Zobacz jak wygląda praca jako operator żurawia budowlanego w Krakowie


Jak wygląda praca jako operator żurawia budowlanego?


Praca jako operator żurawia budowlanego to opłacalny i popularny zawód w Polsce. Wraz z coraz większym zapotrzebowaniem na wykwalifikowanych pracowników firmy budowlane, deweloperzy oraz przedsiębiorstwa z sektora przemysłowego pilnie uzupełniają swoje braki kadrowe. Zarobki operatorów sięgają od 3,5 do 4 tys. złotych. Wyżej sięgają natomiast żurawie, których standardowa wysokość wynosi od 30 do nawet 100 metrów. Można spotkać się również z dźwigami wieżowymi o wysokości 220 m służących do wznoszenia największych budowli.

Specyfika pracy operatora żurawia budowlanego

Zawód operatora żurawia budowlanego to dość specyficzne zajęcie, które wymaga cierpliwości, dokładności, a także braku lęku wysokości. Dla wielu operatorów zdecydowanie najtrudniejszą czynnością jest wchodzenie do kabiny oraz schodzenie z niej. O ile młodsi operatorzy nie mają z tym większych problemów, o tyle dla starszych pracowników wejście lub zejście ze 100-metrowego żurawia może nastręczyć nieco problemów.

Wchodzenie na stumetrowy dźwig zajmuje ok. 10 minut, zależnie od tempa wchodzenia oraz ilości przerw. Na szczęście na rynku coraz częściej spotkać można nowoczesne żurawie wyposażone w windę, która bezpiecznie i komfortowo transportuje operatora między kabiną a gruntem.Praca jako operator żurawia budowlanego zaczyna się zwykle od 7 rano i kończy ok. 15. Zdarza się jednak, że operatorzy wypracowują nadgodziny.

Od listopada br. warunki pracy operatorów ulegną znaczącej poprawie

Wraz z rozporządzeniem w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze żurawi wieżowych i szybkomontujących, które zacznie obowiązywać pod koniec listopada br., operatorzy nie będą mogli wykonywać pracy dłużej niż przez 8 godzin na dobę.

Co więcej, rozporządzenie znacząco poprawi warunki panujące w kabinach. Pracodawca zobligowany jest do zapewnienia urządzeń pozwalających na zachowanie prawidłowej temperatury w zakresie od 18 do 28 stopni Celsjusza, a także m.in. zagwarantuje operatorom urządzenia komunikacyjne ułatwiające codzienną pracę.

Rozporządzenie wymaga również obowiązkowy montaż windy lub innej, łatwej drogi dotarcia do kabiny żurawia w przypadku dźwigów o wysokości równej lub większej od 80 m.

Kurs operator żurawia budowlanego Kraków – ukończysz go nawet w ciągu jednego tygodnia

Szkolenie operatorskie kosztuje od 2 do ok. 2,5 tys. złotych (zależnie od klasy żurawia) i może być realizowane w formie wieczorowej, weekendowej oraz w ramach intensywnego kursu, który można ukończyć w ciągu tygodnia roboczego.Firmy szkoleniowe zapewniają niezbędne materiały, a przeprowadzane przez nie kursy dzielą się na część teoretyczną oraz praktyczną. Kurs operatora żurawia budowlanego w Krakowie opiera się na zagadnieniach przygotowanych przez UDT.

Chcąc legalnie wykonywać zawód operatora, konieczne jest zaliczenie egzaminu państwowego, który wieńczy szkolenie operatorskie. Pozwolenie na wykonywanie pracy operatora przyznawane jest bezterminowo i honorowane jest w krajach Unii Europejskiej.


Interesuje Cię kurs operatora żurawia budowlanego w Krakowie? Poznaj ofertę szkoleniową firmy dźwigowej Urbanek.

Data publikacji: 2018-11-27, ostatnia zmiana: 2018-11-27

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Moodle: Tworzenie kursów z elementami grywalizacji
500,00 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
Kurs spawacza Wrocław. Cena promocyjna
1 400,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Kurs MS Excel podstawowy lub zaawansowany
400,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Kurs na wózki widłowe Kraków. Cena promocyjna 349 zł
349,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Technik Administracji
99,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Uprawnienia elektryczne do i powyżej 1 kV
420,00 zł
Piła
(woj. wielkopolskie)
Kurs na operatora żurawi wieżowych kat IŻ
1 900,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Zostań Zawodowym Masażystą z SKK
za darmo
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Florysta z certyfikatem aranżacji ślubnych Nova Centrum Edukacyjne Poznań
1,00 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Kurs udzielania pierwszej pomocy zwierzętom!     250 zł    LUBLIN!
250,00 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Kurs Intendenta 8.01
460,00 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Kurs Masaż Klasyczny I stopnia SKK
590,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak wybrać korepetytora?
Jeśli chcesz żeby Twoja pociecha w pełni wykorzystała swój potencjał w szkole i osiągnęła dobre wyniki w nauce, korepetycje są najlepszym możliwym wyborem. Indywidualne podejście do ucznia gwarantuje...
Data publikacji: 2018-02-04
Nowe dyski SSD - zagrożenia związane z bezpieczeństwem danych
Dysk SSD jest rodzajem urządzenia pamięci masowej zbudowanym w oparciu o pamięć flash, nie posiada ruchomych części oraz ciszej pracuje. Ich konstrukcja charakteryzuje się większą odpornością na uszko...
Data publikacji: 2020-02-27
Jak wyrobić książeczkę żeglarską? Sprawdź nasz poradnik!
Książeczka żeglarska to dokument, który powinna posiadać każda osoba pracująca na statkach handlowych, bez względu na pełnioną tam funkcję. To dokument, który potwierdza tożsamość jego właściciela, ok...
Data publikacji: 2020-02-26
Sprzedaż nieruchomości - na co zwrócić uwagę?
Sprzedaż nieruchomości może być tak samo trudna jak kupno wymarzonego domu lub mieszkania. Na co zwrócić uwagę przygotowując nieruchomość do sprzedaży oraz o czym pamiętać w trakcie zawierania transak...
Data publikacji: 2020-02-25