Biopaliwa pierwszej generacji

Biopaliwa pierwszej generacji

Kilka lat temu mówiło się o tym, jak to produkcja biodiesla z olejów roślinnych ma wprowadzić rewolucję w polskim rolnictwie. Taka rewolucja póki co nie nastąpiła, ale temat biopaliw od czasu do czasu wraca do polskich mediów.

Z punktu widzenia motoryzacji, biopaliwem nazwiemy te paliwa ciekłe, które mogą zastąpić benzynę lub olej napędowy, a dodatkowo produkowane są z odnawialnych surowców. W zasadzie ogranicza nas to do alkoholu etylowego (etanolu) oraz oleju roślinnego i biodiesla. I to są właśnie te tytułowe biopaliwa pierwszej generacji.

Alkohol etylowy (etanol, wzór chemiczny C2H5OH) może zastąpić benzynę. Nadaje się do silników z zapłonem iskrowym. Proces produkcji jest banalnie łatwy, składa się z fermentacji surowca i późniejszej destylacji otrzymanego alkoholu, w celu zwiększenia jego stężęnia. Posiada wartość opałową niższą, niż benzyna, bo w cząsteczce ma atom tlenu, który oczywiście się nie pali. Dla uzyskania tej samej ilości energii w komorze spalania silnika, trzeba podać większą ilość etanolu, niż benzyny. Etanol niechętnie odparowuje w niskich temperaturach, co może powodować kłopoty z uruchomieniem zimnego silnika. Niewiele samochodów na polskim rynku radzi sobie z paliwami z dużą domieszką alkoholu.

Biodiesel jest alternatywnym paliwem dla silników wysokoprężnych. Otrzymuje się go w procesie transesteryfikacji kwasów tłuszczowych, co można wykonać w domu, dodając metanol do oleju roślinnego, uprzednio zmieszanego z wodorotlenkiem sodu lub potasu. Produktem ubocznym jest gliceryna. Kilka lat temu można było kupić czysty biodiesel na wielu stacjach marki Bliska. Dziś nie ma już, niestety, takiej możliwości. Biodiesel ma nieco niższą wartość opałową od oleju roślinnego, za to bardzo dobrze rozpuszcza przeróżne substancje, włącznie z niektórymi tworzywami gumowymi. Dodatkowo, ma większą lepkość, niż olej napędowy, przez co trudniej go rozpylić w komorze spalania silnika Diesla. Z tego względu, nie zaleca się go do starych samochodów (przez ryzyko uszkodzenia uszczelek i gumowych przewodów) oraz do najnowocześniejszych silników wysokoprężnych (wrażliwych na zmienną jakość paliwa).

Po ile ten biodiesel / etanol?

Choć kupienie czystego biodiesla ani etanolu na stacji paliw jest niemożliwe, to jednak mniej lub bardziej świadomie tankujemy je do naszych baków już od bardzo dawna. W tej chwili zarówno w benzynie jak i w oleju napędowym jest kilka procent tzw. biokomponentów, czyli właśnie biodiesla i alkoholu etylowego.

Po ile ten biodiesel / etanol?

Zresztą podobnie jest w innych krajach Europy. Powyższe zdjęcie przedstawia oznaczenie na dystrybutorze na jednej ze stacji paliw w Słowenii. Oznaczenia B7 i E5 w górnej części naklejki oznaczają procentową ilość odpowiednio biodiesla i etanolu zawartych w paliwie. Identyczne oznaczenia zobaczyć możemy także na polskich stacjach paliw.

Cena obydwu paliw wytworzonych w domowych warunkach na razie nie pozwala uniezależnić się od zakupu ropopochodnych paliw na stacji. Zwłaszcza w przypadku alkoholu bilans jest nieatrakcyjny, bo do produkcji tego paliwa potrzeba nie tylko surowców zawierających dużo cukru, lecz także bardzo dużych ilości energii do wydestylowania alkoholu z zacieru. Warto w tym miejscu też zauważyć, że o ile produkcja wina, piwa i zacieru z cukru i drożdży jest legalna, to destylacja tak otrzymanego alkoholu nawet na własny użytek stanowi łamanie prawa.


Artykuł powstał przy współpracy z drewnozamiastbenzyny.pl

Data publikacji: 2020-04-14, ostatnia zmiana: 2020-04-15

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Ford Kuga  '2016, Diesel, z silnikiem TDCi, 150 KM
64 900 zł
Mielec
(woj. podkarpackie)
MITSUBISHI Eclipse Cross, 2019r. Demonstracyjny Zamów on-line!
109 990 zł
Sosnowiec
(woj. śląskie)
Fiat Fiorino - 1.3 olej napędowy (diesel), bezwypadkowy, stan bardzo dobry, gwarancja, wlasciciel ni
15 900 zł
Zgierz
(woj. łódzkie)
Inny Mitsubishi Outlander  (2008 r.), 140 KM, Diesel, Do sprzedania bardzo ładne Mitsubishi Outlande
18 900 zł
Żywiec
(woj. śląskie)
Audi A6, 2018, poj.1968 cm, Diesel
127 500 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Hyundai ix35, 2011, 115 KM, Diesel
36 900 zł
Strzegocice
(woj. podkarpackie)
NISSAN Juke, 2020r. 5 lat gw. Alcantara Od ręki
96 600 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Volvo V40 R-DESIGN, 2014 • 176 823 km • 2,0 Diesel 
45 900 zł
Ełk
(woj. warmińsko-mazurskie)
Hyundai i30  '2011
15 800 zł
Międzyborów
(woj. mazowieckie)
Volvo V70  '2016
66 800 zł
Międzyborów
(woj. mazowieckie)
Volkswagen Passat, 2005, 130 KM, Diesel
6 900,00 zł
Zduńska Wola
(woj. łódzkie)
Volkswagen Golf 1,4 16V Gwarancja Raty Zamiana Zarejestrowany
20 900 zł
Kutno
(woj. łódzkie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jakiej produkcji jest Renault? Czy to są trwałe i dobre samochody?
Odpowiedź na pytanie "Jakiej produkcji jest Renault?" jest odpowiedzią prostą, bo tego motoryzacyjnego giganta blisko sto lat temu założyli bracia Renault z Francji, czyli miłośnicy wyścigów. Natomias...
Data publikacji: 2021-02-23
Koło dwumasowe objawy awarii
Koło dwumasowe to jeden z podzespołów, który zyskał na popularności wraz z ze zwiększającą się mocą i wartością momentu napędowego w silnikach o stosunkowo niewielkiej pojemności skokowej. Na początku...
Data publikacji: 2021-02-23
Czujnik położenia wałka rozrządu - objawy awarii
Jednym z kluczowych podzespołów układu napędowego jest wałek rozrządu. Aby jego praca przebiegała właściwie, wałek rozrządu musi być podłączony do elementu kontrolującego. Jest nim czujnik położenia w...
Data publikacji: 2021-02-23
Świece zapłonowe - jaka jest ich rola i jak często je wymieniać?
Świece zapłonowe stanową jeden z podstawowych elementów układu odpowiedzialnego za spalanie benzyny (lub gazu). Odpowiedni dobór świec oraz ich kondycja wpływają na takie parametry, jak sprawność (czy...
Data publikacji: 2021-02-22

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij