Dziś trudno wyobrazić sobie rzeczywistość bez możliwości robienia zakupów online. Uwielbiamy je za wygodę, szybkość oraz niezwykle szeroki wybór produktów. Aby jednak zakupy w sklepach internetowych kojarzyły się nam wyłącznie pozytywnie, warto pamiętać o niezwykle istotnej kwestii jaką jest bezpieczeństwo naszych danych. Zachowanie ostrożności oraz świadomość tego jakie pułapki czekają na internautów pozwolą nam uchronić się przed popełnieniem błędów, które mogą nas sporo kosztować - dosłownie i w przenośni. Jakie są zatem podstawowe zasady dotyczące robienia bezpiecznych zakupów w sieci?
Wiele zasad związanych z bezpieczeństwem naszych danych można odnieść nie tylko do zakupów online, ale również do samego poruszania się w Internecie. Warto pamiętać o tym, iż nawet duże i znane sklepy mogą stać się ofiarami hakerów, którzy będą chcieli wykraść dane użytkowników. Co można zrobić, aby ograniczyć negatywne konsekwencje takich sytuacji?
Różnicowanie haseł - to podstawowa zasada, o której powinniśmy zawsze pamiętać. Choć posiadanie jednego hasła do portali społecznościowych, poczty, banku i sklepów jest wygodne, naraża nas na ogromne niebezpieczeństwo. Wystarczy, że jedna z tych stron zostanie zhakowana, aby oszuści mogli włamać się na nasze konto i wykorzystać je do swoich celów. Jeśli obawiamy się tego, czy uda się nam zapamiętać wszystkie hasła, najlepiej skorzystać z programów typu menadżer haseł.
Silne hasło - dużym błędem jest tworzenie haseł składających się z naszego imienia, nazwiska, daty urodzenia, imion bliskich itp. Są one bowiem łatwe do złamania i dla wprawionych oszustów nie stanowią żadnego wyzwania. Zakładając konto w sklepie internetowym, warto poświęcić dłuższą chwilę na stworzenie odpowiednio długiego hasła, składającego się z różnych znaków - zarówno wielkich i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Minimalna długość to 8 znaków. Aby łatwiej było nam zapamiętać całość, warto wykorzystać w procesie tworzenia np. ulubione motto, cytat czy tytuł filmu i stworzyć z niego unikalną kombinację.
Wiarygodność sklepu - jeśli robimy zakupy w popularnych sklepach internetowych, zazwyczaj nie mamy powodu do obaw. Warto jednak zwrócić uwagę, czy adres strony, aby na pewno jest poprawny. Czasem różnica może pojawić się w jednej literze, znaku lub końcówce - np. gdy zamiast .pl wpiszemy .com. Zdarza się, że oszuści podszywają się pod znane sklepy, tworząc identyczne serwisy. Gdy spodobał nam się produkt na stronie której do tej pory nie znaliśmy, warto sprawdzić opinie na jej temat. W tym celu wystarczy wpisać w wyszukiwarkę nazwę sklepu oraz “opinie”. Jeśli jest on nastawiony na oszukiwanie, z pewnością znajdziemy negatywne komentarze. Z drugiej strony naszą czujność powinna wzbudzić sytuacja, gdy opinie o danym sklepie są wyłącznie pozytywne, a komentarze są napisane w sztuczny sposób.
Płacenie kartą w sklepie internetowym lub przelewem za pośrednictwem serwisów oferujących usługi płatnicze jest bardzo wygodne, jednak za każdym razem powinniśmy zachować ostrożność. Na co należy zwrócić uwagę?
Posiadanie certyfikatu SSL - jest to niezwykle ważna kwestia, dzięki której zyskujemy pewność, że zarówno nasze dane osobowe, jak i dane płatnicze są bezpieczne, a ich transmisja poufna. Aby sprawdzić czy sklep, w których chcemy dokonać zakupów ma certyfikat SSL, należy kliknąć na adres witryny. Jeśli zaczyna się od https, a nie http, możemy być spokojni. O bezpiecznym połączeniu świadczy również symbol zablokowanej kłódki, który pojawia się przed adresem www.
Metody płatności - im więcej metod płatności oferuje dany sklep, tym lepiej. Jeśli jedyną opcją jest przelew tradycyjny, warto zachować ostrożność i przed dokonaniem zakupów poszukać opinii o sklepie. Podczas płacenia bardzo często korzystamy z usług serwisów pośredniczących. To wygodne rozwiązanie, gdyż nie musimy samodzielnie wprowadzać danych. Zanim jednak zatwierdzimy przelew, należy upewnić się czy kwota transakcji, numer konta i dane odbiorcy są prawidłowe.
Jeśli często płacimy kartą debetową za zakupy online, warto zastanowić się nad wyrobieniem dodatkowej, którą będziemy wykorzystywać tylko w tym celu, za każdym razem zasilając odpowiednią kwotą. Dzięki temu, nawet jeśli doszłoby do wyłudzenia danych, stracimy bardzo niewiele lub nic. Co więcej, warto regularnie sprawdzać historię transakcji w banku, aby szybko wykryć ewentualne nieznane płatności i móc natychmiast zareagować.
Robiąc zakupy w sieci, upewnijmy się że korzystamy wyłącznie z domowej lub prywatnej sieci internetowej. Publiczne wi-fi nie jest odpowiednio zabezpieczone, a co za tym idzie, osoby postronne mogą przechwycić cenne informacje. Unikajmy wpisywania naszych danych, zwłaszcza z karty lub logowania się do banku w miejscach publicznych oraz środkach komunikacji publicznej. Nigdy nie wiemy czy osoba stojąca obok nie wykorzysta zdobytej wiedzy. Oczywistą kwestią, ale jednak wartą przypomnienia jest niepodawanie PIN-u do swojej karty na jakichkolwiek stronach internetowych. Nie dajmy nabrać się na maile rzekomo pochodzące z banku, w których proszą o podanie kodu CVC, znajdującego się na rewersie karty. Pamiętajmy, że oficjalne placówki nigdy nie będą chciały od nas takich informacji.
Stosując się do powyższych zasad, możemy liczyć na komfortowe, a przede wszystkim bezpieczne zakupy w sieci. Świadomość dotycząca tego jakie pułapki czyhają na internautów nie powinna nas zniechęcać do kupowania produktów przez Internet, a jedynie uwrażliwić na pewne kwestie.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Vendoria.pl
Data publikacji: 2020-06-03, ostatnia zmiana: 2020-06-03