Grubość, długość i nie tylko. Na co zwracać uwagę kupując kable głośnikowe?

Jak wybrać kable głośnikowe?


Nie każdy zestaw głośników wyposażony jest „fabrycznie” w kable umożliwiające ich podłączenie. Czasem też potrzebne są nam dodatkowe kable głośnikowe, gdy potrzebujemy ustawić nasz sprzęt w nieco odmiennej niż zazwyczaj konfiguracji. Na jakie parametry powinniśmy zatem zwracać uwagę dobierając kable do głośników?

Nie każdy zestaw głośników wyposażony jest „fabrycznie” w kable umożliwiające ich podłączenie. Czasem też potrzebne są nam dodatkowe kable głośnikowe, gdy potrzebujemy ustawić nasz sprzęt w nieco odmiennej niż zazwyczaj konfiguracji. Na jakie parametry powinniśmy zatem zwracać uwagę dobierając kable do głośników?

Jak długi kabel?

Pierwszą kwestią na którą powinniśmy się zastanowić jest długość kabla. Jako główną zasadę powinniśmy przyjąć motto pod tytułem „im krócej — tym lepiej". Dlaczego krótsze kable głośnikowe są lepsze? Po pierwsze, im dłuższy kabel, tym przechodzący przez niego sygnał musi przejść dłuższą drogę, co nie pozostaje bez wpływu na jego jakość (można temu do pewnego stopnia zaradzić, o tym jednak za chwilę). Po drugie, zbyt długi kabel do głośnika jest po prostu niewygodny, gdyż zajmuje zbyt dużo miejsca i prędzej czy później zaczyna się plątać. Z tego względu w kwestii długości należy postawić na swoisty złoty środek - odmierzyć odległość pomiędzy urządzeniami które mają być połączone kablami głośnikowymi i dodać do tego kilkadziesiąt centymetrów.

Dobieramy długość

Warto mieć na uwadze, że wszystkie kanały powinny być podłączone kablami o tej samej długości, jako że różnica wpływa źle na jakość dźwięku. Jak natomiast powinniśmy podejść do kwestii tego jaką grubość powinny mieć kable głośnikowe? To przede wszystkim zależy od długości, jaką mają mieć wybierane przez nas kable głośnikowe. Jeżeli planujemy przeciągać kabel przez większą odległość, np. przeprowadzając go przez ściany, warto zainwestować w grubsze kable typu 12 AWG bądź 14 AWG. Grubsze kable głośnikowe to także dobre rozwiązanie w przypadku sprzętu o niskiej impedancji, czyli poziomu oporu stawianego przez głośnik przepływowi prądu. W innych przypadkach — o ile nie należymy do grona zatwardziałych audiofilów, w zupełności wystarczą nam kable o mniejszej grubości.

Miedź, srebro czy złoto?

Na jakie kwestie jeszcze warto zwracać uwagę przy doborze kabla głośnikowego? Dobrze jest też sprawdzić z jakiego materiału wykonany jest przewód. Najczęściej kable głośnikowe wyposażone są w przewody miedziane, które nie tylko są tanie, ale także mają niską rezystancję. Taki przewód ma jednak pewną istotną wadę - źle wpływa na niego kontakt z powietrzem, dlatego miedziany przewód musi być izolowany grubą warstwą ochronną. W przeciwnym wypadku przesyłany sygnał narażony jest na stratę jakości.

Rozwiązaniem o nieco lepszej jakości, które jest jednak droższe są przewody srebrne. Kable głośnikowe ze srebrnym przewodem zapewniają mniejszą rezystancję, nawet gdy porównamy dany kabel z cieńszym odpowiednikiem wyposażonym w przewód miedziany. Jako materiał dla przewodów stosowane jest czasem także złoto, ale w związku z tym, że ma o wiele mocniejszą rezystancję niż kable głośnikowe zawierające miedź czy srebro, bardzo rzadko wykorzystywane są do produkcji kabli do głośników. Warto mieć na uwadze, że miedź miedzi nierówna - metale różnią się od siebie poziomem jakości, co może zainteresować w szczególności osoby, którym zależy na jak najwyższym poziomie dźwięku.

Podsumowując, wybierając kable głośnikowe przede wszystkim zwracajmy uwagę na ich długość, grubość, oraz materiał z jakiego wykonany jest przewód. Nie przesadzajmy z długością, gdyż może odbić się to na jakości dźwięku, grubość kabla głośnikowego dobierzmy przede wszystkim pod jego długość, a metal przewodu dopasujmy pod kątem jakości, jaką chcemy uzyskać oraz naszego budżetu.

Artykuł przygotowany przy współpracy sklepu Nautilius.net.pl (https://salony.nautilus.net.pl/produkty/przewody/glosnikowe/)

Data publikacji: 2020-03-20, ostatnia zmiana: 2020-03-20

ZOBACZ OGŁOSZENIA

BERKER zaciski ścienne do puszki PT głosnikowe, nowe, wkład
120,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Tonsil ZG 30 C 114+pokrewne - maskownice frontowe,oryginał
70,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Sprzedam wieżę stereo
200,00 zł
Bełchatów
(woj. łódzkie)
Sprzedam  soundbar  panasonic
700,00 zł
Czersk
(woj. pomorskie)
Yamaha YST-NC1c komplet ze wzmacniaczem "k" - Polecam!
50,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
SONY zestaw wzm TA-F210 i tuner ST-S120,100% sprawne,polecam
300,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Głośnik bluetooth przenośny z mikrofonem
160,00 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
wieża LG z głośnikami
50,00 zł
Trzebinia
(woj. małopolskie)
Wieża Scott MDX i30 z dvd USB Mp3
250,00 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
JBL PULSE 3 czarny kompletny zestaw rabat 37%
889,00 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
Kabel jack chinch -  podłącz  telefon,  komputer do wiezy
15,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
mix paleta RTV  dual.A-B-C
2 800,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Cyberataki realnym zagrożeniem dla firm
Choć cyberprzestępcy działają w świecie wirtualnym, to skutki ich aktywności są niestety realne. Z roku na rok zwiększa się liczba cyberataków na systemy firmowe i coraz trudniej się przed nimi chroni...
Data publikacji: 2020-04-02
Co powinna oferować dobra drukarnia?
Zapotrzebowanie na usługi drukarskie niezmiennie utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Pomimo ciągłego rozwoju technologii i przestawiania się na dokumenty w formie cyfrowej, materialne wydruki wc...
Data publikacji: 2020-03-30
Jak zbudować sieć wifi w domu
Korzystanie współcześnie z globalnej sieci internetowej jest na tyle powszechnym zjawiskiem, że ogromną część naszej rzeczywistości, gospodarki opieramy właśnie o ten sektor - usług publicznych, które...
Data publikacji: 2020-03-22
Nowe dyski SSD - zagrożenia związane z bezpieczeństwem danych
Dysk SSD jest rodzajem urządzenia pamięci masowej zbudowanym w oparciu o pamięć flash, nie posiada ruchomych części oraz ciszej pracuje. Ich konstrukcja charakteryzuje się większą odpornością na uszko...
Data publikacji: 2020-02-27