Nowe dyski SSD - zagrożenia związane z bezpieczeństwem danych

Nowe dyski SSD - zagrożenia związane z bezpieczeństwem danych.

Dyski HDD powoli odchodzą w niepamięć. Dysk SSD jest rodzajem urządzenia pamięci masowej zbudowanym w oparciu o pamięć flash. Gwałtowny rozwój tego typu urządzeń nastąpił na początku XXI wieku, który przyniósł wzrost popytu na karty pamięci o coraz to większych pojemnościach. Dysk SSD nie posiada ruchomych części oraz ciszej pracują. Ich konstrukcja charakteryzuje się większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i wstrząsy.

Powyższe cechy spowodowały, że dyski SSD stopniowo zaczęły wypierać magnetyczne dyski twarde. Dodatkową zaletą niektórych dysków SSD jest możliwość zastosowania ich do stałej pracy w zakresie temperatur pracy wynoszących od -40 stopni Celsjusza o nawet 85 stopni Celsjusza. Dyski SSD zwane także dyskami półprzewodnikowymi, albo pamięcią półprzewodnikową zostały wprowadzone do masowej produkcji, co z kolei doprowadziło do zmniejszenia cen i zwiększenia dostępności tych części dla przeciętnego użytkownika.

Zasada działania dysku SSD

Zasada działania dysku SSD opiera się na pamięci typu NAND Flash. Tymczasem standardowy, tradycyjny dysk twardy przechowuje dane w postaci zapisu magnetycznego na powierzchni magnetycznej – jego zasada działania jest zupełnie inna. Dyski SSD zapewniają wysoką szybkość zapisu, zapewniając transfer danych odbywający się prawie jak w czasie rzeczywistym.

Ograniczony okres eksploatacji

Dyski SSD wyposażone w chipy oparte na pamięci flash typu NAND mają jednak domyślnie ograniczony okres eksploatacji. Normalne dyski twarde mogą pracować nieco dłużej – około 10 lat. Dyski SSD posiadają natomiast z góry określoną żywotność. Ten istotny parametr dysków SSD wskazujący na ich wytrzymałość jest określany jako TBW (ang. Total BytesWritten). Wskazuje on na maksymalną liczbę danych, którą w ciągu jednego dnia można zapisać na dysku w okresie gwarancji.

Bezpieczeństwo danych

Nadal trudności sprawia proces odzyskiwania danych z uszkodzonych dysków SSD. Obawy związane z utratą danych i brakiem możliwości ich odzyskania są uzasadnione. Dyski SSD są przez producentów rozwijane w bardzo szybkim tempie. Producenci dokładają starań, aby nowe generacje tego typu urządzeń były bardziej wydajne i zapewniały większą pojemność, a jednocześnie, żeby były tańsze. Tymczasem powoduje to zmiany w konstrukcji dysków, sposobie ich konfiguracji oraz w zakresie dostępu do danych.

Między producentami w zakresie nowych technologii trwa nieustanny wyścig z czasem. Prowadzi to niekiedy do pewnych niedoskonałości, których producent nie zdąży wychwycić i zredukować w drodze testów. Na marginesie – testy także są ograniczane do niezbędnego minimum. W praktyce może to doprowadzić do zapisu danych w nieodpowiednim miejscu, a w konsekwencji ich uszkodzenie lub utratę danych w rezultacie nagłego zaniku zasilania.

Trudności w odzyskiwaniu danych z dysków SSD mogą wynikać także z ich szyfrowania. W komputerach i laptopach dyski SSD zwykle są odrębnymi elementami, dzięki czemu ich naprawa jest mniej skomplikowana niż naprawa podzespołów tabletów i smartfonów, gdzie dysk SSD jest zamontowany na płycie głównej z innymi podzespołami.

Podsumowując powyższe rozważania na temat dysków SSD, wiążą się z nimi pewne zagrożenia, choć jednocześnie zapewniają one coraz więcej możliwości. Tworzenie kopii zapasowych plików, które są szczególnie ważne powinno wejść użytkownikom dysków SSD w nawyk. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy na zrobienie kopii zapasowych jest za późno.


Tekst przygotowała redakcja https://inkhouse.pl/

Data publikacji: 2020-02-27, ostatnia zmiana: 2020-02-24

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Samsung 980 Pro 1TB
699,00 zł
Załom
(woj. zachodniopomorskie)
Nowy Dysk SSD 2-POWER 512GB 2,5'' SATA3 SSD2043B do Laptopa / PC
129,99 zł
Legionowo
(woj. mazowieckie)
Dysk HDD Seagate Barracuda ST1000DM010 (1 TB ; 3.5
176,99 zł
Kołobrzeg
(woj. zachodniopomorskie)
Dysk Crucial CT500MX500SSD1 (500 GB ; 2.5
298,99 zł
Pruszcz Gdański
(woj. pomorskie)
Dysk HDD Toshiba P300 HDWD130UZSVA (3 TB ; 3.5
354,99 zł
Bełchatów
(woj. łódzkie)
Nowy Dysk Twardy Seagate BarraCuda 500GB 2.5'' HDD SATA 7200RPM
98,00 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
Dysk SSD PATRIOT Burst Elite 240GB SATA 3 2.5
65,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Dysk SSD Integral P5 Series 120 GB
105,00 zł
Ciechanów
(woj. mazowieckie)
Dysk SSD Crucial MX500 2TB 2,5
643,00 zł
Inowrocław
(woj. kujawsko-pomorskie)
Dysk SSD Kingston Fury Renegade 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe
374,00 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
Patriot Viper VP4100 PCIe NVMe 2TB
1 799,00 zł
Starachowice
(woj. świętokrzyskie)
Dysk HDD WD Purple WD40PURZ (4 TB ; 3.5
543,99 zł
Oława
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Klawiatury do komputera - jaka będzie dla Ciebie najlepsza?
Klawiatura to jeden z niezastąpionych - i podstawowych - gadżetów do komputera. Jednak nie tylko do niego - świetnie sprawdzą się podłączone do tableta, a nawet i do telewizora. Jednak czym warto się...
Data publikacji: 2023-03-08
Czyste powietrze w mieszkaniu - dlaczego to tak ważne dla Twojego zdrowia?
Każdego roku, w dniu 7 września, świat obchodzi Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza ustanowiony przez ONZ. Celem jest podkreślenie znaczenie czystego powietrza na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach...
Data publikacji: 2023-03-08
Jakie są najlepsze ładowarki samochodowe dla telefonów z wejściem typu C?
Zakup kabla USB-C to zapewnienie sobie kompatybilności z każdym urządzeniem elektronicznym przez najbliższe lata. Jednocześnie, liczba produktów może przytłaczać, a rozróżnienie na kolejne generacje c...
Data publikacji: 2023-02-13
O czym pamiętać przed zakupem ekranu IPS
Wybór odpowiedniego monitora do komputera ma ogromne znaczenie. Sukces na tym polu zapewnia większą przyjemność w trakcie rozgrywki i odpowiedni komfort pracy z wymagającymi programami. Niesłabnącą po...
Data publikacji: 2022-12-14