Komu pomoże profesjonalna rejestracja pojazdów?

Komu pomoże profesjonalna rejestracja pojazdów?

Profesjonalna rejestracja pojazdów to nowa możliwość w polskim prawie wprowadzona w lipcu 2019 r. Kto może skorzystać z tej formy rejestracji? Ile kosztuje uzyskanie profesjonalnych tablic?

Właśnie wybierasz swój nowy samochód. Nie chcesz opierać się jedynie na opiniach innych kierowców, więc pytasz o możliwość jazdy testowej wybranym modelem. Sprzedawca mówi jednak, że nie posiada zarejestrowanego egzemplarza pojazdu w tym konkretnym wariancie. Może zaoferować jazdę jedynie inną wersją silnikową. Jeszcze do niedawna takie sytuacje były codziennością w salonach samochodowych w Polsce. Dzięki wprowadzeniu profesjonalnej rejestracji pojazdów powinny one jednak odejść w zapomnienie.

Na czym polega profesjonalna rejestracja pojazdów? Kto może z niej skorzystać? Jak wyglądają formalności? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Czym jest profesjonalna rejestracja pojazdów?

Profesjonalna rejestracja pojazdów jest dostępna w Polsce od 11 lipca 2019 r. To nowa forma czasowej rejestracji, która ma umożliwić legalną jazdę różnymi samochodami przy użyciu tylko jednego numeru rejestracyjnego.

Z profesjonalnej rejestracji mogą skorzystać jedynie ściśle określone podmioty. Są to:

- firmy zajmujące się produkcją, dystrybucją lub badaniem pojazdów, które nie zostały nigdy wcześniej zarejestrowane w Polsce lub za granicą;

- jednostki uprawnione lub jednostki badawcze producenta, które przeprowadzają badania pojazdu, wyposażenia lub części.

Z profesjonalnej rejestracji pojazdów nie skorzystają zatem komisy, jako że sprzedają one auta używane.

Podmioty uprawnione do profesjonalnej rejestracji mogą testować pojazdy na drodze publicznej, wykorzystując jeden numer rejestracyjny dla wielu samochodów. Nie będzie więc trzeba za każdym razem udawać się do urzędu, aby zarejestrować czasowo konkretny pojazd.

Jak profesjonalna rejestracja pojazdów pomoże kupującym samochody?

Profesjonalna rejestracja pojazdów nie jest co prawda przeznaczona dla indywidualnych kierowców, ale nie oznacza to, że takie osoby nie skorzystają na wprowadzeniu tych przepisów. Dzięki profesjonalnej rejestracji osoba chcąca kupić dany model auta będzie mogła bowiem spokojnie odbyć nim jazdę testową. Jedynym warunkiem jest to, że taka jazda ma się odbyć w obecności podmiotu uprawnionego do profesjonalnej rejestracji lub pracownika firmy mającej prawo do takiej rejestracji.

Zatem niezależnie od tego, jaką wersją samochodu będziesz zainteresowany, diler będzie mógł Ci zaproponować jazdę testową pojazdem w tym konkretnym wariancie. O problematycznych sytuacjach opisanych na początku artykułu można więc zapomnieć.

Profesjonalny dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC

Podmiot korzystający z profesjonalnej rejestracji otrzyma specjalną tablicę rejestracyjną. Ma ona taki sam kształt jak zwykła tablica, ale wyróżnia się użytym kolorem. Na białym tle jest bowiem widoczny zielony numer rejestracyjny. Ten jeden numer może być użyty dla wielu samochodów znajdujących się w posiadaniu podmiotu uprawnionego do profesjonalnej rejestracji.

Dokumentem potwierdzającym dopuszczenie do ruchu danego auta jest natomiast profesjonalny dowód rejestracyjny. Przed przejażdżką autem testowym wystarczy wypełnić dane na blankiecie (informacje o marce, modelu i numerze VIN). Na każdy podmiot uprawniony do profesjonalnej rejestracji może przypaść maksymalnie 100 blankietów. To ograniczenie nie dotyczy jednak producentów samochodów.

Najważniejsze jest to, że podmiot uprawniony do profesjonalnej rejestracji musi prowadzić wykaz pojazdów użytkowanych dzięki takiemu sposobowi rejestracji. Na razie taki wykaz ma być gromadzony w formie papierowej, ale docelowo będzie to forma elektroniczna prowadzona przy pomocy Centralnej Ewidencji Pojazdów CEP.

Sprawdźmy jeszcze z jakimi kosztami wiąże się profesjonalna rejestracja samochodu:

- wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji: 100 zł

- blankiet: 10 zł

- wydanie tablic rejestracyjnych: 80 zł

- nalepki legalizacyjne: 15 zł.

Należy pamiętać, że profesjonalna rejestracja nie zwalnia z obowiązku zawarcia ubezpieczenia OC. Polisę trzeba wykupić najpóźniej w dniu wypełnienia blankietu profesjonalnego dowodu, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu do ruchu. Najtańszą polisę dla konkretnego samochodu można łatwo znaleźć przy pomocy porównywarki ubezpieczeń.

Wprowadzenie profesjonalnej rejestracji pojazdów ma być dopiero początkiem zmian w dość często przestarzałych przepisach dotyczących rejestracji pojazdów. Warto więc sprawdzać na bieżąco, jakie zmiany dla kierowców przyniosą kolejne miesiące.


Artykuł przygotowany przez ekspertów porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl

Data publikacji: 2020-03-20, ostatnia zmiana: 2021-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Renault CLIO 1.0 TCe Zen LPG, 1.0/100KM/12V/PB+LPG
57 900 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Volkswagen Passat 2.0 TDI 140KM Nawigacja Czujniki parkowania Hak
15 499 zł
Jelenia Góra
(woj. dolnośląskie)
Volkswagen Passat 2,0 TDI 190 KM DSG Elegance Led Matrix Lellek
157 000 zł
Opole
(woj. opolskie)
Citroen Xsara Picasso, 90 KM, EXECUTIVE + 2,0 HDI 90 KM + Panorama Dach !!!
5 555,00 zł
Leszno
(woj. wielkopolskie)
1.9 TDI 101KM # Climatronic # Chrom # Zarejestrowana !!!, 2001, 101 KM, Diesel
10 900 zł
Chmielnik
(woj. świętokrzyskie)
Honda CIVIC 2007 prod. 1.8 benzyna* Salon PL* Automat* Klimatyzacja automat.
21 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Volkswagen PASSAT 2015 prod. Salon PL! Serwis ASO! 100% Bezwypadkowy! DSG! Faktura VAT 23%!
54 999 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Abarth 595, 2021r. Od ręki, Biksenon, Skórzana Tapicerka, Zamów Online
104 990 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
NISSAN Navara, 2021r. Edycja Specjalna ! N-Guard !
166 400 zł
Sosnowiec
(woj. śląskie)
Mercedes GL 450 X164 (2006-2012), 340 KM, AUTOMAT + 4 MATIC + 7 osób + Navigacja + Gaz LPG !!!
77 777 zł
Leszno
(woj. wielkopolskie)
Toyota Yaris 2016 - 1329 cm3 Benzyna (99 KM) - hatchback
34 900 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
SANTA FE  SUV RODZINNY
192 900 zł
Kalisz
(woj. wielkopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Uszkodzone łożysko oporowe sprzęgła - poznaj objawy i dowiedz się jak temu zaradzić!
Łożysko oporowe to jeden z elementów wchodzących w skład sprzęgła. Jego zadaniem jest umożliwienie płynnej pracy, załączania i wyłączania, samego sprzęgła. Łożysko oporowe, znane też jako łożysko wyci...
Data publikacji: 2021-04-16
Uszkodzenie silniczka krokowego - dowiedz się jak rozpoznać i samodzielnie naprawić usterkę!
Silniczek krokowy to niewielki podzespół, którego zadaniem jest sterowanie ustawieniem przepustnicy na biegu jałowym. Ma to nie dopuścić do całkowitego wyłączenia silnika spalinowego po odpuszczeniu p...
Data publikacji: 2021-04-16
Uszkodzona uszczelka pod głowicą - poznaj objawy i sprawdź ile kosztuje jej wymiana
Jedną z usterek, wokół której narosło sporo mitów, jest przepalona uszczelka pod głowicą. Niejasności wynikają między innymi z faktu, że objawy przepalonej uszczelki są podobne do wielu innych usterek...
Data publikacji: 2021-04-15
Umowa kupna - sprzedaży samochodu PDF i DOC - wzór 2021
Sprzedajesz lub kupujesz auto i potrzebna Ci dobra umowa kupna sprzedaży samochodu? Pobierz wzór na rok 2021 w formacie PDF, DOC lub ODT. Dowiedz się o czym warto pamiętać podczas zawierania transakcji.
Data publikacji: 2021-03-11

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij