Grubość, długość i nie tylko. Na co zwracać uwagę kupując kable głośnikowe?

Jak wybrać kable głośnikowe?


Nie każdy zestaw głośników wyposażony jest „fabrycznie” w kable umożliwiające ich podłączenie. Czasem też potrzebne są nam dodatkowe kable głośnikowe, gdy potrzebujemy ustawić nasz sprzęt w nieco odmiennej niż zazwyczaj konfiguracji. Na jakie parametry powinniśmy zatem zwracać uwagę dobierając kable do głośników?

Nie każdy zestaw głośników wyposażony jest „fabrycznie” w kable umożliwiające ich podłączenie. Czasem też potrzebne są nam dodatkowe kable głośnikowe, gdy potrzebujemy ustawić nasz sprzęt w nieco odmiennej niż zazwyczaj konfiguracji. Na jakie parametry powinniśmy zatem zwracać uwagę dobierając kable do głośników?

Jak długi kabel?

Pierwszą kwestią na którą powinniśmy się zastanowić jest długość kabla. Jako główną zasadę powinniśmy przyjąć motto pod tytułem „im krócej — tym lepiej". Dlaczego krótsze kable głośnikowe są lepsze? Po pierwsze, im dłuższy kabel, tym przechodzący przez niego sygnał musi przejść dłuższą drogę, co nie pozostaje bez wpływu na jego jakość (można temu do pewnego stopnia zaradzić, o tym jednak za chwilę). Po drugie, zbyt długi kabel do głośnika jest po prostu niewygodny, gdyż zajmuje zbyt dużo miejsca i prędzej czy później zaczyna się plątać. Z tego względu w kwestii długości należy postawić na swoisty złoty środek - odmierzyć odległość pomiędzy urządzeniami które mają być połączone kablami głośnikowymi i dodać do tego kilkadziesiąt centymetrów.

Dobieramy długość

Warto mieć na uwadze, że wszystkie kanały powinny być podłączone kablami o tej samej długości, jako że różnica wpływa źle na jakość dźwięku. Jak natomiast powinniśmy podejść do kwestii tego jaką grubość powinny mieć kable głośnikowe? To przede wszystkim zależy od długości, jaką mają mieć wybierane przez nas kable głośnikowe. Jeżeli planujemy przeciągać kabel przez większą odległość, np. przeprowadzając go przez ściany, warto zainwestować w grubsze kable typu 12 AWG bądź 14 AWG. Grubsze kable głośnikowe to także dobre rozwiązanie w przypadku sprzętu o niskiej impedancji, czyli poziomu oporu stawianego przez głośnik przepływowi prądu. W innych przypadkach — o ile nie należymy do grona zatwardziałych audiofilów, w zupełności wystarczą nam kable o mniejszej grubości.

Miedź, srebro czy złoto?

Na jakie kwestie jeszcze warto zwracać uwagę przy doborze kabla głośnikowego? Dobrze jest też sprawdzić z jakiego materiału wykonany jest przewód. Najczęściej kable głośnikowe wyposażone są w przewody miedziane, które nie tylko są tanie, ale także mają niską rezystancję. Taki przewód ma jednak pewną istotną wadę - źle wpływa na niego kontakt z powietrzem, dlatego miedziany przewód musi być izolowany grubą warstwą ochronną. W przeciwnym wypadku przesyłany sygnał narażony jest na stratę jakości.

Rozwiązaniem o nieco lepszej jakości, które jest jednak droższe są przewody srebrne. Kable głośnikowe ze srebrnym przewodem zapewniają mniejszą rezystancję, nawet gdy porównamy dany kabel z cieńszym odpowiednikiem wyposażonym w przewód miedziany. Jako materiał dla przewodów stosowane jest czasem także złoto, ale w związku z tym, że ma o wiele mocniejszą rezystancję niż kable głośnikowe zawierające miedź czy srebro, bardzo rzadko wykorzystywane są do produkcji kabli do głośników. Warto mieć na uwadze, że miedź miedzi nierówna - metale różnią się od siebie poziomem jakości, co może zainteresować w szczególności osoby, którym zależy na jak najwyższym poziomie dźwięku.

Podsumowując, wybierając kable głośnikowe przede wszystkim zwracajmy uwagę na ich długość, grubość, oraz materiał z jakiego wykonany jest przewód. Nie przesadzajmy z długością, gdyż może odbić się to na jakości dźwięku, grubość kabla głośnikowego dobierzmy przede wszystkim pod jego długość, a metal przewodu dopasujmy pod kątem jakości, jaką chcemy uzyskać oraz naszego budżetu.

Artykuł przygotowany przy współpracy sklepu Nautilius.net.pl (https://salony.nautilus.net.pl/produkty/przewody/glosnikowe/)

Data publikacji: 2020-03-20, ostatnia zmiana: 2020-03-20

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Creative głośnik bezprzewodowy Muvo Play, pomarańczowy
155,00 zł
Władysławowo
(woj. pomorskie)
Nauszne Sony MDR-XB550AP Szare
199,00 zł
Zaścianki
(woj. podlaskie)
Radioodtwarzacz BLAUPUNKT BB7BK czarny
199,00 zł
Zamość
(woj. lubelskie)
System audio Blaupunkt MB06 z bluetooth
499,00 zł
Sandomierz
(woj. świętokrzyskie)
Gembird Przedłużacz Minijack M/F 2M stereo
16,24 zł
Zgierz
(woj. łódzkie)
TB Kabel 3,5mm Mini Jack - 3,5mm Mini Jack M/M 1m spiralny
13,44 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
smsl m500 kolor: srebrny
1 999,00 zł
Opole
(woj. opolskie)
Sencor SRD 215 W RADIO z USB,MP3,SD
70,00 zł
Tychy
(woj. śląskie)
Lanberg Kabel Premium Minijack - Minijack M/M 3.5mm 2m niebieski
20,70 zł
Ostrołęka
(woj. mazowieckie)
Kabel HDMI LogiLink CH0055 v1.4 GOLD, 20 m
164,70 zł
Koszalin
(woj. zachodniopomorskie)
Gembird Kabel MINIJACK/2XRCA (CHINCH)M/M 2.5M
16,21 zł
Piła
(woj. wielkopolskie)
Głośnik bezprzewodowy JBL Charge 5 Bluetooth - moro
749,00 zł
Nowy Dwór Mazowiecki
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

DVB-T2 - kiedy w Polsce?
W drugim kwartale 2022 roku zacznie obowiązywać nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej - DVB-T2. Zmiana ta jest wprowadzana, aby zapewnić widzom możliwość bezpłatnego oglądania jak najwi...
Data publikacji: 2022-01-28
Automatyczny czy kolbowy ekspres do kawiarni - jaki wybrać?
Prowadzisz kawiarnię lub myślisz o jej założeniu i zastanawiasz się, który ekspres do kawiarni będzie lepszy – automatyczny czy kolbowy? Cóż, to zależy. W tym artykule zwracamy uwagę na kilka rzeczy,...
Data publikacji: 2021-11-26
Laptopy - jaki będzie najlepszy?
Laptopy cieszą się ogromnym zainteresowaniem różnych użytkowników: zarówno młodzieży, jak i osób, które wykorzystują sprzęt głównie do pracy. Nic dziwnego: są poręczne i lekkie, dlatego łatwo korzysta...
Data publikacji: 2021-11-23

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij