Nowe dyski SSD - zagrożenia związane z bezpieczeństwem danych

Nowe dyski SSD - zagrożenia związane z bezpieczeństwem danych.

Dyski HDD powoli odchodzą w niepamięć. Dysk SSD jest rodzajem urządzenia pamięci masowej zbudowanym w oparciu o pamięć flash. Gwałtowny rozwój tego typu urządzeń nastąpił na początku XXI wieku, który przyniósł wzrost popytu na karty pamięci o coraz to większych pojemnościach. Dysk SSD nie posiada ruchomych części oraz ciszej pracują. Ich konstrukcja charakteryzuje się większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i wstrząsy.

Powyższe cechy spowodowały, że dyski SSD stopniowo zaczęły wypierać magnetyczne dyski twarde. Dodatkową zaletą niektórych dysków SSD jest możliwość zastosowania ich do stałej pracy w zakresie temperatur pracy wynoszących od -40 stopni Celsjusza o nawet 85 stopni Celsjusza. Dyski SSD zwane także dyskami półprzewodnikowymi, albo pamięcią półprzewodnikową zostały wprowadzone do masowej produkcji, co z kolei doprowadziło do zmniejszenia cen i zwiększenia dostępności tych części dla przeciętnego użytkownika.

Zasada działania dysku SSD

Zasada działania dysku SSD opiera się na pamięci typu NAND Flash. Tymczasem standardowy, tradycyjny dysk twardy przechowuje dane w postaci zapisu magnetycznego na powierzchni magnetycznej – jego zasada działania jest zupełnie inna. Dyski SSD zapewniają wysoką szybkość zapisu, zapewniając transfer danych odbywający się prawie jak w czasie rzeczywistym.

Ograniczony okres eksploatacji

Dyski SSD wyposażone w chipy oparte na pamięci flash typu NAND mają jednak domyślnie ograniczony okres eksploatacji. Normalne dyski twarde mogą pracować nieco dłużej – około 10 lat. Dyski SSD posiadają natomiast z góry określoną żywotność. Ten istotny parametr dysków SSD wskazujący na ich wytrzymałość jest określany jako TBW (ang. Total BytesWritten). Wskazuje on na maksymalną liczbę danych, którą w ciągu jednego dnia można zapisać na dysku w okresie gwarancji.

Bezpieczeństwo danych

Nadal trudności sprawia proces odzyskiwania danych z uszkodzonych dysków SSD. Obawy związane z utratą danych i brakiem możliwości ich odzyskania są uzasadnione. Dyski SSD są przez producentów rozwijane w bardzo szybkim tempie. Producenci dokładają starań, aby nowe generacje tego typu urządzeń były bardziej wydajne i zapewniały większą pojemność, a jednocześnie, żeby były tańsze. Tymczasem powoduje to zmiany w konstrukcji dysków, sposobie ich konfiguracji oraz w zakresie dostępu do danych.

Między producentami w zakresie nowych technologii trwa nieustanny wyścig z czasem. Prowadzi to niekiedy do pewnych niedoskonałości, których producent nie zdąży wychwycić i zredukować w drodze testów. Na marginesie – testy także są ograniczane do niezbędnego minimum. W praktyce może to doprowadzić do zapisu danych w nieodpowiednim miejscu, a w konsekwencji ich uszkodzenie lub utratę danych w rezultacie nagłego zaniku zasilania.

Trudności w odzyskiwaniu danych z dysków SSD mogą wynikać także z ich szyfrowania. W komputerach i laptopach dyski SSD zwykle są odrębnymi elementami, dzięki czemu ich naprawa jest mniej skomplikowana niż naprawa podzespołów tabletów i smartfonów, gdzie dysk SSD jest zamontowany na płycie głównej z innymi podzespołami.

Podsumowując powyższe rozważania na temat dysków SSD, wiążą się z nimi pewne zagrożenia, choć jednocześnie zapewniają one coraz więcej możliwości. Tworzenie kopii zapasowych plików, które są szczególnie ważne powinno wejść użytkownikom dysków SSD w nawyk. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy na zrobienie kopii zapasowych jest za późno.


Tekst przygotowała redakcja https://inkhouse.pl/

Data publikacji: 2020-02-27, ostatnia zmiana: 2020-02-24

ZOBACZ OGŁOSZENIA

PNY XLR8 CS2130 M.2 PCIe NVMe 2TB
1 159,00 zł
Kalisz
(woj. wielkopolskie)
Dysk Kingston SA400M8/240G (240 GB ; M.2; SATA III)
158,99 zł
Będzin
(woj. śląskie)
Seagate Barracuda 2TB 2,5
319,00 zł
Katowice
(woj. śląskie)
OWC Aura Pro X2 SSD 240GB (MBP mid-2013-2015, MBA 2013-2017)
659,00 zł
Oława
(woj. dolnośląskie)
Intel 660p series M.2 PCIe NVMe 3.0 2TB
1 159,00 zł
Biała Podlaska
(woj. lubelskie)
WD Red Pro 4TB
619,00 zł
Dąbrowa Górnicza
(woj. śląskie)
Samsung 860 EVO m.2 500GB
279,00 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
Dysk SSD WD Black SN750 WDS500G3XHC (500 GB ; M.2; PCIe NVMe 3.0 x4)
459,99 zł
Pruszków
(woj. mazowieckie)
Lacie 2big dock thunderbolt3 16 tb 3,5'' stgb16000400
4 063,00 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Adata XPG Gammix S11 Pro M.2 NVMe PCIe 512GB
329,00 zł
Bartoszyce
(woj. warmińsko-mazurskie)
DYSK SSD XPG GAMMIX S50L 1TB PCIe 4x4 3.9/3.2
686,99 zł
Kraśnik
(woj. lubelskie)
Dysk Barracuda Pro 1TB 2.5
214,99 zł
Radom
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Rękojmia, odstąpienie od umowy kupna sprzedaży przez firmę oraz inne ważne zmiany w prawie konsumenckim
Nowelizacja Ustawy o prawach konsumenta i Kodeksie cywilnym weszła w życie 1 stycznia 2021 roku. Dzięki wprowadzonym zmianom przedsiębiorcy w określonych sytuacjach mogą uzyskać status konsumenta, czy...
Data publikacji: 2021-02-07
Laptopy Acer - jak model wybrać? Zobacz polecane przez nas modele!
Laptopy Acer dzięki szerokiej gamie modeli, to idealny wybór zarówno dla pracowników biurowych, studentów, jak i wytwornych graczy. Pytanie, który model wybrać spośród wielu propozycji marki, aby być...
Data publikacji: 2021-02-04
Odkamienianie żelazka: jak wyczyścić żelazko z kamienia?
Kiedy podczas prasowania na ubraniach powstają brunatne plamy, najwyższy czas na czyszczenie żelazka z kamienia. Sprzęt do prasowania słabiej radzi sobie z usuwaniem zagnieceń? To również może świadcz...
Data publikacji: 2021-02-01
Ranking polecanych domowych ekspresów do kawy w 2021
Jeśli zamierzasz kupić ekspres do kawy, ten ranking pomoże Ci zdecydować, czy kupić ekspres automatyczny czy kolbowy. W porównaniu uwzględniono kilka najpopularniejszych modeli znanych producentów, wy...
Data publikacji: 2021-02-01

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij