomocą wychodzą firmy leasingowe,...
Data publikacji: 2022-06-23
Marka Hyundai - krótka historia i kluczowe informacje
Spośród azjatyckich marek samochodowych na uwagę zasługuje nie tylko firmy japońskie. Podobną drogę do producentów z Kraju Kwitnącej Wisły przeszły firmy koreańskie. W obu przypadkach popularność na g...
Data publikacji: 2022-06-16
Marka Audi - krótka historia i kluczowe informacje
Historia nazwy Audi sięga 1909 roku i przez lata przechodziła wiele burzliwych zmian, związanych między innymi z założycielem – Augustem Horchem – wyrzuconym ze swojej pierwszej firmy, założonej w 189...
Data publikacji: 2022-06-16

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij