Jak zabezpieczyć smartfona? 8 rzeczy, o które musisz zadbać na Androidzie i iOS

Jak zabezpieczyć smartfona? 8 rzeczy, o które musisz zadbać na Androidzie i iOS

Cyberprzestępczość kojarzy się nam najczęściej z atakami hakerów na komputery z systemem Windows. Tymczasem większość z nas ma w kieszeni urządzenie połączone z internetem praktycznie non stop. Nasze smartfony, to kuszący kąsek dla cyberprzestępców. Mogą oni dzięki nim dotrzeć do znacznie wrażliwszych danych niż w przypadku ataków na komputery. Jak zabezpieczyć smartfona z Androidem lub systemem iOS?

Dlaczego warto pomyśleć o zabezpieczeniu smartfona?

W sieci szukamy niemal wszystkiego. Kupujemy, zawieramy znajomości i korzystamy z bankowości internetowej. Coraz częściej służą nam do tego nie komputery, lecz smartfony. Czy pamiętamy o bezpieczeństwie? Podobnie jak komputery, nasze komórki narażone są na ataki hakerów. Dostając się do danych, jakie wprowadzamy i przechowujemy w smartfonie, mogą oni na przykład zalogować się na nasze konto w banku. Nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć, czym to grozi. W smartfonie przechowujemy też mnóstwo osobistych danych – korespondencję, zdjęcia, kontakty. Ich nieautoryzowane wykorzystanie, mogłoby nas bardzo niemile zaskoczyć.

W jaki sposób hakerzy mogą dostać się do twojego smartfona?

Podobnie jak to ma miejsce w przypadku komputerów, ataki na smartfony odbywają się często przy pomocy złośliwego oprogramowania. Bardzo często niestety sami nieświadomie je instalujemy. Aplikacje na Android i system iOS powstają jak grzyby po deszczu. Bardzo łatwo jest wśród wielu szlachetnych prawdziwków, ukryć kilka muchomorów. Klient „łyknie” i nawet nie zauważy. Tak myślą hakerzy i w wielu przypadkach mają rację. Złośliwą, hakerską wtyczkę, zainstalować można wraz z niewinnie wyglądającą grą na smartfona, edytorem zdjęć, czy jakąkolwiek inną aplikacją. Będzie ona następnie działać w tle zupełnie bez naszej wiedzy.

Niebezpieczne jest również korzystanie z darmowego dostępu do Wi-Fi w miejscach publicznych. Łączenie się z niezabezpieczoną siecią, jest jak zostawianie na noc otwartych drzwi w niebezpiecznej dzielnicy.

8 sposobów na ochronę smartfona z systemem Android lub iOS

Skoro sami możemy nieświadomie ściągnąć zagrożenie na naszego smartfona, sami też możemy mu zapobiec. Oto kilka kroków, o których należy pamiętać na co dzień, aby chronić swojego smartfona przed atakami cyberprzestępców.

1 – Pobieraj aplikacje wyłącznie ze sprawdzonych źródeł

Google Play dla systemu Android oraz App Store dla iOS – to jedyne miejsca, z których powinniśmy ściągać aplikacje na nasze smartfony. Są one wolne od złośliwych dodatków, ponieważ oficjalne sklepy z aplikacjami są świetnie zabezpieczone przed działalnością cyberprzestępców. Apki ze szkodliwym bonusem, trafiają na nasze komórki głównie z nieoficjalnych źródeł. Bardzo często rozsyłane są w wiadomościach rzekomo pochodzących od naszych znajomych. Niekiedy dowiadujemy się że nie mają oni nic wspólnego z przesłanym plikiem, gdy wirus już robi spustoszenie na naszej komórce.

2 – Nawet, kiedy pobierasz aplikację z oficjalnego sklepu, pamiętaj o kilku rzeczach:

- Czytaj opinie innych użytkowników o aplikacji, którą chcesz ściągnąć.

- Zwróć uwagę na uprawnienia, jakich domaga się aplikacja przed zainstalowaniem. Po co na przykład latarce dostęp do kontaktów w twoim telefonie? Jeśli aplikacja, domaga uprawnień bez żadnego logicznego uzasadnienia, bądź ostrożny.


3 – Sprawdzaj ustawienia zabezpieczeń w komórce i dostosuj je do swoich potrzeb.

W ustawieniach zabezpieczeń smartfona z system Android, koniecznie odznacz pole „nieznane źródła”. Uniemożliwia to zainstalowanie podejrzanych aplikacji, nawet, jeśli pobierzesz je z oficjalnego sklepu.

4 – Ostrożnie korzystaj z publicznych sieci Wi-Fi.

Darmowe, niezabezpieczone Wi-Fi w miejscach publicznych, to otwarta brama do danych na Twoim smartfonie. Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą danych, kiedy musisz skorzystać z takiej sieci? Przydatna okazuje się usługa VPN. Rozwiązania Virtual Private Network, dostępne są również na komórki. VPN szyfruje dane wysyłane i odbierane z sieci przez smartfon, uniemożliwiając osobom niepowołanym ich przechwycenie.

5 – Aktualizuj regularnie system i aplikacje zainstalowane na twojej komórce.

Cyberprzestępcy nie śpią – wciąż podnoszą swoje umiejętności i wyszukują nowe sposoby na dostanie się do danych użytkowników smartfonów. Dlatego właśnie zarówno system operacyjny, jak i używane aplikacje, powinny być zawsze w wersji zawierającej aktualne zabezpieczenia.

6 – Stosuj oprogramowanie antywirusowe.

Antywirusy nie są dobrodziejstwem zastrzeżonym jedynie dla komputerów. Pobierz płatną lub bezpłatną wersję na smartfona z oficjalnego źródła i chroń swoje urządzenie. Rada dotyczy głównie telefonów z systemem Android. Warto wiedzieć, że nawet płatne wersje antywirusów na komórki, nie są drogie. Brak zabezpieczeń może cię kosztować znacznie więcej.


7 – Zwracaj uwagę na to, na jakich stronach podajesz swoje dane.

Podszywanie się pod oficjalne strony banków, czy serwisów aukcyjnych, to znany od lat sposób na pozyskanie danych – zwłaszcza haseł do aplikacji bankowych. Logując się z podaniem hasła, zwracaj uwagę na adres, jaki widzisz na pasku. Każda zmiana typu dodatkowy znak w nazwie, na który nie zwracamy uwagi na pierwszy rzut oka, może świadczyć o tym, że strona, na którą wchodzimy jest fałszywa.

8 – Korzystaj z weryfikacji dwuetapowej.

Wszędzie, gdzie to możliwe, korzystaj z weryfikacji dwuetapowej. Aby włamać się do miejsc, gdzie konieczne jest uwierzytelnienie, nie będzie wystarczała wtedy jedynie znajomość hasła.


Zadbaj już dziś o bezpieczeństwo danych na swoim smartfonie. Unikniesz przykrych niespodzianek, a być może nawet sporych strat finansowych.Artykuł przygotował Piotr, twórca darmowego poradnika dotyczącego bezpieczeństwa w Internecie "WSZYSTKO O VPN"https://vpn.co.pl/

Data publikacji: 2019-10-17, ostatnia zmiana: 2019-10-17

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Kaspersky Internet Security multi-device 2 - Desktop - licencja na rok
139,90 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
ESET Internet Security ESD 1 - desktop - odnowienie na rok
109,90 zł
Wejherowo
(woj. pomorskie)
ESET Internet Security BOX 1 - desktop - licencja na 2 lata
249,00 zł
Bługowo
(woj. wielkopolskie)
Kaspersky Internet Security multi-device 5 - Desktop - licencja na rok
299,00 zł
Tarnobrzeg
(woj. podkarpackie)
ESET Endpoint Protection Advanced - wznowienie na rok (zakup 5 - 9 licencji)
119,00 zł
Lębork
(woj. pomorskie)
Kaspersky Total Security multi-device 2 - Desktop - kontynuacja na rok
109,90 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
Kaspersky Anti-Virus 1 - Desktop - licencja na 2 lata
88,90 zł
Łowicz
(woj. łódzkie)
Oprogramowanie antywirusowe G DATA ANTIVIRUS 1PC 1 ROK KARTA-KLUCZ
99 999 zł
Legnica
(woj. dolnośląskie)
Kaspersky Endpoint Security for Business - Select
659,00 zł
Suwałki
(woj. podlaskie)
ESET Endpoint Security Client BOX 10 - desktop - odnowienie na rok
779,00 zł
Miszkowice
(woj. dolnośląskie)
ESET Endpoint Security Client BOX 10 - desktop - licencja na 2 lata
1 509,00 zł
Śrem
(woj. wielkopolskie)
Norton 360 Standard BOX PL 1 - device - licencja na rok
129,00 zł
Pruszków
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Rękojmia, odstąpienie od umowy kupna sprzedaży przez firmę oraz inne ważne zmiany w prawie konsumenckim
Nowelizacja Ustawy o prawach konsumenta i Kodeksie cywilnym weszła w życie 1 stycznia 2021 roku. Dzięki wprowadzonym zmianom przedsiębiorcy w określonych sytuacjach mogą uzyskać status konsumenta, czy...
Data publikacji: 2021-02-07
Laptopy Acer - jak model wybrać? Zobacz polecane przez nas modele!
Laptopy Acer dzięki szerokiej gamie modeli, to idealny wybór zarówno dla pracowników biurowych, studentów, jak i wytwornych graczy. Pytanie, który model wybrać spośród wielu propozycji marki, aby być...
Data publikacji: 2021-02-04
Odkamienianie żelazka: jak wyczyścić żelazko z kamienia?
Kiedy podczas prasowania na ubraniach powstają brunatne plamy, najwyższy czas na czyszczenie żelazka z kamienia. Sprzęt do prasowania słabiej radzi sobie z usuwaniem zagnieceń? To również może świadcz...
Data publikacji: 2021-02-01
Ranking polecanych domowych ekspresów do kawy w 2021
Jeśli zamierzasz kupić ekspres do kawy, ten ranking pomoże Ci zdecydować, czy kupić ekspres automatyczny czy kolbowy. W porównaniu uwzględniono kilka najpopularniejszych modeli znanych producentów, wy...
Data publikacji: 2021-02-01

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij