VPN – dlaczego warto używać do celów prywatnych?

Połączenie VPN  na urządzeniach prywatnych

Od czasów rozpoczęcia pandemii na początku 2020 roku coraz więcej osób zaczęła pracować zdalnie, a co za tym idzie korzystać z VPN udostępnionego przez swoich pracodawców. VPN to jednak nie tylko narzędzie, z którego powinny korzystać firmy. Jest wiele zastosować, dla których warto wykorzystywać VPN prywatnie. Przeczytaj i dowiedz się jakie możliwości daje VPN.

Co to jest VPN i jak działa?

Zanim skupimy się na tym jak wykorzystywać VPN i jakie daje korzyści jego zastosowanie odpowiedzmy sobie najpierw na pytanie co to właściwie jest i jak działa. Usługa VPN polega na tym, że pomiędzy Twoim komputer a serwerem VPN tworzony jest wirtualny tunel, w którym ruch jest szyfrowany. Lokalizacja Twojego komputera przestaje być bezpośrednio widoczna. W sieci wszystko wygląda tak, jakby Twój komputer wpięty był w lokalizacji w jakiej znajduje się serwer VPN.


W przypadku standardowego połączenia z siecią uproszczony schemat połączenia wygląda tak:

Zwykłe połączenie do Internetu


Z zastosowaniem VPN po drodze pojawia się jeszcze jedno ogniwo:

Szyfrowane połączenie VPN do Internetu


Przejdźmy zatem do korzyści jakie daje zastosowanie tego rozwiązania.

Zwiększenie bezpieczeństwa dzięki zastosowaniu VPN

Jeśli korzystamy z Internetu WFI poza domem narażamy się na znacznie większe niebezpieczeństwo niż w przypadku korzystania z jednej lokalizacji. Szczególnie jeśli dużo podróżujemy i logujemy się do wielu bezpłatnych sieci WIFI. Najczęściej są one udostępniane poprzez lotniska, hotele czy restauracje. Wpinając się do takiej sieci nie mamy, niestety, pewności kto jeszcze w niej jest oraz co dokładnie dzieje się z ruchem nim trafi on do miejsca docelowego.

Zastosowanie VPN sprawia, że nawet wpinając się telefonem lub komputerem do sieci WIFI nieszyfrowanej oraz serfując po stronach, które nie korzystają z bezpiecznego protokołu HTTPS nasze dane będą bezpieczne. Ustanawiając połączenie VPN nasz telefon lub komputer będzie łączył się specjalnym szyfrowanym tunelem do serwera VPN, dopiero dalej nasze działania będą realizowane zgodnie z szyfrowaniem lub bez w zależności od tego czy to z czym się łączymy wspiera szyfrowanie czy też nie.

Zmiana lokalizacji za pomocą VPN

Gdy strony nie działają w jakimś kraju

Usługi VPN sprawiają, że dla świata jesteś widoczny tak, jak byś był w miejscu, w którym znajduje się serwer VPN. Oznacza to, że będąc w Chinach czy Malezji możesz „teleportować się” do Polski. Dlaczego ma to znaczenie? Okazuje się, że są usługi, z których korzystasz, które mogą nie działać w konkretnym kraju. Nie ma znaczenia, że jesteś z Polski i masz konto np. na Facebooku – są kraje gdzie się do niego nie zalogujesz. Chyba, że skorzystasz z VPN.

Nie tylko media społecznościowe nie działają w niektórych krajach. W Turcji na przykład bez problemu zarezerwujesz hotel z Polski. Po przyjeździe do Turcji okaże się jednak, że jeśli chcesz zarezerwować kolejny nocleg to „magicznie” booking.com nie działa. Żeby znaleźć hotel musimy więc albo znaleźć go w inny sposób (poprzez lokalną stronę), albo za pośrednictwem VPN spokojnie dalej korzystać z booking.com

Gdy pewne treści są zablokowane w danym kraju

Zdarzyło Ci się kiedyś, że otworzyłeś np. link z YouTube i zobaczyłeś komunikat, że wydawca zablokował możliwość oglądania tego filmu w Twoim kraju? Może wiesz o tym, że Netflix, Amazon Prime i inne serwisy z filmami mają różną ofertę w różnych krajach? W takich sytuacjach VPN również będzie tym co w łatwy sposób umożliwi wygodny dostęp do treści. Dwa kliki i już jesteś w innym kraju. Przykładowe usługi, w których łatwo zmienisz lokalizację to np. usługa ExpressVPN, NordVPN czy PureVPN opine.

Anonimowość w sieci za pośrednictwem serwerów VPN

Zastosowanie VPN ma jeszcze jeden ważny aspekt. Twoja tożsamość nie jest tak łatwo rozpoznawalna w sieci. Pomiędzy Tobą, a resztą świata jest zawsze co najmniej jeden punkt. Nie znaczy to, że po zalogowaniu do VPN nie daje się Ciebie w żaden sposób namierzyć. Jednak zastosowanie tego rozwiązania zdecydowanie podnosi poziom anonimowości w sieci. Szczególnie jeśli wraz z VPN korzystasz z przeglądarki internetowej, która dba o Twoją prywatność. Jeszcze większy poziom anonimowości zapewnia sieć TOR (https://pl.wikipedia.org/wiki/Tor_(sie%C4%87_anonimowa))


Podsumowanie

Pamiętaj o tym by do celów prywatnych korzystać z usług dostępnych komercyjnie na rynku. Mając na myśli komercyjnych mam na myśli płatnych. Dlaczego płatnych? W przypadku VPN korzystanie z usług darmowych może okazać się bardziej ryzykowne niż niekorzystanie z nich wcale! Przy doborze odpowiedniej usługi z pomocą przyjść może test VPN i porównanie konkretnych usług.

Jeszcze jedna uwaga. Nawet jeśli Twój pracodawca udostępnia usługę VPN, z której korzystasz do pracy zdalnej, pamiętaj o tym, że prawie na pewno loguje on informacje o ruchu, który generujesz. Nie robi tego by Cię szpiegować, ale robi to ze względów bezpieczeństwa. Przypadkiem możesz wejść na stronę która wzbudzi czujność administratora. Czy chcesz by ktoś dowiedział po jakich stronach serfujesz w prywatnym czasie?


Data publikacji: 2021-05-06, ostatnia zmiana: 2021-05-06

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Laptop APPLE MacBook Air 2022 13.6
6 103,72 zł
Bytom
(woj. śląskie)
Laptop DREAMMACHINES RT3080Ti-15PL56 15.6
15 949 zł
Płock
(woj. mazowieckie)
Laptop DREAMMACHINES RG3060-17PL39 17.3
7 929,00 zł
Koszalin
(woj. zachodniopomorskie)
Laptop DREAMMACHINES RT3070Ti-15PL52 15.6
12 039 zł
Zgierz
(woj. łódzkie)
Laptop APPLE MacBook Air 13.3
5 499,00 zł
Słupsk
(woj. pomorskie)
Laptop DREAMMACHINES RT3080-15PL56 15.6
13 899 zł
Ostrowiec Świętokrzyski
(woj. świętokrzyskie)
MSI GL65 Leopard 10SER-420XPL - 512GB M.2 PCIe + 1TB HDD | Windows 10 Pro
5 990,00 zł
Wołomin
(woj. mazowieckie)
Laptop ACER Swift X SFX16-52G-55DL 16
6 149,00 zł
Piotrków Trybunalski
(woj. łódzkie)
Laptop HP Pavilion 14-EC1053NW 14
3 599,00 zł
Pruszcz Gdański
(woj. pomorskie)
notebook dell latitude 7480 i5-6300u 8gb 256gb w10
1 299,00 zł
Kalisz
(woj. wielkopolskie)
Laptop DREAMMACHINES RT3080Ti-15PL52 15.6
16 159 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
Laptop HP Pavilion 15-eh2599nw 15.6
3 899,00 zł
Płock
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

O czym pamiętać przed zakupem ekranu IPS
Wybór odpowiedniego monitora do komputera ma ogromne znaczenie. Sukces na tym polu zapewnia większą przyjemność w trakcie rozgrywki i odpowiedni komfort pracy z wymagającymi programami. Niesłabnącą po...
Data publikacji: 2022-12-14
Wydajny laptop z AMD, czy Intel? Na który się zdecydować?
Laptop z procesorem AMD czy Intel? To pytanie, które z pewnością zadał sobie każdy zainteresowany nowym laptopem. Sprawdzamy oba rozwiązania.
Data publikacji: 2022-12-05
5 mitów na temat Black Friday
Święto zakupów jest znane niemal wszystkim Polakom, choć tak naprawdę przybyło do nas zza Oceanu. Na przełomie kolejnych lata wokół Black Friday narosło jednak wiele mitów, które wciąż są rozpowszechn...
Data publikacji: 2022-11-07
Regulacja temperatury z pomocą nowoczesnych narzędzi
Temperatura jest jednym z najważniejszych parametrów odpowiadających za komfort w pomieszczeniach. Urządzenia służące do regulowania temperatury w znaczący sposób wpływają na komfort osób przebywający...
Data publikacji: 2022-11-03

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij