Jak dobrać wycieraczki samochodowe?

Wycieraczki samochodowe - jakie wybrać?

Nie ważne, czy korzystasz z auta regularnie przez cały rok, czy też preferujesz dłuższe przejażdżki jedynie wiosną, latem, jesienią lub zimą. Zdecydowanie każda pora roku lubi niejednokrotnie zaskakiwać kierowców. Dobrej jakości wycieraczki samochodowe są elementem bardzo ważnym i potrzebnym. Nie tylko pomagają podczas jazdy w trudnych warunkach, ale jednocześnie wpływają na samo bezpieczeństwo podczas jazdy. Dobra widoczność to zdecydowana podstawa u każdego, kto kieruje pojazdem. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak dobrać wycieraczki do auta oraz na co konkretnie zwrócić uwagę przy samym dokonywaniu zakupu. To zdecydowanie pomoże w rozsądnym wyborze, który nie musi w konsekwencji nadwyrężyć Twojego budżetu.

Rodzaje wycieraczek do auta, czyli kilka słów podstaw

Decydując się na dokonanie zakupu warto jest poznać podstawowe rodzaje wycieraczek. To zaoszczędzi Twój cenny czas przeglądając mnogie propozycje w sklepach stacjonarnych lub tych online. Czym się różnią wycieraczki? Poniżej przedstawiamy najważniejsze modele, które oferują najlepsi producenci wycieraczek:

Wycieraczki szkieletowe - stosowane w starszych lub tańszych samochodach

Wycieraczki szkieletowe

Wycieraczki szkieletowe – najczęściej są elementem aut wyprodukowanych kilkanaście lat temu. Ich budowa oparta jest na prostym, metalowym szkielecie. Taki model pozwala, aby gumowe pióro dopasowało się do szyby i bez problemu się do niej docisnęło. Warto jednak wspomnieć o jednym minusie takiego rozwiązania. Opisany wcześniej docisk nie będzie idealny. Decydując się na ten model trzeba również pamiętać, że ze względu na prostą budowę nie będziemy mogli cieszyć się opływowym kształtem. Plusem jest natomiast niska cena i możliwość wymiany gumowych piór. Koszt takiego zabiegu wynosi jedynie kilka złotych.

Wycieraczki bezszkieletowe - typowe dla nowszych samochodów

Wycieraczki bezszkieletowe - elastyczne

Wycieraczki bezszkieletowe (elastyczne) - nazywane są inaczej wycieraczkami płaskimi. Charakteryzują się dość opływową i aerodynamiczną budową o niewielkiej powierzchni. Dzięki temu nawet podczas szybkiej jazdy można cieszyć się po prostu ciszą. Sama budowa różni się zdecydowanie od wcześniej opisanych wycieraczek szkieletowych. Ramię połączone jest z piórem, które wykonane jest z gumy. Rdzeń to natomiast metalowy element. Dzięki takiej konstrukcji zbieranie wody jest wręcz perfekcyjne.

Wycieraczki hybrydowe - jak płaskie, ale sztywniejsze

Wycieraczki hybrydowe – to ciekawa opcja, która łączy w sobie dwa rodzaje wycieraczek, tj. płaskie i szkieletowe. Budowa opiera się na szkielecie, który ma plastikową obudowę. Dzięki temu podczas jazdy można cieszyć się dobrym dociskiem oraz cichą pracą. Wycieraczki hybrydowe poprzez swoją bardziej masywną konstrukcję są sztywniejsze od wycieraczek elastycznych. Dzięki temu można bez problemu stosować je w starszych samochodach.

Jak dobrać długość wycieraczek?

Sprawą oczywistą jest fakt, że wycieraczki samochodowe mogą mieć różną długość, którą trzeba dopasować do auta. Bardzo często bywa to problematyczne, szczególnie dla świeżych kierowców. Warto również pamiętać, że najczęściej na przedniej szybie znajdują się dwa pióra o różnej długości (innym rozmiarze). Jak w takim wypadku dowiedzieć się jakiego rozmiaru potrzebujemy? Najlepiej będzie zmierzyć długość wycieraczek, które obecnie są zamontowane w Twoim aucie. Jeżeli masz pewność, że wycieraczki do auta zamontowane w Twoim pojeździe są oryginalne, to będziesz miał dosłownie stuprocentową pewność, że wykonany pomiar będzie dokładny.

W stacjonarnym sklepie motoryzacyjnym z pomocą przyjdzie personel posiadający zwykle papierowe katalogi, z których wyczytają odpowiednie informacje na podstawie marki, modelu, roku produkcji oraz typu nadwozia.

Zweryfikuj rodzaje mocowań wycieraczek

Dla niektórych ten akapit może być pewnego rodzaju ciekawostką. Jeżeli jednak szukasz rozwiązania dla swojego auta, szczególnie w sklepie online pamiętaj, że wycieraczki szkieletowe mogą mieć cztery typy mocowań. Może to być bagnet, dwa rodzaje śrub oraz hak. Wycieraczki bezszkieletowe cechuje natomiast mocowanie typu „C”. Najlepiej jeśli zobaczysz jakie mocowanie ma Twój samochód, a później zamówisz wycieraczki z takim mocowaniem jakie widziałeś w swoim aucie.

Czy można stosować wycieraczki elastyczne tam, gdzie były wycieraczki szkieletowe?

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są wycieraczki do auta, które posiadają specjalny adapter. Ta opcja pozwala na zamontowanie takiej wycieraczki na różnych typach mocowań. Dzięki temu możemy bez problemu założyć wycieraczki płaskie na haku czy bagnecie, a także na innych rodzajach dostępnych mocowań. Oznacza to, że możemy wybrać najlepsze dla nas rozwiązanie pod kątem jakości, a także ceny.

W przypadku samochodów, które miały wycieraczki szkieletowe najbezpieczniejszą opcją często jest jednak pozostanie przy tym do czego zostały zaprojektowane. Alternatywnie możne rozważyć zakup wycieraczek hybrydowych. Wycieraczki płaskie, o bardzo elastycznej konstrukcji, mogą za słabo dolegać do szyby - jeśli producent nie przewidział ich stosowania.

Wycieraczki szkieletowe czy elastyczne - co wybrać?

Niska cena wycieraczek szkieletowych zdecydowanie jest czynnikiem, który zachęca do dokonania zakupu. Warto jednak wiedzieć, że metalowy szkielet sprawia, iż żywotność tego rozwiązania jest stosunkowo krótka. Przez to częściej będziemy musieli dokonać zakupu i poświęcić po raz kolejny czas na dokonanie wymiany.

Wycieraczki elastyczne umożliwiają natomiast bezproblemową wymianę samej gumy. To rozwiązanie przyjazne przede wszystkim dobre dla naszego środowiska. Koszt zakupu wycieraczek jest wyższy, ale ich żywotność również. Pamiętać należy, że w przypadku starszych samochodów używanych trzeba liczyć się ze słabszym dociskiem do szyby, a w konsekwencji ze słabszym odprowadzaniem wody podczas jazdy w deszczu.

W przypadku aut przystosowanych do wycieraczek płaskich ten problem nie występuje. Oznacza to, że finalna decyzja powinna zależeć od kierowcy, od jego indywidualnych upodobań i wymagań oraz konkretnego auta. Warto także poczytać na forach internetowych co polecają użytkownicy konkretnego modelu samochodu.

Czy warto wymienić wycieraczki po zakupie samochodu?

Na to pytanie każda osoba ma pewnie swoją odpowiedź. Stan wycieraczek najłatwiej sprawdzić używając płynu do spryskiwacza. Jeśli zbierają płyn z szyby i nie zostawiają smug, możliwe, że są w dobrej kondycji. Zwykle jednak o ich prawdziwym stanie przekonasz się po przejechaniu pierwszych kilku kilometrów w deszczu.

Bardzo często zdarza się, że stare wycieraczki nie skrzypią, wyglądają dobrze, ale gdy zaczniemy ich używać dłużej w deszczu to zostawiają smugi na szybach. Jeśli nie masz pewności czy są dobre warto pomyśleć o ich wymianie przed dalszą trasą. Zakup wycieraczek na stacji benzynowej jest zwykle prawie 2-3x droższy niż w sklepie motoryzacyjnym. Zobacz także co jeszcze warto zrobić po zakupie samochodu używanego.

Na jaką firmę się zdecydować?

Producenci wycieraczek proponują wiele ciekawych i użytecznych opcji. Niejednokrotnie zastanawiamy się, czym różnią się poszczególne marki i modele. Doskonale wiemy, że weryfikacja wszystkich firm może być czasochłonna i właśnie dlatego pokazujemy trzy ciekawe rozwiązania, które będziesz mógł znaleźć w sklepie. Zdecydowanie zachęcamy, aby zapoznać się z rozwiązaniami, takimi jak wycieraczki szkieletowe Bosch, wycieraczki Bosch Aerotwin oraz wycieraczki Valeo. Większość kierowców chwali sobie taki wybór i cieszy się nim bez usterek przez długi czas. Valeo bardzo często robi też wycieraczki na tzw. pierwszy montaż - czyli te montowane fabrycznie w nowych samochodach.

Oczywiście w wielu sklepach znajdziesz też znacznie tańsze wycieraczki różnych mniej znanych producentów. Niektóre z nich są nawet całkiem dobre, jednak najczęściej niska cena idzie niestety w parze z jakością. Jeśli niezbyt dużo jeździsz możesz eksperymentować. Dla osób, które dużo jeżdżą zdecydowanie polecam jednak wycieraczki renomowanych firm.

Zakup wycieraczki do auta nie jest raczej przyjemnym zajęciem, a kojarzy się jedynie z obowiązkiem, który trzeba wykonać. Najlepiej będzie wybrać rozwiązanie, które posłuży nam przez dłuższy czas i jednocześnie będzie spełniać swoją funkcję bez zarzutów. Dodatkowo warto zaufać sklepom, które są dostępne w sieci. Dzięki dokładnym opisom i przystępnym cenom możemy dokonać naprawdę udanego zakupu. Dodatkowo kilkanaście minut, które poświęcisz na wybór wycieraczki samochodowej sprawi, że w przyszłości zakupisz ją bez dodatkowego namysłu. To wszystko jest oszczędnością czasu, pieniędzy i zbędnych nerwów. Mamy nadzieję, że dzięki naszej pomocy już wiesz, która z opcji będzie dla ciebie najlepsza.

 

Data publikacji: 2020-10-02, ostatnia zmiana: 2021-07-25

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Pióro wycieraczki valeo 574323 - komplet 650 mm i 475 mm
127,07 zł
Stalowa Wola
(woj. podkarpackie)
Pióro wycieraczki valeo 576000 - komplet 2 x 280 mm
37,83 zł
Inowrocław
(woj. kujawsko-pomorskie)
Pióro wycieraczki valeo 576006 - komplet 2 x 480 mm
44,62 zł
Bielany Wrocławskie
(woj. dolnośląskie)
Pióro wycieraczki bosch 3 397 008 532 - długość: 450 mm
35,89 zł
Wałbrzych
(woj. dolnośląskie)
Pióro wycieraczki valeo 574321 - komplet 600 mm i 475 mm
115,43 zł
Psary
(woj. śląskie)
Pióro wycieraczki valeo 576108 - komplet 650 mm i 475 mm
76,63 zł
Piotrków Trybunalski
(woj. łódzkie)
Pióro wycieraczki valeo 576107 - komplet 2 x 600 mm
71,78 zł
Starogard Gdański
(woj. pomorskie)
Pióro wycieraczki valeo 574347 - komplet 2 x 530 mm
90,21 zł
Tarnobrzeg
(woj. podkarpackie)
Pióro wycieraczki valeo 574329 - komplet 700 mm i 550 mm
138,71 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
Pióro wycieraczki valeo 574643 - komplet 600 mm i 500 mm
100,88 zł
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
Pióro wycieraczki bosch 3 397 008 536 - długość: 530 mm
47,53 zł
Sieradz
(woj. łódzkie)
Pióro wycieraczki valeo 574342 - komplet 2 x 500 mm
98,94 zł
Biała Podlaska
(woj. lubelskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Niemieckie strony z autami - oferty z Niemiec
Pomimo tego, że w Polsce jest bardzo dużo samochodów na sprzedaż to w dalszym ciągu istnieje bardzo duże zainteresowanie niemieckimi serwisami ogłoszeniowymi.
Data publikacji: 2022-05-17
Umowa kupna - sprzedaży motocykla lub quada - gotowy wzór PDF i DOC
Zwykle wszyscy szukają umowy sprzedaży kiedy klient jest już u drzwi. Spieszy Ci się. Nie ma problemu. Znajdziesz u nas gotowy wzór umowy w PDF lub DOC (do edycji) do pobrania za darmo
Data publikacji: 2022-05-17
Koszt rejestracji motocykla i motoroweru 2022. Wniosek, opłaty, dokumenty
W Polsce nie wolno podróżować po drogach publicznych pojazdami bez rejestracji. Nie ma więc znaczenia czy kupujesz motor, samochód czy dowolny inny pojazd. Właściciel musi dopełnić formalności rejestr...
Data publikacji: 2022-05-17
TOP 10 🏆 Samochody elektryczne z największym zasięgiem
Elektryfikacja motoryzacji — hasło budzące sprzeciw entuzjastów konwencjonalnych silników oraz fascynację fanów nowoczesnych technologii. Nie ulega wątpliwości, że z roku na rok auta elektryczne zysku...
Data publikacji: 2022-05-13

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij