Komu pomoże profesjonalna rejestracja pojazdów?

Komu pomoże profesjonalna rejestracja pojazdów?

Profesjonalna rejestracja pojazdów to nowa możliwość w polskim prawie wprowadzona w lipcu 2019 r. Kto może skorzystać z tej formy rejestracji? Ile kosztuje uzyskanie profesjonalnych tablic?

Właśnie wybierasz swój nowy samochód. Nie chcesz opierać się jedynie na opiniach innych kierowców, więc pytasz o możliwość jazdy testowej wybranym modelem. Sprzedawca mówi jednak, że nie posiada zarejestrowanego egzemplarza pojazdu w tym konkretnym wariancie. Może zaoferować jazdę jedynie inną wersją silnikową. Jeszcze do niedawna takie sytuacje były codziennością w salonach samochodowych w Polsce. Dzięki wprowadzeniu profesjonalnej rejestracji pojazdów powinny one jednak odejść w zapomnienie.

Na czym polega profesjonalna rejestracja pojazdów? Kto może z niej skorzystać? Jak wyglądają formalności? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Czym jest profesjonalna rejestracja pojazdów?

Profesjonalna rejestracja pojazdów jest dostępna w Polsce od 11 lipca 2019 r. To nowa forma czasowej rejestracji, która ma umożliwić legalną jazdę różnymi samochodami przy użyciu tylko jednego numeru rejestracyjnego.

Z profesjonalnej rejestracji mogą skorzystać jedynie ściśle określone podmioty. Są to:

- firmy zajmujące się produkcją, dystrybucją lub badaniem pojazdów, które nie zostały nigdy wcześniej zarejestrowane w Polsce lub za granicą;

- jednostki uprawnione lub jednostki badawcze producenta, które przeprowadzają badania pojazdu, wyposażenia lub części.

Z profesjonalnej rejestracji pojazdów nie skorzystają zatem komisy, jako że sprzedają one auta używane.

Podmioty uprawnione do profesjonalnej rejestracji mogą testować pojazdy na drodze publicznej, wykorzystując jeden numer rejestracyjny dla wielu samochodów. Nie będzie więc trzeba za każdym razem udawać się do urzędu, aby zarejestrować czasowo konkretny pojazd.

Jak profesjonalna rejestracja pojazdów pomoże kupującym samochody?

Profesjonalna rejestracja pojazdów nie jest co prawda przeznaczona dla indywidualnych kierowców, ale nie oznacza to, że takie osoby nie skorzystają na wprowadzeniu tych przepisów. Dzięki profesjonalnej rejestracji osoba chcąca kupić dany model auta będzie mogła bowiem spokojnie odbyć nim jazdę testową. Jedynym warunkiem jest to, że taka jazda ma się odbyć w obecności podmiotu uprawnionego do profesjonalnej rejestracji lub pracownika firmy mającej prawo do takiej rejestracji.

Zatem niezależnie od tego, jaką wersją samochodu będziesz zainteresowany, diler będzie mógł Ci zaproponować jazdę testową pojazdem w tym konkretnym wariancie. O problematycznych sytuacjach opisanych na początku artykułu można więc zapomnieć.

Profesjonalny dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC

Podmiot korzystający z profesjonalnej rejestracji otrzyma specjalną tablicę rejestracyjną. Ma ona taki sam kształt jak zwykła tablica, ale wyróżnia się użytym kolorem. Na białym tle jest bowiem widoczny zielony numer rejestracyjny. Ten jeden numer może być użyty dla wielu samochodów znajdujących się w posiadaniu podmiotu uprawnionego do profesjonalnej rejestracji.

Dokumentem potwierdzającym dopuszczenie do ruchu danego auta jest natomiast profesjonalny dowód rejestracyjny. Przed przejażdżką autem testowym wystarczy wypełnić dane na blankiecie (informacje o marce, modelu i numerze VIN). Na każdy podmiot uprawniony do profesjonalnej rejestracji może przypaść maksymalnie 100 blankietów. To ograniczenie nie dotyczy jednak producentów samochodów.

Najważniejsze jest to, że podmiot uprawniony do profesjonalnej rejestracji musi prowadzić wykaz pojazdów użytkowanych dzięki takiemu sposobowi rejestracji. Na razie taki wykaz ma być gromadzony w formie papierowej, ale docelowo będzie to forma elektroniczna prowadzona przy pomocy Centralnej Ewidencji Pojazdów CEP.

Sprawdźmy jeszcze z jakimi kosztami wiąże się profesjonalna rejestracja samochodu:

- wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji: 100 zł

- blankiet: 10 zł

- wydanie tablic rejestracyjnych: 80 zł

- nalepki legalizacyjne: 15 zł.

Należy pamiętać, że profesjonalna rejestracja nie zwalnia z obowiązku zawarcia ubezpieczenia OC. Polisę trzeba wykupić najpóźniej w dniu wypełnienia blankietu profesjonalnego dowodu, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu do ruchu. Najtańszą polisę dla konkretnego samochodu można łatwo znaleźć przy pomocy porównywarki ubezpieczeń.

Wprowadzenie profesjonalnej rejestracji pojazdów ma być dopiero początkiem zmian w dość często przestarzałych przepisach dotyczących rejestracji pojazdów. Warto więc sprawdzać na bieżąco, jakie zmiany dla kierowców przyniosą kolejne miesiące.


Artykuł przygotowany przez ekspertów porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl

Data publikacji: 2020-03-20, ostatnia zmiana: 2020-03-21

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Volkswagen Golf 4
5 100,00 zł
Konin
(woj. wielkopolskie)
SEAT Arona, 2020r. Zamów online.
72 500 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
SUZUKI Swift, 2019r. ZAMÓW ON-LINE! Mild Hybrid, kamera cofania
53 400 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Volvo V90, 2019r. D5 AWD Zamów on-line
259 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
MITSUBISHI Space Star, 2019r.
49 900 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
Skoda Octavia,  1.97  (150 KM) Diesel,  2016
30 100 zł
Baranowo
(woj. wielkopolskie)
NISSAN Qashqai, 2019r. 1.3 160KM DCT zamów on-line!
90 500 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
SUZUKI Vitara, 2020r. Gratis/rabat za odkup samochodu!
76 900 zł
Dąbrowa Górnicza
(woj. śląskie)
NISSAN Qashqai, 2020r.
93 590 zł
Dąbrowa Górnicza
(woj. śląskie)
Volkswagen Passat,  1.97  (150 KM) Diesel,  2014
43 902 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Honda Civic,  1.8  (142 KM) Benzyna,  2012
32 000 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
SEAT Ibiza, 2020r. Zamów on-line
52 500 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Giełda samochodowa Zielona Góra - aktualne informacje
W każdą niedzielę wczesnym rankiem rozpoczyna się giełda samochodowa w Zielonej Górze. Można tu znaleźć samochody osobowe, dostawcze, a także od czasu do czasu motocykle lub rowery. Zwykle wystawianyc...
Data publikacji: 2020-05-18
TOP 13  🏆 Jaki samochód do 30 tys wybrać? Poznaj nasze propozycje z segmentu C i D
Przymierzając się do zakupu samochodu za 30 tys zł jest już naprawdę w czym wybierać. Poniżej przyjrzymy się ciekawym propozycjom samochodów z klasy kompakt (segment C) oraz autom z segmentu D, czyli...
Data publikacji: 2020-05-05
Czy strój na motocykl chroni nasze ciało?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami polskiego prawa, każdy motocyklista oraz pasażer muszą podróżować motorem z założonym na głowę chroniącym kaskiem.
Data publikacji: 2020-04-24
Biopaliwa pierwszej generacji
Kilka lat temu mówiło się o tym, jak to produkcja biodiesla z olejów roślinnych ma wprowadzić rewolucję w polskim rolnictwie. Taka rewolucja póki co nie nastąpiła, ale temat biopaliw od czasu do czasu...
Data publikacji: 2020-04-14