Jak robić bezpieczne zakupy w sieci?

Dziś trudno wyobrazić sobie rzeczywistość bez możliwości robienia zakupów online. Uwielbiamy je za wygodę, szybkość oraz niezwykle szeroki wybór produktów. Aby jednak zakupy w sklepach internetowych kojarzyły się nam wyłącznie pozytywnie, warto pamiętać o niezwykle istotnej kwestii jaką jest bezpieczeństwo naszych danych. Zachowanie ostrożności oraz świadomość tego jakie pułapki czekają na internautów pozwolą nam uchronić się przed popełnieniem błędów, które mogą nas sporo kosztować - dosłownie i w przenośni. Jakie są zatem podstawowe zasady dotyczące robienia bezpiecznych zakupów w sieci?

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Wiele zasad związanych z bezpieczeństwem naszych danych można odnieść nie tylko do zakupów online, ale również do samego poruszania się w Internecie. Warto pamiętać o tym, iż nawet duże i znane sklepy mogą stać się ofiarami hakerów, którzy będą chcieli wykraść dane użytkowników. Co można zrobić, aby ograniczyć negatywne konsekwencje takich sytuacji?

Różnicowanie haseł - to podstawowa zasada, o której powinniśmy zawsze pamiętać. Choć posiadanie jednego hasła do portali społecznościowych, poczty, banku i sklepów jest wygodne, naraża nas na ogromne niebezpieczeństwo. Wystarczy, że jedna z tych stron zostanie zhakowana, aby oszuści mogli włamać się na nasze konto i wykorzystać je do swoich celów. Jeśli obawiamy się tego, czy uda się nam zapamiętać wszystkie hasła, najlepiej skorzystać z programów typu menadżer haseł.

Silne hasło - dużym błędem jest tworzenie haseł składających się z naszego imienia, nazwiska, daty urodzenia, imion bliskich itp. Są one bowiem łatwe do złamania i dla wprawionych oszustów nie stanowią żadnego wyzwania. Zakładając konto w sklepie internetowym, warto poświęcić dłuższą chwilę na stworzenie odpowiednio długiego hasła, składającego się z różnych znaków - zarówno wielkich i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Minimalna długość to 8 znaków. Aby łatwiej było nam zapamiętać całość, warto wykorzystać w procesie tworzenia np. ulubione motto, cytat czy tytuł filmu i stworzyć z niego unikalną kombinację.

Wiarygodność sklepu - jeśli robimy zakupy w popularnych sklepach internetowych, zazwyczaj nie mamy powodu do obaw. Warto jednak zwrócić uwagę, czy adres strony, aby na pewno jest poprawny. Czasem różnica może pojawić się w jednej literze, znaku lub końcówce - np. gdy zamiast .pl wpiszemy .com. Zdarza się, że oszuści podszywają się pod znane sklepy, tworząc identyczne serwisy. Gdy spodobał nam się produkt na stronie której do tej pory nie znaliśmy, warto sprawdzić opinie na jej temat. W tym celu wystarczy wpisać w wyszukiwarkę nazwę sklepu oraz “opinie”. Jeśli jest on nastawiony na oszukiwanie, z pewnością znajdziemy negatywne komentarze. Z drugiej strony naszą czujność powinna wzbudzić sytuacja, gdy opinie o danym sklepie są wyłącznie pozytywne, a komentarze są napisane w sztuczny sposób.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Bezpieczne płatności - o czym należy pamiętać?

Płacenie kartą w sklepie internetowym lub przelewem za pośrednictwem serwisów oferujących usługi płatnicze jest bardzo wygodne, jednak za każdym razem powinniśmy zachować ostrożność. Na co należy zwrócić uwagę?

Posiadanie certyfikatu SSL - jest to niezwykle ważna kwestia, dzięki której zyskujemy pewność, że zarówno nasze dane osobowe, jak i dane płatnicze są bezpieczne, a ich transmisja poufna. Aby sprawdzić czy sklep, w których chcemy dokonać zakupów ma certyfikat SSL, należy kliknąć na adres witryny. Jeśli zaczyna się od https, a nie http, możemy być spokojni. O bezpiecznym połączeniu świadczy również symbol zablokowanej kłódki, który pojawia się przed adresem www.

Metody płatności - im więcej metod płatności oferuje dany sklep, tym lepiej. Jeśli jedyną opcją jest przelew tradycyjny, warto zachować ostrożność i przed dokonaniem zakupów poszukać opinii o sklepie. Podczas płacenia bardzo często korzystamy z usług serwisów pośredniczących. To wygodne rozwiązanie, gdyż nie musimy samodzielnie wprowadzać danych. Zanim jednak zatwierdzimy przelew, należy upewnić się czy kwota transakcji, numer konta i dane odbiorcy są prawidłowe.

Jeśli często płacimy kartą debetową za zakupy online, warto zastanowić się nad wyrobieniem dodatkowej, którą będziemy wykorzystywać tylko w tym celu, za każdym razem zasilając odpowiednią kwotą. Dzięki temu, nawet jeśli doszłoby do wyłudzenia danych, stracimy bardzo niewiele lub nic. Co więcej, warto regularnie sprawdzać historię transakcji w banku, aby szybko wykryć ewentualne nieznane płatności i móc natychmiast zareagować.

Dodatkowe kwestie związane z zakupami online

Robiąc zakupy w sieci, upewnijmy się że korzystamy wyłącznie z domowej lub prywatnej sieci internetowej. Publiczne wi-fi nie jest odpowiednio zabezpieczone, a co za tym idzie, osoby postronne mogą przechwycić cenne informacje. Unikajmy wpisywania naszych danych, zwłaszcza z karty lub logowania się do banku w miejscach publicznych oraz środkach komunikacji publicznej. Nigdy nie wiemy czy osoba stojąca obok nie wykorzysta zdobytej wiedzy. Oczywistą kwestią, ale jednak wartą przypomnienia jest niepodawanie PIN-u do swojej karty na jakichkolwiek stronach internetowych. Nie dajmy nabrać się na maile rzekomo pochodzące z banku, w których proszą o podanie kodu CVC, znajdującego się na rewersie karty. Pamiętajmy, że oficjalne placówki nigdy nie będą chciały od nas takich informacji.

Bezpieczne płatności - o czym należy pamiętać?

O czym jeszcze warto wspomnieć?

 • Nigdy nie udostępniajmy karty płatniczej innym osobom, ani nie zapisujmy jej danych na obcym komputerze.
 • Nie zapamiętujmy danych do logowania na nieznanych urządzeniach.
 • Jeśli korzystamy z aplikacji mobilnych do robienia zakupów w sieci, pobierajmy je wyłącznie z bezpiecznych miejsc. Co więcej, sprawdźmy czy dana aplikacja aby na pewno jest oficjalną.
 • Zainstaluj dobry program antywirusowy na komputerze. Przyda się on zwłaszcza w sytuacji gdy na stronie danego sklepu internetowego znajduje się wiele dziwnie wyglądających reklam.
 • Nie ufaj zbyt atrakcyjnym ofertom, zwłaszcza z zagranicznych sklepów. Unikaj również kupowania wartościowych przedmiotów za granicą, gdyż może się okazać, że otrzymasz zły lub uszkodzony produkt, a jego reklamacja będzie utrudniona, bardzo kosztowna, a nieraz niemożliwa do zrealizowania.

Stosując się do powyższych zasad, możemy liczyć na komfortowe, a przede wszystkim bezpieczne zakupy w sieci. Świadomość dotycząca tego jakie pułapki czyhają na internautów nie powinna nas zniechęcać do kupowania produktów przez Internet, a jedynie uwrażliwić na pewne kwestie.


Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Vendoria.pl

Data publikacji: 2020-06-03, ostatnia zmiana: 2020-06-03

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Microsoft 365 Personal All Lang - licencja na rok ESD
299,00 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
Microsoft OEM Windows 10 Pro ENG x64 DVD    FQC-08929
639,56 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
Microsoft Windows 10 Pro ENG Box 32/64bit USB P2 HAV-00060. Stary P/N: FQC-10070
997,67 zł
Nowy Sącz
(woj. małopolskie)
Program antywirusowy Norton 360 Premium ESD 1Y/10U
159,00 zł
Olsztyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Skrypt bazy noclegowej
369,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Kaspersky Endpoint Security for Business - Select
659,00 zł
Suwałki
(woj. podlaskie)
Corel VideoStudio Pro 2020 ML EU     VS2020PMLMBEU
226,80 zł
Świętochłowice
(woj. śląskie)
Oprogramowanie antywirusowe G DATA ANTIVIRUS 1PC 1 ROK KARTA-KLUCZ
99 999 zł
Legnica
(woj. dolnośląskie)
ESET Endpoint Security Client BOX 10 - desktop - licencja na 2 lata
1 509,00 zł
Śrem
(woj. wielkopolskie)
ESET Endpoint Antivirus Client BOX 10 - desktop - odnowienie na rok
599,00 zł
Bługowo
(woj. wielkopolskie)
Microsoft OEM Windows 10 Home PL x64 DVD    KW9-00129
490,47 zł
Bartoszyce
(woj. warmińsko-mazurskie)
Program MICROSOFT Windows 10 Pro OEM
629,00 zł
Sieradz
(woj. łódzkie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Rękojmia, odstąpienie od umowy kupna sprzedaży przez firmę oraz inne ważne zmiany w prawie konsumenckim
Nowelizacja Ustawy o prawach konsumenta i Kodeksie cywilnym weszła w życie 1 stycznia 2021 roku. Dzięki wprowadzonym zmianom przedsiębiorcy w określonych sytuacjach mogą uzyskać status konsumenta, czy...
Data publikacji: 2021-02-07
Laptopy Acer - jak model wybrać? Zobacz polecane przez nas modele!
Laptopy Acer dzięki szerokiej gamie modeli, to idealny wybór zarówno dla pracowników biurowych, studentów, jak i wytwornych graczy. Pytanie, który model wybrać spośród wielu propozycji marki, aby być...
Data publikacji: 2021-02-04
Odkamienianie żelazka: jak wyczyścić żelazko z kamienia?
Kiedy podczas prasowania na ubraniach powstają brunatne plamy, najwyższy czas na czyszczenie żelazka z kamienia. Sprzęt do prasowania słabiej radzi sobie z usuwaniem zagnieceń? To również może świadcz...
Data publikacji: 2021-02-01
Ranking polecanych domowych ekspresów do kawy w 2021
Jeśli zamierzasz kupić ekspres do kawy, ten ranking pomoże Ci zdecydować, czy kupić ekspres automatyczny czy kolbowy. W porównaniu uwzględniono kilka najpopularniejszych modeli znanych producentów, wy...
Data publikacji: 2021-02-01

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij