Biopaliwa pierwszej generacji

Biopaliwa pierwszej generacji

Kilka lat temu mówiło się o tym, jak to produkcja biodiesla z olejów roślinnych ma wprowadzić rewolucję w polskim rolnictwie. Taka rewolucja póki co nie nastąpiła, ale temat biopaliw od czasu do czasu wraca do polskich mediów.

Z punktu widzenia motoryzacji, biopaliwem nazwiemy te paliwa ciekłe, które mogą zastąpić benzynę lub olej napędowy, a dodatkowo produkowane są z odnawialnych surowców. W zasadzie ogranicza nas to do alkoholu etylowego (etanolu) oraz oleju roślinnego i biodiesla. I to są właśnie te tytułowe biopaliwa pierwszej generacji.

Alkohol etylowy (etanol, wzór chemiczny C2H5OH) może zastąpić benzynę. Nadaje się do silników z zapłonem iskrowym. Proces produkcji jest banalnie łatwy, składa się z fermentacji surowca i późniejszej destylacji otrzymanego alkoholu, w celu zwiększenia jego stężenia. Posiada wartość opałową niższą, niż benzyna, bo w cząsteczce ma atom tlenu, który oczywiście się nie pali. Dla uzyskania tej samej ilości energii w komorze spalania silnika, trzeba podać większą ilość etanolu, niż benzyny. Etanol niechętnie odparowuje w niskich temperaturach, co może powodować kłopoty z uruchomieniem zimnego silnika. Niewiele samochodów na polskim rynku radzi sobie z paliwami z dużą domieszką alkoholu.

Biodiesel jest alternatywnym paliwem dla silników wysokoprężnych. Otrzymuje się go w procesie transesteryfikacji kwasów tłuszczowych, co można wykonać w domu, dodając metanol do oleju roślinnego, uprzednio zmieszanego z wodorotlenkiem sodu lub potasu. Produktem ubocznym jest gliceryna. Kilka lat temu można było kupić czysty biodiesel na wielu stacjach marki Bliska. Dziś nie ma już, niestety, takiej możliwości. Biodiesel ma nieco niższą wartość opałową od oleju roślinnego, za to bardzo dobrze rozpuszcza przeróżne substancje, włącznie z niektórymi tworzywami gumowymi. Dodatkowo, ma większą lepkość, niż olej napędowy, przez co trudniej go rozpylić w komorze spalania silnika Diesla. Z tego względu, nie zaleca się go do starych samochodów (przez ryzyko uszkodzenia uszczelek i gumowych przewodów) oraz do najnowocześniejszych silników wysokoprężnych (wrażliwych na zmienną jakość paliwa).

Po ile ten biodiesel / etanol?

Choć kupienie czystego biodiesla ani etanolu na stacji paliw jest niemożliwe, to jednak mniej lub bardziej świadomie tankujemy je do naszych baków już od bardzo dawna. W tej chwili zarówno w benzynie jak i w oleju napędowym jest kilka procent tzw. biokomponentów, czyli właśnie biodiesla i alkoholu etylowego.

Po ile ten biodiesel / etanol?

Zresztą podobnie jest w innych krajach Europy. Powyższe zdjęcie przedstawia oznaczenie na dystrybutorze na jednej ze stacji paliw w Słowenii. Oznaczenia B7 i E5 w górnej części naklejki oznaczają procentową ilość odpowiednio biodiesla i etanolu zawartych w paliwie. Identyczne oznaczenia zobaczyć możemy także na polskich stacjach paliw.

Cena obydwu paliw wytworzonych w domowych warunkach na razie nie pozwala uniezależnić się od zakupu ropopochodnych paliw na stacji. Zwłaszcza w przypadku alkoholu bilans jest nieatrakcyjny, bo do produkcji tego paliwa potrzeba nie tylko surowców zawierających dużo cukru, lecz także bardzo dużych ilości energii do wydestylowania alkoholu z zacieru. Warto w tym miejscu też zauważyć, że o ile produkcja wina, piwa i zacieru z cukru i drożdży jest legalna, to destylacja tak otrzymanego alkoholu nawet na własny użytek stanowi łamanie prawa.


Artykuł powstał przy współpracy z drewnozamiastbenzyny.pl

Data publikacji: 2020-04-14, ostatnia zmiana: 2022-05-18

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Toyota ProAce City, City 1.5 D-4D Standard 2,3t Active vat1 FV23% / serwis aso / gwarancja
99 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Ford Fiesta 1,2 16V Gwarancja  Raty  Zamiana
17 900 zł
Kutno
(woj. łódzkie)
Renault Laguna 2.0 16V (140KM), 2007
23 000 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Peugeot
            5008 1.6HDI nawigacja kamera cofania doinwestowany full serwis ASO Lift
41 500 zł
Sędziszów Małopolski
(woj. podkarpackie)
Jeep Grand Cherokee – PROMOCJA – Salon Polska – Pisemna Gwarancja 12 m-cy
119 900 zł
Konin
(woj. wielkopolskie)
Używane Citroën C4 - 29 900 PLN, 122 000 km, 2014,
29 900 zł
Białystok
(woj. podlaskie)
Fiat 500L 1.4 16V (95KM), 2012
38 000 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Toyota Corolla, 2.0 Hybrid Selection FV23% / serwis aso / gwarancja
124 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Opel Agila 1.2 16V (75KM), 2000
5 500,00 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Toyota Avensis 2.0 D-4D (123KM), 2012
35 771 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Audi A3 8P
29 900 zł
Strzegom
(woj. dolnośląskie)
Dodge Caliber 1,8 16V Gwarancja Raty Zamiana
17 900 zł
Kutno
(woj. łódzkie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Niemieckie strony z autami - oferty z Niemiec
Pomimo tego, że w Polsce jest bardzo dużo samochodów na sprzedaż to w dalszym ciągu istnieje bardzo duże zainteresowanie niemieckimi serwisami ogłoszeniowymi.
Data publikacji: 2022-05-17
Umowa kupna - sprzedaży motocykla lub quada - gotowy wzór PDF i DOC
Zwykle wszyscy szukają umowy sprzedaży kiedy klient jest już u drzwi. Spieszy Ci się. Nie ma problemu. Znajdziesz u nas gotowy wzór umowy w PDF lub DOC (do edycji) do pobrania za darmo
Data publikacji: 2022-05-17
Koszt rejestracji motocykla i motoroweru 2022. Wniosek, opłaty, dokumenty
W Polsce nie wolno podróżować po drogach publicznych pojazdami bez rejestracji. Nie ma więc znaczenia czy kupujesz motor, samochód czy dowolny inny pojazd. Właściciel musi dopełnić formalności rejestr...
Data publikacji: 2022-05-17
TOP 10 🏆 Samochody elektryczne z największym zasięgiem
Elektryfikacja motoryzacji — hasło budzące sprzeciw entuzjastów konwencjonalnych silników oraz fascynację fanów nowoczesnych technologii. Nie ulega wątpliwości, że z roku na rok auta elektryczne zysku...
Data publikacji: 2022-05-13

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij